neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Nové 10-nm Intel CPU výrazne zrýchľujú IPC výkon, o 18%

Značky: IntelCPU10 nm

DSL.sk, 28.5.2019


Spoločnosť Intel u novej mikroarchitektúry Sunny Cove svojich Core jadier prvýkrát použitej v prichádzajúcich 10-nm CPU Ice Lake výrazne zvýšila výkon jadier pri danom takte meraný aj ako IPC, počet vykonaných inštrukcií za cyklus.

Podľa informácií, ktoré Intel poskytol niektorým hardvérovým serverom, sa IPC výkon zvýšil priemerne až o 18% oproti mikroarchitektúre Skylake, informuje Tom's Hardware. IPC sa zrejme mierne zvyšoval aj u nových generácií so Skylake mikroarchitektúrou a o zvýšenie oproti ktorej generácii Core procesorov ide nie je jasné.

Intel zvýšenie avizuje na počítačovom veľtrhu Computex, kde bližšie predstavil prichádzajúce 10-nm notebookové Ice Lake procesory. Tie budú v súlade so skorším avízom dostupné v prvých notebookoch na tohtoročnú vianočnú sezónu.

K zvýšeniu IPC výkonu prišlo vďaka viacerým vylepšeniam a zmenám v Sunny Cove mikroarchitektúre. Intel zväčšil dátovú L1 cache z 32 na 48 KB, L2 cache z 256 KB na 512 KB a zväčšil zároveň ďalšie interné buffery a kapacity jadra.

Jadro tiež dokáže naraz vykonávať viac inštrukcií a zlepšiť sa malo napríklad aj predpovedanie skokov a optimalizácia na používanie v PC.

Zároveň Sunny Cove pridáva viaceré nové inštrukcie, okrem iného aj pre zvýšenie výkonu pri výpočtoch pomocou neurónových sietí.

Intel zatiaľ nezverejnil modely a základné takty nových procesorov a o koľko tak celkovo narastie výkon nie je známe. O Ice Lake procesoroch zverejnil zatiaľ len základné informácie.

K dispozícii budú modely s TDP 9 W, 15 W a 28 W, pričom zatiaľ avizované Core Y modely majú základnú TDP 9 W a U modely 15 W. Tieto CPU budú mať maximálne 4 jadrá s podporou 8 vlákien, maximálne 8 MB cache a maximálnu Turbo frekvenciu do 4.1 GHz. Výrazne sa má zvýšiť výkon integrovanej grafiky a vo verzii Iris Plus sa má jej výkon zdvojnásobiť.

Intel mal v posledných rokoch vážne problémy s prechodom na 10-nm výrobný proces, termíny spustenia sa viackrát posúvali a už takmer päť rokov vyrába CPU 14-nm procesom. 10-nm procesom síce už vyrába minimálne model Core i3-8121U s kódovým označením architektúry Cannon Lake, ale len v obmedzených množstvách a masovú výrobu spúšťa až s Ice Lake.

Kým Cannon Lake je len prispôsobením doterajšej architektúry Kaby Lake na 10-nm výrobný proces so základnou mikroarchitektúrou Skylake, procesory Ice Lake sú už postavené na úplne novej mikroarchitektúre prvýkrát uvedenej s 10-nm výrobným procesom.

Hoci Intel bol konkurentami predbehnutý, čo sa týka nasadzovania nových výrobných procesov, jeden udávaný číselný údaj automaticky neznamená lepší proces. V súčasnosti totiž neexistujú presné a jednotné pravidlá pre označovanie výrobných procesov a ich porovnanie nie je možné len na základe tohto zjednodušeného údaju výrobcov. Kým 7-nm proces TSMC, ktorým sú vyrábané Ryzeny tretej generácie, by už mal byť jasne pred 14-nm procesom Intelu, 10-nm proces Intelu by podľa skôr spoločnosťami avizovaných parametrov a tvrdení už mohol byť lepší ako 7-nm proces TSMC, presné definitívne porovnanie ale zatiaľ nie je k dispozícii.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet


inzercia



Diskusia:
                               
 

po opatchovani ZombieLoad,Rogue In-Flight Data Load,Fallout, Meltdown a Spectre je to niekde na urovni ~2. generacie? :))
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Vsetci riesia IPC, ale to ze, ci su alebo nie su CPU uz opravene, tak to upada do zabudnutia. Intel neriesi v poslednej dobe nic ine, len aby mali vykon stale vyssi nad AMD, ako doposial. Intel a jeho marketing pracuju na plne obratky, aby zakryli chyby a nahodili inu temu, ktoru laici zozeru aj s navijakom. Je smutne, ze tak uspesna firma sa uchylila k takemutu balamuteniu zakaznikov. Skoro ziadne patche, dotahovanie vykonu k AMD, dotahovanie poctu jadier na AMD a vypustanie jedneho refreshu za druhym, samy novy socket s kratkou zivotnostou, vysoke ceny za ich shity, nedostatocne dodavky a nedostupnost. Brutalne zaspali a tak im treba. Mam Intel, no nie som ovca a momentalne by som za Intel zostavu nedal ani len cent.
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

Nevieš čo píšeš...
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

ty nevieš čo čítaš :)
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Care to elaborate?

Skoro ziadne patche

dotahovanie vykonu k AMD - 2x 10k chip dava dole 4k chip od AMD

dotahovanie poctu jadier na AMD - viac menej to iste ako hore

vypustanie jedneho refreshu za druhym - uz je myslim 3ti refresh na serverovej aj HEDT platforme

samy novy socket s kratkou zivotnostou - W xeony s 28j

vysoke ceny za ich shity - nap 9900K za 560e vs 2700x za 310 pri 15% rozdiely vo vykone

nedostatocne dodavky a nedostupnost - verejne znama vec

Brutalne zaspali a tak im treba. Mam Intel, no nie som ovca a momentalne by som za Intel zostavu nedal ani len cent.
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

Ktore patche Ti chybaju?

Jadra nie su vsetko. Plus nezabudaj, ze amd nedokaze vyprodukovat viac ako 8 jadro bez zlepencov.

Refreshe kvoli optimalizacii tranzistorov a pridanu novych instrukcii. Dost zasadne zmeny - vod 100MTr/mm pri 10nm, co konkurencia neda ani na 7nm.

Nova funkcnost == novy socket. Stary socket nepredratujes.

Vyssi dopyt ako ponuka neznamena to, co si myslis.
Odpovedať Známka: -6.8 Hodnotiť:
 

Ktore patche Ti chybaju? - vsetky

Jadra nie su vsetko - zaujimave, kde jadra pridava intel-dementel je vsetko v najlepsom poriaku, to je super-pokrok, ked ich pridava amd, je to uplne na hovno

s tou hustotuo tranzistorov uz neotravuj lenbo je to tak vagne nefinovany pojem, alebo skor nedefinovany pojem, asi ako rozdiely tdp u intelu-dementelu, alebo pojem "dobra vôľa" v zakonoch ... A preto 66 Mt inde moze byt ekvivalent 100 Mt u intelu
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Ktore vsetky? Si si jebol vela pika?

Mozes mat aj milion jadier, dokial sa veci spravaju st, tak su vsetky nakokot, dokial ma konkurencia jedno rychlejsie.
Asi tak.
Ale na pochopenie toho musi byt clovek schopny vnimat naraz viac ako jednu vec. Co nie si.

Chapem. Matematika ZDS. Prilis zlozite na Teba.
Odpovedať Známka: -7.2 Hodnotiť:
 

Kde by prosímťa Pjetro nahrabal na piko?
Od je predsa toluénový kráľ Trebišova.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Na tento level je aj toulen malo.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Tie velke monolity su nahovno a slepa cesta. Intel žerie momentálne tolko, že treba elektraren. Zaspali ako Nokia, jedina cesta su zlepence
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

neboj, oni na to pridu ...
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

A potom zlepia 8 x 28 jadier,
Kym konkurencia si onanuje nad 8x8...
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

Tie veľké monolity sú tak nahovno, že na nich bežia všetky DB sveta.
Pretože zlepence EPYC majú 2-3x vyššie latencie k DB ako staré Xeony.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

vykon velkych DB systemov je limitovany latenciou uloziska, nie latenciou medzi CPU jadrami.

pre DB je v zasade sum a fuk ci je CPU monolit alebo je zlozeny s chipletov.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

co je rychlejsie?

core <-> ram
alebo
core <-> interconnect <-> core <-> ram

Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Asi to nie je dosť dobre položená otázka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

u databaz na tom nezalezi, lebo uzke hrdlo je latencia uloziska (napr. SATA, ci SCSI + samotne medium), ktora je niekolko krat vyssia nez core=>core=>ram. To core bude vacsinu casu stat v oboch pripadoch (ibaze by si mal celu DB v RAM, ale potom nehovorime o VELKYCH DB)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ako ti pisal John D. Bill, je to uplne irelevantne. Pokial nezmestis celu databazu aj s indexami do RAM, aj tak budes cakat na disk, ktory je o niekolko radov pomalsi ako interconnect.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nova funkcnost == novy socket ... intel-idiotom musi riadne j3bat ... tot na starych fosniach amd pojdu nove rezne 3000, prvy PCIe 16x slot pojde upgradnut na PCIE 4.0 ... atd ... intel-dementel by kvoli tomu uz vydal 2 generacie dosiek kazdu s trvacnosou 1 rok a pre kazdu pre 5 konkretnych modelov cpu ... nemam usb3? existuje PCIe karta. nemam 10 SATAIII portorv ale iba 6? existuje PCIe karta. nemam M.2? Existuje PCIe karta pre dva M.2... nemam 10 Gbps siet? Existuje PCIe karta s 1-2 kusmi 10 Gbps portami/siatovkami ... atd atd atd obmedzenie je len pocet PCIe slotov (16x/4x a 1x) nie kvoli kazdej c0c0tine si musim kazde dva roky kupovat novu fosnu, u intelu to nutne je, pokial tam chce clovek dat cpu co vyjdu za rok
Odpovedať Známka: 6.1 Hodnotiť:
 

Skladam novy intel pc - kupim najnovsiu dosku, najrychlejsi procak vzhladom na to, co mi treba, nejaku bizuteriu a ide. Vela miesta, ziaden stress.

Skladas amd podla pjetricka - kupis najstarsiu dosku, lacak procak, niekolko pcie kariet, vsetko to tam napichas jak jezka, az mi neostanie miesto na grafiku. Ale mas amd a si rad, ze si dobre kupil.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Presne!
heh, ted uz jen, kde na to braat €$, na take riesenia bez kompromisov, a bez limitov.. (a to takmer vo vsetkom, nejen u pc, vypoct. techniky, a elektro... )

nj, zivot je v tychto techn.veciach hlavne o $

btw. v tej zostave podla pietra ~ mu tam ani nebude dobre prudit vzduch, vetranie, /chladenie pc..
Odpovedať Známka: -5.5 Hodnotiť:
 

skladam novy PC. Kupim to co potrebujem s vedomim, ze postupne ho este vylepsim. Cize doska je taka aby zvladla viac RAM, lepsi CPU (ak bude dostupny), vymenu grafiky, viac diskov. K tomu je aj nadizajnovany aj zdroj. Ked pride cas vymenis bizuteriu a sluzi dalej.
Pri poslednom PC som ale zistil, ze doska je uz na hrane, novsi CPU nema vyznam davat lebo neprinasa nic zasadne oproti i7-2xxx. Tiez som si vsimol, ze pomaly co generacia to nova doska. Tak som prvy krat v zivote zvolil AMD - 2700x. Je super vediet, ze tam dam aj 3000 radu. A mozno aj 4000 radu ak bude? Uvidime, zatial to nevyzera na dovod menit tento CPU. A o rok dva bude dostupny za ine peniaze. Zvysok PC mi v pohode 5 rokov vykonovo postaci.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Tento postup ma aj svoje proti - furt budes obmedzovany 2018 techom. Takze aj keby bol ryzen 4999 rychly ako svetlo, 5999 Ti aj kavu rano zapalil, a 6999 vyfajcil po veceroch, stale bude ficat s rovnakym mindsetom ako 2700.

Pre vyrobcu je to optimalne riesenie, ked neplanuje dalsich 5-6 rokov nic zasadne menit alebo optimalizovat, pre ludi, ktori v case kupuju najnovsie riesenia, nocna mora.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a vies o tom ze si uplny c0c0t? lebo iba ten by dnes novy PC skladal napr. na AM3+ platforme, kde nie je ziadne usb3, ziadne m.2 .... pred 3 rokmi bola situacia ina ... vtedy ziadne AM4 nebolo

takej X470-tke chyba akoze co? keby to bolo po intelacku-dementelacku, tak rezne 3000 si tam clovek neda a musi kupovat X570

UZ SI TO POCHOPIL intel-c0c0te?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

pretoze ked pride akoze naaahodou za 2-3 roky nieco ultra fasa co musim mat a X470-tka to nema (napr. USB4 ci ina chujina) a bude na to existovat PCIe karta, a budem pocitovat strasnu psychicku potrebu to mat, tak si to kupim na PCIe karte ... lebo fosna mi staci aj v tom case ako hovado s 12- 16-jadrovym reznom 3000 a 64 GB RAM DDR3 4000 Mbps so vsetkymi rozhraniami co ma (vdaka kompatibilite a upgradovatelnosti to bude pouzitelny podvozok aj za 2-3 roky) a nemusim kvoli nejakej kokotine co akoze teraz chcem a nema fosna z roku 2018 kupovat v roku 2021 nejaku novu fosnu s X770 chipsetom
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Snivaj dalej.

Podla toho, ako sa prezentujes, mozes byt rad, ak pri 10% mesacnych usporach a pri tvojom plate, nahrabes za rok na novy ryzen, nieto este dosku a ostatnu bizuteriu.

Nechaj preto novinky a riesenie novych veci pre ludi, ktori
A - to potrebuju
B - na to maju
C - vedia co s tym
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

tu ide o to ked uz to mas (napr. dnes zastarale AM3+) a nie o to ci sa v 2018/2019 rozhodujes ci si kupis AM3+ alebo AM4

rovnako niekedy za rok v 2020 pojde o to KED UZ MAS X470-tku a nie o dilemu ci v 2020 stavat novy PC na X470 alebo X670, lebo tam ziadna dilema neni (ked bude este vobec X470 za rok v ponuke)

uz si to pochopol c0c0te?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Za rok postavim zbrusu nove pc.
Stary sunt posuniem dalej detom a vnucatam.
A starsi srot zase zene, lebo visi len na fb a hra len wow, lol a overwatch.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

A práve tak je obrovské množstvo klientely, ktorá by za AMD zostavu nedala ani cent.
Ja osobne by som AMD nechcel ani keby mne platili.
Odpovedať Známka: -6.8 Hodnotiť:
 

Picu trim, maniak.

Amd neni az taky sunt, aj ked pre vacsinu use-case zbytocny (kedze vacsina je singlethread alebo sa tak sprava - a potrebujes vysoky takt na jadra).
A aj ked jebu na opravy chyb, ktore sami priznali (vacsinou dovod - uzivatelom nevadi, alebo neverime, ze sa nas to tyka)
Odpovedať Známka: -2.4 Hodnotiť:
 

lebo si intel-c0c0t
Odpovedať Známka: 0.4 Hodnotiť:
 

Si podajte ruky, nemate si co zavidiet.
Odpovedať Známka: -0.5 Hodnotiť:
 

vravi ten pravy... intelacky extremista
Odpovedať Známka: -0.6 Hodnotiť:
 

Nie.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Blby človek, taky človek. Iba idiot dá viac peňazí za menej. Idiot a intel fan. Pardon
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

Prečo potom existujú rôzni výrobcovia áut, topánok, bicyklov, rôzni pestovatelia ovocia a zeleniny, rôzni chovatelia...? Prečo teda nie je len jeden, napríklad ten najlacnejší?
Lebo nie všetci sú na hlavičku uderení a kupujú si veci aj podľa iných kritérií.
Odpovedať Známka: -3.6 Hodnotiť:
 

a všetky tebou vymenované oblasti majú duopol výrobcov ošetrený licenciami, že?
na hlavičku si skôr udretý ty, keď totálne zadrátovaný trh výrobcov x86/x64 CPU porovnávaš s bicyklami...
Odpovedať Známka: 4.8 Hodnotiť:
 

Tu nejde o bicykle, ale o to, že každý si vyberá tovar podľa niečoho. Určite si nebudem kupovať chlieb podľa pomeru výkon/cena. Výkon by mohlo byť u potravín všeličo. Ak sa mi páči oravská slanina od Svamanu, nebudem kupovať nejakú lacinú poľskú!
Nerieš to tak zložito.
Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

Áno, Intel sa vyberá podľa najvyššej ceny a spotreby
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

Podľa potreby.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Máš pravdu. Načo je 18% zvýšenie výkonu oproti referenčnej vzorke, ktorú si sami nastavili a pritom po všetkých úpravách a nútenom vypnutí HT budú nové procesory znamenať len vyššiu cenu za pekné čísla na papieri.
Intel sa zjavne učí od herných gigantov ako je EA, Bethesda, Ubisoft. Kopec marketingu, úžasné reči a pritom každý rok tie isté braky len s pridanými možnosťami ako viac obrať ľudí o peniaze.
Počítam, že onedlho príde Intel so skvelým nápadom Procesor ako služba a každý polrok nejakým patchom odomknú ďalšie funkcie v procáku. Samozrejme za Intcoiny alebo podobnú ich virtuálnu menu to môžete mať odomknuté hneď. Výmenný kurz 1 Intcoin=100 €.


Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Vcelku dobry napad, daj si licencovat, bo Ti ho niekto ukradne.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Väčšinu bezpečnostných chýb s HT má aj AMD s SMT len čušia ako voš pod chrastou, zatiaľčo Intel to priebežne patchuje.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

*[citation needed]
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ano, a presne preto maju dost dobre zdokumentovane chyby, funkcny security bulletin a pravidelne vyrabaju stvrtrocne spravy o chybach. Napriec celym portfoliom.

Co Ti na tom vadi?
Ako to vies zlepsit?

Hadam len nenavrhujes cestu inych firiem "skutok sa nestal" a "zatlkat, zatlkat, zatlkat..." ?
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

No nalejme si cisteho vina. Intel pouziva nekale praktiky asi uz desiatky rokov od kedy AMD mu zacala kunkurovat. Spominam si zaciatky ked benchmarky zvyhodnovali intel cpu.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Teraz myslis zlavy dvornym odberatelom alebo ochrana svojho ip, ked mu amd ukradlo navrhy a process?
Odpovedať Známka: -5.3 Hodnotiť:
 

terpes, nic im neukradli. keby tak bolo, pravnici intelu by z nich stiahli gate uz pred desatrociami
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ani 286/386/486-ku samozrejme neukradli.
A ani žiadne iné obvody vrátane napríklad prvých EPROM pamätí...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ako myslis odvtedy co inicioval vznik AMD aby mohol predavat cipy IBM ktori by ich inak nekupili?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Amd bolo uz roky, akurat x86 tech im chybal.
Ibm ziadalo zalozneho dodavatela, tak intel poskytol tech amd, a outsourcoval nejake kapacity.
Amd ukradlo navrhy a tech, a zacalo produkovat vlastne kopie intel cipov.

A od vtedy zacala komedia:
Intel zatrhol amd pristup k techu,
amd zalovalo,
amd podplatilo sudcu,
sudca obral intel o ip,
amd nieco dojebalo,
amd zalovalo intel,
amd podplatilo sudcu,
intel nieco zaplatil,
amd nieco ukradlo a dojebalo,
amd zase zalovalo intel, ze dojebany tech nikto nechce...

A tak sa to toci dovtedy, kym sa intel nenasral, nehodil kokotom kost s dodatkom, aby na vecne veky trimali picu...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Toto Intel robil stale, dlho predavane Pentia 4 vsetkych radov boli nahovno a boli o dost drahsie ako AMD.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

a co chyby ako MeltDown, Spectre, Zombie ... ?
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

v disclaimery pisu ze systemom mohli chybat niektore security patche :)
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Zaplatane. Odkomunikovane.
Nieco sw, nieco fw, nieco uz aj hw.
Odpovedať Známka: -4.4 Hodnotiť:
 

zatlkane, nezaplatane
vypnutie HT
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ktore su nezaplatane?

Len tie, ktore nechces zaplatat, kokote, bo patche su uz vonku.
Odpovedať Známka: -6.8 Hodnotiť:
 

Just as with the software fixes for Spectre and Meltdown, then, the people feeling any performance hit from the software patch will be server customers. Microsoft says that to get full protection, server admins might have to disable the Hyperthreading functionality that the attack exploits.

to.get.full.protection.server. admins.might.have.to.disable.hyperthreading.

krasny patch
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

A? Tvoj statement je?

Patch je, ak chces byt extra safe, vyhod si HT.
Easy. Mas na vyber. Vyber si.

PS: uz minimalne jednu generaciu je meltdown fixnuty na urovni hw, teda nemusis na novom hw odjebavat ht.


Odpovedať Známka: -7.6 Hodnotiť:
 

co je to extra safe?
bud si safe alebo nie.
ak si 100% safe len ak vypnes HT tak gl^hf
P.S. ale tu sa nebavime iba o meltdowne+upgradovat infrastrukturu lebo intel dojebal nie je ekonomicke


Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Prekvaaaaapko - kazdy nieco dojebe, skor, ci neskor.
To, ze sa veci jebu je standard, dolezite su, ako sa clovek k tomu, ze sa nieco dojebalo, postavi.

Intel to zatial zvlada. Nie sice na jednotku, od toho mam radsej ARM, ale stale velmi dobre.

To, co pises, je o manazmente rizik - na jednu stranu si das dopad rizika na Teba, sancu, ze sa stane a sancu, ze to nezistis; a na druhu zase vplyv na irr, alebo costy vseobecne. Vsetko o prachoch.
Si safe aj bez patchu, si safer s patchom, safest bez ht.
Zalezi, aky level safe Ti treba.
Odpovedať Známka: -7.3 Hodnotiť:
 

Ty si riadny kokot amd-man. Že si ty latentnny buzerant ? Ty máš rád keď s tebou niekto vyjebava. Určite vlastnis aj VW a pri dieselgate si bol vo vytržení, tiež to bol vyjeb so zákazníkmi tak isto ako aj pri Inteli. Ale tebe to nevadí ty si to pochvalujes, a ani bohovi si priznať pravdu.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Akú pravdu? Že niekto je presvedčený pre INTEL?
No a? Aj milióny ďalších je...
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

a co tu nie je chvalit?
dobru reakciu a skore vyriesenie problemu?

chapem, ze to vrha zle svetlo na neschopnych kokotov, ktori potom furtom picuju, aby zakryli vlastnu neschopnost.
ale do kedy chces takych kokotov kryt a schvalovat im to?
co potrebujes medzi nich silou-mocou zapadnut, ked sa tak snazis?

ps: fyi - to, co s tebou niekto vyjebava alebo nie nepoznas na zaklade poctu vyriesenych problemov.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

a vykon 20% dole ty debilko to uz nenapises lebo by sa ti druhy krat pri slove intel uz nepostavil ze? :D
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

a to je jako mozne ... ved dnes sme s intelom niekde na IPC 4,5 a +18% je 5,3 ... a IPC nie je mozne vyssie ako 5, kua sak kazda instrukcia moze byt iba v jednom z 5 stavov (co si pamatam hlasky z komentov)

hmmmm nieco mi tu nesedi .... a debata o IPC moze opat zacat .... 3,2,1
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Mozog v hlave, hrka ako hrkalka...

Alebo, hadaj, co Ti pred nedavnom dojebalo ipc?
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

Je to veľmi jednoduché. Po odobrani kridiel v dostatočnej výške ani lietadlo problém s prekročením maximálnej rýchlosti už priekazne nikdy nemá.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

neviem co presne si ty predstavujes pod pojmom IPC.

ale poviem ti ze napriklad architektura Zen moze v jednom takte dekodovat a poslat na spracovanie az 6 uop, ktore potom idu do schedulera s kapacitou 84 uop (int) + 96 uop (FP), priepustnost retire ma 8 uop / takt.

suma sumarum, pri dobrej optimalizacii vies na Zenoch dosiahnut IPC > 5 (horny limit je u Zenu IPC=6 kvoli priepustnosti dekodera instrukcii)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co je zaujimave, kedze naraz Ti ide retaz:

Fetch-decode-read-execute-store

Na kazdy op dostanes jeden vystup z kazdeho. Preto mas max ipc stanovene na 5, co je limit pre x86.

A to, ze kolko stage a microops ma kazda je sice fun, ale OP da len jeden.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty v ktorom roku zijes, hm? 5-stupnovu pipeline mali naposledy prapovodne pentia.

Microarchitecture Pipeline stages
P5 (Pentium) 5
P6 (Pentium 3) 10
P6 (Pentium Pro) 14
NetBurst (Willamette) 20
NetBurst (Northwood) 20
NetBurst (Prescott) 31
NetBurst (Cedar Mill) 31
Core 14
Bonnell 16
Sandy Bridge 14
Silvermont 14 to 17
Haswell 14
Skylake 14
Kabylake 14

Ale IPC vobec nezavisi na dlzke pipelinu, ale na sirke CPU v najuzsom bode (pocet exekucnych jednotiek / pocet dekoderov / pocet load a store jednotiek / etc...)

Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

alebo skusim este takto polopate:

JEDNA pipelina s LUBOVOLNOU dlzkou bude mat IPC presne JEDNA.

Aj to len v idealnych podmienkach, teda ak nebudu ziadne prestoje kvoli cache miss a cakaniu na citanie z RAM.

IPC vies zvysit, ak tych pipelin das do CPU viac kusov. V modernych CPU je ich plna prdel. Napriklad AthlonXP mal na backende 9 pipelin (3x ALU, 3x AGU, 3x FP). Ale max IPC mal aj tak len 3 lebo mal len 3x dekoder instrukcii. Architektura Intel Core bola prva s 4 dekodermi, Zen to zvysil na 6.

Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

ako sa vola tota vec, ktora to vravi, kolko prekryvajucich sa naraz instrukcii mozes vykonavat?
a kolko to vlastne teoreticky je?

teraz mi to akosi vypadlo...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

clanok som ani necital, rovno si pockam na Pjetrove vyjadrenie
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Daj si
10x intel-dementel,
03x slava amd,
vydrngaj si na klavesnicu,
a zajeb hlavou.

Dostanes to iste...
Odpovedať Známka: -5.2 Hodnotiť:
 

- ospevuj intel
- vsetko je jasne a krasne
- vsetky diery su opravene
- vsetko je transparentne a odkumunikovane
- najvyhodnejsie cpu co sa tyka vsetkych pomerov aj samostatnych velicin
- technologicky lider
- nikdy neurobil ziadnu chybu
- vsetko v tomto vesmire vymyslel intel a vsetko v tomto vesmire amd ukradlo
....
a mas to to iste

len ked idem na pracovnom PC do control panel - system - advanced system settings - enviroment variables a neverim ociam: procesor architekture AMD64, pritom intel/nvidia ako hovado, ten stroj netusi o nejakom amd ani jednym elektronom ... cim to asi bude

Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Ja tvrdim jedno (mozno aj dve) nebyt AMD, skurviacky Intel nam ponuka 4jadra ako mainstream a 6jadro ako HEDT do 2020!
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

To je trochu inak. AMD tam iba zostalo zavadzať. A dosť dlho iba zavadzalo. Napríklad 286/386/486-ky robilo ešte pomerne veľa výrobcov. 286-ky vyrábalo aj napríklad Fujitsu, Intersil, Siemens...
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

dalsi riadny c0c0t co nechame hned dve veci naraz: zmysel historie a zmysel konkurencie
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a co ked bolo pred 3 dekadami 10-15 vyrobcov x86 cpu? v tych casoch bolo aj bohovo mrte vyrobcov HDD, grafik (ach moja S3), monitorov (ach moj CRT 14 palcovy Hansol), fosien a ostatnych komponentov

ano dakujeme ze si si to vsimol uz v 2019: pocet vyrobcov tychto veci klesa a vznikaju duopoly a monopoly

a teraz mas za ulohu dat si vypracovat rigorozku, ze preco je to tak ....
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Lebo autorské práva, ochrana technológií...
Nefrčíč Ty na Hercules video karte??
Nepotrebujem titul JUDr./PaedDr. a ani jemu nič podobné.
Monopol je záruka že niekto niečo aj má silu vytvoriť.
Ak si teda myslel chybne, že monopolom je aj INTEL.
To som aj ja pri výrobe niektorých elektronických špecialít.
A?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

a kto Ti brani kupit si xeon ak ho potrebujes?
Nikto.

A za b, pozri si ako boli vydavanie postupne generacie.
A hlavne, kolko jadier mali.

Uvidis vcelku zaujimavy postupnost.
Ako keby bol v tom nejaky plan...
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Dual E5 v2 mam doma a este aj dnes slusne nakopava zadky i9 a inym plebs procakom.

Ale vratme sa k meritu veci, nebyt AMD, Intel by nam predaval 6jadro este aj dnes ako top-ultra HEDT.


>>>Uvidis vcelku zaujimavy postupnost.<<<

Kurva neskutocna to krasa! Skroluj dole na Intel CPU Generation Comparison:
https://bit.ly/2HFWA2E

!!!2O11 - 2017 !!!
POCET JADIER STALE 4!!!

Polovica roku 2O17 vydany AMD Ryzen a ?
Zeby nahoda ? Zrazu Coffee Lake 6 jadier ?
Ta co še stalo pan kapitan ?!
Posraty Intel uz navysuje pocty jadier.

Takze netrep, nebyt AMD tie pojebane STVORjadra by tu boli najmenej do 2O2O!!!




Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

pozri hedt.
ow mid high
$3xx $5xx $999
7800 7820 7900
6800 6850 6900
5820 5930 5960
4820 4930 4960
3820 3930 3970

Po jadrach:
7xxx - 06 - 08 - 10
6xxx - 06 - 06 - 08
5xxx - 06 - 06 - 08
4xxx - 04 - 06 - 06
3xxx - 04 - 06 - 06

a toto zacalo pretekat aj do mainstreamu.
easy. dlhodoby ciel, sa tomu vravi.

PS: pre mainstream su 4 jadra tak akurat. Nema zmysel jebat mrte pomalych 4.0GHz jadier, ked ich v bfu loade presti par 5.0 GHz.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

tebe preteka mozog, BOZE KURVA TO JE KOKOT:

prvy 10-jadrak intel-HEDT https://bit.ly/2Me1Pe8 vydany v 1/2 2017 ako JASNA reakcia na rezne, samozrejme intel o reznoch vedel uz v 2016 omnoho viac ako verejnost

v intel-HEDT bolo vacsinu casu iba 6-jadro (sc. 1366), 8-jadro prislo az neskor a ani tam by som nevylucit ze to bolo reakcia na bliziace sa rezne

samozrejme rozhodnutie dat do HEDT serverovsky kremik pre 12-14-16-18-jadra bola iba zasa rekacie na TrhacVlakien

..... ale ono v podstate celeeee to malo byt o inom nie o HEDT, ze od 2009 do 2017 bolo Ci7 vzdy max. 4-jadraky
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

a tu zrazu uz mozu byt Ci7 v sc. 115X aj viac ako 4 (mame 6-8 a chysta sa 10)
a tu zrazu dokoca vznika Ci9

a hadajme co: vsetko po roku 2017

hlavne ze od 2009 do 2017 vsetko iba od 2C2T po max. 4C8T
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

tu postupnost vidi aj zial zakladnej skoly.
ak ma s tym Tvoja inteligencia problem, skus vysadit piko.

i9 bola v planoch uz od 2xxx sandy bridge.
ako si pamatnici pamatam, bola zrusena s odovodnenim, ze nikto zdravej mysle si do pc neda 150w tdp vyhrevne teleso.

potom prisiel bulldozer.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano kuratenko, mozno bola, mozno nie
to iba naokolo vsetkym drbka, ja som jasne lietadlo, ergo v casoch 2XXX mohol pojem Ci9 obsahovat uplne inu predstavu ako v 2017/2018

tajomstvo1: aj v casoch Pentium4 malo prist nieco, co sa vola Nehalem, asi dalsie zdokonalenie po Wilamette, NotthwoodA, NotthwoodB, Prescott, Prescott 2M, Cedar Mill ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Boha, Tvoja rit musi mrte zavidiet Tvojej puse tie sracky, co z nej idu.

To cislo za i uvadza pomerny vykon, s tym, ze typicky mainstream ma 5.
Toto je uz od zaciatku tak designovane.


Odpovedať Hodnotiť:
 

PRESNE, svata pravda .... troska to upravim: HEDT by bolo do 10 jadier (na 12C by uz bol potrebny iny kremikovy monolit), 8-jadrak v intel-HEDT bol uz tusim tesne pred reznami, ale ani tam nie je iste ci to nebola iba reakcia na bliziaci sa rezen

4-jadraky do sc. 115X by stali furt okolo 400 €/$ a 10-jadrak HEDT 2 tisic ... proste presne ako to bolo v 2016 a pred

ono mozno by casom (tipujem zrejme niekedy prave v tychto casoch) dali do sc. 115X aj 6-jadrak, samozrejme s adekvatnou cenou aspon 600 €/$

... ale v 2017 zautocili rezne
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nefetuj, aspon.

Am64 je ukradnuta kopia ia64.
i64 je port ia64 upraveny na x86.
Odpovedať Známka: -5.3 Hodnotiť:
 

Je to presne naopak, buď sa robíš sprostý, alebo si o tom radšej nič nehľadáš aby ti to náhodou nepokazilo tvoje trapné sny o Intel
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Naopak? Ako naopak?

Servery boli dominovane itaniami, 64 bitovymi.
AMD sa chcelo najebat do segmentu, ale nemalo na to.
Tak rozobrali itania a opajcli ia64.
Zlodejina. Ale stale nema na kradez x86.
Odpovedať Známka: -6.5 Hodnotiť:
 

C0C000000000000000000000T ....

https://en.wikipedia.org/wiki/X86-64#AMD64

HYPER - C0C000000000000000000000T
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ake silne slova, pjetricek.

Stejnou pusou aj fajcis maminkU?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

a ani nevie co je to oxymoron, pretoze slova "dominancia" a "itanium" proste nejdu k sebe
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ty si vazne chuj, instrukcne sady IA64 s AMD64 nemaju vobec nic spolocne, su postavene na uplne inom principe. Vies vobec o com je IA64? Staticky scheduling instrukcii? Instrukcne pakety? Predikaty? Rotujuca sada registrov?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

zase nebud kokot hnedka z Rana, ked sa zobudis.

story je, ze amd sa chcelo najebat do serverov.
ktore vtedy dominovalo itanium a PowerPC od ibm.
Vsetky boli 64 bity.

Intel mal vzdy rozdelene server od plebs class.
Bezne pc boli v ten dove skor lavobocok ako stavilny zdroj prijmu a prachy boli once.

Tak AMD rozobralo itania, vybraoovalo, co bolo pouzitelne, okopirovalo funkcny design a naplacalo vsetko na intelacky x86.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Funkcny design itania by im bol nak0k0t. Z itania by sa na x86 nedalo pouzit vobec nic. Ale to sa asi intel trollovi neda vysvetlit. A nielen ze si troll, nemas ani znalosti potrebne na rozumnu technisku diskusiu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

zober si situaciu - AMD v tom case nemalo sajn, ako treba zadratovat - to mali IBM s ppc a intel, keze ti mali 64bit procaky uz od rokov osemdesiatich.

Preto reverzne inzinierstvo, alebo, pritiahnute za usi "inspiracia".

Ono, samozrejme, mas recht, ze itanium je diametralne rozlisna od x86. Ale. A to ale je velke. Niektore veci funguju a su zalozene na stejnej idei a stejnom zaklade.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ojeb si hlavu o zem 100x v tvojom pripade
a zakazdym pobozkaj rit intelu
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

"zlepšiť sa malo napríklad aj predpovedenie skokov a optimalizácia na používanie v PC. "

Aaaaa, takze sa zase hrali so spekulativnym vykonavanim kodu. Co sa asi tak moze pokazit?....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

starého psa novým kúskom nenaučíš...
intel inside, idiot outside
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Silne slova na uznavaca zlodejov, klamarov a praskacov.
Ta to doma tato naucil?
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Nedostupnost intel procesorov aj pri sucasnom stave vysvetluje vsetko. Kym to budu kupovat ako teple rozky naco inovovat vylepsovat? Dakujme AMD ze sa este ako tak snazia konkurovat. Nastastie prichadza aj ARM.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Kvoli ziskom - potrebujes zvysovat vytaznost.

A potrebujes inovovat natolko, aby si zobral prve volne pole, ktore spravi rozdiel medzi kupim a nekupim.
U amd to bolo pokokot jadier.
U Intelu je to vysoka frekvencia a ipc.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

..beztak som zvedavy, jake budu CPU / GPU (ak este budu take komponenty, aak sa to este bude rozdelovat do takych kategorii.. )

~ v takej dobe cca ~~ 2040 ~50 ~ 2060 ~~2100 ~~ 2200++

..ten vyvoj..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nikto nespomenie ze skylake ma uz 3 roky?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ake 3 roky ? isiel na trh v polovicke 2015, vyvoj dokonceny v roku 2014...
Skylake je teda technicky pol dekady stara architektura... v tomto segmente uz pekna starina...
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Nehalem je starina, nie Skylake...
Odpovedať Hodnotiť:
 

uz aj skylake.
si zober, akym predpotopnym techom bol vytvoreny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Po precitanie odbornej diskusie som dospel k zaveru, ze situacia je dobra, lebo navysenim cache nedojde k preteceniu zasobnika a tym sa zamedzi utokom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Oni ako cache pouzivaju tlaciaren vo velkom kancli cez WiFi.
Si natlacia data na papier z tlaciarne, z ktorej pada vytlaceny papier rovno na skener, v pripade ze by bolo treba z tohoto cache papiera data znova precitat.

Akurat treba zamedzit nejakym spekulantom v kancelarii, aby s tym nehybali, inak to cele dodzigaju, tak tam dali policajnu pasku okolo ako ochranu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Priekazne, proti priemernemu policajtovi nepomoze ani eskapaska, proti nadpriemernemu ani strieborna macgyverovka.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár