neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Intel už budúci rok uvedie serverový CPU s 288 jadrami

Značky: IntelCPUservery

DSL.sk, 20.9.2023


Spoločnosť Intel ešte zvýši počet jadier v jej budúcej generácii serverových procesorov Xeon s kódovým označením Sierra Forest a k dispozícii bude aj model s až 288 jadrami.

Intel to uviedol v utorok na prezentácii Intel Innovation.

Generácia procesorov Xeon s kódovým označením Sierra Forest príde v budúcom roku, bude vyrábaná procesom Intel 3 a bude používať efektívne jadrá.

Intel v prvej polovici tohto roka avizoval, že tieto procesory budú mať maximálne 144 jadier. Aktuálne ale oznámil, že to bude až 288 jadier.

Intel už používa efektívne x86 jadrá v súčasných hybridných procesoroch pre osobné počítače, na rozdiel od podobných efektívnych jadier AMD podporujú iba jedno vlákno na jadro.

Doterajšie serverové procesory Xeon majú maximálne 60 jadier. AMD už tento uviedla serverové procesory postavené na menších efektívnych jadrách, ktoré majú maximálne 128 jadier.

Pred procesormi Sierra Forest spoločnosť Intel ešte uvedie v tomto decembri piatu generáciu serverových procesorov Xeon Scalable s kódovým označením Emerald Rapids. V budúcom roku uvedie okrem procesorov Sierra Forest tiež procesory s kódovým označením Granite Rapids, ktoré budú postavené na výkonných jadrách.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video
Google chce údajne na notebooky nasadiť Android namiesto ChromeOS


Diskusia:
                               
 

256+32 či ako je to vnútri zorganizované?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ako nič!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

NR SR je v koniarni organizovaná ako 88+88, takže potiaľ to je určite z najzávažnejších príčin priekazne absolútne ďaleko najoptimálnejšie, nakoľko nejde ani len o náznak propagácie nacizmu, takže stačí riešiť ten zvyšok.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Skoro ako bukkake.
Odpovedať Hodnotiť:
 

12x12 a natries si 2 vrstvy ako džem na maslo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kilocore when?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked bude na CPU treba Kilopower! /zase nepoletí do Vesmíru ale bude napájať KiloCore!/
Odpovedať Hodnotiť:
 

len papajte wattíčky, to potrebujete :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja vatu nepožieram.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak cluster s 36 e-cores má mať zdieľanú L3 cache 108 MB, čo teda nie je veľa. má to cieliť na AMD Bergamo, čo je architektúra s redukovanou L3 cache, ale s plnohodnotnými P-cores vrátane SMT, pričom čoskoro pribudne model so 192C/384T

A aby som nezabudol - Intel 3 je 5 nm
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Prečo si tu nikto nevšíma veľkosť predovšetkým L1 prípadne L2 pri CPU?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja mám dojem, že "efektívne" jadrá sú jadrá, ktoré majú nižšiu spotrebu ale majú aj nižší výkon.
V akom scenári potrebujem veľa vlákien, ktoré ale moc nerobia?
Keď to zjednoduším: ak kompilujem a každý zdroják projektu sa kompiluje na inom jadre, tak chcem, aby sa každý zdroják kompiloval tak rýchlo, ako to len ide. A nie "efektívne" teda síce s nízkou spotrebou, ale pomalšie.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Však na kilocore to bude hned, len aby sa im neprekrížili clustery pri ukladaní :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

My tu všetci stojíme za hollywoodskymi súdruhmi, takže kým neskončí ich štrajk, žiadny scenár priekazne nebude!
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Cim viac jadier tym viac adidas.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A Microsrtot uvedie zvysenu cenu MSSQL na pocet jadier...

a pretoze dnesny autisti z vysokych skol nevedia kodit nic ine len MS vendorlockingove sracky tak to aj tak ppekne dopadne

Kolko softveru v statnej sprave a (ekonomicke softvery), podnikove soft je zavysly na tejto MSSQL rakovine??
Odpovedať Hodnotiť:
 

To máš ťažké. Keby databázu napíšu napríklad nad PGSQL, tak stačí server s polovicou jadier a pamäte, navyše je zadarmo a nepotrebuješ platiť ani wydle.
Ako by potom mohli firmy toľko odrbávať na štátnych zákazkách?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Boze daj, ak by to bol jediny predrazeny db server v nasej administrative. V statnej sprave najdes aj fajne drahe oracle db servery, ibm db2, ktore maju najmensiu kompatibilitu s otvorenymi rieseniami ... to asi kvoli diverzifikacii sprepitneho.

Platia si databazovy server (ak nie rovno dva), akoby sme mali pol miliardy pouzivatelov, ale softver sa lepi s 10 a viac rocnymi frameworkami, to asi kvoli tej.. ako sa to povie: stabilite, kedze casto na ne uz funguje len plateny support.

Technologie pri pisani aplikacie su medzi sebou tak nekompatibilne, ze radsej nehybu so starymi SOAP schemami, vdaka ktorym sa dorozumeju aj s Aurelom - ah... teda az mu pride SOAP sprava o zaplateni predobjednavky za elektrinu, ktoru musi vytvorit administrativa nasej veternej elektrarni, ktorej este nestihli objednat najnovsi db server.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No a to by si mali platit minimalne 3 servre. Vyvoj, uat a prod. A co ma spolu technologia a schema soap? Vsak ten req moze byt napisany aj v notepade.
Odpovedať Hodnotiť:
 

hlavne ze 14gen bude zase len refresh na 10nm

Odpovedať Hodnotiť:
 

Nech robia machrov z reálnych multicore cpu a nie že dáky 24 core a zvyšok 200 sub atom prdítok a nazvú to ako plnohodnotné 224 core cpu, pritom to neobhají ani za desatinu cenovky nad ktorou budú soudruzi u intelu cez týždeň či dva priekazne polemizovať. Nedal bych im ani ten zlomok. Intel do plynu!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nech robia machrov z reálnych multicore cpu a nie že dáky 24 core a zvyšok 200 sub atom prdítok a nazvú to ako plnohodnotné 224 core cpu, pritom to neobhají ani za desatinu cenovky nad ktorou budú soudruzi u intelu cez týždeň či dva priekazne polemizovať. Nedal bych im ani ten zlomok. Intel do plynu!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Intel už budúci rok uvedie serverový CPU s 288 jadrami
https://t.ly/kY-Rh
1) lebo chudacik musi
2) budu to E-atomy, nie P-cores
3) ci to naozaj bude v 2024, sa uvidi

Intel ohlasuje a vyspevuje, AMD uvadza produkty na trh. Navyse Intelove plany sa menia ako pocasie na Gerlachu na jesen, co plati dnes neplati za mesiac ci kvartal - na rodmapach a vyhlaseniach Intelu by sa dalo pobavit.
Za posl. 5-7 rokov sme od Intelu uz niekolko krat poculi ze toto je revolucna zmena, toto je revolucna rodina/generacia CPU, ktora zadupe konkurenciu do zeme a konkurenciu uvidime v spatnom zrkadle (povedal Intel CEO). Zrkadielko je vsak stale spinave od fekalii.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Intel spadol na hubu v 2017, ale uvedomili si to az o dva roky neskor. Odvtedy sa snazia a jedine prvenstvo Intelu je o par % vykonnejsia vlajkova lod destopovych CPU. Inde je Intel c.2: najvykonnejsi mobilny CPU nema Intel, najvykonnesjie serverovske CPU nema Intel, najvykonnejsie HEDT/workstation CPU nema Intel, lebo v tom segmente nema uz 3 roky ziadne CPU... Tolko sa vysmievali "zlepencom" konkurencie, az s ich "kachlicami" vo vyvoji o roky zaostali.

No ale aj v Inteli sa cinia a mozno v tom 2027 ci skor 2028 to bude naozaj vyrovnane aj na poli serveru. To uz bude obdobie daaavno po Xeon Granite Rapids (132× Redwood Cove) a Xeon Sierra Forest (288× Crestmont). No a Xeon Sierra Forest (144× Crestmont) Intel musi uviest v H1 2024, ako mu pohrozil vyznamny zakaznik.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Doterajse serverove CPU intelu su na smiech: Xeon Skylake (28× Skylake) bol kedysi zazrak, dnes archaicke reziduum existujuce v starsich serveroch. Xeon Ice Lake (40× Sunny Cove) bol jak Columbova zena: vedelo sa o nej, ale dostupnost chaba, dnesny Xeon Sapphire Rapids (60× Golden Cove) a blizky buduci Xeon Emerald Rapids (66× Raptor Cove?) tiez nejsu ziadna vyhra, kedze konkurencia ma na socket uz dnes 2x vyssi vykon (Epyc Genoa (96× Zen 4) & Epyc Bergamo (128× Zen 4c) s tym ze v H2 2024 pride Turin Dense 192× Zen 5c a v H1 2025 Turin 128× Zen 5).

Treba si uvedomit co tu v server segmente v roku 2025 bude: IPC Atomovskych jadier Intel Crestmont a AMD Zen5c su patricne ine a nasledne zistujeme, ze Xeon Sierra Forest (288× Crestmont) bude stale o 10-20% zaostavat za Turin Dense 192× Zen 5c a vykon na serverovsky socket sa neprikloni na stranu Intelu ani v 2025 (pokial nevydaju tu opustenu a zrusenu sialenost v podobe 344- a 528-jadrovych Xeonov Crestmont). Preto pisem az o rokoch 2027-2028.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár