neprihlásený Piatok, 4. júla 2025, dnes má meniny Prokop
Pri vstupe do USA cez New York podľa súdu USA potrebujú súdny príkaz na prehľadanie zariadení

Značky: USAochrana súkromia

DSL.sk, 31.7.2024


Pracovníci colnej a imigračnej kontroly na základe aktuálneho rozhodnutia federálneho súdu nemôžu minimálne vo federálnom východnom obvode New Yorku uskutočňovať prehľadávanie elektronických zariadení cestujúcich bez dôvodného podozrenia a získania súdneho príkazu na prehliadku.

Informuje o tom TechCrunch na základe rozhodnutia súdu a oznámenia Knight First Amendment Institute pri Columbia University.

Či colná a imigračná správa interpretujú rozhodnutie súdu rovnako a prípadne odkedy budú postupovať podľa neho nie je zatiaľ jasné.

Hoci americká ústava vo štvrtom dodatku garantuje ochranu proti bezdôvodnému prehľadávaniu, podľa doterajšej interpretácie amerických úradov to neplatí na hraniciach a pracovníci colnej a imigračnej kontroly dlhodobo prehľadávajú na hraniciach elektronické zariadenia cestujúcich bez súdneho príkazu.

Proti tejto praktike roky bojujú organizácie na ochranu ľudských práv a v roku 2019 bol dosiahnutý čiastočný úspech. Federálny súd vtedy rozhodol, že pracovníci potrebujú aspoň dôvodné podozrenie na prehľadanie zariadení. Išlo o rozhodnutie v konkrétnom prípade, vzhľadom na fungovanie amerického právneho systému ide o precedent a rozhodnutie by malo byť rešpektované aj v iných prípadoch ak nebolo neskôr zvrátené. Aký je aktuálny stav tohto rozhodnutia a prípadne ako sa implementuje v praxi nie je jasné.

Aj aktuálne rozhodnutie sa týka konkrétneho prípadu, kedy americkému občanovi pri vstupe do USA cez Medzinárodné letisko Johna F. Kennedyho v roku 2022 našli v telefóne trestný obsah. Prehľadanie zariadenia podľa súdu ale porušilo jeho práva podľa štvrtého dodatku a súd poukázal aj na dopady na práva chránené prvým dodatkom, ktorý garantuje právo na slobodu prejavu a tlače. Na prehľadanie zariadení aj na hraniciach je tak podľa súdu potrebné dôvodné podozrenie a súdny príkaz.

Podľa TechCrunch by malo rozhodnutie platiť na prehľadávanie zariadení amerických občanov aj cudzincov. Nie je jasné prečo, platné má byť iba pre východný obvod New Yorku, kam ale spadá aj Medzinárodné letisko Johna F. Kennedyho.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

97% nových áut v Nórsku je čistých elektromobilov, dominuje Tesla
O2 mierne zlepšilo pokrytie 5G, už má byť pre 93% ľudí
Časť smartfónov Pixel 6a má problémy s batériou, Google ju bude obmedzovať a vymieňať
Microsoft oznámil ďalšie väčšie prepúšťanie, chce znížiť počet vrstiev manažmentu
SpaceX zničila v poslednom období stovky Starlink satelitov
Tesla stagnuje, opäť vyrobila a dodala menej vozidiel ako na nedávnom vrchole
Štát a železnice začínajú riešiť signál vo vlakoch, v Česku to riešia už dekádu
Ceny DDR4 pamätí sa zvýšili a majú opäť narásť
České dráhy inštalovali na vlak špeciálny Starlink, začínajú cez neho testovať WiFi
Návštevnosť v slovenských kinách opäť výrazne narástla


Diskusia:
                               
 

Každý by mal mať právo vybudovať si armádu paranoikov, o ktorých môže všetkým naokolo s priekazne čistým svedomím tvrdiť, že bez podozrenia nikomu neublížia.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Jedna babka sa dokonca stazovala ze ju nikto nechcel prehladat. A ze chystala atentat na Bidena. Ktovie ci sa toho dozila.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

O tomto som uz pocul vela krat ale doteraz neviem co mozu povazovat za trestný obsah.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Predsa vsetok obsah, ktory nieje beztrestny, ach.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

zavru ta ked ti najdu v PC ze existuju iba dve pohlavia
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

a v base ta fluid-gender presvedci ze existuje fluid-gender
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Napriklad by stacilo, keby si tam mal nahratu nejaku hudbu alebo filmy. Realne nechapem ako tuto ujovinu mohli/mozu mat legalnu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podľa umiestnečnia v rebríčku stupňa demokracie a rovnosti pred zákonom je to predovšetkým vďaka tomu, že sa colníci skvelo orientujú i v žánroch ako moderná ujgurská próza či ďeveďesiatkový tibetský rap, takže tým priekazne nedochádza k diskriminácii na základe národnej príslušnosti či iných menšinových kritérií.
Odpovedať Hodnotiť:
 

už poriadne hrabe!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár