neprihlásený Piatok, 24. mája 2024, dnes má meniny Ela
Ani Mozillu JPEG XL nepresvedčil, do Firefoxu ho nepridá

Značky: JPEGMozillaFirefoxGoogleChrome

DSL.sk, 31.1.2023


Po spoločnosti Google sa k novému formátu obrázkov JPEG XL aktuálne vyjadrila aj Mozilla, tvorca prehliadača Firefox.

Svoj postoj k tomuto novému formátu zhŕňa ako neutrálny, keď jeho podpora by pre web nebola podľa Mozilly dobrá ani zlá.

JPEG XL je veľmi novým formátom, ktorý bol dokončený až v uplynulých dvoch rokoch. Ide o otvorený formát bez licenčných poplatkov a podľa tvrdení tvorcov mal byť až o 60% lepší ako JPEG.

Podľa Mozilly formát nie je ale o toľko lepší zrejme v kompresnom pomere oproti najlepším konkurentom, napríklad AVIF, aby to odôvodnilo jeho pridanie. Podobne oproti iným formátom nie je ani výrazne lepší v možnostiach.

Mozilla podporuje JPEG XL v testovacích verziách Firefoxu zrejme už od verzie 90, v stabilných verziách jeho podpora ale nie je prítomná.

Na základe vlastností JPEG XL a stanoviska ho tak Mozilla v stabilnej verzii Firefoxu ani neplánuje začať podporovať. Zároveň ale avizuje, že v prípade jeho širšieho používania na webe ho môže pridať.

Stanovisko Mozilly prichádza po tom, ako Google v minulom roku oznámil odstránenie podpory formátu z Chrome. Formát JPEG XL bol podporovaný ako experimentálna štandardne vypnutá funkčnosť.

Google je pritom jedným zo spolutvorcov tohto formátu, spolu so spoločnosťou Cloudinary a s tvorcami originálneho JPEG-u, skupinou Joint Photographic Experts Group. Podľa vyjadrení vývojárov Chrome ale JPEG XL neprináša dostatočné zlepšenie oproti existujúcim formátom a v celom ekosystéme nie je dostatok záujmu o pokračovanie experimentovania s JPEG XL.

Formát JPEG má už viac ako 30 rokov. Hoci od vzniku JPEG-u vzniklo viacero nových štandardov pre kompresiu obrázkov snažiacich sa JPEG nahradiť a viaceré majú lepšie parametre, žiadnemu sa zatiaľ nepodarilo ohroziť dominantnú pozíciu JPEG-u a tento formát má zatiaľ jasne najsilnejšiu podporu.

V posledných rokoch sa začali ako nové alternatívy presadzovať najmä formáty odvodené od kompresných formátov videa, po WebP odvodenom od VP8 najmä HEIF odvodený od HEVC a AVIF odvodený od AV1. Formáty majú lepšie parametre ako JPEG a ich podpora v jednotlivých produktoch sa zvyšuje, v miere používanosti aj podpory ale zatiaľ za JPEG-om zaostávajú.

V súčasnej dobe je samozrejme dôležitá podpora vo webových prehliadačoch a u týchto nových formátov, ktoré sa v posledných rokoch presadzujú, sú webové prehliadače medzi prvými softvérmi podporujúcimi tieto formáty.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Postkvantové šifrovanie by na Androide spomaľovalo, Google ho nezapol. Spomaľuje aj Chrome na PC
NASA po poškodení pamäte obnovila na sonde Voyager 1 už aj funkčnosť vedeckých prístrojov
Nová verzia Windows 11 sa blíži dokončeniu, už sa testuje
Skylink začína šetriť, zmenil parametre na náročnejšie, ukončí dva transpondéry, prejde z HD do SD
Sonda Psyche k asteroidu zapla elektrické motory
Raspberry Pi vstúpi na burzu v júni
Firefox pripravuje vertikálny zoznam kariet a skupiny kariet
Vesmírny Boeing nepoletí ani v sobotu, nový termín nebol oznámený
Vydaný minimalistický Alpine Linux 3.20, už aj pre RISC-V
Šifrovanie odolné kvantovým počítačom podporuje ďalší softvér, Zoom


Diskusia:
                               
 

Už JPEG2000 ich mohol presvedčiť!
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Keď si raz naprogramujem svoj kompresny format na obrazky, nikomu to nepoviem.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Je proste rozdiel, čo si myslí odborná verejnosť a čo si myslí verejnosť. A tvorcovia začali blbnúť s raw už dosť dávno, takže vegánstvo a food obišli naprázdno, pretože zákazníkovi sa o tom ani nesníva, ale čo chce to nikto nevie okrem Maniaka(a Manic Minera) :D

Takže ako to zaonačiť na slovenské vývojárske možnosti: treba dať po hube istej nemenovanej firme pôsobiacej aj na Slovensku, aby si najala niekoho z fachu, ten ale potom z toho dostane infarkt, pretože to je mimo jeho fachu(ale treba povedať, že tá firma z fachu práve preto vie, čo zákazník chce a tá oblasť z fachu je na Slovensku a v Česku v plienkach) :D

Alebo aj naopak :D
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Ako ??? :-))
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Uzivatelia su k novym formatom podozrievavi. Existuju formaty ktore je mozne po stiahnuti len obmedzeni krat prehrat co len zvysuje predsudky k novemu a neznamemu.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Vyzerá, že ako výraz konsenzu, zaujímajú distribučky k tretiemu bloku Mochoviec priekazne podobne neutrálny postoj.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

... a to najmë keđ to preżenů jpegom ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak uz ju nasli, beztak urco aj ju zabil (utopil) a gang-rapol ten jej negro-muslim Islam Salaam, aj s celou tlupou negro- musulmanu, co sem chodia na lov krasok, bielyych hezkyych dievcii

su to vsetjko proste agresivne, primitivne negro- muslimovia, - vsetci, vsech ~5 ~ 8++ miliard, su proste cmoudo- ISLAMI!!!

nj, ale co s tym, ked 99,9% bielyych, europskych *biyeliyych dievcii proste - jakosi nechcu bielych europskych chlapcuu, asi im nie su dost dobri..
a potom to vzdy takto dopada -

*som im na tejto tocne aj sto -x, aj 1000x vravel - neber si tych negro-muslimov, NEZACINAJ SI, s tymi islamo-cmoudami, neber si tych muslimo-cmoudov, neber si tych islaamov, neber si tych cmoudo-islaamov, - ale je to marne, je to marne, je to marne!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

to je fakt kriplomyslenie
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár