neprihlásený Sobota, 28. septembra 2024, dnes má meniny Václav
App Store od Apple podľa EK protizákonne obmedzuje vývojárov, preveruje aj nový poplatok

Značky: Appleaplikácie

DSL.sk, 24.6.2024


Pravidlá spoločnosti Apple pre vývojárov aplikácií ponúkaných v obchode App Store nie sú podľa posúdenia Európskej komisie v súlade s novou legislatívou DMA a v rozpore s ňou obmedzujú vývojárov čo sa týka možnosti nasmerovať užívateľov na kúpu ich digitálnych tovarov a služieb inými spôsobmi.

Apple tak hrozí pokuta, pričom EK začala prešetrovať súlad aj ďalších podmienok Apple pre vývojárov a užívateľov s legislatívou DMA.

Obchod s aplikáciami App Store od Apple je podľa novej legislatívy DMA, Digital Markets Act, tzv. dôležitou bránou medzi tvorcami aplikácií a užívateľmi a od marca musí spĺňať prísnejšie protimonopolné pravidlá.

Apple so vstupom DMA do platnosti priniesla viaceré zmeny, okrem iného na iOS začala umožňovať iné obchody s aplikáciami ako App Store a prišla aj s novými podmienkami pre vývojárov.

V súčasnosti má Apple podľa EK tri rozličné sady podmienok pre vývojárov, podľa posúdenia EK ale žiadne neumožňujú vývojárom v aplikácii voľne nasmerovať užívateľov na kúpu ich doplnkových digitálnych tovarov a služieb inými spôsobmi ako cez App Store. Vývojári v ich aplikáciách napríklad nemôžu informovať užívateľov o cenách cez iné distribučné kanály.

Vo väčšine podmienok môžu užívateľa nasmerovať na kúpu cez iný distribučný kanál iba formou odkazu na webovú stránku, aj to ale podlieha viacerým obmedzeniam.

Apple tiež účtuje vývojárom poplatok za každé objednanie digitálneho tovaru alebo služieb cez iné kanály sedem dní po využití odkazu z aplikácie.

EK zatiaľ definitívne nerozhodla o porušení legislatívy spoločnosťou Apple, tá teraz dostala čas na reakciu a až následne EK rozhodne či je legislatíva porušená a o prípadných sankciách.

EK zároveň upozornila, že začína preverovať súlad ďalších troch praktík Apple s DMA. Okrem iného Apple začína prešetrovať za nový kontroverzný poplatok Core Technology Fee, ktorý musia vývojári platiť ak chcú aplikácie pre iOS ponúkať cez iné obchody.

Nový poplatok Core Technology Fee vo výške 0.5 eura sa platí za každú inštaláciu aplikácie nad milión inštalácií danej aplikácie za posledný rok. Poplatok tvorcovia aplikácií budú musieť platiť v prípade inštalácií ich aplikácií akýmkoľvek spôsobom, cez App Store, cez iné obchody ako App Store aj z vlastného webu.

Do inštalácií sa počítajú aj aktualizácie aplikácie na novú verziu, pre daný užívateľský účet sa bude ale započítavať iba prvá inštalácia alebo aktualizácia aplikácie v 12-mesačnom období. Poplatok za aplikáciu sa pre každý užívateľský účet bude platiť teda najviac raz za rok a časté aktualizácie tak nebudú znamenať opakované platenie poplatku.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Let SpaceX s posádkou na ISS má odštartovať dnes, video
Android 15 má zlepšiť používanie pri veľa notifikáciách
Arm údajne chcela kúpiť podstatnú časť Intelu
Kataster nehnuteľností nefungoval kvôli poruche diesel agregátu
Satelitné internetové pripojenie Starlink má 4 milióny zákazníkov
Trailer pokračovania populárneho seriálu The Last of Us podľa počítačovej hry
Projekty Tor a Tails sa spájajú
K dispozícii aktualizácia operačného systému pre routery OpenWrt 23.05
Pre problematické desktopové Intel CPU ďalšia aktualizácia mikrokódu a BIOS-ov
Samsung uviedol ďalší SSD, stále nevyužíva naplno PCI Express 5.0


Diskusia:
                               
 

EU pred 20 rokmi bola úplne iná.
EK a 740 posrancov v EU parlamente sú najzbytočnejší ľudia na planéte s rozprávkovými platmi - od nás.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

keby sa tak venovali iným problémom a neobúvali sa do súkromnej firmy, ktorá si môže so svojimi produktami robiť čo len chce a komu sa nepáči, nemusí kupovať Apple produkty
Odpovedať Známka: -6.1 Hodnotiť:
 

Firma si môže robiť čo chce? Dokáž to - nepodaj daňové priznanie. :D Ty si buď nikdy nemal ani len živnosť, alebo ani si v žiadnej firme nikdy nerobil, alebo utekáš pred veriteľmi, daňovákmi, sociálkou, ...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

danove priznanie je produkt firmy ?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ano firma by si mala robit co chce... radost vo mne bola ked sme mali ku kazdemu telefonu inu nabijacku! nech uz to je naspat!!! zrusme EU a dovolme nenazrancom robit z ludi zase debilov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

EK zatiaľ definitívne nerozhodla o porušení legislatívy spoločnosťou Apple, tá teraz dostala čas na reakciu...
Tak teoreticky by Apple mohla ako reakciu EK obžalovať zo šírenia spamu a obťažovania. Ale ak to spraví sama, dostane možno priekazne definitívne len šek za poskytnutie právnej konzultácie.

Odpovedať Známka: -8.8 Hodnotiť:
 

Paraziti v ek su tak dementni, ze ani netusia, ze co je app store, len poculi, ze apple je bohata firma a im sa mali ten lup, ktory dostavaju kazdy mesiac, ktory nazyvaju platom, a dalej okrem peniazi nakradnute cez uhlikove kvoty, sa xcu nacucat na rozpocet apple.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Amerika vymyslí, Čína vyrobí a EU zreguluje.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Prečo to vždy skončí rovnako ? "EU pred 20 rokmi bola úplne iná." Pripomína mi to strany ako ľsns a spd v čr. proste uvedomuješ si, že týmto dosiahneš opak, je ti to jasné?

takže pokojne sa postavte proti niečomu, čomu nerozumiete aby ste sa dostali znova na pred 20 rokov + štartovný bod.
Potom si môžete spolu notovať ako vám je všetkým zle, lebo aspoň že všetkým.
Odpovedať Známka: -2.2 Hodnotiť:
 

Som rád že EU myslí na spotrebiteľa / developera / iného kontraktora ktorý musí spolupracovať s niekým mocnejším na trhu (a teda nemá na výber). Keby bol Apple otvorenejší k ostatným, toto by nenastalo. V princípe Apple brzdí pokrok a slobodu.... Už je to veľmi dávno keď samotný Apple udával pokrok a tred...
Ale som za to nech sa Apple darí, a navráti sa ako trendsetter....
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Mmmm, no takto. Som rád, že niekto bojuje za lepšie podmienky pre vývojárov a v konečnom dôsledku aj za spotrebiteľov, ale, príde mi to tak trochu nezmyselné, že sa tretia strana montuje do fungovania súkromnej spoločnosti. Nech je už akokoľvek veľká. Mne by sa to určite nepáčilo keby mi niekto, neviem kto, ani netuším čo za bukvu to je, mi diktuje čo mám a ako mám robiť s firmou ktorá mu nepatrí. Nakoniec dodám len, keď sa niekomu tie podmienky nepáčia, môže sa rozhodnúť pre konkurenciu. Ale bukvičáci a bukvičiačky z parlamentu montujte sa. Možno sa niečo zmení.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár