neprihlásený Pondelok, 25. novembra 2024, dnes má meniny Katarína
Jediná misia k Marsu za štyri roky dostala zelenú aj po probléme štítu, má stanovený čas štartu

Značky: MarsNASA

DSL.sk, 2.5.2018


Americká vesmírna agentúra NASA v pondelok dala zelenú štartu misii InSight po opätovnom preverení tepelného štítu po tom, ako tepelný štít ďalšej pripravovanej misie Mars 2020 v aprílovom teste zlyhal a zlomil sa.

InSight je jedinou misiou, ktorú ľudstvo vyšle na Mars v aktuálnom okne. Ideálne okno pre lety na Mars sa kvôli meniacej sa vzdialenosti a polohy planét otvára raz za približne 26 mesiacov, ide tak zároveň o jedinú misiu od jari 2016 do leta 2020.

InSight je už od 16. apríla umiestnená v nose rakety Atlas V a od 23. apríla je tento umiestnený na rakete, opätovné fyzické preverenie tepelného štítu tak nebolo možné. NASA tak detailne preverovala dokumentáciu z pôvodného testu štítu.

InSight má menší štít, ktorý podľa NASA nie je veľmi podobný štítu Mars 2020. Má podľa Spaceflight Now ale rovnakého výrobcu Lockheed Martin a u oboch štítov boli použité podobné procesy. Podľa informácií NASA pre Spaceflight Now podľa posúdenia inžinierov problém vyskytujúci sa u štítu Mars 2020 nebude mať ale žiadny dopad na štít misie InSight.

NASA tak pokračuje v normálnom pláne štartu, ktorý je zatiaľ naplánovaný na sobotu 5. mája o 13:05 stredoeurópskeho letného času zo základne amerického letectva Vandenberg v Kalifornii. K definitívnemu schváleniu naplánovaného termínu štartu má prísť vo štvrtok. V prípade potreby odloženia štartu trvá vhodné okno pre lety na Mars do 8. júna.

Cieľom misie InSight, Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport, bude geofyzikálny výskum Marsu, zistenie typu a veľkosti jadra, kôry, jeho seizmickej aktivity a ďalších geofyzikálnych vlastností.


Pohľad na InSight, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA)



Misia mala letieť pôvodne už v roku 2016, hlavnému vedeckému prístroju, seizmometru SEIS schopnému merať posuny pôdy iba o veľkosti polovice polomeru atómu vodíka, ale nefungovalo potrebné vákuové tesnenie a misia tak bola odložená.

InSight, ktorú sme predstavili v tomto článku, bude po pristátí umiestnená stacionárne na pozícii, pričom robotické rameno umiestni do jej blízkosti seizmometer SEIS a sondu HP3. Tá sa zavŕta približne tri až päť metrov pod povrch a bude analyzovať prúdenie tepla telom planéty.


Ilustrácia sondy InSight, kliknite pre zväčšenie (obrázok: NASA / JPL-Caltech)



Prístroj RISE bude presne merať Dopplerov jav, posun frekvencií pri komunikácii so Zemou, a na jeho základe určovať aj minimálne pohyby a výkyvy planéty umožňujúce pomôcť pri odvodzovaní jej internej štruktúry.


Prezentácia misie InSight (video: NASA)



Súčasťou misie sú aj dva sprievodné nanosatelity, MarCO, s rozmermi cca 6U CubeSat respektíve 36.6 cm x 24.3 cm x 11.8 cm. Ich úlohou bude zabezpečenie odosielania informácií pri pristávaní InSight na Marse v reálnom čase, samozrejme s ohľadom na dĺžku letu signálu z Marsu.


Pracovníci NASA s maketou MarCO, so žltou anténou pre UHF pásmo, anténou s kruhovými otvormi pre X pásmo a maketou dvoch solárnych panelov, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA)



V minulom vhodnom okne taktiež letela na Mars iba jedna misia, európska misia ExoMars pozostávajúca zo satelitu TGO a pristávacieho modulu Schiaparelli EDM. Jeho pristátie sa nepodarilo a modul pre chybné zistenie výšky padol voľným pádom z vysokej výšky a veľkou rýchlosťou.


Vysvetlenie účelu MarCO (foto: NASA)



Na okno v 2020 v júli až auguste je po dlhšom čase naplánovaných viacero misií, Európa plánuje poslať pokračovanie svojej misie ExoMars, NASA svoje robotické vozidlo Mars 2020, Čína satelit, robotické vozidlo aj statický modul, Spojené arabské emiráty satelit a Japonsko tiež satelit.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

O2 zvyšuje ceny programov Radosť
Raspberry Pi má nový model, Raspberry Pi Pico 2 W
Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet


Diskusia:
                               
 

SK CUBE je už na ceste (aj keď išla mimo okna) a v tesnom závese aj muskova tesla rouadster (ta zase nemá okná)

uvidíme kto príde skôr :_D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No pozor, skcube tam cestuje po diaľnici, takže to nie je voči ostatným fér!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. Ale ostatný zas ušetrili za diaľničné známky, takže dôjdu s priekazne mrte kešom.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Kto tam bude prvý ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Raz možno otvorím prvú krčmu na marse. DSL.sk tam bude mať vlastný stôl s výhladom na zem. Neviem kolko bude stať pivo ale myslim take dobre pivo na marse je to počom chlapi túžia. Určite by to povedal aj elon musk.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Si fandis, len ko by a surovinami zasobil... Sud by padol prvy vecer
Odpovedať Hodnotiť:
 

+ ešte tie trojprsé barmanky :p
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

njn, ovšem, 100& funkčnost "tepelného štítu nemá pri natáčaní v polopúšti, /príp.v letecké hale, hangári,) Nového_Mexika na funkci vplyv..

(..mno na funkci živočichaře už vubec ne..)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Kukam ze alobal vymenili za sacky do kosa...to co je po okrajoch mame presne doma :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak môžeš smelo vyhodiť ten kôš do vesmíru, alebo aspoň z balkóna.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár