neprihlásený Štvrtok, 26. decembra 2024, dnes má meniny Štefan
Na Montanu už bola kvôli zákazu TikToku podaná žaloba

Značky: smartfónyaplikácieochrana súkromiaUSA

DSL.sk, 19.5.2023


Skupina tvorcov videí na TikToku po tohtotýždňovom oznámení podpísania zákona v americkom štáte Montana, ktorý zakazuje používanie aplikácie TikTok všetkým užívateľom v tomto štáte, už podala kvôli tomuto zákonu žalobu.

Oznámila to právna kancelária Davis Wright Tremaine, ktorá zastupuje žalujúcich.

Žaloba bola podaná na generálneho prokurátora Montany, súd žiada vyhlásiť zákon za protiústavný a zabrániť prokuratúre štátu Montana tento zákon uplatňovať.

Ako sme informovali v tomto článku, po aprílovom schválení zákona snemovňou reprezentantov zákon zakazujúci používanie TikToku od čínskej spoločnosti ByteDance podpísal aj guvernér Montany, zákaz tak vstúpi do platnosti od 1. januára budúceho roka.

Zákon prišiel po vlne zákazov používania TikToku v rozličných štátnych inštitúciách z dôvodu obáv z množstva a typu zbieraných dát a súvisiacich bezpečnostných obáv. Guvernér v oznámení podpísania zákonu tvrdí, že pomocou TikToku čínska komunistická strana špehuje Američanov. Hoci existujú obavy z prístupu čínskeho štátu k dátam zbieraným aplikáciou TikTok, zneužívanie týchto dát čínskym štátom zrejme nebolo zatiaľ minimálne verejne preukázané.

Zákon v Montane zakazuje poskytovanie aplikácie v mobilných obchodoch s aplikáciami aj používanie TikToku užívateľmi. Zavádza aj pokuty pre firmy, ktoré budú zákon porušovať prevádzkou alebo sprístupňovaním aplikácie. Užívateľov aplikácie zákon netrestá a pokuty sa ich netýkajú.

Podľa žaloby je zákon okrem iného protiústavný a porušuje hneď dva dodatky americkej ústavy, dodatok zaručujúci slobodu prejavu a dodatok zaručujúci právo na spravodlivý proces.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Elektrická verzia dvojnohého robota Atlas skáče saltá, lepšie ako pôvodná verzia
Príjemné prežitie vianočných sviatkov
Asus avizuje veľmi ľahký notebook s výdržou až 32 hodín
Tatra banka odstavila staršie verzie mobilnej čítačky, aktualizovať sa dá ešte individuálne
Softvér eID klient pre občiansky v novej hlavnej verzii 5.0, je potrebná pre nové eID
Intel zrušil iniciatívu x86 procesorov iba so 64-bitovým režimom
Qualcomm uspel v spore s Arm, Snapdragon X sú zrejme v bezpečí
Japonci uviedli otočný USB-C kábel
Celoštátne DVB-T mierne zlepšilo SD rozlíšenie, ale znížilo počet riadkov
Telekom oznámil výrazné rozšírenie 5G siete


Diskusia:
                               
 

Suhlasim s tym, ze by to mali zakazat, ale z uplne ineho dovodu - sledovanim tejto apky totiz vyrazne utrpi uz aj tak nizke IQ americanov. Ale ten dovod, ze "maju obavu z mnozstva zbieranych dat" - tak to by mohli rovno zakazat Facebook, Google, Twitter atd. Taketo kastovanie na dobrych (nasi) a zlych(cajna) je nefer. A uz ked sa chcu hrat na bezpecnost, preco teda radsej nepripravia pravidla zdielania obsahu, ktore by boli univerzalne a aplikovatelne na Android aj Apple.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Presne! Slopaci maju vyssie IQ ako Americania! Pritom Americania Slopakov ovplyvnuju a ovladaju. V krajine ako Slovensko, kde kastovanie na nasich ludi zachadza do extremov kde v Kezmarku ani len pracu v Tescu nedaju niekomu kto neni z rodiny :D
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

čo stým má Hannah Montana?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Veď ich nechaj nech zdegenerujú úplne.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Co je na tom ze americania chcu aby ich sledovali len americania a americke firmy?
Za to maju to iste povolit cine?
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Vybrali dovod, ktory vyhodnotili, ze asi najlepsie u ich ludi zaberie... Asi keby povedali, ze ho zakazuju, lebo ma najsamfasa algoritmus na prilepenie usera a ked vdaka tomu do toho cumi dost dlho, ani si nevsimne kolko videl videi o tom aka je cina super, cinania krasni a cinske produkty sikovne... Tak by obyvatelstvu mozno doplo, preco ho vlastne chcela ich vlada kupit (a cina nechcela predat)...
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

No ale to treba zakazat vsetky socialne siete.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V eu a sk urcite
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bol by som len ZA, debilní dôchodcovia nevedia čo od dobroty
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akože nefér, veď na kastovaní na dobrých a zlých je založená aj naša zahraničná politika. S tým rozdielom, že u nás je poriadok a žiadne žaloby.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď inštalujete Windows, tak je kopec otázok ohľadom spríjemnenia používania systému. To zahŕňa, že musíte súhlasiť s rozoznávaním hlasu, písma, cielené vyhľadávanie, zdieľanie polohy, posielanie diagnostických/telemetrických dát a pod. Tie diagnostické dáta sa ani vypnúť nedajú. V prípade Androidu ak chcete používať daný systém, tak musíte mať Google konto. Ten taktiež zbiera polohu, históriu vyhľadávania, cielené reklamy atď. Podobne je na tom aj Apple. Ak má TikTok v zmluvných podmienkach dané, že môže ukladať históriu vyhľadávania alebo trebars aj polohy a užívateľ s tým súhlasí, tak je to trestné?
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

pic0viny pan farar, na kompe (desktop) s Windowsami nemam mikrofon ani kameru, odosielanie diagnostickych dat som povypinal, reklamy mam zakazane (uBlock Origin)
Odpovedať Známka: -8.8 Hodnotiť:
 

Pre niektorych to moze byt prekvapenim, az sokom, ale na pouzivanie Androidu netreba google konto. V tom wizardovi sa to da preskocit. Samozrejme, nebudu fungovat google sluzby ako gmail ani play store, ale to je predsa pointa... ci?

A aj ked uz mas google konto, zbieranie polohy alebo historie vyhladavania je trivialne vypnut. Dokonca je to per account, takze ked to raz vypnes, budes to mat vypnute vo vsetkych zariadeniach, aj buducich, az kym to nezapnes.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Tak to nevies o com hovoris. Len si to povypinaj, a potom pusti wireshark aby si zistil, ze sa seredne mylis.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Ked si tam nainstalujes k***iny, tak sa necuduj, ze tie uploaduju hlava-nehlava samostatne.

Ale android bez google accountu nie, vtedy je play framework prakticky mrtvy.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

velmi zalezi aka distro, resp. ROMka. Ako je auditovany kod k nej aby tam neboli zase ine sracky... Ale vseobecne google apps a play store su trojske kone. Ale aj android samotny ak to nieje nejaka dobre hardened secure auditovana distro, a aj to netreba tomu verit pokial to manualne neprefiltrujes cez wireshark.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Wireshark ti prd povie, ked to pojde cez https.

Niektore veci robi pre teba. Ako zistis, co naozaj robi? Co ked je to len OSCP a refresh CRL?

K normalnemu androidu mas zdrojaky, tak si ich pozri. Za 14 rokov nikto nikdy nebol schopny v nich najst nieco nekale. Ano, Google apps a Play Framework su o niecom inom, ale nie su povinne.

Odpovedať Hodnotiť:
 

asi ta sklamem, ale android aj bez google account si rad klebeti, prave preto ti aj ponukne update na novsiu verziu, ked ju releasnu. Ja mam na tablete zakazane vsetko, ani konto nemam vytvorene a pravidelne mi chodia update systemu aj UI a dokonca aj niektorych app, ktore by nemali, kedze do obchodu ma to koli absencii konta nepusti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Update check? Vazne? To az tak posuvame branku?

Bavili sme sa o sledovani a historii polohy - co je nie ina liga, ale uplne ina hra. A teraz to prehodime na update check? Ved to robi aj kazda jedna distribucia linuxu a nikoho nikdy nenapadlo, ze ho napriklad debian spehuje, lebo ponuka updaty.
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem ako ty, ale ja osobne na kazdom serveri (debian) mam automaticky update checking zakazany a aj v ramci cybersec pravidiel sa updaty aplikuju v urcitych intervaloch, az ked su uz potvrdene stabilne...

A odkial ty mas istotu, ze sa kontroluju iba update by som tiez rad vedel, lebo pokial by si nachvilu sniffoval komunikaciu, tak zistis, ze novy android kontaktuje servery po poklepani na display vo vypnutom stave, taktiez aj pre odomknutie/zamknutie zariadenia, rovnako aj pri spusteni/vypnuti urcitych APP a nie, nie su to pokazde len kontroly aktualizacie. A darmo to budes mat v menu vypnute, proste to tak robi. Rovnako si rad poklebeti pri zmene BTSky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď inštalujete Windows, tak ... musíte súhlasiť s rozoznávaním hlasu, písma, cielené vyhľadávanie, zdieľanie polohy, ...

Ked tam tie otazky pri tej instalacii su, a vraj musime suhlasit, to je tam len tlacidlo SUHLASIM a tlacidlo NESUHLASIM tam nedali ??
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

..musíte súhlasiť s rozoznávaním hlasu, písma, cielené vyhľadávanie, zdieľanie polohy..

ja vždy ked inštalujem Win, tak nič také tam jakživ nemám..

mno ale ked je nekdo ..ovca, nepremýšlajúca ovca, a pozná jen Win 10, tak nech sa nechá otravovat, a STRIHAT! !! (jako správna ovca..)

u Win 7 xx sú len 2 - max.3 také odkliknutia, a kakživ ta to neotravuje so žiadnymi heslami, kontami, ničím.. doslova s ničím! !!

(..ne, ani s registraciami ne, - treba kraknút, cez 1 z tých malých prográmkov, čo sú volne dostupné.. (pre celé ..portfolio najznámejších softwerov, nejen od MS.. )
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Preto som zostal u windows 7
Mikrofon ani nemam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takže podľa jedného zákona musia operačné systémy smartfónov umožniť používanie iných obchodov a iný zakazuje poskytovanie aplikácie v mobilných obchodoch...ako niežeby sa to mohlo priekazne deadlocknúť.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

mno nevravel som to? 8)

som to vedel už hned že je to jen steží priechodné..
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Dobre sa ukazuje najmä Okuliar. Má budúcnosť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Okuliarnik indický je aj (najmä detská) nadávka osobe nosiacej okuliare.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tiktok je príliš intelektuálny, videá by som skrátil zakázal hovorené slovo, povolené by mali byť len citoslovcia. Žiadne titulky ani komplikované hľadanie ľudí a skupín. Najlepšie by keby to bolo len o krátkych tanečných pohyboch, vylučovaní tekutín, pádoch, emocitoch a pet-och.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár