neprihlásený Pondelok, 11. decembra 2023, dnes má meniny Hilda
Enkóder AV1 videa SVT-AV1 zlepšil kvalitu, ale spomalil

Značky: AV1

DSL.sk, 31.8.2023


Tvorcovia známeho enkódera videa SVT-AV1 do kompresného štandardu AV1 minulý týždeň vydali novú verziu 1.7.0, ktorá tentokrát priniesla nezanedbateľné zlepšenie pomeru kvality a bitratu. Zároveň oproti predchádzajúcej verzii ale prišlo k spomaleniu.

K zlepšeniu kvality prišlo v štandardnom základnom režime, ktorý sa používa na vytváranie kvalitnejších videí na dlhodobejšie použitie. Druhý základný režim sa používa napríklad na enkódovanie videa v reálnom čase napríklad pri videohovoroch.

Predchádzajúca verzia 1.6.0 z druhej polovice júna veľmi výrazne zrýchlila enkódovanie, najviac pri nižších pomalších presetoch. Zlepšila tiež pomer kvality a bitratu, ale iba u troch najrýchlejších presetov. SVT-AV1 podporuje presety 0 až 13, nižšie úrovne sú pomalšie a vytvárajú videá s lepším pomerom kvality a bitratu.

Aktuálna verzia 1.7.0 nezanedbateľne zlepšila pomer kvality a bitratu u presetov 0 až 10. Pri metrike PSNR je v novej verzii rovnaká kvalita dosahovaná pri bitrate a teda veľkosti videa menšej o 1% až 4.5%, pričom pri presetoch 2 až 8 je zlepšenia minimálne približne 2%.

Tvorcovia tiež zmenili nastavenia presetov a vo výsledku prišlo pri rovnakom presete pri presetoch 1 až 8 k spomaleniu enkódovania o 5% až 28%, najviac u presetov 3 až 7. Podľa oznámenia vďaka zlepšeniu kvality je ale v novej verzii 1.7.0 pri presetoch 2 až 6 dosahovaná podobná kvalita ako pri o jednu úroveň nižšom presete vo verzii 1.6.0, pričom presety 2 až 6 vo verzii 1.7.0 sú o 25% až 50% rýchlejšie ako o jednu úroveň nižší preset vo verzii 1.6.0.

Celkovo tak prišlo v novej verzii 1.7.0 napriek spomaleniu rovnakých presetov aj k zlepšeniu pomeru kvality a rýchlosti.

AV1 je kompresný formát videa AV1, ktorý bol dokončený v prvej polovici roka 2018 a za ktorým stoja mnohé popredné IT spoločnosti združené v organizácii AOMedia. Na rozdiel od H.265 / HEVC je otvorený a voľne použiteľný a zároveň pri rovnakej kvalite dosahuje výrazne lepší kompresný pomer ako iné voľne použiteľné alternatívy. Podľa dostupných testov má aj o niečo lepší kompresný pomer ako H.265.

Problémom AV1 bolo v začiatkoch pomerne pomalé enkódovanie oficiálneho referenčného enkódera libaom od AOMedia, postupne ale pribúdali ďalšie enkódery a enkódery sa samozrejme tiež postupne zlepšovali. Enkóder SVT-AV1, ktorý je tiež open source, vyvinul Intel v spolupráci s Netflixom a v súčasnosti jeho vývoj už zastrešuje AOMedia. Enkóder dokáže efektívne využívať mnohojadrové procesory a je zrejme pomerne často preferovaným softvérovým enkóderom AV1.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V linuxovom jadre chyba poškodzujúca dáta na štandardnom súborovom systéme ext4
Zatiaľ jediný radič pre SSD pre PCI Express 5.0 bude mať výkonnejšiu verziu
Apple bude mať nový konšpiračný sci-fi seriál
NASA vyriešila problém s gyroskopom, Hubblov teleskop pokračuje s tromi
Česko aj kvôli bezpečnosti presúva weby úradov pod jednotnú doménu, zabudlo na certifikát
Medzinárodná vesmírna stanica má 25 rokov
Vydaný minimalistický Alpine Linux 3.19
Vláda chce zrušiť zníženie vysokého daňovo-odvodového zaťaženia kryptomien, ktoré schválila Hlas-SD
Pokračovanie seriálu The Last of Us podľa počítačovej hry príde až v 2025
Facebook Messenger nasadzuje štandardné end-to-end šifrovanie a pridáva ďalšie novinky


Diskusia:
                               
 

Kvalita na úrovni VHS alebo bodaj S-video?
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

proste debil, ktoreho prispevok do diskusie ma nieze zaporny prinos, ale nacisto imaginarny prinos
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Píšeš o sebe? Radšej furt neurážaj kohosi. Niekto sa občas pokúsi aj o ftip a Ty si len nejaký nevybuvaný dosť často.
Video má určitú kvalitu, ako je zaznamenané. A každý jeden tzv. kóder, dekóder ju len zhorší.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

toto nie je pravda svt-av1 ma loop filtre (aj v hevc avc sa daju pozapinat v svt av1 su zapnute default) ktore dokazu odstranit predchodzie artefakty napr z kompresie. Ano objektivne sa stratila informacia ale subjektivne vyzera video cistejsie
Odpovedať Hodnotiť:
 

wav a kto tam tie "artefakty" privyrobil?
Subjektívne bude mať video iné muchy, však?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čomu hovoríš "loop filtre"? Ako "vie" nejaký filter či tam nejaká drobocina v obraze má alebo nemá byť?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hodnotiť diskusný prínos je možné objektívne len pri znalosti výsledku, čo diskusiu priekazne transponuje na prejav časovo retrográdneho dedičného hriechu.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Hehe, a s ai generovaným priekazne poľským dabingom automatycznym, imho by to bolo geniálne!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak existuje hw konkurencia kde je vystup aj 2x horsi, tak sa nepresadi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

dik za info sledoval som to a skusal skoro kazdu verziu dokonca aj 1.6 s verziou SSIM teda tune=2 a tato ma uz minula hned odskusam
Odpovedať Hodnotiť:
 

Otestoval som 1.7.0. Je to tak ako proklamujú. Pri presete=3 je oproti predchádzajúcej verzii kvalita ako pri starom presete=2 a čas enkódovania o niečo dlhší. Pre rovnaku kvalitu treba ísť z o starého presetu=3 na nový preset=4. V globale sa pre rovnakú kvalitu rýchlosť zlepšila. Celkom dobrá práca vývojarov.
Stále ostáva problémom pre AV1 enkodery obraz so zrnom a vysoká kvalita pri vysokom bitrate. Kvalitu Full HD videa zakódovaného pri 12-15 Mb/s s kodekom AVC(X264), čo sú bežné kvalitné Bluray Ripy, nedosiahnete ani keď tam dáte 20 Mb/s.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár