neprihlásený Štvrtok, 9. mája 2024, dnes má meniny Roland
Minister obhajoval Huawei tablety pre seniorov, teraz priznal ich problematickosť. Štát teraz rozdáva tablety od Lenova

Značky: Slovenskoe-government

DSL.sk, 19.10.2023


Aktuálny minister informatizácie Peter Balík aktuálne verejne priznal problematickosť Huawei tabletov a najmä ich platformy pre účely projektu Digitálni seniori, v rámci ktorého veľkému počtu seniorov štát rozdá tablety a v začiatkoch projektu to boli práve tablety od Huawei.

Najmä vzhľadom na vlastnú Huawei platformu DSL.sk upozorňoval na problematickosť použitia týchto tabletov pre tento projekt ešte v polovici minulého roka.

Minister, v tom čase ešte generálny riaditeľ sekcie inovácií na rovnakom ministerstve, tablety rozdávané seniorom ale ešte takmer mesiac po našej kritike v druhej polovici júla minulého roka v oficiálnom verejnom stanovisku nekriticky obhajoval a to veľmi neobjektívnymi tvrdeniami. Okrem iného uvádzal "na tablete fungujú všetky potrebné aplikácie" a tieto informácie následne doplnil tým, že rozličné populárne aplikácie sa dajú využívať cez prehliadač.

Najviditeľnejšie dokumentovala problematickosť platformy nedostupnosť aplikácie Slovensko v mobile od samotného ministerstva informatizácie, ktorá je potrebná na prístup k rozličným štátnym službám z mobilných zariadení bez potreby využívania eID a čítačky. Na konci júla minulého roka aktuálny minister ako fakt tvrdil, že aplikácia "v priebehu niekoľkých mesiacov bude fungovať aj na týchto tabletoch". K tomu ale neprišlo, aplikácia nebola sprístupnená pre Huawei platformu doteraz a zrejme ako naznačujú jeho aktuálne vyjadrenia sa to už ani neplánuje.

Jedným z cieľov projektu samozrejme pritom bola aj podpora využívania elektronických služieb štátu seniormi.

"Tento projekt bol od začiatku spájaný s viacerými výzvami a zároveň aj problémami a my by sme určite nechceli tieto problémy nejakým spôsobom zahlmievať," uviedol teraz už ako minister na tlačovej konferencii k projektu skôr tento mesiac.

"Vtedy sa obstarali zariadenia, ktoré sa ukázali byť ako problematické. Boli to zariadenia Huawei," uviedol aktuálne minister k Huawei tabletom obstaraným pre pilotnú fázu projektu.

Minister poukázal nepriamo najmä na problematický aspekt Huawei platformy v podobe slabšej dostupnosti aplikácií a pri obstarávaní ďalších tabletov už boli aj požiadavky na dostupnosť podporovaných aplikácií. "Jedným z tých predpokladov na to, aby sme obstarali tablety v tých ďalších fázach, bolo aj to, aby sa na jednotlivých tabletoch dalo používať aj Slovensko.sk a ďalšie aplikácie, ktoré možno pri niektorých tabletoch neboli úplne funkčné," uviedol teraz minister.

Projektu sa má zúčastniť a tablet získať viac ako 100-tisíc seniorov a obyvateľov zo znevýhodnených skupín, pričom sa tablety obstarávajú vo fázach. Podľa vyjadrení ministra prebehli zrejme už viaceré ďalšie obstarávania, pričom podľa jeho vyjadrení ich vyhrali zrejme tablety od jednej značky. Výrobcu tabletov minister neuviedol.

Ako ale následne DSL.sk upozornil čitateľ, v auguste a septembri tohto roka boli účastníkom školení rozdávané tablety Lenovo Tab M10. Takýto tablet je aj na ilustračných obrázkoch v nových školiacich materiáloch, ktoré predtým zachytávali využívanie tabletu s Huawei platformou a štát ich teda musel minimálne čiastočne prerobiť.

Koľko tabletov celkovo už bolo obstaraných a či v prípade všetkých ide o tento model zisťujeme.

Huawei na svojich tabletoch a smartfónoch používa v posledných rokoch vlastnú Android platformu, v ktorej okrem iného nie sú dostupné Google aplikácie, Google služby a ďalší ekosystém od Google pre Android. Huawei tak nerobí v dôsledku vlastného rozhodnutia, je obeťou amerických sankcií a zrejme obchodnej vojny USA a Číny. Vzhľadom na sankcie nemôže Google umožniť Huaweiu využívať Android platformu aj s Google ekosystémom, Huawei ale môže využívať naďalej samotný open source a voľne dostupný operačný systém Android.

Ako sme upozorňovali napríklad v tomto a tomto článku, Huawei platforma je výrazne menšinová, má slabšiu podporu od tvorcov aplikácií a učiť cieľovú skupinu seniorov, ktorá nemá digitálne zručnosti a očakávane často nebude flexibilná v aplikovaní získaných poznatkov po prípadnom prechode na iné zariadenie s Androidom v budúcnosti, používať túto platformu evidentne celkovo nie je ideálne.

Navyše viaceré štáty v posledných rokoch podnikajú alebo zvažovali opatrenia proti používaniu zariadení od Huawei údajne z bezpečnostných dôvodov. Hoci tieto kroky môžu byť značne motivované obchodnou vojnou medzi USA a Čínou, týkajú sa takmer výlučne zariadení pre infraštruktúru a dôkazy o konkrétnych bezpečnostných hrozbách zariadení Huawei neboli zverejnené, slovenské ministerstvo informatizácie nepochybne nemalo jasné dôkazy ani o opaku a nie je jasné, či ministerstvo kvalifikovane vyhodnotilo tento aspekt a rozhodlo sa dokonca masovo rozdávať svojim obyvateľom zariadenia od Huawei až po vysoko kvalifikovanom vyhodnotení tohto aspektu.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

K dispozícii nová Fedora 40 pre Macy s ARM procesormi
Detailný pohľad na nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Vesmírny Boeing poletí najskôr o viac ako týždeň
Odštartoval ďalší sci-fi seriál od Apple
Apple prekvapivo predstavila nový procesor M4 pre PC, prvýkrát ho použila v iPade Pro
Podpora RISC-V v Androide sa komplikuje, Google ju odstránil zo spoločného jadra
V Česku bude plošne dostupná gigabitová symetrická optika
Vesmírny Boeing znovu neodštartoval, problém ale teraz nebol v lodi
Avizované 150 TB a 300 TB flashové SSD
Okamžité medzibankové platby začala podporovať ďalšia banka, Fio banka


Diskusia:
                               
 

tak politici placu jak niesu na nic peniazee a zrazu zistime ze tablety ktore sa nakupili su nepouzitelne ... tak na chujviny peniaze su na normalne veci nie tu treba zaviest hmotnu zodpovednost politikov platu aj spatne a nech to platia a ked niee tak rovno basa
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Az taka ch-jovina nemusi byt ten nakup u "spriatelenych firiem" a nasledny cash-back. Dom na Palisadach nerastie u domovnika.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Z grantov od domovnika urcite vyrastol nejeden dom. Mozno nie na Palisadach, ale su aj ine pekne miesta.

Odpovedať Hodnotiť:
 

mali rozdat zakladny ipad tam by islo vsetko a aj dlha podpora aktualizacii
Odpovedať Známka: -6.5 Hodnotiť:
 

a kto by to platil ? a cigani ten tablet aj tak daju do zalozne ... zas by sa napakoval na tom niekto
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

cigán dá do záložne, človek kúpi lacnejšie...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

tak cena je v pohode 9 generacia sa da kupit okolo 350e a stat si odrata dph a pri velkom odbere bude mat zlavu tak stat by vysiel 1 ipad tak okolo 200-250e co je podobna cena ako tieto odpad androidy
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Aj pri tých odpad Androidoch si odrátal DPH a množstevnú zľavu?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Ak bolo v podmienkach, že polovicu rozpočtu treba prehnať cez školiace firmy, uvedené v zozname, tak veru nemohli, nakoľko tie iPady fungujú bez poúčania. Zas ale pokiaľ sú školenia seniorov tresty pre školiteľov, tak Apple nenapadnutím podmienok priekazne nezasahoval do výkonu súdnej moci.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nezvladli zakladny ukon.
a sutaziacich nasilne vytlacili zo zakazky aby ju nahodou neziskal niekto iny
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

čisto zločin, pod zámienkou pomoci
Obyčajná zlodejina, ľudia potrebujú normálne dôchodky, z ktorých si môžu potrebné veci kúpiť, nie dávať im nepotrebný odpad, pretože pre väčšinu dôchodcov ide o nepotrebný odpad a ostatní to hodia do záložne!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tazko posudit potrebnost. ak ponuknes dochodkyni 400,- EUR alebo tablet, vezme 400,- E, 100 da vnucke, kupi drevo na zimu a mozno nove obrusky.

v pripade tabletov je to o tom co mohli mat - EU dala, SK brala, akurat ti dochodcovia sa nicoho nedockali a mohli si telefonovat navzajom.

vo veci sa ale naskyta dalsi problem a to je, ze ti co vedeli co maju urobit, boli nasilne vytlaceni zo sutaze. urcite by ju zvladli na 1* a aj dochodcovia by sa potesili. poskodzovanie financnych zaujmov EU je pritom testny cin a zatvaraju sa pren ludia aj ministri na 20 rokov
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No a čo sú to teda tie finančné záujmy EU? Lebo o ich poškodzovaní, obrane či napĺňaní sa toho popísalo hodne, len tá špecifikácia ostáva priekazne zahmlená ako bažinný boh.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nechce sa mi rozpisovat ,,, akurat tu prichadza v uvah otazka pre teho huja shujovateleho, co mi spehuje Mob. ci teda ide do akcie ci nejde, ci mu to dochadza atd
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale veď netreba úplne všetky. Už i jeden, čo nejde spochybniť menovou politikou EU by ten kopec sračiek priekazne aspoň naznačil.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

EÚ nedala! EÚ požičala! A to je veľký rozdiel. Plán obnovy a rozvoja nie sú "eurofondy" ktoré netreba vrátiť. Jedná sa o výhodný úver - tie peniaze za tieto Remišovej super tablety do umývačky budeme musieť EÚ splatiť. Takže otázka je, či sa výhodne zadlžiť kvôli chujovine alebo ostať bez dlhov...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kurva Remisovska, som si mysles ze su to eurofondy a nemozu sa na nic ine pouzit, ale ak je to tak ze je to pozicka tak bodaj by skoncila na smetisku dejin a v base svina jedna

Europa potrebuje svoj vlastny Operacny systema a slobodu slova na interenete, debilna EU, treba ju zreformovat!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Laciné Lenovo no nič moc... Má to aspoň 4 GB a nejaký priemerný SSD?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Máš u riti. Aj tak z hovna priekazne bič neupletieš, narozdiel od magoriča, ten je schopný všetkého.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A načo by z hovna plietol bič? Veď koprolitom sa dá i bez jemných zručností priekazne bez námahy kameňovať.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Lol že bez priekazne jemných zručností.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Z hovna do sraciek (obe Huawei a Lenovo su komunisticke cinske sracky), mali si objednat nieco od Asusu/Samsungu s tym ze by tam bol otvoreny android a koordinovat to s ostatnymi statmi aby si zaplatili aj dlhodobu podporu 12-15 rokov - hlavne security updaty...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby len to, ešte by tam mohli priekazne zakódovať bloatware tiktok a x keď je huawei čínsky špión. Tá paranoja western politikov a pozri sa čo robili a stále robia. Väčšiu transparentnosť ich pokrytectva sme si hlavne v posl. dobe priať ani nemohli. Smutné je že väčšina plebs sa napriek tomu nedokáže prebrať, neskutočné! Ešte len príde vlna preberania sa v podobe ice bucket challenge a pár facek.
Odpovedať Hodnotiť:
 

12-15 rokov pri srackovom lagdroide? Ved tolko nema podporu ani SLTS (super long term stable) verzia linuxu!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár