neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2024, dnes má meniny Valér
Astronómovia prvýkrát detekovali izotopy na exoplanéte

Značky: vesmírveda a výskum

DSL.sk, 16.7.2021


Tím vedcov prvýkrát detekoval jednotlivé izotopy prvku v atmosfére exoplanéty, teda planéty mimo našej sústavy.

Informuje o tom Max Planck Institute for Astronomy.

Tím zmeral pomer izotopov uhlíka v atmosfére planéty TYC 8998-760-1 b vzdialenej 300 svetelných rokov.

Izotopy prvku sú rozličné verzie atómov daného prvku s odlišným počtom neutrónov v jadre. Uhlík majúci šesť protónov sa výrazne najčastejšie vyskytuje v podobe izotopu C-12 tiež so šiestimi neutrónmi, druhým najčastejším je izotop C-13 so siedmimi neutrónmi.

Uhlík sa v atmosfére planéty TYC 8998-760-1 b vyskytuje najmä v podobe plynu CO. Tím zmeral podiel izotopu uhlíka C-13 spektroskopiou pomocou teleskopu VLT, Very Large Telescope, v Čile, keďže izotop absorbuje mierne iné vlnové dĺžky ako najčastejší izotop uhlíka.

Vedci očakávali, že podiel izotopu C-13 bude dosahovať zo všetkých atómov uhlíka približne 1 ku 70. Jeho podiel je v atmosfére tejto planéty ale až dvakrát vyšší.

Planéta je takmer dvakrát väčšia ako Jupiter, je približne 14-krát ťažšia a obieha svoju hviezdu vo viac ako 150-krát väčšej vzdialenosti ako Zem okolo Slnka. Vyšší podiel C-13 podľa vedcov mohla spôsobiť táto veľká vzdialenosť, keď planéta vznikla z väčšieho množstva zmrznutého CO obsahujúceho väčší podiel izotopu C-13 so siedmimi neutrónmi.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka


inzercia



Diskusia:
                               
 

Podľa lingvistickým rozborom oznámenia určenej percentuálnej pravdepodobnosti presnosti výsledkov by vari bolo priekazne vhodnejšie používať pojem Astrológovia.
Odpovedať Známka: -3.5 Hodnotiť:
 

Astrológ je správnejší výraz pre astronóma, ale dehonestovali ho rôzni vajčiaci "astrológovia".
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lebo sponzor potreboval viac vedieť či vyhrá zajtra vojnu ako to či je zem guľata.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dosť možné, že tam bude nejaký život vo forme dinosaurov a mohutných paliem. Je to veľká planéta a preto aj živočíchy budú veľké. Tam môžu byť muchy veľkosti osobného vozidla.
Odpovedať Známka: -0.6 Hodnotiť:
 

Aha. Keďže tá planéta nie je žiaden drobčej, pri tej gravitácii jak sviňa by sa tým muchám veľkosti osobného vozidla, dinosaurom a mohutným palmám žilo priam ako v raji. Len by sa neodlepili od povrchu ;)
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

A prečo by nám mal byť život na iných planétach niečim podobný? Prečo by tam mali byť rastliny, živočíchy, alebo dokonca jašteri. Keď (vraj) život vznikol náhodne? Keď hádžeš kockou, tiež ti stále pádá len jedno číslo? A teraz si predstav kocku, ktorá má nekonečne veľa strán. Aká je pravdepodobnosť, že padne viac krát rovnaké číslo (alebo dokonca dlhá kombinácia čísel)? Na to aby vo vesmíre (náhodne) vznikol podobný život, ako u nás, musel by byť vesmír dostatočne veľký. Ale skôr sa ajtak stretneme so životom, ktorý nebude ničím podobný nášmu a ten ktorý by nám bol podobný môže byť tak ďaleko, že ho možno nikdy nestretneme. Alebo potom ďalšia možnosť, by bola teória panspermie. Vtedy by sa naozaj život na iných svetoch niečim mohol podobnať na nás.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Keď sa, ale pozrieme dostatočne hlboko do minulosti, aj na Zemi vznikli 3 úplne nekompatibilné vetvy mnohobunkového života. V proterozoiku pred 2,3 miliaradmi rokov keď stúpol podiel kyslíka v atmosfére objavili sa na zemi mnohobunkovce - gabonionty resp. francevilliánka biota. Vygoogli si ako vyzerali. Keď opäť klesol kyslík v atmosfére skoro na nulu mnohobunkový život, na niekoľko milárd rokov vyhynul. Potom pred 635 mil rokov vznikla ďalšia vetva mnohobunkového života, ktorá nám vôbec nebola podobná - Ediakarská Biota, mnohé tvory z tejto éry neniesli znaky, ktoré u dnešného života považujeme za samozrejmosť. Napr. neboli bilaterálne symetrické (neboli súmerné na dve strany)... Krátko po ediakarskej ére, celá zem zamrzla od pólov až po rovník (snowball earth), vtedy mal život na mále a prežil len vďaka sopečnej aktivite pod ľadovou prikrývkou.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

No keď Zem v kambriu rozmrzla... nastal rozmach života (kambrická explózia) a až vtedy môžeme hovoriť o podobnom živote aký tu máme dnes. Vznikli predkovia mäkkýšov, vznikli červy (z ktorých neskôr vznikol hmyz), taktiež pravdepodobne z červov vznikli aj kruhoústnice - z ktorých sa neskôr vyvynuli dávni predkovia stavovcov - ryby atď atď. No aj dnes na Zemi existujú 3 ríše života: rastliny a živočíchy a huby... rastliny a huby sú na prvý pohľad niečim podobné, ale huby majú na bunkovej úrovni paradoxne bližšie k živočíchom, a také rastliny žijú v inom čase a my ich vnímame akoby "zamrzli v čase". Prečo by takýchto ríši života naprieč vesmírom nemohli byť kludne aj trilióny?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ja si myslim preto lebo je tak zivot navrhnuty v nasom vesmire, ak su tam "opice" tak budu mat dve nohy a dve ruky, lebo je to optimalne ... .
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vyzera to tak, ze na tej planete seci jazdia na benzinoch a dizloch a TESLU tam priekazne nepoznaju kedze maju raz take emisie ako u nas..
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Jedna im tam leti v ramci humanitarnej pomoci.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Úžastný postup. Namiesto vývoja pohonu, čo tých 300 svetelných rokov vôbec dá, sa zisťuje, či tam nie je naprdené. IMHO už skoro všetkým mrte yebe z otázky, kde sa vidíte o päť rokov. Šak keď tam budem, tak priekazne uvidím, či? Čo mi tam chcete nachystať pascu, vy štetky?
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Text je dobrý, uvážlivý, smerujúci ku konsenzu ale chýba tam ešte "keby je".
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keby je dokonalý, tak je priekazne Alahovým obrazom.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

že detekovali!...-ak by deteGovali, tak to by bolo rovno príšerné!! Sibylla..ako obhájiš to sprosté detegére v našom jazyku?
Ja som odmalička poznal že detektor detekuje! a tak to mali aj rusi..ale zrazu prý detegére a tak deteGovať! Tfuj velebnosti!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Prečo ťa to tak stresuje ?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Asi tam bude dáke logistické centrum alzy keď tam majú izolepy. Takže odtial to všetko vozí ten zelený zmrd.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Sexoplanéta.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Pán sú vekom z <16,19> ? ;)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár