neprihlásený Utorok, 7. mája 2024, dnes má meniny Monika
NASA ešte stále nezvážila vzorku z asteroidu, veľa materiálu je mimo

Značky: NASAasteroidy

DSL.sk, 2.10.2023


Vybratie vzorky z návratovej kapsule sondy OSIRIS-REx, ktorá transportovala vzorku z asteroidu Bennu, ide pomalšie ako sa predpokladalo, hlavná časť vzorky je stále uzatvorená v mechanizme pre uchovávanie vzorky a NASA vzorku stále nezvážila.

Dôvodom je, že nepredpokladane veľké množstvo vzorky je vnútri v kanistri ale mimo mechanizmu pre uchovávanie vzorky.

NASA o pomalšom priebehu informuje v tomto oznámení.

Návratová kapsula pristála 24. septembra, v nasledujúcich dňoch ju NASA transportovala do NASA Johnson Space Center v Houstone.

Už po odobratí vzorky na asteroide Bennu bol na snímkach viditeľný únik vzorky. Po otvorení veka kanistra, v ktorom sa nachádza tzv. hlava mechanizmu TAGSAM, Touch-and-Go Sample Acquisition Mechanism, so vzorkou sa veľa materiálu z asteroidu nachádza mimo tejto hlavy a to celý proces spomalilo.

Vedci prvé vzorky materiálu už podľa oznámenia začali analyzovať, hlavu TAGSAM otvoria ale až v nasledujúcich týždňoch a celú vzorku tak budú môcť zvážiť až v takomto časovom horizonte.


Návratová kapsula po pristátí v Utahu, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / Keegan Barber)



Bennu o priemere 492 metrov obieha Slnko vo vzdialenosti 0.9 až 1.4-násobku vzdialenosti Zeme od Slnka. Materiál je prvým materiálom, ktorý NASA prinesla z asteroidu, a zároveň má ísť o najväčšiu vzorku materiálu prinesenú z hlbokého vesmíru.

Sonda odštartovala v septembri 2016, pri asteroide Bennu bola od decembra 2018 a vzorku odobrala v októbri 2020. Po odobratí vzorky táto zo sondy unikala, NASA sa podarilo zrejme aj tak odobrať ale oveľa viac vzorky ako plánovala, odhadovaných 250 gramov oproti plánovaným minimálne 60 gramom. Sonda odletela od asteroidu v máji 2021.

Vzorka vedcom podľa NASA pomôže lepšie pochopiť formovanie planét a pôvod organických látok a vody, zároveň naučiť sa viac o potenciálne nebezpečných asteroidoch.

Sonda po uvoľnení návratovej kapsuly pokračuje vo svojej misii k ďalšiemu asteroidu Apophis.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Avizované 150 TB a 300 TB flashové SSD
Okamžité medzibankové platby začala podporovať ďalšia banka, Fio banka
Apple zajtra predstaví nové iPady, očakáva sa prvý s OLED displejom
TSMC spustí výrobu 2-nm čipov v 2025, 1.6-nm v 2026
Nový trailer ďalšieho nového Star Wars seriálu


inzercia



Diskusia:
                               
 

A co brani zvazit cely navratovy modul a porovnat hmotnost s inym navratovym modulom? Rozdiel bude predsa hmotnost vzorky.

Alebo vari tvrdia, ze toto nemozu urobit, pretoze navratovy modul pri prelete atmosferou prisiel o cast hmotnosti kvoli treniu? A to akoze nevedia zratat?

Navyse, aku presnost vazenia potrebuju? Mikrogramy alebo pikogramy??? Len aby sa im pocas toho procesu vazenia par prachovych castic nestratilo a presnot vazenia bude v kybli. :D
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Tipujem, že miligramy, a to teda skutočne odmerať nevedia ani v prípade, že hmotnosť modulu pred štartom poznali presne. Pri prelete atmosférou sa nejaký materiál stratí, ale nejaký môže pribudnúť napríklad oxidáciou materiálu na povrchu a vo výsledku nevieš nič.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak v ňom tá vesmírna príšera zúrivo poskakuje, tak sa to zváženie priekazne len tak zvládnuť nedá.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Myslim ze tych par dni navyse kvoli opatrnosti je uplna na mieste a nikoho normalneho to netankuje.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

teba je tu škoda...
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Nevdeli sme si rady, tak sme poziadali redakciu DSL o tento clanok s nadejou, ze nam slovenski experti z diskusie na tomto webe poradia tak ako sa to stalo uz v minulosti mnohokrat.

A vyplatilo sa. Velmi pekne dakujeme. Skusime oba vami navrhovane postupy a vysledok spriemerujeme, nech sa vsetci dozvieme hmotnost co najskor.

Veduci oddelenia merania hmotnosti vzoriek z asteroidov, NASA.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Stačí im na kilo; nechcú si ale vzorky dojebať tým, že ich vystavia vonkajším vplyvom.


Odpovedať Hodnotiť:
 

Niekolkokrat som predsedovi SAV pisal, aby NASA zacala pouzivat diskusie na DSL.sk ako primarny QA. Zial bez odozvy. Pritom rieenie tohot problemu je jasne ; Staci otvorit modul, od upratovacky si pozicat metlicku, lopatku a ako za starych cias to pozametat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Boja sa, ze v module budu migranti z vesmiru a budu musiet proti nim pouzit silu a nebudu to pekne obrazky. Mozu prist poziadat o pomoc na sumracnu, tam maju expertov na handlovanie takychto situacii.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tá fotka kapsule či dvoch lavorov zoči-voči a.k.a misionár je veru podarená, ani padáky, ani kotvenie či priekazne irigácia piesku po dopade, slabý fotošop na nasu. Na druhej strane, aspoň nevidieť otlaky podrážok obuvy, takže sa tam ten údiv musel naozaj spustiť zhora, keďže skeptici photošop tak lacného svinstva automaticky zamietajú. Možno klesol z udice na zraločky. Rýchlosť dopadu zrejme 1/2 až 1 kmh.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár