neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Lenovo začína predávať desiatky PC s predinštalovaným Linuxom

Značky: LinuxLenovoUbuntu

DSL.sk, 24.9.2020


Spoločnosť Lenovo, najväčší výrobca osobných počítačov, v súlade so skorším avízom významnej podpory Linuxu začína postupne ponúkať desiatky modelov svojich osobných počítačov s predinštalovanou linuxovou distribúciou Ubuntu.

Spoločnosť o tom informuje v tomto oznámení.

Celkovo bude predinštalované Ubuntu ponúkať na takmer 30 modeloch. Pôjde o desktopy ThinkStation P, notebooky sérií ThinkPad P ale tiež T, X, X1 a L.

Na všetkých modeloch okrem ThinkPad L bude predinštalovaná verzia Ubuntu 20.04 LTS, na ThinkPad L to bude Ubuntu 18.04 LTS.

Notebooky s predinštalovaným Ubuntu budú ponúkané globálne. Prvé modely budú k dispozícii tento mesiac a pre ostatné avizované modely bude možnosť predinštalovaného Ubuntu sprístupňovaná postupne vo fázach. Na časti modelov bude Ubuntu ponúkané až od budúceho roka, kedy presnejšie to bude pre jednotlivé modely oznámenie neuvádza.

Ponuka predinštalovaného Ubuntu prichádza po tom, ako na prelome mesiacov začalo Lenovo ponúkať svoj prvý notebook s predinštalovaným Linuxom, išlo o ThinkPad X1 Carbon Gen 8 s Fedorou 32.

Zámer ponúkať predinštalovanú Fedoru na počítačoch od Lenova bol avizovaný na jar, následne v polovici roka Lenovo oznámilo širšiu iniciatívu výraznej podpory Linuxu.

Lenovo malo podľa tohto oznámenia Linux plne podporovať na svojom kompletnom portfóliu desktopových a mobilných pracovných staníc ThinkStation P a ThinPad P, podľa aktuálneho oznámenia bude minimálne Ubuntu podporovať aj na ďalších modelových radoch notebookov ThinkPad.

Plne podporovanou distribúciou má byť podľa skoršieho oznámenia aj Red Hat Enterprise Linux, Fedora bola avizovaná okrem ThinkPad X1 Carbon Gen 8 aj minimálne pre ThinkPad P1 Gen 2 a P53.

Lenovo zároveň avizovalo plnú podporu čo sa týka certifikácie hardvéru pre Linux, firmvéru, ovládačov, bezpečnostných aktualizácií, optimalizácií BIOS-u aj prispievania ovládačmi do oficiálneho linuxového jadra.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

Takze konecne budu drivery na Fingerprint readery? :D
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Ak si dobre pamätám tak už by mali byť.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

najdi mi sposob ako rozbeham FPR L390 na Fedore 31 a mas u mna pivo, aj dve :)
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

a to je kto? :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Daj do ruxaku a bez na zastavku autobusu.
A mas rozbehane.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Microsoft has left the chat.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Presne tak. Na sklonku dvadsiateho storočia pre Linux snáď priekazne ani nemohla prísť lepšia správa!
Odpovedať Známka: -2.6 Hodnotiť:
 

no pokial nebudu ubuntu-only a dostanem sa k nim aj v debiane rozumnym sposobom...
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Zatial som nenasiel HW, na ktorom by ficalo ubuntu a debian nie.
Ty ano?
Odpovedať Hodnotiť:
 

V ubuntu mi ide wifi v debiliane ne
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mas rovnaku verziu jadra?
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie, debian ma nejaku praveku verziu 4.1x a Ubuntu 5.x asi bude v tom problem. Pockam kym debian prejde na 5.x a skusim znova
Odpovedať Hodnotiť:
 

otázka ci budu zdrojaky k dispozícii.


Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

vsetky upravy sa budu tlacit do upstreamu, budete si moct nainstalovat uplne bezne ubuntu,ziadne upravene image
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mohli predinštalovať arch.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

To je jedno, hlavne aby tam nebolo nejaké upravené distro s ovládačmi len preň, preinštalovanie na obľúbené distro je otázka 30 minút aj s kávou.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

nebude
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Super, Ubuntu je v pohode distro, ARCH je skor uz pre skusenejsieho pouzivatela myslim. Takze Linux nam napreduje, parada.
Odpovedať Známka: 7.7 Hodnotiť:
 

Neviem ci Manjaro mozme uplne povazovat za arch, ale recently som vyskusal najnovsiu verziu, unfortunately KDE verziu - random to vytazovalo jedno jadro na 100%, ludia v diskusiach na forach tvrdili ze je to bezny problem. Ani sa mi to nechcelo riesit, az moc mi to pripominalo windows update bezne 100% cpu. Zaujimavy bug bol pri gui instalacii drivera na grafiku - opytalo sa to ci to naozaj chcem instalovat y/n akurat nebolo kde zadat y, kedze to nebol terminal :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Skús MX Linux, mne sa začína páčiť aj Reborn OS, ide na ARCHu a je tam aj širšia možnosť výberu prostredia, Gnome vypadá fakt pekne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

osvedcilo sa mi lubuntu, dokial nepresli na LXQt, cize max 18.04
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skuste i3 alebo dwm, za den si ma to clovek zvykne - lepsia efektivita prace a nezatazuje to cpu a gpu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akou rečou ste teraz hovorili?
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

veru ani ja nerozumiem reči ich kmeňa! :-)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Mam Lenovo E595 s Ryzen 3500U a stale nie som plne spokojny s Linuxom na tomto Ryzen notebooku. Zerie a fuci viac ako na Windows. Smutne.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

skúšal si bezlepkovú stravu?
Odpovedať Známka: 1.0 Hodnotiť:
 

myslel si bezlepkový striedavý prúd?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zaujímalo by ma, čo stojí za divným rozhodnutím, dávať na Thinkpady L 18.04 miesto 20.04
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Akože konkrétne ktorej pekydži ani ten n-tý finálny plán bezproblémového spôsobu spúšťania 32-bit pod 20.04 nie je s ohľadom na sekuritu priekazne po chuti?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Sice je to pekny tah (lebo sa usetri na licencii windows ktory si potom moze clovek stiahnut zadarmo) ale Lenovo nikdy, desktop si zlozim sam z najkvalitnejsich hiend komponent (nejake trapne apple zo svojimi predpotopnymi 5 rokov starymi komponentami moze ist dopice) a notas (ktory pouzivam len v terene) je lepsi Dell alebo HP ale aj Microsoft sa celkom pochlapil v tomto smere. Kde su tie casy ked bolo lenovo este IBM a ludia tu firmu vnimali ako synonymum kvality. Preco sa IBM, ktora stala pri zrode PC vzdala PC divizie a predali to rakosnikom co predtym pestovali ryzu? IBM zarabaju uz len na ... vlastnbe ani neviem nacom, jedine co IBM este ako tak drzi nad vodou su Mainframes a PowerPC CPUs a DB2. Ked sa kedysi vyslovila skratka IBM tak kazdy hned vedel co to je za firmu, aj moja babka za tvrdeho totaca vedela co je IBM.
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

pokracovanie: Bolo to nieco ako Louis Vuitton alebo Givenchi medzi pocitacmi. Zato ked sa vyslovi lenovo tak si ludia tukaju na celo a kladu si otazku co to je za smejd mejdin cina, krivia nosy pomale SSD nekvalitne IPS... a telefon lenovo je nieco ako dno pod ktore uz mozu klesnut len aliexpress znacky ako UMIDIGI a Elephone. Nikto nechce mat telefon lenovo a kto ho ma ten si tu znacku radsej prelepi paskou aby nebol za ...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Lenovo prestalo vyrabat kvalitne produkty ked im skoncila licencna viazanost od IBM. Dovtedy si museli na povodnych radach produktov zachovat kvalitu (podmienka predaju portfolia), ale akonahle skoncila, tak uz si robia optimalizaciu po svojom.

Pokial sa to casom nezmeni, tak myslim, ze DELL je v oblasti PC/NTB a serverov aktualne smerujucim na ziskanie obdobneho postavenia "znamky kvality". Otazne je, co zacne EU hadzat pod nohy v najblizsich rokoch vsetkym dodavatelom z mimo EU kontinentu...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Lenovo uz davno nie je symbol "kvality" skor je to overpriced sunt. Nase IT by mohlo rozpravat siahodlhe pribehy o rieseni reklamacii, ktore koncili "nikde"..Tak sme ich poslali do certa..
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Tri roky dozadu som reklamoval lacny Lenovo sunt (G rada) kvoli odidenemu HDD. Vratil sa po dvoch tyzdnoch s novym HDD s dvojnasobnou kapacitou oproti povodnemu, vymenenymi vsetkymi plastami a novou klavesnicou. Asi nahoda, nieco ako ked vyhras v loterii.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Trochu prehanate. Mal som v rukach HW od polovice 90-tych rokov az doteraz. IBM urcite nebolo nic extra nad konkurenciou a ostatne vyznamne znacky boli, co sa tyka kvality porovnatelne.
Rovnako je to aj dnes. Ak zoberiem lenovo, tak to je porovnatelne s Dellom, HP. Ine znacky z tejto kategorie asi uz neexistuju. Neviem ako je na tom momentalne napriklad Toshiba.
Nieje to ziaden cinsky shit. Predavaju aj shity ale to plati aj pre HP a aj pre Dell.

To, ze IBM pznala aj tvoja babka neznamena nic o kvalite. Ja som o IBM pocul prvy krat v suvislosti s 2.svetovou vojnou a tym ako zarabali na obchodoch Hitlerom. Duhy krat, ze bola za zrodom PC.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Este ste zabudli napr. Fujitsu... Ja z lenova ale mam dlhodobo celkom dobry pocit, hoci najdu sa aj velice zle napady z ich produkcie uz skoro na kazdom kuse.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Viac ako z lenova som posledne roky rozladeny zo znacky Eizo - dost pomaly nabiehaju na niektore trendy, ale to je len o monitoroch.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Fujtsu je trash, aspon teda niekedy boli, pred desiatimi rokmi nemali problem predavat lifebooky za 2000 eur, konstrukcia komplet plasty (a dost slabe) a problemy s prehrievanim a baterkami tomu tiez velmi nepridali. Snad sa polepsili.
Odpovedať Hodnotiť:
 

S Dell servermi plne súhlasím, patria medzi tie lepšie.

Noťasi sú ale hrôza. Mal som nový firemný Latitude. Podpora linuxu biedna - mal problém s klávesnicou pod linuxom a vyriešil to až update BIOSu, ktorý vydali po cca 1 a pol roku! Krytka na express karty časom vypadávala. Baterka stratila 80% kapacity v priebehu 2 rokov.
To aj môj biedny Asus bol lepší ako Dell...
Odpovedať Hodnotiť:
 

No vidim ze sa moc nevyznas v cinskych telefonoch, lebo zrovna Elephonen patri urcite medzi stredne lepsiu znacku, a napcha do vrecka aj niektore akoze znackove telefony. Lenovo phone su proti Elephone uplne shits.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vies ze notas do "terenu" sa da tahat za stvorkolkou priviazany na retazi po cestach v kamenolome? Jeden taky mam, ale asi hovoris o inom "terene".
Odpovedať Hodnotiť:
 

IBM to predal lebo z toho nezil, IBM zije z vyvoja specializovanych rieseni, ako spravne spominas, postavenych na PowerPC. x86 pocitace a servery predali kvoli rastucej konkurencii a znizovaniu cien a aj znizovaniu dopytu v tomto segmente, co v takom pripade urobis? Predas to kym to este ako tak ide za slusne peniaze, ktore potom investujes inde. A dalej zijes z dlhodobych kontraktov na PowerPC a DB2 bez toho aby si musel riesit vyrobu x86 a komu ich predas. IBM nechceli robit to co lenovo robi - vyrabat shit notebooky pre hypermarkety za 200 eur aby sa to uzivilo, preto to predali. Co som rad, lebo vidiet nejaky ruzovy chiclet notebook s IBM logom v datarte, by bolo, minimalne komicke.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Prejavi sa to na cene?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Áno, budú drahšie, lebo dofidlikať tam podporu každého kúska hardvéru aby fungoval aspoň tak ako na Windows bude vyžadovať trocha námahy...
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

z dlhodobeho hladiska je urcite lepsie si priplatit
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemám s tým problém kým sa to nestane mne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Korporatny uzivatel vyzaduje Linux na notebookoch. Mnoho developerov na Macoch nemoze pracovat lebo veci sa im tam neskompiluju.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak cina opustila cestu windows a dala sa na linuxy, usetrila na licenciách, na druhu stranu ale potrebuje aby linuxy fungovali bez problemov. Takze pre dostupnost driver-ov dobra sprava, kedze vyrobca hw ho realne aj potrebuje.
To moze postupne viac odhryznut windowsom aj celosvetovo z kolaca.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár