neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Intel CPU majú byť medzi prvými čipmi vyrábanými 3-nm procesom TSMC

Značky: IntelCPUTSMC

DSL.sk, 2.7.2021


Spoločnosti Intel a Apple sú prvými spoločnosťami pripravujúcimi sa na využitie nového 3-nm výrobného procesu spoločnosti TSMC a pre Intel má TSMC vyrábať týmto procesom hlavné produkty spoločnosti, Intel procesory pre notebooky a servery.

Tvrdí to Nikkei Asia.

Spoločnosť Intel bola v minulosti lídrom vo výrobnom procese čipov, v posledných rokoch ale má problém s prechodom na novšie 10-nm a 7-nm výrobné procesy a bola predbehnutá spoločnosťou TSMC aj Samsungom.

Spoločnosť už v minulosti oficiálne oznámila, že si u iných výrobcov bude nechať vyrábať aj procesory pre PC a servery a prvé takéto procesory uvedie v roku 2023.

Podľa Nikkei Asia pracuje Intel s TSMC minimálne na dvoch projektoch návrhu procesorov pre 3-nm výrobný proces TSMC, CPU určených pre notebooky a servery.

Masovú výrobu procesom N3 má TSMC odštartovať v druhej polovici budúceho roka a prvými 3-nm procesormi budú CPU Apple pre iPady. Masová výroba procesorov Intelu procesom N3 má odštartovať najskôr na konci budúceho roka.

Hoci Intel bol konkurentami predbehnutý, čo sa týka nasadzovania nových výrobných procesov, jeden udávaný číselný údaj v nanometroch automaticky neznamená lepší proces. V súčasnosti totiž neexistujú presné a jednotné pravidlá pre označovanie výrobných procesov, ich porovnanie nie je možné len na základe tohto zjednodušeného údaju výrobcov a dôležitejším údajom je napríklad počet tranzistorov na jednotku plochy.

Výrobné procesy Intelu sú v tomto ukazovateli výrazne lepšie ako podobne a dokonca aj lepšie označené procesy konkurentov. 10-nm proces Intelu má podľa dostupných informácií vyššiu hustotu tranzistorov ako pôvodný 7-nm proces TSMC a 7-nm proces Intelu má mať vyššiu hustotu tranzistorov ako 5-nm proces TSMC.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16


Diskusia:
                               
 

Will it run WindowsXL?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

No!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

AMD-ckari o zbytocnosti zmensovania nm o 3 2 1 ..
Odpovedať Známka: -3.5 Hodnotiť:
 

Drž pizzu
Odpovedať Známka: -0.5 Hodnotiť:
 

Sunkovu ci syrovu
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

priekazne myslel H A W A I ...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

fuj
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

M N A M
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ledva prechadzaju na 7cku ale uz snivaju o 3ke. nech snivaju dalej. o hustote tranzistotov treba pochybovat lebo intel nedokazal na dva krat vecsi chiplet integrovat ani tolko jadier co amd
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

Akurát že práve tým, že pri vzniku synergetického efektu netreba kvôli hustote riešiť kam s ním, sa priekazne naplno prejavujú skúsenosti z korporátneho biznisu.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Citanie s porozumenim evidentne absentuje u pseudointelektualov veducich svatu vojnu pre vlastnu neschopnost investovat 300-500 eur do CPU/MOBO/RAM raz za 5-7 rokov.
Su to ti isti jedinci, co dojili rodicov aby im ku K6-II a K6-III kupili top dosku za 6000 ... aby to clockli o 50MHz a vyrovnali sa Celeronu 300A @ 450 s 100MHz FSB na 2000ovej MOBO, a mohli aspon z dialky sledovat Celeron 300A @ 672-700 s 112-115 MHz FSB na MOBO za 4000.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

S ohľadom na premisu výrobcov čipov o jednej z posledných generácií technológie je potenciálna zbytočnosť viazania na výskum technologického skoku využiteľných zdrojov waterfallovou iteráciou priekazne skôr filozofickou otázkou.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

ano mas pravdu, AMDckari tomu uz davno nerozumeju, ved predsa pretoze:

1) technologicky lider nema co potrebovat nejake trapne tsmc, ma si vsetko vyrabat vo vlastnych faboch na najpokrokovejsich procesoch ako 4 dekady doteraz, preto sa mu nadava technologicke lider .... a kua hmmmm pockat, ze by to uz nebol technologcke lider? ponivac uz nevie drzat krok, uz to nevie, nezvlada, nestiha ...

2) tento technologicky lider mal byt dnes podla pra-prvotnych vlhkych planov spred dekady z cias vzniku tick-tock (dnes je to tick-tock-tack-teck-tuck-fuck-duck) na svojich uzasnych 5 nm, co cini ekvivalent 3 nm nejakej trapnej tsmc (ved predsa uz od roka pana 2015 tu mame desktpove 10 nm procaky tohoto technologickeho lider ... a kua pockat oni pridu este len na konci tohoto roka?)
Odpovedať Známka: 1.0 Hodnotiť:
 

sa ukludni

ocividne nerozumies biznisu

ide k rozumny krok noveho vedenia a krok k lepsej konkurencii. Ak budu mat AMD aj Intel produkty na 3nm od rovnakeho výrobcu tak az vtedy sa ukaze aky je medzi nimi rozdiel a kto je alebo nie je lider.

mat aj proces na 14 nm je high tech a nie trivialita.

ak nesuhlasis tak sa pochval co take uzasne je vysledkom tvojej prace.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

On je naspeedovany buker, co si pusti kladu do anusa za nalepku od ryzenu. Ja sam kupujem posledne roky AMD a je mi naozaj jedno amd-intel ale tento fanatik do AMD je konecna zdraveho rozumu. Plna huba o technologicnom lidrovi, ako je smutne ze mu to zacne niekto iny vyrabat a zaroven je po malicek na nohe zasunuty v konecniku kto to robi od roku pana. Ako moze byt niekto tak prij3bany a robit zo seba mentalneho atleta pre znacku na CPU :D Pre mna za mna nech pride vzkriesenie VIA na 1nm a da dole kazdeho, kupim potom od nich.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ja som kludny:) inak je strasne zaujimave kolko sa toho za posledne roky zmenilo:

- AMD vydalo 220W stavebne stroje a bolo to na posmech az na druhy koniec vesmiru, dnes 300W spotreba intel cpu zrazu neni absolutne ziadny problem

- AMD bolo na trapnych 32/28 nm planarnych tranzitoroch a intel uz fical na 22 nm 3D FinFET, dnes ked ini hraci (AMD, nVidia, Apple, Qualcomm ... atd) si nechavaju u TSMC vyrabat cipy 7 nm a 5 nm vyrobnych procesom (hustota tranzistorov od "trapnych" 67 po rekordnych 170 MTr/mm^2), tak dnes UZ ZRAZU je 40 MTr/mm^2 u 14 nm+++ intelu zrazu HIGH TECH (povodny 14 nm intelu z roka pana 2013 mal 43-44 MTr/mm^2)


Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Smiali sme sa úbožiakom, ktorí ten 220W CPU pchali do dosiek, ktoré na to neboli stavané a horeli :) Holt, bežní AMD fanúšikovia robiaci bežné AMD veci...

A smejeme sa aj doteraz, akí sú ubohí, keď žerú computing cores, smt jadrá zaratávané medzi fyzické, TDP nezávislé od príkonu, alebo "up to frekvencie"...

A smejeme sa spoločnosti, ktorá je natoľko úbohá, že na takýchto úbožiakoch zaklada svoju budúcnosť...
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

a schizofrenicky intel-idiot neschopny vymysleit si vlasny nick bude drizdat od veci a zahovarat (proste nic k teme prispevku)

schizofrenicky intel idiot napr. nechape ze "up to" je synonymum pre "maximum", nechape ze doska co na to nebola stavana zhoriet musela (a nemohla to mat preto v kompatibilite a ked mala, AMD s tym ma velke hovno kedze zrejme AMD neprikazala vyrobcovi fosne: vies co okamzite tam jebni to 220W hovado ako kompatibilne, ojeb computing kores je uz uplne pase, tie porocesory patria do minulosti a nejaky shop na stranke AMD na tom nic nemeni, v beznych e-shopoch tie procaky nie su dlhe roky)

my vlastne mozme o rozplestenymi ocami a padnutou hubou obdivovat intel, kedze ich cpu maju uzasnu termodynamicku efektivitu
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Pjetrík, čo Ti maminka nedala, že sa tak mrzko vyjadruješ?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

potreboval by som vymiest komin, takto to uz nejde dalej
Odpovedať Hodnotiť:
 

- liecba casom zrejme zabera, pred 15 rokmi vysvitlo ze frekvencia nie je vsetko a dnes v intel hlavickach zacina prebudzanie v prirode ze ani vyrobny proces uz nie je vsetko ci hustota tranzitorov nie je vsetko ... darmo mam 10 nm "huste" tranzitsoty na 100,8 MTr/mm^2 ked frekvencie cipov sa v celych modelovych radach a portfoliach museli znizit o 20% cim prakticky uplne eliminovali +18% IPC (4-6-8-jadrove 14 nm mobilne kometove jazera vs. max. 4-jadrove 10 nm ladove jazero, rok pana 2019), velka spotreba a tepelne vyzarovanie (lebo proces je nevyladeny a na 314cu) ... uz v hlavickach svita ze "huste" tranzostory nie su to jedine co zaruci dobry produkt
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

súhlasím, stačí napísať:
up to, a zrazu máš z ltt vyplače 4.0 GHz aj "up to" 4.6 GHz procesor
že TDP nezávisí na príkone a zo 150W spravíš 105W.
first 7mn procesor, lebo linka = 7nm
a hneď sa z podpriemerného zariadenia stáva super stroj.

Ideálne ešte hnať zariadenie do likvidačných napätí, a keď by užívateľia radi používali dlho po uplynutí záruky, nech si to spravia sami; a ak si to spravia, ukradnúť im ich riešenie...
Samozrejme toto sa neimplementuje do nových sku, nové produkty sa dodávajú neodladené, a keď systém padá kvôli whea uncorrectable error a užívateľ musí vypnúť cbs+pbo, prípadne zopár jadier, je to užívateľovo rozhodnutie - my sme dodali dobrý produkt, užívateľ si ho sám obmedzuje.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

samozrejme porovnanie kvality a efektivnosti cipov dvoch roznych vyrobcov bude ovela priamociaejsie ked tu budu cipy vyrabane na rovnakej vyrobnej technologii rovnakeho vyrobcu, ale ani tam porovnanie nemusi byt uplne priamociare

tam potom pojde hlavne o porovnanie architektury, ako si poradi so spotrebou, tepelnym vyzarovanim a efektivitou
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Mna uz akosi prestal zaujmat vykon, ked uz coskoro bude 3nm
8-jadro na 5ghz a 4K GPU na 120hz+ tak to staci takmer na cokolvek (VR AR), k tomu aspon LTE a mas aj serverovu AI priamo u seba.

Ak to bude mat aj opticku konektivitu tak to dokaze aj prenasat aproximaciu simulacie fyziky ci dokonca cuchovych vnemov.

Mna len serie ze system sa zbytocne komplikuje a este stale niesu kvalitne nvidia/Amd drivre pre linux, spolocne s konecne plnohodnotnou vyladenou GUI kniznicou a tomu zodpovedajuci framework(ako .NET)

Chcelo by to este kompletne oddelit bezpecnost na separatny chip ktory sa da lahko upgradovat/vymenit.

A CPU GPU mierne zjednodusit aj za cenu straty napr 15% vykonu (hyperthreading).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je v tom politika, je dovod preco sa to vsetko sustreduje na taiwane, juz korei a japonsku...


Odpovedať Hodnotiť:
 

Dnes si malo cuchal handricku?
Intel si takmer celu produkciu vyraba sam.
AMD nevyraba nic, mozno nejake 28nm "vrajopterony" do NASiek.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ani tie nie...

Dávajú si svoje CPU vyrobiť inde, a chvália sa cudzím perím. Svoj 12 nm šunt predávajú ako hightech 7 nm. To už sa aj Up! môže označovať ako Urus s rýchlosťou up to 305km/h.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ja si pockam na 0.5 nm
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

tak tebe sa piko zachcelo :D
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

500pm pikenko
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

dubrauka dubrauka
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

ešte si pamätám, keď to bolo v mikrometroch
(a to tu budú aj riadne väčší pamätníci)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Van der Waalsov polomer atómu kremíku je 0.21 nm, takže to vyzerá, že budeme vedieť stavať zariadenia priamym ukladaním atómov... V takom prípade mi lepšie znejú molekulárne tranzistory, len neviem ako sa vývoj pohol v tomto smere.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Blíži sa doba, keď bude mať výkonný herný desktop veľkosť zápalkovej krabičky a bude stáť 10 eur, čo je v prepočte 3517,25 forintov.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Definuj vykonny.

Ak myslis VR AR tak ano ale da sa ist samozrejem este dalej.

Skor si myslim ze sa konecne zacnu rozsirovat specificke PnP karty nap na urychlovanie vypoctov - fyziku, AI, a riesenie roznych specifickych uloh....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uz dalsie rozmermi velmi vhodne cipiky aj do almazii a mnamiek,..Vlada,...rozhodla,..Dalsi stupen fasizmu je tu,..Ti co nechcu byt ockovani nemozu ist do zahranicia,..maju domaci koncentrak, az na papalasov z VLADY, EP,..cize zas fuhrerovia maju vynimky. Chorobu kovid delta,...podla statistik z GB dostanu pritom skoro rovnako pravdep. ockovani a nezaockovani. Ockovani,..ste ockovani len 1 rok,..potom do roka znovu tortura s ockovanim,...!!!
Samozrejme ockovane musia byt aj deti nad 12r., cize nevadi ze po ockovani maju deti 50x vyssiu pravdep. smrti ako ked dostanu kovid!!! Tehotne zeny, riziko potratu 2000x vyssie ako u neockovanych!!! A tak mili obcania len sedte doma,..vsak naco protesty, demonstracie,..aj 10.7 pride zas do BA len 200 ci 2000,..?!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ťahaj do piče
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Čisla aj nejak podlozene , ci len cista improvizacia ?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Čisla sú z princípu obrazom abstrakcie, takže čím väčšia pičovina, tým priekazne pevnejšie základy.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Sľak by mal trafiť celú takúto vládu aj s Lekvarským a tým trnfským kašparom! Je to choré už mesiac strašiť vlastných, vyhrážať sa im ako najposlednejším kriminálnikom...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne, to ze harabin ide z cierneho portugalska a serie na karantenu je naozaj trestuhodne. Mozno ako sudca je nestihatelny, ale ci aj jeho stara to uz som si nie taky isty.
Dufam ze aspon jej to neprejde diskretnym mlcanim.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A keby aj? Máš z toho vyrážky, alebo si dosraný už vopred? A z čoho prosím Ťa? To že je tu plno cudzincov, utečencov, tých nikto nerieši, však načo aj. Čo už všetci ste nedonosení, ak každého máte automaticky za nositeľa minimálne Antraxu, kiahní, záškrtu, moru, tubery, AIDSu, besnoty...?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj Apple A16
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je vseobecny nedostatok cipov,..akurat tohoto roku. Zapnuty bluetooth na najvykonnejsich najnovsich 4G,5G Xiaomi Huaway,Samsung,..nachodi spustu, cca podla poctu pritomnych ludi,..zvecsa tak asi 1/4 podla poctu mac adresy zariadeni bez mena o sile signalu -100 do -70dBm,..bez mena pod kodom 7936 ako labol. zar,..vykon chipov tam bude asi C trieda 1mW. Pouzi aj appky bluetooth intenyity, bluetooth pair, radar, microchip bluetooth data-ble smart,...Na malom jazere kde bolo okolo 50ludi, dom, chaty za stromamy cez 300m,..cca 10 mac adries a 3ks mobily, smart hodinky co sa hlasia ale nazvami zariadeni,..Tak skuste hadat co to je . Klucenky k autam, bytom,...som preveroval,..nie,..

Odpovedať Hodnotiť:
 

Bluetooth-dalsie nastavenia-dostupne zariadenia-ojedinele pouzivane zariadenia a mat zapnute v rozsirenych nastaveniach zobrazit bluetooth zariadenia bez nazvov,...skuste,..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dnes som dohladal 3 zeny so silnym signalom od bluetooth...(okolo -60dBm,..) Spytal som sa,..ste po ockovani pfitzerom,..ano,...mozete podat vedla dcere,...mobiíl, klucenky,..vsetko co by mohlo vyzarovat,...ano,..aj tak som na nich nameral rovnako silne signaly bluetoth,...2,4GHz pasmo,.. Vyzarovanie je tam 12dBm,..zo zdrojov v cipoch z tiel,....

Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár