neprihlásený Streda, 19. júna 2024, dnes má meniny Alfréd
Google oznámil cenu za jeho nové 20-gigabitové optické pripojenie

Značky: Googlepripojenieoptika

DSL.sk, 12.12.2023


Spoločnosť Google aktuálne oznámila cenu za jej avizované pripravované optické pripojenie k Internetu s rýchlosťou 20 Gbps, ktoré bude poskytovať v USA.

Mesačný poplatok za pripojenie bude bez dane 250 dolárov.

Ako sme upozornili, Google v októbri oznámil v rámci svojej služby optického pripojenia k Internetu s označením Google Fiber prípravu na poskytovanie symetrického pripojenia domácnostiam s rýchlosťou až 20 Gbps.

Spoločnosť pôvodne avizovala spustenie služby do konca tohto roka, podľa aktuálneho oznámenia inštalácia začne v prvom štvrťroku budúceho roka. Prvými lokalitami s takouto rýchlosťou budú Kansas City a lokality v štátoch Severná Karolína, Arizona a Iowa.

Pripojenie s touto rýchlosťou bude poskytované s využitím 25-gigabitovej PON technológie Nokie a zákazníci budú dostávať router s podporou nového WiFi 7.

V súčasnosti služba poskytuje pripojenie s maximálnou rýchlosťou 8 Gbps, mesačný poplatok za túto najvyššiu rýchlosť je 150 dolárov.

Spoločnosť naznačila prípravu 20 Gbps pripojenia na jeseň minulého roka pri oznámení zámeru poskytovať rýchlejšie ako dovtedajšie 2 Gbps pripojenie. Neskôr avizovala testovanie takejto rýchlosti ale iba s firmami a ďalšími typmi organizácií, nie individuálnymi domácimi zákazníkmi.

Spoločnosť neposkytovala a neposkytuje svoje optické pripojenie masovo vo všetkých veľkých mestách v USA, službu poskytuje približne v dvadsiatich lokalitách vrátane niektorých väčších miest. Ako jeden z prvých operátorov s gigabitovým pripojením ale zrejme prispela k podnieteniu konkurencie a rýchlejšiemu rozšíreniu aj takýchto rýchlostí.

Následne od konca roka 2020 začala poskytovať aj rýchlejšie pripojenie s rýchlosťou sťahovania 2 Gbps, upload má v tomto prípade rýchlosť 1 Gbps.

Tento rok začala poskytovať symetrické 5 Gbps a následne 8 Gbps pripojenie. Tieto vyššie rýchlosti sú podľa spoločnosti určené pre užívateľov využívajúcich Internet intenzívne, napríklad pre kreatívnych profesionálov, ľudí pracujúcich v cloude alebo s veľkým množstvom dát, domácnosti s viacerými užívateľmi s vysokými nárokmi na internetové pripojenie.

V minulom roku pri oznámení príprav rýchlejšieho pripojenia spoločnosť avizovala, že do budúcnosti je na ceste k 100-gigabitovému symetrickému pripojeniu.

Na Slovensku najväčší operátori v súčasnosti poskytujú pripojenie maximálne s rýchlosťou 1 Gbps, rýchlosť je zároveň výrazne asymetrická a upload je výrazne nižší. Antik od roku 2021 poskytuje aj symetrické pripojenie s rýchlosťou 10 Gbps, zatiaľ je ale dostupné len v lokalitách s celkovým pokrytím menej ako 20-tisíc domácností.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

NASA po problémoch opakovane posúva odlet Boeingu z ISS
Prvé notebooky s novým výkonným ARM procesorom sú oddnes dostupné
Japonci vyvinuli oveľa lepšie batérie s pevným elektrolytom, majú nahradiť gombíkové batérie
Starlink čoskoro začne ponúkať výrazne menšiu a lacnejšiu satelitnú anténu
Hubblov teleskop už funguje iba s jedným gyroskopom, je výrazne menej produktívny
Minimálne v Španielsku pomocou dát z ukradnutých zariadení vydierajú vlastníkov
Debianu 10 končí dlhodobá bezpečnostná podpora
Apple pripravuje okrem výrazne tenšieho iPhonu aj tenší MacBook Pro
Francúzsko chce deťom do 11 rokov úplne zakázať smartfóny, nielen v školách
Po vyradení ČT Sportu majú operátori blokovať aj ČT 2


Diskusia:
                               
 

12,50 za 1Gbps je Fér :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pre niekoho možno, ale napríklad pre kreatívnych profesionálov, ľudskoprávnych aktivistov, senior odborných referentov pre inkúziu a genderovú rovnosť, ombudsmanov či sodomitov taká ponuka fér priekazne ani zďaleka nie je.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Spravne, avsak ako sa raz vyjadril popredny odbornik joskooo, treba citujem: "mynymalne 500 trilobitov richlozt do kabla aby to bola vichra", cize ta rychlost je stale velmi poddimenzovana.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Buzíkov a chorých ľudí do toho neťahaj prosím ťa.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Až google nacáhne druhý koňec teho optokábla priekazne gunám, pak múže šéfovať, dotáď je inak imo, ňák mimo.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár