neprihlásený Nedeľa, 24. novembra 2024, dnes má meniny Emília
Intel predstavil novú generáciu procesorov pre notebooky s 24 jadrami

Značky: IntelCPUnotebooky

DSL.sk, 3.1.2023


Spoločnosť Intel aktuálne pred začiatkom výstavy spotrebnej elektroniky CES predstavila novú trinástu generáciu svojich mobilných procesorov Core pre notebooky s kódovým označením Raptor Lake.

Spoločnosť naraz predstavila všetky modelové rady, HX najvýkonnejších procesorov, H a HK výkonných procesorov, P výkonných procesorov pre tenšie notebooky a U pre bežné tenké notebooky. Celkovo predstavila 32 modelov.

Podobne ako pri desktopových procesoroch Raptor Lake sú procesory stále vyrábané 10-nm výrobným procesom označeným Intel 7, oproti predchádzajúcej generácii Alder Lake spoločnosť okrem iného zvýšila maximálny počet jadier v najvýkonnejších modeloch a tiež maximálny Turbo takt.

Procesory Raptor Lake podobne ako Alder Lake používajú dva typy jadier, výkonné a úsporné. Najvyššie modely Alder Lake mali 16 jadier, najvyššie HX modely Raptor Lake pre notebooky so základnou spotrebou 55 Wattov majú 24 jadier, 8 výkonných a 16 úsporných. Najvyšší model Core i9-13980HX má základný takt výkonných jadier 2.2 GHz a úsporných jadier 1.6 GHz, maximálny Turbo takt výkonných jadier je 5.6 GHz a úsporných 4.0 GHz.

Pri HX modeloch spoločnosť udáva oproti predchádzajúcej generácii zvýšenie jednovláknového výkonu o 11% a multivláknového výkonu o 49%, Intel ale z neznámych dôvodov porovnáva model Intel Core i9-13950HX s modelom Core i9-12900HK a nie HX modelom.

H a HK modely majú maximálne 6 výkonných a 8 úsporných jadier a základnú spotrebu 45 Wattov. P modely majú rovnako maximálne 6 výkonných a 8 úsporných jadier, ich základná spotreba je 28 Wattov.

U modely majú maximálne 2 výkonné jadrá a 8 úsporných a základnú spotrebu 15 Wattov. Po ukončení používania značiek Pentium a Celeron je medzi týmito modelmi aj procesor s novým označením Intel Processor U300, ktorý má spomedzi nových U modelov najnižšiu konfiguráciu a výkon.

Nová generácia mobilných procesorov bude podľa Intelu v tomto roku použitá vo viac ako 300 modeloch notebookov, pričom viaceré modely s novými procesormi budú predstavené na CES tento týždeň.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky


Diskusia:
                               
 

Sialene mnozstvo procesorov... To by jeden mal tazsie s vyberom, ako pri volbach.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

to preto lebo z logickej podstaty vyroby je intel nuteny vyuzivat kazdy dokripleny odrezok z wafera - preto je uplne bezne 30 ci aj 40 modelov na jednu kóóre rodinku pre desktop segment, dalsich 30-40 modelov tej istej kóóóóre rodinky pre NTB segment
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

wav, to kde na to chodíš čovječe?
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

a ty si idiot alebo ano?
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

teraz predstvene mobilne kóóóóóóóre 13000: v tomtzo clanku spominaju 32 modelov, co samozrejme nie je konecna

mobilne kóóóóóóóre 12000: doteraz podla wiki 46 modelov
https://lnk.sk/erao

mobilne kóóóóóóóre 11000: doteraz podla wiki 43 modelov
https://lnk.sk/xj78
tu je clanocek ked dosli mibilne ladove jazierka:
https://lnk.sk/ywuv (pisu o cca 50 modeloch)

a to su len NTB cipy ! ma iny vyrobca tolko modelov čipov? nie, lebo nema tolko dokriplenych odrezkov.
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

Prečo tu uvádzaš totálne vymyslené informácie s tými dokriplenými??
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Je to nepredstaviteľné ale má pravdu. Dá sa povedať že odkedy intel začal robiť celerony sa tento systém využíva nepretržite. Jednoducho vyrábaš stále len dva druhy wafrov (predtým boli dual a quad core wafre, dnes to bude quad a oct) kde máš najvyšší typ CPU, ale najvyšší typ ti výde len oveľa menej čipov ako celý jeden wafer takže zvyšok samozrejme nevyhodíš ale znížiš frekvenciu alebo cache, vypneš IGP alebo jadrá ktoré neboli funkčné a predáš to ako lacnejší model a preto ich je toľko lebo, keď chceš vyrobiť CPU s base clock 3.5 GHz ale viac ako 3.2 z neho nedostaneš tak ho jednoducho predáš ako nižšie taktovaný CPU(tzv. binning). A preto je v ponuke toľko typov CPU. Osobne to nepovažujem za problém, absolútna väčšina predaných PC nepotrebuje mať zďaleka najvýšší high end CPU. Umožňuje to držať ceny CPU relatívne nízko(oproti takým grafickým kartám) a zvyšuje to dostupnosť a aj šetrí životné prostredie.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Wav, chlapi, obdivujem vašu predstavivosť. Už vidím ako to zvládajú na desiatkach tisícoch waflow.
Kde ste toto vymysleli? Nie je to moc logické, ale je to iba a len vaša vymyslenina!
Odpovedať Známka: -8.7 Hodnotiť:
 

To robi uplne kazdy maniak ktory ide na kyslikovy dlh.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Keď som písal že je to nepredstaviteľné, myslel som tým že je nepredstaviteľné dať pjetrovi za pravdu ale stalo sa, zvyšok je vysvetlenie ako sa wafre aj reálne vyrábajú. Jasné že to zvládajú na desiatkach tisícoch wafrov, prečo by to zvládať nemali. Nič natom nie je nelogické, jedine ty tu trepeš dookola kokotiny bo sa ti ráno nepostavil.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Jednoducho - máš triedi ku na konci linky, ktorá Ti vytriedi výrobu na pár kop, podľa toho, ako presne sa Ti veci podarili spraviť (lebo výrobné tolerancie).

Co vadí Pjetrickovi je rozdiel, ako sa k tomu stavia intel a amd.
U intelu - čím presnejšie a lepšie, tým vyššia rada. Naviac, keď napíšeš, že to dá 5.3 GHz, tak tých 5.3 dá každé jedno jadro. (toto je podla pjetríka zle)
U AMD - vyberieš si jeden najlepší a podla neho dáš "up to" na všetky. Nemusíš garantovať nič, lebo aj 4.0 je "up to" 4.8. Dodatočne povieš, že teplo, ktoré procesor žiari do priestoru je závislé na teplote v bedni, a si king. (takto to ma fungovať - ideálne aj s compute cores)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Čipy sú predsa rovnako veľké. Alebo mi chcete natlačiť, že zvládajú vyrobiť niekoľko typov čipov na JEDNOM jedinom plátku? aK, ODKIAľ MáTE TIE INFO?? Ja stále tvrdím, že ich presné nemáte odkiaľ mať, odnikiaľ! Práve preto sú to len dohady. Kto vám kedy povedal o kvalite plátkov? Nikto. Lebo TESLA Piešťany, ktoré mala plátky ako salámka? Kým čip nevyrobíš úplne so všetkým, nemáš ho ako testovať! A menšia L? To čo sú za kraviny?
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

https://www.youtube.com/watch?v=2ehSCWoaOqQ nejake tie ultra zaklady, vzdelavaj sa
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Nejaké slušne preložené niečo, okrem tohto šaša, by nebolo?
Pripadá mi ako Ondrej M.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

vsetko dostatocne odborne je v anglictine. Budes sa musiet ten jazyk naucit. Na vsetko ostatne musi stacit diskusia dsl.sk.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

No vieš, on to zrejme dosť neskutočne obkecáva, tak "bombasticky americky". Pripomína mi to jedno video o opravách vysokého napätia v USA, kde tiež zohnali podobného kecala a že ako super mu to ide, pod 500 000 V pracovali a podobné žvásty. Jeho žvásty. Preto by to chcelo normálnu autoritu, pri zemi, nie kecala čo si polovicu vymyslí.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Dam ti príklad lebo s tebou ťažko, vyrábaš wafer s procesorom i7-3770K to je tvoj najvyšší model čo vieš predať na tej technológii, wafer má priemer 300 mm a obsah 70695 mm2, jeden procesor zaberá na wafri 160 mm2, tým pádom na jednom wafri bude vyrobených 441 procesorov i7-3770K(v skutočnosti trochu menej lebo CPU sú hranaté a okraj okrúhleho wafra je teda určítá stratová plocha). Z tychto 441 ks bude tých i7-3770K možno tak 1/2 a zvyšok budú znížené odnože rovnakého čipu. Napr. i7-3770S a i7-3770T, ktoré nedosahovali stabilitu na taktoch požadovaných u 3770K, na niektorých nejde hyperthreading alebo cache nefunguje celá, tak to vypnú a jeden 2 MB blok cache a urobia z toho i5-3570 a i5-3570S zase zo zníženými taktami lebo na base clocku proste nefungoval dobre alebo vôbec, niekde nejde IGP tak vypneme IGP a urobíme z toho i5-3350P, čiže fyzicky je to isté ale boli mu znížené vlastnosti a dá sa ďalej predať. Tak máš zo 441 čipov, možno tak 220 ks i7-3770K, zvyšok sú nižšie typy.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A?
A napr. to všakovaké vypínanie a podtaktovávanie máš odkiaľ?
A nespomenul si, prečo by mala tolerancia parametrov kremíka tak "lietať"? Však taký istý problém potom musí mať aj AMD aj všelikto.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako ti uz povedali, vola sa to binning, vypinanie sa robi pomocou e-fuses a robi to kazdy jeden vyrobca polovodicov. Nebude predsa vyhadzovat nie uplne 100% cipy, ktorych vyroba uz bola zaplatena, ked sa daju osekat a predat.

A preco to treba robit? Pretoze kremikove warfe nie su dokonale na atomovej urovni, je to vytazeny mineral, su v nom chybicky a tie nie je mozne dopredu zistit (a keby aj bolo, v podstate by si dospel k rovnakemu vysledku). Takze vyrobia sa cipy, otestuju sa, bloky kde su vady sa vypnu a predaju sa v prislusnej kategorii.

A ani binnovane cipy nie su 100% rovnake; niektore zvladaju viac, niektore menej. Useri, ktori o tom vedia, to nazyvaju silicon lottery, lebo mozu - ale nemusia - ziskat pomerne schopny cip aj v lacnejsom segmente.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A to máš odkiaľ? Žiadna veda, ale aj tak...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mas Google?

https://en.wikipedia.org/wiki/Product_binning

https://dopice.sk/rr0
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja neviem prečo ťa mám učiť ja toto si to naštuduj na nete. Binnig sa robí preto lebo ako spomenul kolega nadomnou, materiály majú drobné molekulárne nedokonalosti. Wafre sú pred výrobou nasekané z tzv. ingotu, čo je zliaty čistý kremík. Ale keďže kremík samotný je izolant, polovodič z neho urobíš tým že do neho napúšťaš prímes iného vodivého materiálu a tým z neho urobíš polovodič(tzv. atom doping), môže ísť o sulfáty alebo arsedid. Potom to ide na fotolitografiu kde sa čipy do wafra vypália UV svetlom. Pri týchto procesoch vznikajú v štruktúre drobné chyby, ktoré spôsobia že v niektorých miestach materiálu nebolo možné získať požadované elektrické vlastnosti a preto je takáto časť na CPU potom vypnutá.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je jasné už od 80-tych rokov, ale to by potom mohli špekulovať aj keď zlyháva adresový vodič, alebo nedajboh nejde 64-bit v poridku, či už niekde v Lcahce, alebo kde, proste je to chybné. Potom čo?
Skúšať čip môžu až keď je úplne hotový. A pochybujem, že sa s ním tak dokonale babrú, aby aspoň čosi nejako fungovalo...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Každý jeden CPU(áno každý jeden kus je pretestovaný na funkčnosť a výskyt výrobných vád a podľa možnosti upravený do funkčnej podoby). Ty nevieš, že všetko čo sa vyrába podlieha výstupnej kontrole a testovaniu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

A Ty vieš? Píšeš ako keby si robil práve na takejto linke.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A preco by nerobil? Ved balicov nikdy nie je dost...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja viem všetko a mám vždy pravdu, čo mi na to povieš?
Odpovedať Hodnotiť:
 

neboj aj to sa da liecit. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Až keď je kompletný a to mi potom povedz ako ho upravujú.
Odpovedať Hodnotiť:
 

velka chyba schizofreniku:

..."u intelu dá každé jedno jadro." veeeelka chyba ... hadam si nemyslis ze kazde jedno jadierko i9 13900K da tych zazracnyhc 5,8 GHz, si utrpel uraz mozgu? detto ostatne modely ... na max. frekvecnie su vyberane 2 najlepsie jadra

u amd je to podobne, na max. frekvencie su vyberane 2 najlepsie jadra, akurat u amd tu max. frekvenciu pri 1T zatazi dosiahnes:
- s mensimi narokmi na chladenie
- dokonca niekedy je aj tato frekvencia presiahnuta, R9 5950X mal tabulkovych max. 4,9 GHz, plny net je aj 5,000/5,025 a 5,050 frekvencii pri 1T zatazi (podobne aj pri R9 7950X mame +25/+50 MHz zmienky este aj nad tabulkovymi specifikaciami 1T frekvencii)

tak nedrizdaj 314coviny ake frekv. a ake jadierka dosahuje intel a amd ked o tom vies hovno
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Mária, Kristus - Ty si ale imbecil!
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

takze na margo tych frekvencii pri 1T zatazi, prosim o svate osvietenie nas vsetkych neznalych c0c0tov, preco aj taky mistr zdenek obr z diit.cz, znamy to intel fanboy, videl na R9 7950X na dvoch jadrach 5,75 GHz ked tabulkovo to ma byt max. 5,7 GHz pri jednom jadre:
https://lnk.sk/ntft

a dalej preco ten isty mistr zdenek obr z diit.cz, znamy to intel fanboy priznava, ze 5,8 GHz pri i9 13900K je problem:
https://lnk.sk/lwiv

lebo mne z toho vyplyva ze ty si (schizofrenicky) genius a mistr zdenek obr z diit.cz, znamy to intel fanboy a vlastne vsetci ostatni su uplni c0c0ti co tomu intelu nerozumia, lebo nevedia z lubovolneho jedneho jadierka na najlepsie vzduchovej nuctui pri 1T zatazi dostat 5,8 GHz
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Jednoducho - diit je banda, ktorá napr chváli compute cores:
+ solidní poměr výkon/spotřeba
+ řešení vše v jednom
+ technologicky na špici
+ podpora všech typů výstupů
+ GCN architektura GPU
Alebo napr. FX 9590:
Procesoru Intel Core i7-5930K jsme před týdnem udělili bronzové ocenění. S ohledem na to, že AMD je sice hladovější a pomalejší, ale výrazně levnější udělujeme stejné ocenění i jemu. V této cenové třídě se jedná o asi nejzajímavější kus křemíku na trhu, který si navíc svoji daň v podobě kilowatthodin žádá pouze v zátěži.

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A slabe casti vypinaju indi za pasom skalpelom, preto obnovit sa daju klasickou trafopajkou s novym hrotom, po odlupeni chladiaceho krytu z procaku, ze? ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kazdy mame nejaku predstavu o rieseni. Niekto vidi indov zo skalpelmi, iny by pouzil rom a dalsi mikrokod. Spochybnovanie postupu co robila uz tesla piestany pred 40 rokmi naznacuje ze mas silny potencial na uplatnenie v strane smer, hned po blahovom boku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

O tom ako to robia skutočne ani netuší drvivá vňčšina zamestnancov vlastnej firmy INTEL, ale hlavne že to vieš Ty. To nie sú informácie, ktoré sa nejakým spôsobom zverejňujú. Zrovna tak, ako keď vyrábali v Nitre herné konzoly.
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

aj idiot si domysli, preco dvojka v x86 CPU ma 4 a pol modelov mobilnych CPU (resp. aj desktopovych CPU) a jednotka v x86 CPU ma 10x viac modelov
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

No som si to fakt nedomyslel. Prečo Ty?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Jednoduché, jednotka je "simply the best" a dvojka "up to good enough".
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

INTEL je jednotka. Tak čo riešite?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

jednotka v najdrahšej cene. Nie v pomere cena/výkon
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Intel už dnes nik nekupuje, iba fantasti a zaostalí ľudia.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Aj. Ako celý svet...
Aj mne stačí i950
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Intelovske P-jadra su velke (2x vacsie ako Zen jadra), vela zeru a Intel je stale na monolitoch. To su tri priciny preco Intel doteraz nebol schopny vyrobit ziadne vykonne desktopove 12-jadro na novom kremiku, ako by sme pri zvysujucom sa pocte jadier ocakavali. Zastavili na max. 10 plnohodnotnych kóóóóre jadrach (i9 10900K) a potom uz vykonne jadra len klesali. Ako barlicku maju Atomy. Dokonca teraz su spravy ze aj desktopovy Meteor bude mat len 6 velkych jadier. Dokonca aj pred 3 rokmi nacisto skapaty a strapneny HEDT segment Intelu stavajuci na serverovskych kremikoch, koncil na 18 jadrach.

Zo "zlepencov" sa intel-idioti najprv vysmievali. U to tych Inteloch uz davno prisli na to ze cestu monolitov treba opustit (a nazyvaju to te chiplety dlazdicami), ale to sa neda z roka na rok. Proste ked zmeskas vlak, prides neskoro.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Možno nie na monolitoch ale na stereolitoch.
A AMD nemá zlepence, či tiež len monolity?
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

Ak dobre rozumiem, odporúčate počkať na najnovší Intel procesor pre desktop.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Kúp to, čo Ti treba vtedy, keď Ti treba.
Nová i5 je mrte, i7 je malé delo.

Čakať, že v budúcnosti bude niečo lepšie, je kokotina (výnimka je, ak ta budúcnosť není za týždeň, cca, že sa môžeš potom rozhodnúť z dvoch alternativ)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nie neodporucam, P- a E- cores intel neopusti min. v dalsej mikroarchitekture (meteoricke jazero) a dalsich optimaliozaciach (šípkove jazero), mozno koncept P- a E- cores nebude uz opusteny nikdy, aj AMD na to zrejme nabieha (Zen4 a Zen4C)

ale proti gustavovi ziaden špenát - prajem prijemne cakanie na meteoricky roj, ci pardon meteoricke slubo-technove jazero, ktore pride do desktopu za rok a pol v polovici roka 2024 (snad) ... dovtedy sa mozte vytesovat z refreshovaneho refreshu alder lake
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

preco z z refreshovaneho refreshu alder lake? pre toto:

nazyvajme veci pravym menom:
Raptor Lake = Alder Lake refresh
Raptor Lake refresh = Alder Lake refresh refresh
neopičme sa po jazierkach len preto ze Intel si vymysla stale nove mena jazierok

historia sa opakuje - potom co Tick-Tock DEFINITIVNE skoncil tym, ze vobec vysiel nejaky Haswell refresh (co nemalo nastat), tak v obdobi 2015-2019 sme tu mali u Intelu refresh new steppingu refreshovaneho refreshu:

Skylake
Kabylake = Skylake refresh
Coffeelake = Kabylake refresh = Skylake refresh refresh
Coffeelake refresh = Kabylake refresh refresh = Skylake refresh refresh refresh
Comet Lake = Coffeelake refresh refresh = Kabylake refresh refresh refresh = Skylake refresh refresh refresh refresh

A kazdy kto ma viac ako polovicu mozgu to musel trpiet a znasat.

Dnes NIE JE (zopajme si NIE JE) ziadna 13. generacia kóóóóóre.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Neklam, idiot!

Alebo, chceš hádam tvrdiť, že AMD tiež nemá žiadny Ryzen, ale iba x-tú generáciu ukradnutej intel 386-tky?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

sledujuc desktop za posl. 15 rokov (vykonne jadra, nie atomy) mame:
1. Tock Nehalem, Tick refresh/optimalizacia Westmare
2. Tock SandyBridge, Tick refresh/optimalizacia IvyBridge
3. Tock Haswell, Tick Broadwell, lenze tu uz sa to rozpadlo (!) tick-tock vydrzal DVA (!!!) cykly, mame aj Hawell Refresh
4. Tock Skylake, vsetky nasledujuce Ticky/Tacky/Tucky/Tecky/F*cky su Kabylake, CoffeeLake, CoffeeLake refresh, CometLake
5. Tock Rocket Lake (Cypress Cove aka Sunny Cove refresh co boli mobilne Ice Lake)
6. Tock Alder Lake (Golden Cove), Ticky/Tacky/Tucky/Tecky su Raptor Lake (Raptor Cove) = Alder Lake refresh (Golden Cove refresh) no a dozvedame sa ze bude aj Alder Lake refresh refresh (Golden Cove refresh refresh)


Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Aké f*ucky? Nie sme u Teba doma!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

TAKZE VAZENI (!!!!!!!): nie 13. (trinasta) ale 6. (slovom ŠIESTA) generacia kóóóóre je tu dnes. Vsetko ostatne su nove stepingy, optimalizacie, refreshe, pridane jadierka, pridana cache. Akurat marketingovo je uzasne mat kazdy rok nove jazierko a mat ich uz 13.
Pokojne to mohli nazyvat Core, Core2, Core3, Core4, Core5 a dnes sme na generacii Core6. Ako kedysi v dobach Pentia. Tie mali tiez svoje optimalizacie a refreshe:

Pentium II:
- Klamath
- Deschutes (nikto to neoznacuje ako 3. generaciu Pentia, ale pri kóóóóre by to uz bola dalsia "generacia")
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Lol, vieš vôbec, čo je to "generácia"?

Podľa toho, čo píšeš si mýliš pojmy s dojmami.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mozes nam vysvetlit co je to ta generacia procesoru?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ano
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pentium III
- Katmai (nikto to neoznacuje ako 4. generaciu Pentia , ale pri kóóóóre by to uz bola dalsia "generacia")
- Coppermine (nikto to neoznacuje ako 5. generaciu Pentia , ale pri kóóóóre by to uz bola dalsia "generacia")
- Tualatin (nikto to neoznacuje ako 6. generaciu Pentia , ale pri kóóóóre by to uz bola dalsia "generacia")


Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Ako vieš? Furt sú to len Tvoje dojmy, názory. Moc ďalších asi nie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

a ty si nacisto postihnuity?

kto nevie ze:
Skylake
Kabylake = Skylake refresh
Coffeelake = Kabylake refresh = Skylake refresh refresh
Coffeelake refresh = Kabylake refresh refresh = Skylake refresh refresh refresh
Comet Lake = Coffeelake refresh refresh = Kabylake refresh refresh refresh = Skylake refresh refresh refresh refresh

nema cenu s nim hlbkovo debatovat o CPU

to jak keby som so skolkarom rozoberal ci uz vyriesili Riemanovu hypoteru

ako sorry vole
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Prestaň s liekom, strapnuješ sa.

Ešte aj 4Maniak má viac rozumu a väčší rozhľad v technike jak Ty.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Pentium4
- Willamette (nikto to neoznacuje ako 7. generaciu Pentia , ale pri kóóóóre by to uz bola dalsia "generacia")
- NorthwoodA (nikto to neoznacuje ako 8. generaciu Pentia , ale pri kóóóóre by to uz bola dalsia "generacia")
- NorthwoodB, Extreme (nikto to neoznacuje ako 9. generaciu Pentia , ale pri kóóóóre by to uz bola dalsia "generacia")
- Prescott (nikto to neoznacuje ako 10. generaciu Pentia , ale pri kóóóóre by to uz bola dalsia "generacia")
- Prescott2M (nikto to neoznacuje ako 11. generaciu Pentia , ale pri kóóóóre by to uz bola dalsia "generacia")
- Cedar Mill (nikto to neoznacuje ako 12. generaciu Pentia , ale pri kóóóóre by to uz bola dalsia "generacia")
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Mohol si predsa začať od 186-ky...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nie nemohol, lebo ta 186 nema obchodnu znacku core i3/i5/i7/i9
o ktorej intel-dementel tvrdi, ze tu ma uz trinastu generaciu
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Pjetríček, vodka a bromhexin môže pomáhať, ale ten Haloperidol by si s chlastom miešať nemal. Spolu to vážne nie sú správne "lieky".
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Úplne zbytočné množstvo jadier. Načo pre Boha?
Ako sme len mohli niečo robiť na notebôčikoch s 1 jadierkovým 1-vláknovým CPU???
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Kokos, to sú čo za sprosté otázky? Veď je logické, že 16 úsporných jadier ušetrí priekazne viac ako len ďeveď úsporných jadier.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Ty si čistý debil :-)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

toto je to pravé orechové! :-))
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V kokose je budúcnosť výživy obyvateľstva. Nehaniť!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ha! a jako vidim, nakonec to bude kokosovo- orechova prichut!

aspon v necem budeme mat toten uuuuuspech, z (a v) totyyyych Veeeeeeelkyyyyyych Kancloch!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

aspon v Likerke, nejakej, prijmu nas napad, teda moj navrh.. (well, teda, vlstne asi ani tam ne, lebo tam, na to celkove .."prostredie", spolocnost typu likerka, nejaka, sme, som moc malo ..mafiansky, vuobec ne any mob, mobster, ne ten typ s copom, culikom..

alejo - ne, nehodim sa, proste, nikam, a nikde,
nehodim sa na nic..
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Apple zayebe M3 Ultra Pro a Cele tie interlace procaky sa mozu past
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Apple este neyebalo ani M2 Pro, tak sa trocha krot. M3 Ultra alebo Pro je daleka buducnost.

Keby davali solidne vyplaty, tak by im medzitym nezdrhol vyvojovy tim.
Odpovedať Hodnotiť:
 

v ntb stačia bohato 4 jadrá na všetko! Hlavne tie nové výkonné...na kerú pitschu tam chcú drbať 16 core?? :-))
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Áno, lebo 4 sú "up to" 32.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Korporatne politiky a McAfee aj tak ten vykon degraduju na Pentium 200 MMX
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Pri 4GB ram rovno na Cyrix 6x86MX-PR200.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Anthill inside!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

čím viac prúžkov, tým viac adidas

koľkokrát treba opakovať že tie úsporné jadrá nie sú úsporné, lebo rovnakú úlohu vykonajú za dlhší čas ako tie neúsporné a v konečnom dôsledku (kumulovane) spotrebujú viac enegie ako tie neúsporné, teda sú neúspornejšie než tie neúsporné?

nie je to dobrý nápad takto pokračovať. čím ďalej tým viac problémov s touto architektúrou vychádza na povrch. niektoré programy sa s tým neserú a "úsporné" jadrá obchádzajú úplne. Intel to s AVX-512 zabalil, proste big.LITTLE to nedáva
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Usporne jadro menej zere, takze aj menej hreje a v tom je cely dovod preco to vzniklo. Ekoterorizmus sa premieta do kazdej oblasti a darmo budes mat ferari, ked to po zosliapnuti plynu zere aj travu pri ceste, ked rovnako ta do ciela dovezie aj fabia HTP, ktoru pripadne do kopca este budes tlacit a teda na benzine vyrazne usetris...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár