neprihlásený Štvrtok, 21. novembra 2024, dnes má meniny Elvíra
Negatívna skoková sekunda má prvýkrát prísť v 2028, môže to spôsobiť IT problémy

Značky: meranie časuZemIT

DSL.sk, 3.4.2024


Podľa súčasných štandardov počítania času bude zrejme potrebné prvýkrát odobrať tzv. skokovú sekundu v roku 2028.

Vo svojej vedeckej práci publikovanej v Nature to odhaduje geofyzik Duncan Agnew z Kalifornskej univerzity v San Diegu.

Skokové sekundy sa pridávajú prípadne odoberajú na kompenzáciu vznikajúceho rozdielu medzi časom meraným človekom a skutočnou fázou dňa vychádzajúcou z otočenia Zeme k Slnku. Jedno otočenie Zeme okolo jej osi totiž nemusí trvať presne 24 hodín podľa fyzikálnej definície sekundy a merania času atómovými hodinami.

Keď tak rozdiel medzi týmito časmi prekročí 0.9 sekundy, čas počítaný človekom sa na konci decembra alebo júna o sekundu upraví. Doteraz sa skokové sekundy len pridávali, od roku 1972 sa pridali celkovo 27-krát, naposledy na konci decembra 2016.

V posledných rokoch sa ale pre spomaľovanie otáčania tekutého jadra otáčanie povrchu Zeme zrýchľuje a skokovú sekundu bude zrejme potrebné odobrať. Podľa aktuálneho odhadu Agnewa to bude potrebné zrejme v roku 2028.

V poslednom období rýchlosť otáčania Zeme naopak spomaľuje množstvo ľadu roztápajúceho sa z ľadovcov na póloch Zeme, keď sa táto voda následne presúva a presúva hmotnosť z oblasti pólov smerom k rovníku. Agnew odhadol vývoj otáčania aj v hypotetickom prípade, ak by k roztápaniu ľadovcov neprichádzalo, v takom prípade by bolo potrebné skokovú sekundu odobrať už v roku 2025.

V roku 2022 štáty na 27. konferencii General Conference on Weights and Measures síce rozhodli o budúcom zrušení skokových sekúnd, dohodli sa ale na zrušení najneskôr až do roku 2035, zatiaľ nie je jasné kedy k tomu príde a či to môže viesť k zrušeniu skokových sekúnd už pred aplikovaním prípadnej skokovej sekundy v roku 2028.

V IT sú skokové sekundy potenciálnym problémom, keďže sa aplikujú zriedkavo, počítanie času v IT nie je kompatibilné s konceptom skokových sekúnd a ich aplikácia znamená neštandardný zásah do počítania času. Keďže skokové sekundy nie sú dopredu určené a rozhoduje sa o nich až niekoľko mesiacov pred aplikovaním, počítače sa o nich dozvedajú najmä cez informáciu cez protokoly na sieťovú synchronizáciu presného času ako NTP.

V minulosti aplikovanie skokových sekúnd spôsobilo vážnejšie technické IT problémy a následne začali viaceré veľké IT spoločnosti používať iný bezpečnejší prístup, keď skokovú sekundu nepridali naraz ale postupne buď cez servery pre synchronizáciu času alebo pomocou lokálnych softvérov upravovali a spomaľovali čas typicky mnoho hodín pred a po polnoci.

Navyše doteraz sa skokové sekundy vždy len pridávali. Odobratie skokovej sekundy, ak k nemu príde, bude vôbec prvým v histórii. Rozličné IT systémy sa tak doteraz nemuseli s takýmto zásahom do počítania času vysporiadavať a nie sú minimálne prakticky v reálnom nasadení na takýto zásah otestované.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video
Google chce údajne na notebooky nasadiť Android namiesto ChromeOS


Diskusia:
                               
 

A tento rok sme mali 29.2. skokovy den...
Aj cesi, pokial viem, pouzivaju vyraz prestupna sekunda ...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Skokova sekunda, porovnanie s atomovymi hodinami a podobne ... Progresivne vymysly, ktore nemaju v podstate ziadne prakticke vyuzitie. Ci data nabehnu o 0.0000 nieco skor alebo neskor, realne system nemoze ovplyvnit.

Problem vidim skor v tom, ze dnesne korporaty prijmaju do zamestnania vegetarianov, ktory bez ChatGPT nezvladnu ani select all. Bez rozmyslania zbuchaju databazu a mysliac si, ze v Starbuckse urobia dojem na rovnaku vegansku predavacku. A tym dojmom dostanu extra sojove mlieko zdarma.

Dokial bude liberalizmus prehnivat v korporaciach, nikdy sa nebudu problemy, ako skokova sekunda riesit ako komplexny problem. Vzdy sa na porade najde sojovy somar s macbookom, ktory si najprv napravi leginy a az potom tresne somarinu ako kupime software a podobne.

Sikovny programator, ktory sa tomu venuje a nepotrebuje Chatbota na zakladne SQL prikazy zvladne takyto problem lavou zadnou.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

vsetko je zleeee. vsetko je na nic. kedysi bolo dobre... trt makovy! podla mna si zbytocne negativne naladeny. skus sa na to vysrat a rozmyslat nad niecim peknym/pozitivnym.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

napríklad nad sójovým latte?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

sojove late ale bez mlieka
Odpovedať Hodnotiť:
 

Túto sračku si vypotil sám, alebo ti s tým pomáhal kamarát?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ma pravdu,
dnes, v dnesnej demokradickej dobe, ak nie si toten hipster, a liberal, toten onyy ..progresivista,
~ tak bez sance,
na cokolvek

mno, ted si dopyjem moje sojove latecko,
oblecem leginy, a pojdem k tomu ..barbierovi,
(abo bc, barbecuie ? )
Odpovedať Hodnotiť:
 

naco zbytocne vytvarat zbytocne problemy? ked ma nieco sposobit problem tak logicky sa tomu vyhnem a nie naschval si robit problemy
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ďalší odborník. Šak presnosť interkontinentálnych balistických rakiet pôjde pri astronavigácii priekazne celkom do hája. A zrovna pri tom je pri vyhýňaní sa vedieť od čoho priekazne ako naschval pomerne podstatné.
Odpovedať Hodnotiť:
 

co by sa stalo keby skokove sekundy nepridavali a neuberali? vobec nic by sa nestalo
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Nevadi, vsetkemu nemusis rozumiet.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Deň by stratili svoju terajšiu definíciu.
Aj medzinárodný koordinovaný čas.
Plánujú ju nahradiť priestupnou hodinou.
Na rovnomerný čas bez skokov už existujú systémy TAI (Temps Atomique International) a GPS (Global Positioning System) time.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zem sa predsa netoci, indoktrina pisalek?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár