neprihlásený Piatok, 21. júna 2024, dnes má meniny Alojz
Vydaný Android 14

Značky: AndroidGoogle

DSL.sk, 4.10.2023


Spoločnosť Google dnes popri predstavení novej generácie jej smartfónu Pixel 8 vydala aj novú verziu jej mobilného operačného systému Android 14.

Spoločnosť o tom informuje v tomto a tomto oznámení.

V oznámení pre koncových užívateľov avizuje len niekoľko vylepšení. Nová verzia umožňuje väčšie možnosti vlastného nastavenia vzhľadu. V Androide 14 je možné zväčšiť font na 200%, doteraz to napríklad na smartfónoch Pixel bolo možné maximálne na 130%.

Nová funkčnosť Health Connect umožňuje ukladať a spravovať fitness, wellness a zdravotné dáta centrálne a mať lepšiu kontrolu nad ochranou súkromia. Celkovo sa tiež zlepšili informácie o použití dát a užívateľ je informovaný, ak aplikácia zdieľa dáta s tretími stranami.

Pribudli tiež nové funkčnosti pre zrakovo a sluchovo postihnutých.


Predstavenie viacerých noviniek v Androide 14 (video: Google)Podstatnejšie technické vylepšenia, ktoré sa dotknú ale aj bežných užívateľov, popisuje Google v oznámení pre vývojárov. Ako bolo už skôr avizované, v novej verzii je štandardne blokovaná inštalácia starších aplikácií, ktoré sú určené pre staršie verzie Androidu a neboli aktualizované pre novšie verzie. Konkrétne je blokovaná inštalácia aplikácií pre staršie verzie ako Android 6.0, teda s targetSdkVersion menším ako 23.

Dôvodom je podľa Google využívanie kompatibility s aplikáciami pre staršie verzie Androidu a tým príslušnej staršej verzie API škodlivými aplikáciami, ktoré sa tým vyhýbajú lepším ochranám v novších verziách Androidu aplikovaným len na aplikácie určené pre novšie verzie. Google zvolil ako minimum Android 6.0, keď v tejto verzii boli zavedené povolenia pre aplikácie udeľované pri využití jednotlivých API za behu aplikácie.

Zmena sa týka iba inštalovania aplikácií, na zariadeniach upgradovaných na Android 14 budú už inštalované staršie aplikácie naďalej funkčné.

Podľa spoločnosti prišlo k výrazným zlepšeniam vo výkone a efektívnosti. Stalo sa tak okrem iného výraznejším obmedzením neaktívnych aplikácií nachádzajúcich sa ešte v pamäti, ktoré sú v Androide 14 po krátkom čase zastavené a zároveň sú menej často prebúdzané tzv. broadcastami vďaka spájaniu viacerých broadcastov do jedného. Tieto zmeny umožnili zvýšiť limit na počet neaktívnych aplikácií v pamäti a vďaka tomu prichádza k výrazne menšiumu počtu pomalých tzv. studených štartov aplikácií, teda štartov po predchádzajúcom úplnom ukončení aplikácie. Na zariadeniach s 8 GB RAM sa takýto počet štartov pri testovaní znížil o 20%, na zariadeniach s 12 GB RAM o 30%.

Zmenšila sa tiež veľkosť kódu generovaného runtimom ART, čo šetrí využívanú kapacitu RAM aj flashového úložiska. Podľa spoločnosti sa kód zmenšil priemerne až o 9.3%.

Pribudla podpora nových formátov, 10-bitového HDR JPEG formátu obrázkov v podobe formátu Ultra HDR a bezstratového audia cez USB pre pripojenie slúchadiel.

Android 14 je oddnes dostupný pre smartfóny Pixel počnúc modelom Pixel 4a 5G. Neskôr v tomto roku bude podľa oznámenia dostupný aj pre niektoré zariadenia značiek Samsung, iQOO, Nothing, OnePlus, Oppo, Realme, Sharp, Sony, Tecno, vivo a Xiaomi.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Starlink začal ponúkať výrazne menšiu prenosnú satelitnú anténu
USA zakázali ruský antivírus, aj existujúcim užívateľom
TSMC zvažuje čipy vyrábať na oveľa väčších obdĺžnikových plátoch
Vláda podporí veľkú továreň na batérie až 214 miliónmi, budú sa tu vyrábať aj články
Orange na Prime zlepšuje dáta ale zdražuje SMS a ruší balík výhodný pre nenáročnú telemetriu
Android 15 vydaný v novej beta verzii, vývojári môžu testovať svoje aplikácie
Samsung by konečne mohol uviesť SSD pre PCI Express 5.0, registroval si nové mená
Smartfóny v školách chce zakázať aj najväčší, najpokrokovejší a najliberálnejší americký štát
Známy výrobca uviedol SSD s extrémne vysokou TBW životnosťou
Nvidia sa stala najhodnotnejšou spoločnosťou sveta


Diskusia:
                               
 

To sa mi strasne paci na tychto kravinach, kde ti to pomaly ani nejde zapnut ak tam nedas vsetky udaje este aj o tom kolko rano naseres a ono ti za to da lepsiu ochranu sukromia. Nerobi to nahodou Matovic?
Odpovedať Známka: 4.2 Hodnotiť:
 

No keď som videl propagáciu tej appky digi komédie prvej pomoci, tiež ma to napadlo, bolo to rovnako absurdné ako očklotéria, nedorobené a skutočnému zámeru absolútne zbytočné keďže ľudia , podotýkam, Ľudia, vedia lepšie.
Že či vaše dieťa dýcha, nie, vaše dieťa urgentne potrebuje prvú pomoc, volajte 112. Dpiče čo appka nevolá? A čo by bol taký rodič za debyl žeby pri odpadnutom či nedýchajúcemu potomku miesto okamžitému volaní záchranky flegmaticky zdrapil mobil a s kľudom angličana mal čas pokojne čakať kým nabehne appka pri ktorej bude zamyslene strácať čas s absolútnymi chobotinami. #kokockisvet
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Neboj, dobre bude
Odpovedať Hodnotiť:
 

jak môžeš niečo také zapotiť ..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Okrem faktu tej hodnoty ramky, čo mi začína nedávať zmysel-že nejaký pop-pos android distro na pda môže mať vyššie min. požiadavky ako full fledge os od mikrošroftu, mám celý android 14 priekazne tam, hlboko v prdeli.
Keby len 14, vážený! iné to nebude ani s android 15, 20 či 486. Jediný rozdiel bude asi len v tom že v budúcnosti na to celé budem rovno srať pekne riedke, kašovité a výživové hmoty.
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Ten bol dobrý. Nevedel som, že Google chce preraziť medzi stand up komikmi.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Staršie aplikácie sa nedajú nainštalovať už teraz na Samsungu. To ma riadne naštvali, nemôžem si nainštalovať a zahrať Sonnyho. Budem musieť niečo vymyslieť ako si zahrať moju každoročnú obľúbenú halloweensku zombie hru :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

A to sa nedá len tak priekazne odiebať emule predstiarajúcim iné smartphone zariadenie? Viem že je na to appka, konkrétne pre smart telky a boxy, skús pohľadať nejaké fórum určite na to musí jestvovať protiliek.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na zive cz píšu skoro pri každej funkcii, že sa Android 14 inšpiroval iOSom, tak teraz už neviem.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

It bulvár ako vyšitý, navyše mainstream doména. A ak by aj nie, hľadaj za tým priekazne reklamné ťahy. Neverím ale že applovcám google ulahodí natoľko, že si pre také drísty iebnú kopýtkom do ohrady a vymenia baču.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aký je názor na usb-c port/konektor?
Podľa mňa sa rýchlo opotrebuje(vykýve sa) a zle sa čistí.


Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Zalezi s cim porovnavas, rozhodne nie je horsi ako micro usb... ci uz ide o cistenie alebo opotrebenie...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podľa mňa ide o tému, ktorá v poslednej dobe na odbornej úrovni priekazne nezriedka rezonuje.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Priekazne Ti mozem odpovedat, ze ten usb-c konektor sa lem tak lahko nevykyve, kedze ho mam na 8 kusoch 3D tlaciarnach kde cez neho ide napajanie ohrevu trysky, osvetlenie, 3 ks ventilatorov, detekcia teploty trysky, stopka mikrospinaca.. vsetko funguje uz dva roky v pohybe.. a to je prosimpekne ten konektor na dvoch koncoch kabla.. a ziadny problem.. za mna palec hore k tomuto konektoru.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kamarát mal USB-C na mobile a po 3 rokoch to musel dať opraviť, lebo konektor doslova odpadol. Koľko krát pripájaš a odpájaš USB-C? Určite nie každý deň ako na mobile.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi nerozumieš že opisuje konštantný, priekazne šialený stres na konektor, ktorý sa pri mil. kmitočtoch ani len neodpojil, imho to hovorí viac ako dosť. Ja by som dokonca aj bol za ak by sa vo veľkých kancloch menilo wifi práve za usbC štandard. Nie je šanca ten port zničiť, jedine ak ho zapojený trepneš o zem presne tam, tam tam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ver mi, nepoiebe sa, čo ja som práve s tým portom robieval pred bezdrát nabíjačkou, by si žasol. Sú celkom dobre kotvené aj na lacných fónoch, ak sa začne lámať či na ufone alebo android 14+ fónoch tak jedine pre dizajn kotvenia, rozumej, - naschvál - .
Inu, ako konkrétne čistíš ten port a prečo ho vôbec musíš čistiť? Čo máš vo vreckách pavučiny a piliny alebo?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kopa balastu, sám class zasrata java,
Už nepíšte klasy
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár