neprihlásený Sobota, 27. júla 2024, dnes má meniny Božena
Japonská sonda na Mesiaci zatiaľ opäť ukončila činnosť

Značky: MesiacvesmírJaponsko

DSL.sk, 1.2.2024


Japonská sonda SLIM na Mesiaci s nástupom mesačnej noci už opäť ukončila svoju činnosť, potvrdila japonská vesmírna agentúra JAXA.

Sonda potrebuje pre svoje fungovanie elektrickú energiu zo solárnych panelov. Kvôli pristátiu v zlej pozícii a zlému nasmerovaniu solárnych panelov sonda nefungovala ani v prvej časti mesačného dňa trvajúceho približne dva týždne a solárne panely začali vyrábať dostatok elektrickej energie až v uplynulých dňoch.

Sonda nebola skonštruovaná, aby prežila nízke teploty mesačnej noci. JAXA sa ale počas ďalšieho mesačného dňa samozrejme pokúsi nadviazať so sondou komunikáciu. Ak prežije mesačnú noc, mala by mať opäť dostatok energie a začať komunikovať v polovici februára.

Sonda úspešne mäkko pristála na povrchu Mesiaca 19. januára. Japonsko sa tak stalo piatou krajinou, ktorej sa to podarilo. Solárne články ale nevyrábali elektrickú energiu a po minutí energie z batérií musela JAXA sondu po niekoľkých hodinách vypnúť, konkrétne ju vypla po 2 hodinách a 37 minútach od pristátia.

Problémy zrejme podľa informácií JAXA spôsobila nefunkčnosť jednej z trysiek hlavného motora, kvôli ktorej sa sonda pri zostupe začala pohybovať do strany a pri pristátí sa prevrátila. O stave misie sme na základe informácií JAXA informovali v tomto článku.


Sonda SLIM odfotená roverom LEV-2, kliknite pre zväčšenie (foto: JAXA / Takara Tomy / Sony Group Corporation / Doshisha University)



Sonda je na bočnej strane, čo potvrdila aj snímka odfotená roverom LEV-2. Jej solárne panely tak nesmerujú smerom nahor ale na západ a elektrickú energiu začali generovať, až keď sa zmenil smer svietenia Slnka. Kedy presne začali panely generovať elektrickú energiu nie je jasné.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Po týždni od globálneho IT incidentu je online 97% z postihnutých počítačov s CrowdStrike
Uvedené ďalšie SSD pre PCI Express 5.0 s iným radičom ako doterajšie
Vydaný Linux Mint 22 postavený na novom Ubuntu
Úrady povolili SpaceX opäť lietať, zverejnila detaily príčiny zlyhania Falcon 9
České mesto zavádza prísny zákaz mobilov v školách, žiaci ich nebudú môcť ani mať pri sebe
Linux Mint 22 postavený na novom Ubuntu dokončený, oficiálne bude vydaný tento týždeň
AMD má problém s kvalitou Ryzenov 9000, sťahuje ich od distribútorov a posúva uvedenie
CrowdStrike partnerom za globálny IT incident zrejme poslala 10-dolárový darčekový kupón
V novom Linuxe výrazne zrýchli šifrovanie použité v TLS
CrowdStrike poskytla nové technické detaily k príčine BSoD, šéfa si predvolal Kongres USA


Diskusia:
                               
 

nevyzera ze by bola na bocnej strane, skor je hore nohami
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

v skutocnosti je na boku,nie dole hlavou.Kebyze mas tolko iq a rozumu,tak si nieco o tom zistis.Ale si len obycajny tupy slovak,ktory maka bud niekde za pasom,alebo vyklada banany v Lidli.
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

Co tak stipku slusnosti a respektu k poctivo pracujucim ludom? Mozes ma IQ aj za vrece ked ti nema kto vysypat smeti spred tvojej vily pan velkomozny.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Presne tak. Jednoducho keď si niekto nezaslúži tú možnosť zažiť pocit slobod ísť autom na stupačkách bez prilby a zapnutých bezpečnostných pásov, tak mu ostáva priekazne len bežná komerčná zážitková turistika.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To už je ďalšia sonda, ktorá nebola skonštruovaná, aby prežila nízke teploty mesačnej noci! Je v tom jasný pattern! Zas bude treba treba oslavovať, keď sa zásluhou výnimočného úsilia celého tímu priekazne na obrovské prekvapenie všetkých zainteresovaaných spustí.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Vzhľadom na to, že tam nie je médium, ktoré by sondu ochladzovalo zvnútra, by sa už konečne mohli začať stavať sondy, ktoré by to priekazne umožňovali...prežiť nejakú smiešnu mesačnú noc...! To sme kde preboha došli?? Nie je nič jednoduchšie, ako odizolovať vonkajší plášť sondy a vnútri jej "trochu" prikurovať, hned by všetky súčasti sondy ožili :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

A slovenska pltka je ako na tom ? Uz dlho som o nej nepocul.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Posielam kožuch .

A pravdaže hviezdy..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Japonci opat sklamali...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár