neprihlásený Nedeľa, 21. júla 2024, dnes má meniny Daniel
Nové Intel CPU pre desktopy majú prísť v októbri

Značky: IntelCPUPCdesktopy

DSL.sk, 5.6.2024


Ďalšia nová generácia procesorov Intelu s kódovým označením Arrow Lake, ktorá bude k dispozícii aj v podobe modelov pre desktopy, má byť dostupná od októbra.

Tvrdí to Wccftech evidentne na základe informácií od výrobcov základných dosiek na tento týždeň konanom veľkom počítačovom veľtrhu Computex. Nová generácia má byť predstavená v septembri.

Oficiálne Intel zatiaľ avizoval uvedenie procesorov Arrow Lake na štvrtý štvrťrok.

Intel predstavil poslednú úplne novú generáciu desktopových procesorov Raptor Lake už v októbri 2022, v minulom októbri bola uvedená len ich mierne vylepšená verzia Raptor Lake Refresh. Na rozdiel od toho pre notebooky už odvtedy uviedol dve nové generácie procesorov, najskôr v decembri minulého roka procesory Meteor Lake a tento týždeň na Computexe predstavil architektúru procesorov Lunar Lake. Procesory Lunar Lake budú pre výrobcov notebookov dostupné v treťom štvrťroku a notebooky s nimi budú k dispozcíi na vianočnú sezónu.

Procesory Arrow Lake budú k dispozícii pre desktopy aj pre výkonnejšie notebooky a v podstatnej miere budú desktopovou verziou Lunar Lake, keď budú používať minimálne rovnaké výkonné jadrá ako Lunar Lake s kódovým označením Lion Cove. V prípade procesorov Lunar Lake nie je na týchto jadrách podporovaný Hyper-Threading, Intel má ale aj verziu Lion Cove s podporou Hyper-Threadingu a či bude prítomná v desktopových procesoroch Arrow Lake nebolo zatiaľ oficiálne potvrdené.

Podľa dostupných informácií budú procesory Arrow Lake ale vyrábané úplne iným výrobným procesom ako Lunar Lake. Kým čipy v Lunar Lake sú vyrábané procesmi TSMC, čip s CPU jadrami, GPU a NPU procesom TSMC N3B a I/O čip procesom TSMC N6, čip s jadrami v Arrow Lake procesoroch bude vyrábaný novým procesom Intel 20A.

AMD, ktorá podobne uviedla doteraz poslednú úplne novú generáciu desktopových proceosorov Ryzen 7000 v septembri 2022, aktuálne na Computexe predstavila novú generáciu procesorov Ryzen 9000, ktoré budú dostupné od júla.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Piatkový IT incident kvôli Windows BSoD postihol 8.5 milióna počítačov
K dispozícii aktualizácia operačného systému pre routery OpenWrt 23.05
Sci-fi seriál na základe hry Microsoftu zrušený
Windows BSOD kvôli aktualizácii bezpečnostného softvéru spôsobila IT výpadky, postihnutý je aj Telekom
Šurany neschválili predaj pozemkov pre veľkú baterkáreň, môžu byť vyvlastnené
Google definitívne ukončuje skracovač adries goo.gl, odkazy prestanú fungovať
Vydaná nová verzia emailového klienta Thunderbird 128
O2 oznámilo ďalšie zvýšenie pokrytia 5G, pridalo takmer 200 obcí
Pätica AMD AM5 bude používaná minimálne do roku 2027, možno dlhšie
Uvedený výkonný miniatúrny 2 TB SSD


Diskusia:
                               
 

Zase ja nemôžem na intel povedať ani jedno krivé slovo, odkedy som si dal do svojho desktopu Intel, tak náklady na kúrenie mi klesli takmer o polovicu. Len rozmýšlam, že prečo mi prišiel nedoplatok za elektrinu takmer 350€
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

je cas upgradnut na Ivy Bridge =;o)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale ze si usetril na antikoncepcii to uz nepovies...
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je jasné, to je zákon zachovania energie
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mno vidis, za kurenie si usetril 370 €,
za eletriku mas viice-platbu 350,
tak si vlastne zarobil! 20e
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To je kvôli množstvu obeživa v ekonomike. Pri poklese spotreby vzrastá potreba štátu nacucať cez dane priekazne odinakadiaľ.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pedro kupuj.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

ako nechcem tu konšpirovať ...
ale Intel už o Meteor Lake hovoril, že bude na Intel procese

a Intel si zabookoval nie málo kapacít u TSMC na 2024/2025,
takže Arrow Lake na Intel 20A dosť pravdepodobne nebude

Intel Foundry sú tak 3-4 roky pozadu za konkurenciou
Odpovedať Hodnotiť:
 

Postavil som mašinu, založenú na intel CPU 80486sx. Vyšlo to dosť draho, veľmi ma bolelo potom zistenie ze AMD uviedlo 66mhz verziu aj s koprocesorom dokonca výkonnejšiu a lepšie taktovatelnu. V tom case boli ešte dostupné nejaké Cyrixy / IBM / ST / TEXAS INSTRUMENTS, vsetky ale stály za pizzu problém s doskami, vedcinou voltaz nesúhlasila človek musel hladat ako blbý co co k comu pasuje a u amd tento problém nebol proste amd urobilo co sa dalo... Krátko po tom prišlo prvé Pentium a deti mi rozprávali vtipy o 486 a spol..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tak tak, a potom zlate Bartony
Odpovedať Hodnotiť:
 

U AMD bolo pri K5 problémov až až. 486-ku vyčumeli Intelu, a vyrábali ju kadejakí potkani, aj také UMC ako 486SX-33 v plastovom púzdre napájkovaný na základovke. Neviem čo je to za chorá úvaha a kto a načo máte furt potrebu niečo preťažovať?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár