Americká vesmírna agentúra NASA pri príprave svojej misie ďalšieho robotického vozidla pre Mars, Mars 2020, zaznamenala problém s tepelným štítom jeho lode, ktorý nevydržal test.
Tepelný štít hrá dôležitú úlohu pri pristávaní, keď loď letiacu zo Zeme vysokou rýchlosťou výrazne zbrzdí v atmosfére Marsu. Pri predchádzajúcej misii prakticky identického vozidla Curiosity sa pristávanie začalo pri rýchlosti až 5.9 tisíc m/s, tepelný štít ho mal spomaliť na 405 m/s a rozžhaviť sa pritom na 2100 stupňov C. Pri Mars 2020 sa tieto parametre samozrejme môžu líšiť v závislosti na presnej trajektórii príletu.
NASA aktuálne evidentne netestovala odolnosť štítu proti teplote ale odolnosť štruktúry štítu proti pôsobiacim silám, pričom bol vystavený o 20% väčším silám ako sa predpokladá pri reálnom pristávaní.
Štruktúra štítu to ale nevydržala a blízko okraju po celom obvode prišlo k zlomeniu.
Video popisujúce proces pristávania Curiosity (video: NASA)
NASA spolu s dodávateľmi ešte len ide analyzovať príčiny zlomenia a či bude potrebné zmeniť návrh štítu, podľa agentúry to ale neohrozí štart misie. Ten je naplánovaný vo vhodnom okne pre lety na Mars v roku 2020, konkrétne na 17. júla 2020.
V každom prípade pre Mars 2020 bude v budúcom roku vyrobený a otestovaný nový štít. Aj pôvodný zlomený štít NASA opraví a bude ho používať pri testoch ďalších komponentov.
Pri minulom okne v roku 2016 musela NASA odložiť misiu stacionárnej sondy InSight, keď hlavnému vedeckému prístroju, seizmometru SEIS schopnému merať posuny pôdy iba o veľkosti polovice polomeru atómu vodíka, nefungovalo potrebné vákuové tesnenie.
Štart sa posunul do tohtoročného okna a naplánovaný je na túto sobotu 5. mája, ako jediná misia letiaca k Marsu v tomto okne a teda od jari 2016 do leta 2020.
sakle na hlave
Od: prdlajs
|
Pridané:
30.4.2018 11:43
Na tomto aspon vidiet profesionalitu NASA - opravia a stiha sa v povodnom termine. Musk by namiesto toho dal nejaku vyhovorku typu nejdeme certifikovat lod, posunul start o 4 roky a ohlasil, ze poleti s 5x vacsou opachou.
Re: sakle na hlave
Od: Gump
|
Pridané:
30.4.2018 17:37
Muska by sa hlavne nedostala ani do výšky 100m bez ľudí, ktorí nabrali skúsenosti za roky v NASA a miliardy nasypaných do projektov na ktorých sa učili.
Re: sakle na hlave
Od: Ondiak
|
Pridané:
2.5.2018 10:30
Ale prosim ta. NASA je známa tým, že neustále nedodržuje svoje vlastné termíny a posúva ich. Ku tomu vsetkemu tiez neustale prekracuje svoje rozpocty. Takze by som to az tak dramaticky snimi nevidel. A Musk dorucil novu raketu nasobne rychlejsie ako sa to dari NASA a ich kontraktorom takze zase si mimo.
NASA je jedina agentura na Zemi ktora je schopna vyslat vzdialene riadene zariadenie k vzdialenej planete, trafit ju, a pristat na nej, a pohybovat sa po nej, bez zlyhania v sucastnosti. Pokusy ktore mala ESA boli vzdy nejakym zlyhanim. Cine sa podarilo pristat maximalne na mesiaci ale neskor to zabalili pre nenormalne naklady a narocnost.
Rusko malo podobne schopnosti, pristali a poslali fotky z Venuse, poslali a riadili vozidlo na Mesiaci. To sa vsak uz davno pozastavilo a venuju sa iba spolahlivym letom na obeznu drahu Zeme. Naklady a rizika na cokolvek dalsie su aj pre nich velmi vysoke, napriek ich schopnosti to uskutocnit.
Preto by som uvital spolocne snazenia Ruska a NASA.
..tvá můra má bílej plášť a v okně je mříž..
Od: Maetel & Meemay
|
Pridané:
30.4.2018 14:58
Máš má ovečko dávno spát, i píseň ptáků končí.
Kvůli nám přestal vítr vát, jen můra zírá zvenčí.
Já znám její zášť, tak vyhledej skrýš
zas má bílej plášť a v okně je mříž.
Máš má ovečko dávno spát
a můžeš hřát, ty mě můžeš hřát.
Vždyť přijdou se ptát, zítra zas přijdou se ptát,
jestli ty v mých představách už mizíš.
Máš má ovečko dávno spát, dnes máme půlnoc temnou.
Ráno budou nám bláznů lát, že ráda snídáš se mnou.
Proč měl bych jim lhát, že jsem tady sám,
když Tebe mám rád, když Tebe tu mám.
..a ty skončíš v starém kaštiéli,
v modrém župane a starích papučách,
bláznom, budeš bláznom šúpat zemáky..
Vieš čo je kondenzačná stopa za lietadlom? Prezradím ti, je to oblak. A teraz si skús odpovedať sám na otázku či si už niekedy videl na oblohe oblaky pol dňa.
Hej hej máš pravdu loďku uvidíš so zoomom, dokonca bežné loďky sa dajú vidieť aj voľným okom, len tá Slovenská plachetnička sa stratila, ale prezraď mi prečo povedzme z Gerlachu nevidíš do Tokia?
problém je ale že pravdepodobne to nevydržala kryštalická mriežka a štít sa pod tlakom zlomil.. nemyslím si že teplota môže byť problém, keď som už videl plasty (materiál s P v názve), ktoré vydržia 400 stupňov v peci :)