Známy výrobca základných dosiek Gigabyte predstavil uplynulý týždeň na konferencii Linaro Connect v spolupráci so spoločnosťami Linaro a Socionext novú základnú microATX dosku určenú pre desktopové počítače, ktorá je postavená na platforme ARM.
Architektúra ARM už mnoho rokov ponúka oproti x86 architektúre výrazne nižšiu spotrebu a zaujímavejší pomer výkonu a spotreby. Handikepom doteraz bol nižší výkon, v poslednom období sú k dispozíci už ale aj ARM procesory s dostatočným výkonom pre používanie v PC.
Hoci ARM dominuje na mobilných zariadeniach, do osobných počítačov sa táto architektúra s výnimkou hardvérovo aj softvérovo obmedzených chromebookov oficiálne určených len pre využívanie s Chrome OS zatiaľ výrazne nepresadila. Podobne sa len pomaly začína presadzovať v serveroch, kde už ale je k dispozícii viacero produktov.
V oblasti osobných počítačov sa ARM výraznejšie dostala okrem chromebookov len do minipočítačov odštartovaných Raspberry Pi, z ktorých výkonnejšie modely majú dostatočný výkon pre používanie ako PC pre nenáročných užívateľov. Týmto minipočítačom ale typicky chýba možnosť pripojenia rýchlych diskov, výkonnejšej grafiky a iných rozšírení cez PCI Express, univerzálny BIOS / UEFI firmvér a ďalšie funkcie.
Nová ARM doska od Gigabyte, kliknite pre zväčšenie (foto: Socionext)
V oblasti notebookov by sa situácia mala zmeniť do konca roka, kedy by mali viacerí výrobcovia vďaka plnohodnotnému Windows 10 na ARM uviesť viaceré modely ARM notebookov.
Nová doska od Gigabyte je postavená na až 24-jadrovom 64-bitovom ARM-v8 procesore Socionext SynQuacer SC2A11 a je kompatibilná s open source špecifikáciou 96Boards od Linaro. Procesor má jadrá ARM Cortex-A53 a celkovú maximálnu spotrebu iba 5 Wattov.
Ukážka novej desktopovej ARM dosky a PC (video: ARMDevices)
Na doske s UEFI firmvérom je miesto pre celkom štyri DIMM RAM moduly s maximálnou kapacitou 64 GB, prítomné sú dva SATA porty, tri PCI Express sloty, dva x1 a jeden x16 fungujúci v režime x4. Finálna doska bude mať jeden gigabitový Ethernet port a štyri USB 3.0 porty.
Doska ale nebude cielená pre bežných spotrebiteľov. Cieľovou skupinou sú vývojári, ktorí budú môcť na takomto počítači natívne vyvíjať softvér pre ARM platformu. Zrejme Linaro, ktorá je zameraná na vývoj open source softvéru na platforme ARM, bude dodávať vývojárom celé PC postavené na doske. Presnú cenu spoločnosti neuviedli, počítače ale nebudú cenovo dostupné pre bežných užívateľov, keď jeden z pracovníkov Linara avizuje cenu pod tisíc dolárov.
Vývoj zaplatila nezisková organizácia a výrobca dosiek. Ale truhlíkom ani vo sne nenapadne, že cena vysoká nie je pre vývoj, ktorý nie je drahý, ale preto, že sa dá predpokladať zatiaľ len kusová výroba a tá enormne navyšuje výrobné náklady.
Dizajn a navrh tej dosky nevznikol za dopoludnie. Vyvojari stravili apon rok vyzkumom, kreslili plosaky, davali si vyrobit testovacie kusy. A teraz ak to bude uspesne budu musiet vyriesit logistiku. Ty si niekedy zadal vyrobu HW v Cine?
Tak ti poviem ako to je: tvoj plosak potrebuje 200 roznych suciastok. Tie sa musia naraz zist v tovarni, kde ich osadia a skompletuju plosak. Ked sa ich zide 198, vyroba nemoze zacat, dve suciastky ti chybaju.
Si povies, sak pockam na ten debilny tantalovy kondenzator a cievku. Kym vsak cakas, vyexpiruje ti doba zaspajkovania vsetkych rezistorov co uz su v tovarni. Mozes ich vsetky vyhodit, lebo podla regulacii ich nesmies osadit do dosky.
A tak teda ides cele kolecko odznova, az kym sa ti logisticky loop nezabehne.
Stale si myslis, ze by to mali predavat za sumarnu sumu vsetkych cien komponentov z katalogu?
Veď ho vidíš experta. Napíše nezmyselný príspevok o tom, ako tažké je zadať výrobu v Číne a pritom tento exper nedokázal z prvej vety zistiť, že dosku vyrába Gigabyte.
Asi mu nájdem email na nich, aby im napísal ako tažké je vyrábať a zháňať súčiastky z Číny a v Číne.
Čína je dosť veľká dedina. A pochybujem, že kvalitné komponenty sa vyrábajú v Číne. Mnohé určite nie.
Takže nie všetky súčiastky budú vyrobené v Číne...
Je evidentne a nepopieratelne, ze ta doska ma podobne ako Samsung Galasy S8 hrany. V poslednej dobe sli hranate veci s cenou hore, ci je to spominany telefon, hranol menom Fico alebo maslo. Tento produkt nie je vynimkou a nikdy nebude, priekazne.
Zjavne o elektronike vies velke kulove, len samotna doska (ratam min. 8 vrstiev, skor 16) bude drahsia ako tebou uvedena suma. A vyvoj tiez nie je zadarmo. To nie je apple...
Podla bezolovnata pajka nieje az taky problem ako si niektori myslia. Je to uz vyse 10 rokov co sa pouziva, mame u zakaznikov v prevadzke niektore SAN polia a servery ktore bezia nonstop skoro 10 rokov, samozrejme aj novy HW a odchadzaju furt tie iste veci ako disky baterky. Ale motherboardy, HBA, RAID controllery atd. sa nijak dramaticky nekazia.
Re: 5 znakov
Od: lolekov brat
|
Pridané:
2.10.2017 11:34
Presne to mi napadlo...pridat este par sata portov, dva gigabitove ethernety (ma ale PCI express, takze no problem) a NAS ako vysite. Na 24 jadrach by pekne pobezali vsetky potrebne veci...teda aspon na freenas...
Re: 5 znakov
Od: qwertyuiop1
|
Pridané:
2.10.2017 13:10
Radsej si kup HPE Proliant Microserver Gen10. Ma to ECC RAM, pripojis 5 SATA diskov (4x3.5" a 1x2.5"), mas dve gigabitove sietovky na doske, do jedneho PCIE slotu das NVME SSD na cachovanie, druhy mas este volny na co len chces a dve opteronove jadra ti vo FreeNAS urobia lepsiu sluzbu, ako 24 armovych.
A mas to lepsie ako hociktory armovy board a lacnejsie ako Synology.
Re: 5 znakov
Od: qwertyuiop1
|
Pridané:
2.10.2017 16:30
Vsak nech si kupi podla toho, co potrebuje.
Synology na doma nie su zle, tiche, maly odber, ale bohuzial aj mala flexibilita, mezi stiahnutelnym software maly vyber a aj to v starych verziach. Pokial potrebuje doma skladovat fotky, je to dobra volba, ale dvojdiskovy model by som urcite nebral.
Na ten microserver vie nainstalovat normalnu distrbuciu, mat tam ZFS, ktory checksumuje data (preto aj ta ECC RAM), a ked potrebuje nejaky konkretny soft, tak nie je problem. Cena za to bude, ze to bude hlucnejsie ako synology a 6W odber to tiez nebude mat.
Re: 5 znakov
Od reg.: roob_
|
Pridané:
2.10.2017 17:33
ked sa stym chce mesiac srat aby to fungovalo a ked sa to raz dojebe tak bud pride o data alebo zas mesiac ak nahodou najde rovnaky raid radic, vs. za pol hodinu nastavi par veci a vsetko slape.... tak nech si kupi za 3x tolko penazi HP microserver.
Re: 5 znakov
Od: qwertyuiop1
|
Pridané:
2.10.2017 18:16
Ked som rozbehaval CentOS+ZFS po prvy krat, trvalo mi to 1 den, takze tak strasne to nebude. Ked tam pouzije ZFS na diskoch v JBOD mode, tak pri problemoch druhy rovnaky radic hladat nemusi.
Ja sam mam doma Synology. Preto tvrdim, ze zavisi od toho, na co to potrebuje. Pokial mu staci smb, nevadi mu ze data ma md+ext4 bez checksummingu a dalsie aplikacie (napr. nextCloud) mozu byt problem, tak prosim. Mne to doma tiez staci, akurat ma nasralo, ze Synology s 32-bit procesormi nevie viac ako 16TB volume (kernel to vie, len ten option Synology nepovolilo).
Taketo veci mu s microserverom odpadaju. Ked vie, co tam chce, moze to tam presne mat. Btw, ten microserver stoji nejakych 250 s danou (dual-core cpu, 8GB RAM, bez diskov), co je menej ako hociktory stvordiskovy Synology.
Re: 5 znakov
Od reg.: roob_
|
Pridané:
2.10.2017 18:22
ako preboha obnovis data zo 4 Jbod diskov ked sa ti jeden znich dokazi???? Pri Jbod nevies kde co je, a data mozu byt rozne po diskoch. Alebo aj nemusia, ale na to sa nehrame..
Re: 5 znakov
Od: qwertyuiop1
|
Pridané:
2.10.2017 21:44
Najprv sa pohraj s ZFS vo virtualke. Urob si virtualnu masinu, v nej 4x10 GB virtualne disky a skusaj.
ZFS ma nielen vlastnu RAID vrstvu (t.j. ziadny snapraid, raidz je daleko viac advanced, okrem ineho aj zatvara write hole na cisto software RAID-och), tak ma aj vlastny system mountovania, kde jednotlivym volumes z poolu urcujes mountpointy. Zmysel mergefs mi kompletne unika...
Re: gigashit
Od reg.: roob_
|
Pridané:
3.10.2017 8:51
teraz tu mam asus + i5_2500k, nebol taktovany a aj tak to slo len 4 roky. Dokonca mal dobry zdroj. Samozrejme vyyebany skurvety intel nemoze stale predavat dosky pre 4 rocne procaky, buzeranti!