neprihlásený Pondelok, 20. mája 2024, dnes má meniny Bernard
Telekom a O2 nechcú vysvetliť ako budú zdieľať siete, Telekom rozporuje charakterizáciu z oznámenia

Značky: Slovak TelekomO2

DSL.sk, 4.8.2023


Tohtotýždňové oznámenie dohody o zdieľaní mobilných sietí operátormi Slovak Telekom a O2, ktoré bude zrejme zásadným krokom vo vývoji mobilných sietí na Slovensku, zatiaľ vyznieva zvláštne, operátori nechcú zverejniť detailné informácie a dokonca jeden z nich rozporuje charakterizáciu tejto spolupráce z jej oznámenia.

Ako sme informovali v tomto článku, Telekom a O2 v stredu oznámili dohodu na zdieľaní svojich mobilných sietí.

Dohoda sa týka celého Slovenska okrem Bratislavy a Košíc, zdieľanie sietí má byť pre operátorov finančne efektívnejšie, spoločná sieť základňových staníc má umožniť zlepšenie pokrytia a mať viac základňových staníc ako jednotlivé siete operátorov doteraz.

Zdieľanie sietí mobilnými operátormi môže mať ale rozličné podoby. Od najjednoduchšej, pri ktorej operátori využívajú iba spoločnú pasívnu fyzickú infraštruktúru základňových staníc, cez využívanie spoločných aktívnych sieťových prvkov ale s vytváraním samostatných mobilných sietí každým operátorom a iba na jeho frekvenciách, vytváranie vlastných sietí ale so zdieľaním frekvencií až po možnosť využívať mobilnú sieť jedného operátora aj zákazníkmi druhého operátora alebo poskytovať jednu spoločnú mobilnú sieť.

Spoločné oznámenie operátorov neobsahuje žiadnu konkrétnu informáciu o podobe zdieľania sietí medzi Slovak Telekomom a O2.

Operátori z rovnakých telekomunikačných skupín, T-Mobile a O2, dlhodobo zdieľajú svoje siete už v Českej republike. Ani v tomto prípade zrejme nie je verejne známa detailná a kompletná podoba tohto zdieľania, hoci bola aj predmetom prešetrovania ČTÚ a Európskej komisie. Operátori podobu tohto zdieľania totiž evidentne označili za predmet obchodného tajomstva a napríklad z verejnej podoby správ ČTÚ sú informácie o detailoch odstránené z dôvodu obchodného tajomstva.

Charakterizácia tohto zdieľania sa ale nachádza napríklad v stanovisku ČTÚ zo septembra 2015. Hoci celá časť o podobe zdieľania v Česku je vo verejnej podobe stanoviska odstránená z dôvodu obchodného tajomstva, v správe zostala jeho charakterizácia. Podľa nej je zdieľanie v Česku najviac podobné situácii vo Francúzsku, kde zdieľajú operátori pasívne aj aktívne prvky zrejme na budovanie vlastných sietí ale zároveň jeden z nich poskytuje prístup do svojej siete aj zákazníkom druhého operátora a zároveň dohoda umožňuje zdieľanie frekvencií operátormi.

Čo sa týka dohody na Slovensku, operátor O2 na otázky o podobe tohto zdieľania vôbec neodpovedal. Telekom na niektoré otázky odpovedal a toto zdieľanie čiastočne charakterizoval.

Dohoda na Slovensku evidentne nie je len o zdieľaní pasívnej infraštruktúry základňových staníc, keď už podľa oznámenia bude polovicu základňových staníc prevádzkovať jeden operátor a polovicu druhý. Stanovisko Telekomu naznačuje, že každý operátor bude mať vlastnú mobilnú sieť. "Dohoda je na úrovni zdieľania technológie na základňových staniciach. Každý operátor bude riadiť kapacitu vlastnej siete samostatne. ST bude naďalej budovať sieť s ohľadom na potreby zákazníkov, aby mohli využívať dáta a hlas v kvalite ako sú zvyknutí v najoceňovanejšej sieti," uviedol Telekom v stanovisku pre DSL.sk.

O2 v niektorých svojich verejných vyjadreniach hovorí o zdieľaní RAN sietí, ktorým sa zvyčajne myslí vytváranie vlastných sietí pomocou zdieľaných aktívnych prvkov na základňových staniciach.

Tieto informácie ale neznamenajú, že dohoda napríklad podobne ako podľa informácií ČTÚ dohoda v Česku a Francúzsku nezahrňa aj ďalšie formy zdieľania sietí. Operátori na otázky, ktoré by to mohli objasniť, neodpovedali.

Zvláštne tiež vyznieva stanovisko Slovak Telekomu, ktorý v deň spoločného oznámenia dohody rozporoval základnú charakterizáciu tejto dohody z jej oznámenia. V spoločnej tlačovej správe sa spolupráca až 8-krát charakterizuje ako "zdieľanie sietí", jedenkrát ako "zdieľanie mobilnej siete", jedenkrát ako "zdieľanie technológie mobilnej siete" a jedenkrát ako "zdieľanie".

Podľa stanoviska Telekomu pre DSL.sk z rovnakého dňa ako bola vydaná spoločná tlačová správa ale nepôjde o zdieľanie sietí. "Ide o zdieľanie infraštruktúry, nie sietí," charakterizuje v stanovisku dohodu operátor.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Starlink zdvojnásobuje cenu globálneho programu pripojenia
Apple pripravuje výrazne tenší iPhone, má prísť budúci rok
Android smartfóny na základe pohybu rozpoznajú, že sú kradnuté, a zamknú sa
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť viachodinovú odstávku služieb
Nové ARM notebooky budú mať dobrú oficiálnu podporu Linuxu
Po dlhých rokoch sa zvýšila kapacita 2.5" HDD
V Česku sa DSL zrýchli zrejme až na 500 Mbps / 100 Mbps
Sci-fi seriál 3 Body Problem bol predĺžený
Hokej pomohol vytvoriť ďalší rýchlostný rekord slovenského Internetu
Raspberry Pi ide na burzu


Diskusia:
                               
 

spravaju sa jak dvaja milenci. NEchcu vysvetlit ako zdielaju postel, a ojebany zostane len sused.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

pokial v O2 tympadom zrusia hodinovy call connection drop, tak im klienti zacnu oslavovat a jasat radostou :)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Poľsku majú
za 7eur
Neobmedzené volania, SMS, MMS
30Gb mesačne
IPtv, chsichtbook, messenger, viber ... bez limitu

5G internet 1Gb/s
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

A? To predsa priekazne snáď nie je zakázané.
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

U nás je toten "špecifický trh"... Tak preto.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Tak nech toľko nemíňajú za paušály a budú si tiež môcť dovoliť kúpiť špecifický trh. A nie tu priekazne závistlivo pod vymysleným menom vypisovať čo dostanú za 7eur.

Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

ahoj, posli link alebo upresni
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prečo asi tak došlo zrazu k zdielaniu sietí.
O2 už nebude vlastniť PPF a načo viac investovať.
Zdražujú lebo budú akože výnosy s zasa dostanú doplatené.

Rada na záver bodaj by zákazníci masívne odchádzali to by bolo zaujímavé.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak včera sa pochválila, že sa spoja siete a teoreticky je o priestor na zníženie cien a dnes už O2 ceny zvyšuje..
To je to ich celé Feeeeeer a zákaznícka skusenost....
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

....ak sa bude operátorom dariť
Firma doplatí spoločnosti PPF dodatočných 350 miliónov eur.....
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Samozrejme by tak ušetrili na výstavbách vysielačov takže obaja ušetria, ako klienti očakávame priekazne zľavy, inak prechádzame na morzeovku howgh!
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Na tú máš: Veľké zdražovanie v O2: Rastú ceny volaní, správ a dát. Aj o desiatky percent

https://dopice.sk/s23
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

clanok co tu zdielas je na urovni bulvarneho platku.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Á do prdele. Desiatky per cent? Tak keď je to takto, potom je jasné že sú tie hovädá skúpe na pozdieľanie vysvetlení čo vskutku priekzne tieto kurvy kujú. Za transparentosť podobných rozmerov by mali byť pokutovaný a to pekne exempláre. Za doterajšie poplatky o ktoré nás roky ožobračovali by sme dneškom počnúc mohli dostávať ich služby zadarmo na ďalších 10 rokov. Svýňé! Treba sa spolčiť a petíciou žiadať vládu o nápravu!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár