neprihlásený Nedeľa, 3. novembra 2024, dnes má meniny Hubert
V najvýkonnejších superpočítačoch prišlo k veľkým zmenám, USA získali späť pozíciu

Značky: superpočítačeUSAČína

DSL.sk, 25.6.2018


V špičke rebríčka najvýkonnejších superpočítačov sveta Top500 vydávaného dvakrát ročne prišlo v aktuálnom júnovom vydaní k výrazným zmenám, keď sa zmenili alebo boli upgradnuté až štyri z piatich najvýkonnejších superpočítačov.

Ako sme avizovali už na začiatku mesiaca, novou jednotkou sa podľa očakávaní stal superpočítač Summit inštalovaný v Národných laboratóriách v Oak Ridge patriacich pod Ministerstvo energetiky USA.

Oproti avizovanému špičkovému výkonu 200 petaflopov / s je jeho oficiálny špičkový výkon 187.7 petaflopov / s, teda 187.7 x 10 na 15. operácií za sekundu. Ide o výkon v matematických operáciách s tzv. dvojnásobnou presnosťou, teda so 64-bitovými reálnymi číslami. Špičkový výkon znamená, že pri ideálnom stopercentnom zaťažení každého jedného CPU a akcelerátora bude mať systém takýto výkon.

Reálny maximálny výkon odmeraný benchmarkom Linpack je 122.3 petaflopov / s.

Summit je postavený na procesoroch IBM Power9 a GPU akcelerátoroch Nvidia Tesla V100, bližšie technické informácie o tomto systéme sme priniesli v tomto článku.


Superpočítač Summit, kliknite pre zväčšenie (foto: Národné laboratóriá v Oak Ridge / DoE / IBM)



Na druhé miesto bol odsunutý doterajší líder Sunway TaihuLight z Číny s výkonom 93.0 / 125.4 petaflopov / s a na tretie sa dostal ďalší nový americký superpočítač amerického ministerstva energetiky Sierra rovnako postavený na IBM Power9 a Nvidia Tesla V100 a s výkonom 71.6 / 119.2 petaflopov / s.

Na štvrté miesto bol odsunutý doterajší druhý čínsky Tianhe-2A, napriek tomu že bol výrazne upgradovaný a vďaka prechodu z akcelerátorov Xeon Phi na koprocesory Matrix-2000 sa jeho maximálny výkon zvýšil z 33.9 na 61.4 petaflopov / s.

Na piatom mieste je ďalší nový superpočítač, japonský ABCI postavený na Intel Xeonoch a Nvidia Tesla V100 s výkonom 19.9 / 32.6 petaflopov / s.

Dva nové výkonné superpočítače pomohli USA získať opäť celkovú prvú pozíciu a predbehnúť Čínu v sumárnom výkone superpočítačov v rebríčku 500 najvýkonnejších superpočítačov, keď USA patrí teraz 38.2% výkonu a Číne 29.1%. USA ale naopak stratili pozíciu v počte superpočítačov v rebríčku, keď sa ich počet znížil zo 145 na 124 a Číne naopak zvýšil z 202 na 206.

Sumárny výkon superpočítačov v rebríčku prvýkrát prekonal exaflop a dosahuje 1.22 exaflopov / s, pred polrokom to bolo 845 petaflopov / s. V rebríčku je už 273 superpočítačov s výkonom aspoň petaflopu, pred polrokom to bolo len 181.

Čo sa týka akcelerátorov, tie sú použité v 110 systémoch, z toho v 96 sú Nvidia GPU. Linux si udržal svoju pozíciu, ktorú získal pred pol rokom, a je už jediným operačným systémom používaným na 500 najvýkonnejších superpočítačoch.

Tromi energeticky najefektívnejšími superpočítačmi sú japonské superpočítače s akcelerátormi PEZY-SC2, prvý Shoubu system B dosahuje efektivitu 18.4 gigaflopov / s na Watt. Zvyšnými superpočítačmi v prvej desiatke efektívity sú superpočítače s Nvidia GPU, celkovo najvýkonnejší Summit je na piatom mieste s efektívnosťou 13.9 gigaflopov / s / Watt.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Počet vrstiev flash pamäte sa zvýši nad 400 najneskôr v 2026, plánuje ju Samsung
Google mení spôsob vývoja Androidu, ďalší Android 16 príde už v prvej polovici 2025
Microsoft predĺži podporu Windows 10 o rok, za poplatok
Nvidia má údajne predstaviť CPU pre PC v septembri 2025
Demonštrovaná elektrická verzia pôsobivého dvojnohého robota Atlas
Vydaný Thunderbird pre Android
Apple uviedla notebooky s procesormi M4
NASA sa vesmírna solárna plachta mierne ohla, test bude stále možný
Google používa na programovanie intenzívne AI, programuje viac ako štvrtinu nového kódu
Vydaná Fedora 41


Diskusia:
                               
 

Ludia vedia preco preferuju NVIDIu... AMD sa puziva len ako nahrada ohrievcaov a vysavacov - to je jedina oblast v ktorej AMD exceluje.
Odpovedať Známka: -7.4 Hodnotiť:
 

bla-bla-bla bla-bla-bla bla-bla bla-bla-bla bla-bla-bla bla-bla-bla bla-bla-bla bla-bla-bla bla-bla-bla bla-bla-bla bla-bla-bla bla-bla-bla bla-bla-bla bla-bla-bla bla-bla-bla
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Presne tak. Namiesto pozicie v akceleracnych rackoch priekazne uprednostnuje samostatne riesenia v oblasti skutocnych superpocitacov.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

pra-c0c0t skrizeny s nVidia idiotim detected

navyse bol posledneho 1 a 1/4 roka v kome a mysli si ze najvykonnejsie co amd ma su tie 220 wattove pilledrivery FX 9000
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Pjetro De Chudák opäť grcá svoje hovná ale nič relevantné.
No tak daj príklad konkurencie 1080 ti.

Teda nie Vega 64 s 2/3 výkonom a o 20+% vyššiu spotrebou.

A to už je karta pomaly na odchode (a ak by mala konkurenciu tak je tu už 1180 ti)

ATI/AMD grafiky sú konkurencieschopné, ale iba podľa toluénového kinga z Trebišova.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Zober loptu a nie drogu.

Mila redakcia, odporucam zaviest captchu, aby tieto individua nemohli prejst testom. Predpokladam, ze nemaju dostatok intelektu, aby opisali kod.

Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Určité predpoklady zvádzajú k odporúčaniu vypracovania dôkladnej komparatívnej štúdie nezanedbateľného rozsahu o význame CPU v procese duplikácie v hardvérové radiče úložných zariadení využvajúcich systémoch priekazne priam samovoľne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kuratenko, zase nepozname rozdiel medzi CPU a GPU?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aurel is #1
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

od konca
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pretoze 128 TFLOPs naozaj nema v superpocitacoch nikto
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

V spotrebe energie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked sa raz bude spominat: "pocitas s takymto vykonom, bol dakedy taky velky, ako oddelenie potravin a alkoholu v Tesku spolu"
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vie niekto povedat, preco ma ten najvykonnejsi superpocitac taky drasticky prepad v benchmarku oproti teoretickemu vykonu? Oficialne ma mat pri maxime 200-215 pf, a realne len 122 pf, co je skoro polovica. Najvykonnejsi cinsky ma 125 pf max, a 93 pf realne, co je iba cca. 30% prepad, a tak isto je to aj pri vacsine ostatnych superpocitacov. Preco ma teda ten novy americky taky brutalny prepad?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Áno.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Yes, exactly.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

"Oproti avizovanému špičkovému výkonu 200 petaflopov / s je jeho oficiálny špičkový výkon 187.7 petaflopov" - cize spickovy vykon ma 187.7 a realny 122 co je o cca 35% menej a je konzistentne s ostatnymi super-pocitacmi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lenze pred par dnami tu bola informacia, ze ma 200 pf a ze ti co ho zostavovali odhaduju, ze bude mat az 215. Oproti realne nameranym 122 sa teda sekli o ovela viac ako 35%.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lenze keby ho postavili ako 215 pf, namerali by na nom vykon 145 pf, co je zase niekde pri cca 33%.
Takze sa priekazne trafili, ze keby bolo keby. Bolo by keby keby.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Trump! Trump! Trump!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

thumbs-up!"

..doprostred Sahary!..

Trump!
Putin!
Orbán!

Trump!


Odpovedať Hodnotiť:
 

Trutibán ....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Shasho zase trepes ..
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár