neprihlásený Streda, 24. júla 2024, dnes má meniny Vladimír
Aj MediaTek vyvíja ARM CPU pre osobné počítače

Značky: ARMPCCPU

DSL.sk, 12.6.2024


Procesor architektúry ARM pre osobné počítače vyvíja aj spoločnosť MediaTek, v poslednej dobe už najväčší dodávateľ CPU pre smartfóny podľa počtu dodaných procesorov.

Na základe informácií troch ľudí oboznámených so situáciou o tom informuje agentúra Reuters.

O procesore avizuje len niekoľko informácií. Má byť postavený na štandardných ARM jadrách vyvinutých spoločnosťou Arm a má byť uvedený až v druhej polovici respektíve ku koncu budúceho roka.

K výraznejšiemu nástupu ARM v osobných počítačoch od iných výrobcov ako Apple prichádza po tom, ako Apple úspešne u svojich PC kompletne prešla na vlastné ARM procesory.

Aktuálne prichádza na trh nový procesor Qualcommu Snapdragon X Elite postavený na nových vlastných jadrách Qualcommu s označením Oryon. Ide o prvý ARM procesor okrem procesorov Apple s dostatočnými parametrami výkonu a efektivity schopný dostatočne konkurovať x86 konkurencii v osobných počítačoch a notebooky postavené na tomto procesore predstavili v máji prakticky všetci najväčší výrobcovia notebookov, samozrejme okrem Apple. Prvé z nich budú dostupné od budúceho týždňa.

Podľa Reuters má Qualcomm, ktorého skoršie procesory boli použité v niektorých skorších nie príliš úspešných Windows notebookoch, exkluzivitu na podporu Windows pre ARM končiacu tento rok. Podľa informácií Reuters z minulého októbra plánujú ARM procesory pre PC aj spoločnosti AMD a Nvidia, pričom v posledných týždňoch sa objavili viaceré neoficiálne informácie o údajnej príprave takéhoto procesora Nvidiou s plánovaným uvedením v budúcom roku.

Podľa Reuters Nvidia spolupracuje pri vývoji svojho procesora aj so spoločnosťou MediaTek, aktuálne avizovaný procesor MediaTeku je inou vlastnou iniciatívou tejto spoločnosti.

Prípravu viacerých nových ARM CPU pre PC avizoval v máji aj CEO spoločnosti Arm Rene Haas, podľa informácií ktorého má ARM procesory pre PC uviesť viacero výrobcov v nasledujúcich 12 až 36 mesiacoch.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Uvedený lacnejší WiFi 7 router, s cenou nad 100 eur
Apple napreduje so skladateľným iPhonom, bude konštrukcie véčka a mohol by prísť v 2026
Alza vrátila možnosť zobraziť si iba nové produkty
Nestabilitu niektorých nedávnych Intel CPU spôsobuje mikrokód, sú nenávratne poškodené
Google nakoniec zrušil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
Boeing a NASA na Zemi nasimulovali zlyhanie trysiek vesmírneho Boeingu
Nové Ryzeny 9000 budú možno drahšie ako doterajšie modely
Smartfón útočníka na exprezidenta, do ktorého sa dostala FBI, bol Android od Samsungu
Do Linuxu pribúda podpora viacerých konkrétnych notebookov s novým ARM CPU
Piatkový IT incident kvôli Windows BSoD postihol 8.5 milióna počítačov


Diskusia:
                               
 

Všetci len vyvíjajú a poctivú robotu robiť nemá kto. Keby vláde záležalo na strádajúcich zamestnávateľoch, tak by takéto firmičky pokúpila a nechala pokrachovať, aby šikovný absolventi ostávali pracovať ako šoféri kamiónov, výhybkári či pomocný pracovníci v poľnohospodárstve priekazne na rodnej hrude.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Práve som dnes čítal článok z ktorého vyplynulo, že napríklad bryndzu by všetci chceli žrať, ale o ovce sa nemá kto starať.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Práve na takýchto príkladoch je jasne vidieť úplné zlyhávanie vzdelávacieho systému na tak obrovskej výzve, akou je žiakom vysvetliť, že podojiť je možné iba priekazne domestifikovanú ovcu.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

No dobre, vyhybkari este ako tak, ale kto nahradi blahu po odchode z
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ešte by bolo dobré spomenúť moderné, progresívne zamestnania: vodič elektrickej kolobežky a pič tekvicového laté.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pri progresívnych zamestnaniach je ale mimoriadne dôležité nenaznačovanie genderových sterotypov, preto ani piči nesmú mať ostentatívne prednosť, aby sa nejaká zručná liberálna pička priekazne právom neurazila.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Asi je to drvivej väčšine u predele...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Vraj ORYON ... sakra to si akoze dali sakra pozor aby tie procesory priekazne nemali nazov ako cesky vyrobca cokolady Orion?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár