neprihlásený Streda, 27. novembra 2024, dnes má meniny Milan
AMD má lacnejší úspornejší 12-jadrový CPU pre PC, Intel odhalil špecifikácie. AMD má vyšší takt

Značky: CPUAMDIntel

DSL.sk, 7.8.2017


Modelový rad procesorov pre najvýkonnejšie desktopy AMD Ryzen Threadripper bude mať podľa najnovších informácií okrem troch avizovaných modelov aj štvrtý model, ktorý bude zrejme lacnejším 12-jadrovým modelom.

Zároveň Intel dnes pre svoje mnohojadrové procesory pre najvýkonnejšie desktopy zverejnil doteraz chýbajúce technické parametre.

AMD

Nový model Threadripperu odhalili informácie o podpore tohto modelového radu, ktoré v piatok zverejnili viacerí výrobcovia základných dosiek pre novú platformu. Informoval o tom Anandtech.

AMD najskôr predstavila dva modely Threadripperu, 16-jadrový 1950X a 12-jadrový 1920X. Neskôr doplnila čiastočné informácie o 8-jadrovom modeli 1900X.

Ďalší nový model evidentne nesie označenie 1920, bude mať nižší takt ako 1920X, 3.2 GHz / 3.8 GHz, ale tiež nižšiu maximálnu TDP spotrebu 140 Wattov. L3 cache bude dosahovať 32 MB, L2 6 MB.

U procesora sa očakáva podobne ako u 1900X podpora štyroch pamäťových radičov, čo by malo byť jednou z výhod 1900x oproti najvyšším modelom 8-jadrových Ryzenov 7.

ModelJadrá / vláknaTakt / Turbo (GHz)TDPCena (USD)
Ryzen Threadripper 1950X16 / 323.4 / 4.0180 W999
Ryzen Threadripper 1920X12 / 243.5 / 4.0180 W799
Ryzen Threadripper 192012 / 243.2 / 3.8140 W-
Ryzen Threadripper 1900X8 / 163.8 / 4.0-549

Parametre a ceny zatiaľ známych AMD Ryzen Threadripper



Tento model bude mať predpokladane o niečo nižšiu cenu ako 1920X a zaujímavý bude najmä pre užívateľov, ktorí dokážu efektívne využiť všetky jeho jadrá a prioritu pre nich nehrá jednovláknový výkon. Procesor bude mať ale stále vyšší základný takt ako 2.9 GHz 12-jadrového Intelu i9-7920X, ktorého parametre dnes Intel predstavil.

Očakávane bude mať aj výrazne nižšiu cenu, keď už 1920X stojí 799 dolárov oproti 1199 u Core i9-7920X.

Procesory Ryzen Threadripper sú určené pre gigantickú päticu TR4 so 4094 kontaktami, ktorej serverová verzia SP3 podporuje procesory až s 32 jadrami. Hoci pre Threadripper by stačili dva osemjadrové čipy aké AMD používa v ostatných Ryzenoch, na základe rozobratia 1950X Romanom Hartungom sú v procesore použité až štyri čipy ako u serverov.

Modely 1920X a 1950X budú v predaji už od tohto štvrtka 10. augusta, 1900X od 31. augusta. Termín uvedenia 1920 nie je zatiaľ známy.

Intel

Novinky v segmente najvýkonnejších procesorov pre desktopy má aj Intel, ktorý dnes zverejnil oficiálne špecifikácie skôr avizovaných 12, 14, 16 a 18-jadrových nových Core i9. Ceny nových modelov sú známe už od ich predstavenia na konci mája.

Nové špecifikácie odhalili, že základný takt všetkých 12 a 16-jadrových Ryzenov bude vyšší ako takt všetkých 12 až 18-jadrových Core i9. V prípade Turbo taktu, ktorý by mal byť u oboch výrobcov k dispozícii pri maximálne dvoch zaťažených jadrách, majú zase vyššiu maximálnu frekvenciu Core i9.


Parametre nových Skylake-X a Kaby Lake-X procesorov Intelu, kliknite pre zväčšenie (tabuľka: Intel)



Procesory sú určené tiež pre novú päticu LGA 2066, ich maximálna TDP spotreba je 165 Wattov a v prípade 12-jadrového modelu 140 Wattov.

Tento model sa podľa dnešného oznámenia začne predávať 28. augusta, predaj ostatných odštartuje 25. septembra.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Telekom pridal 5G sieť vo viacerých mestách a množstve obcí
Predaje smartfónov tento rok výrazne narastú
Raspberry Pi uviedlo novú generáciu Compute Module 5
Starlink dostal povolenie na výrazne nižšie orbity a poskytovanie mobilnej siete z vesmíru
Až 9.5% programátorov má mať mimoriadne nízku produktivitu
Aj Xiaomi bude mať vlastný procesor pre smartfóny
NASA si objednala vypustenie helikoptéry na Titan, od SpaceX
Notebookov s novým Snapdragonom sa malo predať iba 720-tisíc
Ceny RAM by v 2025 mohli klesnúť, odhadujú analytici
Štátna zaručená konverzia dokumentov má zase výpadok


Diskusia:
                               
 

Koho dnes ešte zaujíma AMD?
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

AMD je kritické a potrebné pre trh, aby si Nvidia a Intel nediktoval ceny. Problematický je ich software, architektúra a časovanie. RX Vega je už teraz pochovaná zaživa, zase bude živiť len strednú triedu a nie nadšencov - ak vôbec. Jediné čo sa AMD podarilo je Ryzen architektúra a ich 3/5/7 [ktoré u mňa úplne zlyhali, ale vraj po AGESA patchoch už fičí dobre] a Threadripper s Epycom. Takže mňa ako majiteľa Nvidia VGA a Intel CPU veľmi trápi a zaujíma AMD a držím im prsty, len opäť vidím zapálený hype train na obzore...doslova zapálený.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

mna trapi ze mame na trhu jedine AMD keby mali Intel a NVIDIA na trhu skutocnu konkurenciu tak by nestala jedna poriadna grafika 800 EURO. Kedysi tu boli 10ky vyrobcov GPU dnes su tu len dvaja a potom to tak vizera.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Pravda.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

zatial co sa predhanaju na vrchole, miliony lacnych konzumnych zariadeni poskladane z "nevykonnych" ARM alebo Intel SoC su sekane na kvanta v cinskych fabrikach.

ano lacne SoC tazia z vyvoja ktory uz je zaplateny, ale zda sa ze AMD v tomto smere vlak nie ze usiel, oni ho ani nepostrehli. a tak zatial co samsung intel a dalsi vyrobcovia zarabaju na konzumnych chipoch, pamatiach, flash pametiach, displayoch, SoC, grafickych chipoch, mobilnych rieseniach tak AMD za sialene peniaze sutazi na 1% trhu.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

AMD za sialene prachy? R&D budget:

http://dopice.sk/k1J

AMD za ZLOMOK financii Intelu (rozumiem, ze nie vsetko sa sustredi na CPU, rovnako ako ani pri AMD) prislo s CPU, ktory po rokoch zlomil Intel.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Nezlomil. Aj kopa h*vien vie chvíľu vyzerať lepšie, ako jedna zlatá tehlička. Bohu žiaľ.
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

Ako AMD zlomilo Intel? Tie cpu od AMD su vykonne na takt ako 3 stare vykonne cpu od Intelu aj to, ked pretaktujes ramky.

AMD "dohnalo" Intel, lebo vyvoj cpu sa jednoducho zastavil, dosiahli sa fyzikalne limity a vykon cpu sa zvysoval akurat relativne prechodom na nizsi vyrobny proces, ked to za cca ten isty vykon zralo podstatne menej. Inak narast IPC medzi generaciami v poslednych rokoch v ramci 2-3%.

Hej, cize v takom zakonzervovanom prostredi AMD konecne nieco dodalo, no wow. Zlomili ich ako prasa.

Rozpocty neznamenaju nic, AMD nie je vyrobca, je to len navrhar cipov, kym Intel si vsetko stavia a vyraba sam, od tovarni po vyrobni proces, od cpu po ssd.

To ako keby som zobral rozpocet USA a porovnal ich zdravotnictvo s nasim. Rozdiel v kvalite velky nie je, cize SVK > USA. Oy, yeah.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

3roky stare cpu od Intelu*
Odpovedať Hodnotiť:
 

vyrobny*
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak zase povedzme si rovno, ze Intel a Samsung su vynimky medzi chip makermi, ktori maju vlastne faby. Nvidia nema, IBM nema, Qualcomm tiez nema, milion dalsich vyrobcov tiez nemaju.
Odpovedať Hodnotiť:
 

rozdiel medzi Intelom a AMD je asi taky ako keby sa chcel Klicko bit s 1,5rocnym deckom co akurat preslo svoje prve 2 metre bez padu. Napriek tomu AMD donutilo Intel po rokoch stagnacie 3x zlacnit i7ky => 8kove core i3 budu mat 4c8t Som zvedavy co spravia s i5 a i7 budu 6c12t
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

takze i5 bude klasicky 6/6 cize 6jadro bez HT.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aka, takze Klicko /Intel/ je profesional, AMD/decko/ su amateri. Tak mas pravdu, amateri to su, lebo to cpu je opat navrhnute fakticky jednym clovekom, cize neospevuj AMD ale jeho tvorcu.

Nabuduce nepis kraviny a aj rozmyslaj.

AMD je financne na dne, predali vsetok majetok aj budovu, v ktorej sidla, tak to teraz lataju cez agresivnu cenovu politiku. Keby dali ceny ako Intel, nestekne po nich opat ani pes.

Ako je AMD milosrdne cenovo, ked maju ako jediny produkt na trhu, si sa mohol presvedcit par rokov dozadu pri ich gpu, ked zdvihli pekne ceny pokial ich Nvidia nerozdrvila s mainstream cipmi 6xx, ktore vydala ako highend. A nasledky toho tu su dodnes, gpu su drahe ako das, Nvidia ceny zvysovat nemala dovod. Vsak len pozri, kolko stala mainstreamova 460gtx, 560gtx a kolko teraz stoji mainstremova 1060 :D Naivita je pekna vec.

Odpovedať Hodnotiť:
 

*Nvidia ceny znizovat nasledne velmi nemala dovod /chcela zarobit rovnako ako AMD/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Táraš úplné sprostosti.

Vývoj spracovačov sa nezastavil. Len Intel v ňom uviazol.

AMD prišlo so spracovačom, ktorý nielenže poráža intely, ale robí tak navyše za 1/2 cenu.

Ako to výstižne povedal 1 novinár: 1. 3. 2017 stál najvýkonnejší spracovač 1000 USD, 2. 3. 2017 stál najvýkonnejší spracovač 500 USD. Vďaka AMD.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked Intel v nom uviazol, tak potom AMD je kde? Ked su vykono 3 ci 4 roky za Intelom a lataju to akurat vacsim poctom jadier?

Dalsi kandidat, co nerozmysla.

Intel ceny znizovat nepotrebuje, stale je lider na trhu.

Rad by som ti pripomenul doby, ked malo AMD lepsie cpu. Kolko stali tie ich slavne FX? Cize asi tak, ked bude AMD na koni, nahodia si ceny ako Intel, ako tak urobi pri GPU, ked Nvidia dlhe mesiace nemohla vydat 6xx seriu.

Naivita az to boli.
Odpovedať Hodnotiť:
 

každý, kdo chce mít nejvýkonnější, nejlevnější procesor s nejnižší spotřebou vše současně
přesný opak je Intel, který dnes koupí jen idiot nebo PR oddělení Intelu :)
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

V pomere vykon/spotreba jednoznacne vedie AMD, avsak samotnym vykonom sa na Intel nechyta. Zalezi od toho, co potrebujes.
Ak v pohode vykon a nizku spotrebu, tak AMD. Ak potrebujes co najvyssi vykon, tak sa Intelu nevyhnes (ale za cenu vyssej spotreby).
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pepo, ty si tu nejaký AMD agent, alebo čo sem furt chodíš zasievať sprostosti a nenávisť tými tvojimi bludmi?!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

1950X - 870e bez DPH, 180W
7900X - 778e bez DPH, 140W

Ako presne?
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Intel 7900X začína na 980 €. Nevymýšľaj si prosím a taktiež má o 30% nižší výkon ako AMD 1950x. :)
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Si mal problémy s počtami na ZDŠke? :)

http://dopice.sk/k1X
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

A 30%? Hmm, ja dávam 2300 - 2400 bodov v MT, 1950X dáva 2800. To je 30%? Opäť to trochu pokulháva, tento krát na strednej škole.

O single thread výkone sa ani nebavím [iPC], tam bijem AMD po hlave vždy a za každých okolností. AMD má šancu na spásu iba vtedy, ak pobeží na 4.5 GHz a vyššie. Vtedy bude vedieť v iPC konkurovať Intelu, ale ani vtedy to nebude 30% v Multithreade :).

Jedine v prípade že je užívateľ dilinko a kúpi si HW, ktorý nechá bežať bez využitia potenciálu. Mať 7900X na nižšom takte ako 4.5 GHz je zcestné, úchylné a zvrátené. Bez tej frekvencie tento procesor nemá zmysel a priestor na trhu.

A Intel to dal patrične najavo s ich Coffee Lake procesormi, kde majú od výroby naprataných 4.7 GHz na ich 6 jadrovom a 12 threadovom procesore :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Každého, kto sa ešte zaujíma o spracovače (procesory).

Vidlákov, ktorí prehadzujú vidlami hnoj aj na medzisieťových besedniciach (internetových fórach) zrejme už nie.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako majiteľ 7900X @ X299 Gaming 9 od GA...

Hreje? Hreje. Fičí spoľahlivo? Áno. Ako rýchlo? Skáče na všetkých 10tich jadrách [20 threadoch] od 4.5 GHz - 4.7 GHz. Ako ďaleko ho viem dostať? S delidom na 5.0 GHz - 5.2 GHz, kde beží, ale rýchlo sthrottluje dole.

Moja jediná otázka je, vzhľadom na iPC, ako ďaleko vie ísť Ryzen Threadripper? Pri 3/5/7 sme videli, že vysoko nad 4 GHz to nedávajú jadrá. To sa bavíme o 8mich jadrách. Teraz, hoc oddelené v dvoch DiEoch, ako ďaleko si trúfa Threadripper?

Môj Intel vedie v iPC aj na základných taktoch. To čo ma však zaujíma je jediné. Ak by Threadripper pri normálnych teplotách [ergo. uchladiteľný na 320 - 460 dlhom rade, tlstom 40 - 60 mm] dokázal dať 4.5 GHz na všetkých 16 [!!!] jadrách, AMD vyhralo. Dokáže to?

A cena. 7900X - 778e bez DPH alza.sk [7.8.2017]. 1950X - 887e bez DPH alza.sk [7.8.2017].

Cinebench 15 - 7900X - 4.5 GHz - ~2400 bodov [asi 2800 - 3000 bodov na 5 GHz]
Cinebench 15 - 1950X - ??? - ~2800 bodov
Odpovedať Známka: -7.0 Hodnotiť:
 

Intel 7900X je v mnohych praktickych ulohach lepsi ako TR 1950X a to je 10 core vs 16. TR na vsetkych jadrach urcite neda ani 4GHz.


Okrem toho ma TR zavazny SMT bug pod linuxom a BSD.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ináč čo viem, tak 7900X je stále Core architektúra, avšak...

...ako je možné že som nemal ani jeden jediný BSOD pri OCovaní? Keď ide nad hranice silikónu, tak sa jednoducho podtaktuje, keď sa prehreje, podtaktuje sa, nebsodne. Niečo závažné sa zmenilo v arch. X299, alebo jednoducho to že sú teraz jadrá zapojené "v okruhu" spôsobuje nevídanú stabilitu pri OC? Doska je GA X299 Gaming 9, trochu chaotická podpora a nefunkcionalita VROC [Intel ešte neimplementoval mimo Xeon/C chipsetu], ale ináč ide ako hodinky, bez problémov. Fakt bez BSODov. A to trápim aj procák, aj dosku ako sa len dá.
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

BSOD si nemal, pretože to okná zmenili na GSOD. Prečo táto zmena nie je úplne jasné, ale zrejme ide o to, že zelená upokojuje. Upokojiť potrebuje pri BSOD, či po novom GSOD asi každý :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nemal som ani GSOD, ani iný SOD [okrem System of a Dawn].
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Co si ty za cloveka, ked si nemal b/gsod?
Chod sa hambit
Odpovedať Hodnotiť:
 

BSOD panic?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

hochu:
1) AMD má o trochu vyšší výkon na jádro a stejnou frekvenci
2) Intel 7900X má spotřebu 140W, AMD 1800X jen 95W
3) Intel má 10*3,3 Ghz, AMD 8*3,6Ghz
= tyto procesory tedy mají téměř stejný výkon, jen:
1) AMD je výrazně levnější (více jak 2x)
2) AMD žere výrazně méně
= Intel 7900X dnes koupí jen člověk velmi slabý duchem
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

Neviem čo berieš ale chcem to predávať.
7900X prefacká Rezeň 1800X v každom smere.
SC +15%, v MC a vo floate si 7900X s 1800X utiera zadok.

Môj 5 ročný i7-3770k je lepší ako Rezeň 5 1500X. S tým rozdielom že ja ho môžem ešte poriadne clocknúť.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Porovnávaš neporovnateľné. A nie nemajú, ako ex majiteľ 1800X, Ti musím napísať že si na totálnom omyle. Už len z praxe, cpubenchmark, na 1700X na 4.0 GHz som mal 17 000 bodov v cpu benchmarku, pre multiCPU. Na svojom terajšom Intely mám 25 000 bodov. Chceš porovnať desktop s "enterprise", nedá sa to.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

7900x ze je enteprise? Ty o com meles? :D
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Samotný Intel priznal, že v i9 rade spojili z veľkej časti Xeony [haló, podpora VROC?] a i7čky. Preto vznikla i9 rada. Jediné čo im chýba je ECC. Takže áno, enterprise.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ECC na doma určite nikomu nechýba. Tieto RAM sú príliš drahé...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Viem, ale iné enterprise featury áno. Ináč aj samotné delenie RST[e] signalizuje že X299 je enterprise hybrid.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Rozdiel medzi Xenonom a i9/i7/i5/i3 je iba binningu, plus v Xenonoch nie je odpalena efuse ECC ako v i7/i5, aby i7/i5 nekanibalizovali Xenony. i3 ma ECC zapnuty.

VROC nie je v procesore, ale v chipsete/firmware. Je to EFI modul + driver pre Windows.

Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

No, avšak pokiaľ viem, tak klasické i7 nie sú VROC capable, to či je to FW/UEFi, alebo HW záležitosť to neviem. Mne skôr ide o politiku v danej situácii a dôkaz "de facto", že i9 je enterprise procesor.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vies ako to je, aj Nvidia nepodporuje na consumer kartach PCIe passthrough do virtualky - nie preto, ze by toho hw nebol schopny, ale preto, ze to driver nedovoli. Dovoli to az pre tie drahsie verzie toho isteho.

Ono predsa treba robit marketingovu segmentaciu, ved peniaze sa same nedokotulaju. i9 patri do HEDT segmentu, nie enterprise, a bud rad, pretoze do enterprise verzii sa pchaju ficury, ktore nadsenci neocenia, ale museli by zaplatit - napr. i7/i9 su binovane na vykon, bez ohladu na spotrebu, Xenony nie. Tie su binovane na schopnost bezat s co nejnizsim voltage a co najstabilnejsie. Urcite si radsej zoberies i9 + x299 + non-ecc 3600 mhz ram + 1080ti, ako xeon + c236 + ecc-ram na 2133 mhz + quadro. Pokial by si kreslil v Catii pre Airbus, tak by to bolo presne naopak.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hej no, preto mám X299 a i9. Avšak ono je to stále hybrid. VROC a dongle, ktoré patria len do Enterprise sectoru hovoria práve o tomto. Tak isto plná podpora RSTe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ešte. Čo si myslíš o faile chladenia 1950X? 120 x 40 mm @ Asete AiO ho nevie uchladiť na stockových hodnotách. Pokrytie DiE priamo cez iHS je na 95-98% [týpek na YT to rátal]. A teploty sú astronomické. Myslíš že to bude zase "if You can cool it, You can clock it"?
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 


Pri elektrických čipoch bez mechanicky sa pohybujúcich častí sa stratové teplo prakticky rovná spotrebovanej energii.

Maximálny výkon sa môže líšiť typ od typu a výrobcu od výrobcu, pretože každý si vykladá definíciu TDP po svojom.

AMD hovorí: „TDP je maximálny prúd, ktorý CPU môže odoberať na továrenskom napätí a frekvencii v najhorších tepelných podmienkach“.

Intel: „Číslo v tomto stĺpci odráža odporúčaný bod a nesvedčí o maximálnom výkone, ktorý môže procesor vyžiariť za najhorších podmienok“.
"TDP by malo byť použité ako cieľ pre návrh chladenia pre daný CPU.
TDP nie je maximálny tepelný výkon, ktorý môže CPU vyžiariť“.

Záver: TDP môže byť použité pre približné určenie predstavy o tepelnom výkone daného čipu.
Porovnávať napríklad procesory AMD a Intel (alebo dokonca inej série čipov od rovnakej firmy) pomocou TDP nie je možné z dôvodu rôzneho výkladu TDP oboch firiem.

Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Áno, to je pravda, ale testy hrajú stále v prospech horúceho Intelu. Pretože Threadripper je podľa všetkého pekelný [viď Linusove testy stockového TR v DELL Alienware zostave, chladeného 120 40 mm Asetek AiOm].
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 


Prepáč, to nebola odpoveď na Teba, ale na (medzičasom) P3kom zmazaný (nie jediný) príspevok.
Sorry, lebo od Pa3ka sa ho nedočkáš...

Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Pohoda jahoda.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

pekne, ze si vytiahol Linusa

ten v tom istom videu povedal, ze chladenie v Alienware je katastrofalne - nema to vela spolocneho s cipom
Odpovedať Hodnotiť:
 

takze cut the bullshit a nalejme si cisteho vina! 7900x ma 3,3GHz a CB15 2400 zaokruhlene. 1950x ma 3,4GHz a CB15 3100 zaokruhlene. Ked porovnavas pretaktovane, tak porovnavaj aj 1950x pretaktovany! Za dalsie intel ma 140W a zubnu pastu, amd ma 180W a pajku. Normalnym chladicom, napr. noctua nhd15 to nema byt preco problem uchladit s prstom v nose! lebo ked ano, tak ten intel duplom. Za dalsie, nejdem tu hladat rozne testy, za vsetky len jeden... handbrake 7900x 55fps; r1800x (polovica 1950x) 47,33fps => predpokladam thripperu okolo 80.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

No a o tom píšem. TR asi moc nepôjde taktovať. To je celý môj point. Zatiaľ čo 7900X fičí na 4.5 - 5.0 GHz bežne, 1950X to asi nad 4 GHz nepotiahne. Vzhľadom na TDP, architektúru a teplotné obmedzenia [ktoré som vyvodil z DELL Alienware PC].

Ide mi o jedno. 7900X som chladil AC Liquid Coolerom 120kovým a na stocku som sa nedostal nad 58 či 59°C po hodinách záťaže. OC na 4.2 GHz podobne ako na 6850K s prstom v nose do 70-75°C. Na druhej strane máme trhač vlákien so základným taktom, kde ho nevie ekvivalentné [120/40/Asetek WP] AiO uchladiť. To je všetko na čo poukazujem. AMD zase [pravdepodobne] vytvorilo neuchladiteľné monštrum. Intel Core i9 7900X je oproti nemu severný [alebo južný] pól, čo sa týka tepelných vlastností.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

30% vyssia spotreba je neuchladitelne? AIO vodniky su na velky kkt, daj si tam noctuu alebo potom normalne vodne chladenie. Za dalsie 7900x/1950x nieje na to aby si ho doma nadsenec taktoval, ale aby si si tam vo firme nainstalovat nejaky soft a pouzival to. Na hranie sa doma mas podstatne lacnejsi 1700x/7700k
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Tak mal som tam EK XLC Predator 360 a teraz tam mám BeQuiet! Silent Loop 360, ktoré sú pokladnané za jedny z naj AiO [ak nerátam ešte Swiftech Prestige radu]. Žiadna Noctua ich neprekoná a už vonkoncom neuchladí tak vysoko pretaktované jadrá. Bez šance. Noctua končí s D14/D15 nízko pri 4.2 GHz ako na 7900X tak na 6850K. Preto je nutné vodné chladenie, bez neho si pri klasickom OC ani neškrtneš. Optimálny je delid + tekutý kov + custom loop s radom venovaným procáku o veľkosti 320/480 mm o hrúbke 40 - 60mm [alebo monsta 80mm].
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

si kup rovno procesor v cene aktualny CPU+drahe chladenie a mas vybavene bez starosti. Taktovat s 200-300€ chladicmi je kokotina.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Mal som custom loop a nechcem ho. Má rovnaký výkon ako kvalitné AiO od EK, Swiftechu, či BeQuiet!
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Wau, ty si ale...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

...idiot čo si myslí že s dobrým chladením to ďalej dotiahne.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Chod sa hrat murko :-*
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://noctua.at/en/nh-u9-tr4-sp3

tumas mini verzia pre tripper a epyc 70€ Ked toto ich uchladi a tvoj uzasny AIO nie, tak bude niekde chyba :)
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Viem, už som na to reagoval na tiche.pc. Ako to nie je môj úžasný AiO. Jednoducho tomu nerozumiem. A viem jedno. TR je fakt monštrum, čo sa týka tepla. Nie idlového, ale burnového.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

tak uz aj AC vydal chladic pre TR, 1000 Czk stoji.. 200W TDP utiahne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak to teda mas doma, tak nam sem napis prime95 spotrebu celeho PC v klude/default/taktnuty na tvojich 4,5 nech vieme na com sme...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

~470W na stene aj s monitorom, reprákmi, routrom, UPSkou [asi 40W], GTX 1080 Ti od EVGA FTW3 edícia, 64GB RAM a 3 NVMe SSD.

http://dopice.sk/jXD

Tzn. že do 400W celá zostava, samozrejme Prime95 x64 mám nastavený na defaulte, netweakoval som ho ako Der8auer.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ako uznavam, ze sa to niekomu moze pacit, ale mne keby to hentak svietilo ked pozeram filmy/serialy (70% cinnosti na tomto PC odkedy nieje co hrat), tak yb som to vyhodil von oknom :)
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Dá sa to vypnúť jedným tlačítkom na skrinke + v RGB fusion [asi 5 sekúnd dokopy] a svieti mi to pod stolom. Za 1 sa mi to páči, za 2hé keď mi zletí niečo malé pod stôl, v noci to rýchlo nájdem :3
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

A 500w stavebný reflektor si tam nechceš dať?

Keby ti niečo padlo pod stôl rýchlo to nájdeš. Aj keby stôl mal 250m ;)
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Nesvieti nejako moc, len tak príjemne. A osvetlenie má spotrebu tak do 10W, nie 500W.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hlavne 500 W halogénky, však?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

To sú low power LED pásy, nie halogénky :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Napísal to niečo o 500 W stavebnom reflektore. A tie majú 500 W, 1000 W a aj 2000 W lampy, halogénky.
LED nie je svetlo.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/k1Q

u mad bruh?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si ujo...
Je tam niekoľko klamstiev a navyše opakujem, 500W stavebný reflektor obsahuje halogénovú 500 W vláknovú trubicu.
Žiadna LED nie je 10x účinnejšia ako žeravé vlákno. Dokonca ani 7x, ani nič podobné...
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/k1T

Keď mi ukážeš 50W halogénku, ako robí 5500 lumenov, tak Ti uverím :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neprekrúcaj stále niečo.
Vláknové svetlo svieti prakticky do celého priestoru, nie ako tvoje LED.
Píše sa stále o 500 W halogénke!
Rozhodne si dám na stavbu radšej halogénku ako posratý LED lampášik!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi nemáš žiadne skúsenosti s LED svietidlami, podľa toho čo píšeš. Mám čelovku Fenix a Ledlenser. Nikdy v živote som nevide nič svietiť tak, ako tieto dve čelovky [HP15 a Xeo 19R].

Evidentne, v tejto oblasti Ti asi viac vyhovuje vatra z jaskyne, a uprednostníš ho pred LED svetlom, čiže Ťa nechám v tom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme že fakľu či žiarovku. Mám rád svoje oči a ešte ich budem potrebovať. Aké spektrum a akú cenu pritom má to tvoje

LED svetlo?
Je rušivé, bliká, je drahé, má zlé farebné zloženie, je nepríjemné(nie je mäkké) a opticky sa dosahuje v danom smere - či nejakom pofidérnom priestorovom uhle vyššia svietivosť, jasnosť.

A ešte si Ty magor, pozri ceny!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vie mať 2200 - 3500K chromaticitu, vie byť ako široko, tak plnespektrálne. Aký je Tvoj problém?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jeho problém je ten že to je idiot ktorý musí mať za každú cenu pravdu. Sleduj nicky ako Hattatitla, KlonM5, Hamster, Júliuss atď dlhšie a pochopíš.
Odpovedať Hodnotiť:
 

napríklad premrštená cena a neprirodzenosť svetla?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ktorej časti široko/plnespektrálneho svetla a jeho patričnej definícii nerozumieš?

Keď je raz svetlo široko, alebo plnospektrálne, tak to znamená že musí sedieť každý jeden parameter prirodzeného svetla, ktoré je plnospektrálne. Ak nesedí čo i len jedna veličina, automaticky sa toto svetlo nenazýva plnospektrálne, ale len širokospektrálne. Ak nesedí parametrov viac, tak je to klasické svetlo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nechajme teóriu... pozrime si prax, ľudovo povedané cenu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dostal si vysvetlenie... ľudovo povedané po pysku a tak operuješ s jediným parametrom ktorý ti ostal a to je cena. Slabé maniak slabé...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mno, myslím si že to je najsilnejší parameter, ktorý zaujíma každého. No a akú má to LED životnosť? Mám dať vyše 300 Eur za nejakú lampu na čelo? By som sa musel s koňom zraziť. Ten chlapec nevie čo a načo je chromatičnosť, že?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cena? Čo ja viem, nevidel som ešte halogénovú čelovku, ale ak by existovala, nestála by menej ako tie LEDkové. Čo sa týka robošských svetiel, je to celkom porovnateľné. Pogoogli. Najmä čo sa týka pomeru spotreby/ceny/kvality/životnosti [!!! LEDky svietia dlhšie ako halogénky! pozri si štatistiky].
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie. späť. Pán tu spomenul 500W halogénku na stavbu. OK, ja to beriem.
ty zasa cenový nepoužiteľný extréme, niekomu na búdku. Tie ceny sú tragické, čo si uviedol v zátvorke...
...niekde až 330 toliarov...
Za mojej mladosti mali LED 100 uCd a mali vydržať svietiť viac ako 100 rokov. Ani to nebola pravda. A dnes je znížená životnosť priveľkým teplom, impulzným režimom a nezmyselným spínaným zdrojom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Stále mám čelovku od Fénixu, ktorá stála 69e a mám ju 4 roky, má nasvietené stovky hodín a žiadna iná neLEDková s nižšou svietivosťou a vyššou chromaticitou nad 100e ju neprekonala.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hej. Písali sme o halogénke na stavbu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tá Xeo 19R je pridrahá...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ukáž mi jej ekvivalent [2000lm, čas svietenia] v non-LED sfére, s rovnakou životnosťou a uznám si chybu.

Len pre porovnanie, je aj za 30e s 1100lm, napríklad:

http://dopice.sk/k21
Odpovedať Hodnotiť:
 

A 1950X nemá na 3.4 GHz 3100, ale ledva 2800 bodov. Pozri si Linusove výsledky na DELL Alienware zostave. Tých 3082 či 3028 bodov čo ukazoval ten škaredý chlap [CEO AMD] je pravdepodobne pretaktovaný TR s nejakým 320/460 radiátorom, dvomi D5kami od Laingu a 4.0 - 4.8 mmH20 HSP vetrákmi s nejakým šialeným prietokom [7.2 - 8 cfm].

Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

aktualne core i su 324784ta generacia corei, takze supermega odladena. Pockaj si na 2.-3. generaciu ryzenov, potom budes mat aj takty, spotreby a taktovanie na inej urovni.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Len to už tu budeme mať novú arch. od Intelu...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

a naco ti to bude, henten pocitac ti vydrzi 10 rokov minimalne.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

6850K mi vydržal asi 3/4 roka...:) a to som mal kus, ktorý išiel na 4.7 GHz pri 1.487 vCore.

http://dopice.sk/k1s

Takže s tým odhadom je to otázne. Výmena bola skrze VROC, ktorý aj tak nefunguje. Intel ho [pre istotu, hneď po oznámení že funguje] stiahol z X299 a neimplenetovali ho inde, iba na Xeony a Cčkové dosky.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ibaze ty si klasicky pripad plytvania. 6850k na zakladnej frekvencii ti na doma staci dalsich 10 rokov. Vyhodil si dalsie peniaze za novinku uplne zbytocne. Ak by si to potreboval do roboty na zarabanie a mas sw co to vyuzije, tak ok. To ale nieje tvoj pripad...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Od kiaľ vieš, že to nie je môj prípad? :) A za druhé, potreboval som ho pre VROC, ktorý jediný povoľuje Windows BitLocker, a nie len VeraCrypt [fork TrueCryptu], ktorý mám nakázaný priamo od môjho [momentálne] jediného dlhoročného zadávateľa/klienta :). SW raid nepodporuje BitLocker, HW áno. Iba Z170/Z270 [v emulácii] a potom X299 popdporuje HW raid z NVMe diskov, ktoré sa dajú následne kryptovať.

Druhý dôvod je ten, že 1080Ti nevie nakŕmiť 6850K ani na 4.7 GHz "úplne dostatočne" pri 3440 x 1440. Keď si spustíš Superposition, zistíš že čím viac jadier, tým viac adidas. Vzhľadom na šialený headroom 7900X [a momentálne jediný dostpný procák], jeho 6850kový charakter [rozumej počet jadier/TDP a potenciáln na OC] som sa rozhodol pre 7900X :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Môžeš mi trochu po lopate priblížiť, čo ako si prišiel na ten pojem "nedokáže nakŕmiť..."
Ako si to "meral" Ty a ako výrobca tej VGA?
Alebo ide čisto o Tvoj súkromný názor?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Meral som výkon GTX 1080 Ti [ešte od Asusu, ROG Strix] na rovnakej frek [2075 MHz GPU, 12500 MHz VRAM] na 6850K, 6850K OC [4.7 GHz], 6950X, 9650X OC [4.2 GHz, ďalej som ho nedostal] [tento CPU nebol môj, len som skladal zostavu, ktorá ho mala, tak som to rovno otestoval] a 7900X na stocku, OC 4.5 GHz a OC 4.7 GHz s vypnutým TJMax offsetom [iba do 105°C, nie 115°C ako mi to dovoľuje doska]. No a výsledok je taký, že najsilnejší z najsilnejších je momentálne 7900X, lebo má najvyšší takt a najviac jadier. Druhý najsilnejší je 6950X OCnutý tretí je 6850K OCnutý na 4.7 GHz, štvrtý je 6950X na stocku a piaty je opäť 6850K na stocku. Použil som Superposition, wPrime, Geekbench, Heaven, Valley a 3D Mark [najnovší]. wPrime a Geekbench pre CPU výkon, aby som videl kde stíha architektúra a kde nie a Superposition ako vychodzí GPU test pre DX12 a 3D Mark s Heavenom/Valley pre DX11. Dosky ktoré som použil boli X99 Deluxe II a GA Aorus Gaming 9, RAM bola Corsair Dominator 64 GB [2 x 32 GB kit] bez XMP, na stocku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Trošku nerozumiem vysvetleniu. Ako si prišiel k názoru, že tú VGA nevie niečo "nakŕmiť"?

Čo znamená "na stocku"?

Ten "geekbench" Ti dal nejaké konkrétne číslo pre nejaké nastavenia? Môžem vedieť že koľko?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na procáku s vyššou výstupnou silou som mal oveľa vyšší framerate. Ergo, výkon procesoru je stále limitujúcim faktorom výkonu grafiky. Keď si vezmeš povedzme GTX 580, tak sa dostaneš na istú hranicu, kde procesor prestane takmer úplne zvyšovať framerate, resp. o úplne zanedbateľné hodnoty. To znamená "nakŕmiť" grafiku a jej potenciál.

"Na stocku" znamená na továrenských hodnotách. Čiže základný vCore, vstupné napätie [VRiN/VCCSA/VCCiO, etc.] všetko "as is" z továrne/od výrobcu.

http://dopice.sk/k1Y

Tento chalan má o dosť zaujímavejšie výsledky ako ja. Ja sa motám niekde od 30 - 35k, on sa dostal na ~42k a 6,3k na single thread, o čom ja ani nesnívam. Neviem či je delidnutý [asi na 100%], neviem či trápi ten procák s LN2 [kto vie?], viem jedno. 7900X je asi najpotenciálnejší procesor, ktorý Intel kedy vyrobil.

Nikdy v živote som nerobil s procákom, ktorý by zniesol úplne všetok "punishment", ktorý som naň naložil. 7900X to zvláda.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tá filozofia môže byť presne naopak.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ešte jeden doplňujúci údaj. Toto je trhač vlákien.

http://dopice.sk/k1Z

A naopak? Takže zvyšovaním sily procesoru, získavam vyšší framerate, na najnovšej grafike, mi má dodať viac výkonu so slabším procesorom [v tejto vete som práve poprel to čo som napísal, uvedomuješ si to? :)] What? Trochu sa strácam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No kukni sem:
N VGA mám na OpenCL v položke "Depth of Field" 0.

Čo to znamená? Mám starú VGA s DX11 a W7.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Not a slightest clue. Asi že nevie v OpenCL renderovať DoF? :) Neviem, len strielam do tmy ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mám 2657/9261 na staručkom CPU Intel...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Definuj staručký CPU od Intelu. 2600K na 5.4 GHz? :) to by CCA sedelo ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

i7-950
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo pozerám, tak ľudia majú na stocku ~9000 bodov v MT a cca 1900 bodov v ST. Takže pokiaľ Ti nebeží na 7-8 GHz, tak celkom nevidím spôsob, akým by si mohol mať také výsledky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

? Neviem, proste som si stiahol Geekbench 4.1.1 a spustil ho...
Nič viac, nič menej. Všetko je na továrenských nastaveniach.

Len ma trochu zaujímalo, že o čo píšeš...
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/k22

Toto je môj result. Vieš sem postnúť Tvoj?
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://lnk.sk/hHR5

Asi kopu vecí nemám dobre nastavených, keď mám také malé čísla...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veď to úplne sedí. Core i7 950 je procák, ktorý beží na tej istej architektúre ako môj [+-]. Fičíš si na 3.3 GHz pri Turbe. Máš ho OCnutý, aspoň trochu? Ak by nie, nevadí, stále to +- sedí.

Týpek, ktorý má i9 7900X na drogách, má v najvyššom rune 41 503 bodov pre multithread, Ty máš 9261.

Týpek má 6312 vodov na single thread, Ty máš 2657 bodov. Ergo.

Týpek má 10 jadier, Ty 4. Týpek si fičí nad 5 GHz, vysoko, nevieme kde, Ty na stocku [správne?]

Ekvivalentom týpkovho CPU je jeho CPU so 4mi jadrami, kde dosahuje 16 468 - 25 248 bodov.

Tvoj CPU má 9261. To znamená že Intelu sa podarilo za 7 rokov zvýšiť iPC [instructions per cycle] o približne 64 - 150%.

Rečou laika. Jedno jadro je 0.64 - 1.5x silnejšie ako Tvoje. Všetko sedí.

Intel pri každej generácii zdvíha iPC o 7-10%, niekedy menej.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hádam, keď to píšeš...

Pri tom teste Geekbench plávala frekvencia Core od nejakých 1603-3206 MHz, tak ukazuje CPU-Z počas testu.
A to mám nejaké sprostosti popúšťané...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mne sa takmer ani raz nedostala na 4.5 GHz, je to správne, má to tak fičať, ten test.
Odpovedať Hodnotiť:
 

dnes vysiel oficialne TR, 1950 nepretaktovany ma geekbench 32540. Mal by si sa ist hanbit do kuta s pretaktovanym intelom :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

inak pozeram tie alienware area 51 testy 1950x, cb15 1core 162 (7700k 187) a xcore 2994 (7700k 963) Ten procak je len o kuuustik pomalsi v 1 core, ale 3x rychlejsi v multicore :) good job AMD!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

...na vychodzích taktoch. Ak rátam s premisou, že 7900X má 4.5 - 5.0 GHz granted [per core], tak AMD potrebuje 4.5 GHz [per core] na 16tich ňadrách, aby si iPC udržal.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Vy dvaja ste tu teda pekne zajebali celu diskusiu.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Ja som na to patrične hrdý :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Gratulujem, zabil si cas lepsie ako hranim ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si iny kokot, porovnavat v multi Intel 4C/8T s TH 16C/32T.

Ale aspon je z toho jasne vidiet, ze AMD s 4x vacsim poctom jadier je v MT rychlejsi len 3x.

Good job Intel!
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Kiež by 3x. Si zober že 7900X pri 60% nižšom počte jadier, na "štandardne" dostupnej frekvencii má iba o 30% nižší výkon ako 1950X na štandardnej. Už len to značí chybičky v architektúre na outer ringu pri spájaní dvoch diov. Intel možno lepí iHS pastou šedivkou, čo mi v konečnom dôsledku asi aj bude vyhovovať, ale AMD lepí ich jediný procesor [Ryzen 1800X/1700X/1700] na jednej DiE. Ako tak im to funguje, aj keď s gigantickými stratami, ale chytajú sa. Avšak Coffee Lake neúprosne búcha na dvere a s jedným jadrom bije všetko čo začína AMD po hlave.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Si spytuješ svedomie čo si si to kúpil? :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

To uvidím pozajtra, ale asi si ho spytovať nebudem. Každopádne, vždy si viem vziať aj 1950X, hneď teraz v predobjednávke, len keby bol Zenith v koze dostupný.
Odpovedať Hodnotiť:
 

uz som kupeu intela sorry amd nic nebude par rokov.
a poparrokoch cem 100 jarrový procak cem.

100 jarrový procak cem.
ne menej
ne vac.

namahaj si hlavicku amd jak dodat mne do rucicky 100 jarrový procák pod patsto eura.

namahaj a neflakaj ja si idem dat zatal slofika zakal si ty budes namahat hlavicku.





Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

Je vysoká pravdepodobnosť že 100 jarrový nebude. Pravdepodobne bude 128 jarrový. Aj keď Intel bude mať 18 jarrového kriplíka, avšak to je len preto, aby docikali ďalej.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Nemusi si namahat hlavicku, ked bez specifikacie spotreby a frekvencie netreba na "100 jarrový procák pod patsto eura" ani mikropajku.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Seriózne ešte ľudia taktuju CPU?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

z principu. Vyssie vidis ako sa da taktovat i9, aj ked vsetky hry by mu isli s netaktovanou i5 za 20-30% ceny :)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Nešli. Nepotiahla by môj Acer X34A. Ani omylom. Skapala by pri fhd. A na FHD Ti stačí Ryzen 3/5 či i3 Coffee Lake.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

No, ak chcem aj pracovať [Creative Cloud, Corel Suite, Maya, 3D Studio Max, etc.] a aj "šeba pohrac trochu", tak je OC nutné. Lebo dostať rovnaké iPC z 7900X ako z 7700K je dosť náročné. Ňadrá sú rovnaké, ale takt nie. A keď je aj takt rovnaký, tak sa dá aj "pohrac" aj "čoto porobic". Sorry, neviem po východniarsky :)
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ja by som dokonca možno uvažoval o podtaktovaní v dnešnej dobe! :O
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

To som robil za čiast Core i7 930 :). Mal som kompletný vodný loop a bol som posadnutý chladnými komponentmi. Bežal mi na stockovom takte a na 1.08 vCore, alebo nižšom. Procák mal do 45°C v záťaži a GTX 480 od EVGA mala do 50°C v záťaži. A ja som bol najšťastnejší človek na svete :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

preco by si to robil, ked vsetky procesory sa poslednych cojaviem 10 rokov podtaktovavaju v necinnosti same.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Hej, to je EiST pri Inteloch. Avšak ja som chcel aj v burne nízke teploty :)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

to aj robim na Ryzen 1600

ako default ho mam taktovany na 3,7 ale na net/nejake menej narocne hranie(Darkest Dungeon) idem na 2,4Ghz
Odpovedať Hodnotiť:
 

Iba blbci niečo taktujú...
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Toho názoru som bol aj ja. Už nie som. Taktovanie je v každom sektore kritickým faktorom.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

mhmmm... :) preto na steame je procesorov nad 3,3GHz 19% a nad 3,7GHz (co zacinaju byt pretaktovane CPU) 4,92% Kriticky faktor, LOL
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Považuješ steam, plný BFU za smerodajný ukazovateľ? Asi mi nerozumieš, tak skúsim ináč. 6850K na stockových nastaveniach mi renderoval scénu 1:47, OCnutý na 4.7 GHz na všetkých 6tich jadrách som ju mal za 1:12. Už rozumieš, či ešte vždy nie? Keď si tieto čísla premietneš do veľkých časov, pochopíš prečo je to kritický faktor. Je rozdiel či povieš zadávateľovi/klientovi ze render [videa] bude hotový o tri mesiace, alebo o mesiac a pol [povedzme]. Preto je kritický OC, pre robotu. Pri hrách Ti to pridá pár framov v min frame rate skrze lepšiu utilizáciu zbernice na VGA [viď benchmarky, nie len max. FPS, ale aj min FPS.]
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

ked potrebujes renderovat, tak si kupis 2paticovy xeon s vela jadrami, nikto na svete netaktuje produkcne pocitace.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nikto na svete? Neviem, ale na LTT fórach a kvante iných vidím každého jedného OCovať. Ale tak budiš, je to Tvoj názor, neberiem Ti ho.

A dvojpaticový Xeon stojí strašné prachy. Stačí mi že mám Cčkovú entry dosku so Xeonom ako Windows Server based storage, aj to už stálo viac, ako malo.

http://dopice.sk/k1V

Jediné čo mi tam chýba sú ECC pamäte.

Odpovedať Hodnotiť:
 

normalni ludia nechodia na fora pisat kazdemu ze taktli o tolko a tolko mhz. A ked to mas na robotu, tak nech to stoji kolko chce, na 2-3 zakazkach to mas spet a dalsich par rokov len zarabas. Taktovanie je uplne okrajova zalezitost nadsencov, v praxi v robote to nerobi nikto.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Zabúdaš na to, že nie každý chce mať PC na prácu, PC na hry, HTPC etc. Mne sa páči mať All In One. A preto je taktovanie imperative. Bez OC by som mal len priemerný produkčný procesor, ktorý roznesie ten nepodarok od AMD v zuboch. S taktovaním mám zase pokoj na rok, či dva, s delidom aj na viac. Ako na robotu, tak v hrách :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ked ho mas na robotu, tak daj tip: vzdy ked chcem poskladat komp, ktory je za viac ako 1700 bez DPH, uctovnicka mi povie, ze ho budem musiet odpisovat 4 roky. Co je blbost ako voda v kosi, realne taku zivotnost nema (moralnu urcite nie), ale zakon nepusti. Ako ho das do nakladu jedneho roka?
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je co za kktina? minule sme sa tu bavili ze sa neoplati menit q6600 a zrazu pc nema zivotnost 4 roky? To co navrhujes male jadrove bomby alebo co robis s tym pocitacom?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hovorime o moralnej zivotnosti. Ano, za 4 roky bude fungovat, bezny pouzivatel by s tym bol spokojny, ako dnes s Ivy Bridge. Zhodou okolnosti mame notebook s Ivy Bridge i7, 16 GB RAM a 500 GB SSD diskom a polovicka je s nim velmi spokojna. Z mojho pohladu ma GPU co je na tom dost zle (napr. nevie 4K@60Hz), displej co je cista tragedia, SATA SSD uz maju svoju najlepsiu eru za sebou a UEFI whitelist wifi kariet, medzi ktorymi nie je ziadna 802.11ac, to je len taka ceresnicka na torte.

Pointa vsak je, ze ked kupim pocitac, tak ho nechcem odpisovat 4 roky, chcem ho dat do nakladov v danom roku. Preto som doteraz mal vsetky do 1700 eur bez dph, aj za cenu kompromisov. Teraz by som si chcel zlozit nejaky decentny threadripper + vega a to uz nevychadza.
Odpovedať Hodnotiť:
 

s moralnou zivotnostou to je ovela zlozitejsie. Ked si dnes kupis novy Pentium N3710, to ma aku dlhu moralnu zivotnost? -10 rokov? Lebo ked to porovnas so staruckym PhenomII x6 1055T z roku 2010, ten ma aku moralnu zivotnost, ked je vykonnejsi (samozrejme MT, nie ST) ako dnesne core i3 ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked potrebujes mat funkcnu implementaciu OpenGL 4.5/4.6 a Vulkan 1.0 v 4K, lebo zakaznici, a tvoj dva roky stary notebook ju nema a v dohladnej dobe ani mat nebude, tak ti je celkom sumak, ze Office by na nom bezal este dalsich 10 rokov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Wat? Však Ty si do svojej firmy môžeš kúpiť aj 100 strojov, pokiaľ ich ďalej nereselluješ a máš ich u seba, tak Ti kontrola nič nemôže. Ak ich reselluješ na čierno, to je problém. Sorry, ale nerozumiem reči Tvojho kmeňa. A odpisovať 4 roky 1700e comp? To je aký BS. Môžeš mať každý mesiac nový comp za 5000e, ak máš na to príjem a obrat, pokiaľ Ti ten comp ostane vo firme, a zdokladuješ ho ako napr. render node, tak Ti môžu všetci vyliezť na falus.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Klucove slovo je "danovo uznane naklady".

T.j. zarobim napr. 3000 za rok (cislo je na ilustraciu, samozrejme ze je to blbost) a kupim si za 2000 bez DPH $nieco. (nemusi byt nutne komp).

Ja chcem, aby som na konci roka teda platil dan z prijmu zo zarobku 1000 eur (zarobil som 3000, 2000 som minul na $nieco, aby som to vedel zarobit). Ale stat povie nie, tento rok zaplatis dan zo zarobku 2500, a dalsie tri roky si tiez mozes zapocitat po 500. To je odpisovanie - v podstate ti to zvysuje zdanitelny prijem v roku, kedy kupis "investicny majetok" a znizuje ti ho v nasledujucich rokoch.

Samozrejme, vykesovat musis vsetko naraz. A to je mimochodom dovod obluby leasingov: cash out = naklad, aj pre investicny majetok.

Odpovedať Hodnotiť:
 

A druhý argument. Všimni si Coffee Lake, ktorým ich Intel uberá. Viac vysokotaktovaných jadier [až 4.7 GHz z továrne], nie zbytočne veľa jadier [á la AMD] na nízkom takte. Intel pochopil, že masterli frekvenciu a že iPC je kritickým faktorom.

Gamer čo hrá v 1920 x 1080, alebo 2560 x 1440 si rozdiel nevšimne, to máš pravdu. Gamer Enthusiast ktorý hrá 4k, 3 x 4K, alebo ultra-wide quad HD [3440 x 1440] si to všimne v min. framerate a max framerate :). Niečo, načo aj AMD prišlo s RX Vega kartami, že nejde len o max fps, ale najmä o min. fps :)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Doplnil by som ze Ryzen ma 64 PCI-E liniek, zatiaľ čo Intel ma menej (okolo 50 ak sa mi dobre marí). Co je dosť veľká konkurenčná výhoda v profesionálnom sektore.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Iba 44 liniek na CPU, zvyšok na PCH. Hej, toto je dosť veľký dealbreaker. Otázne je kde to vie AMD využiť. Pre multiGPGPU áno, inde nie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To len aby som dovysvetlil, to inde nie. Je trochu zvláštne a otázne, či bude X399/TR4 a Threadripper niekedy podporovať HW Raid pripojený priamo na CPU. Ide o to že VROC [virtual raid on CPU] je proprietárna tech Intelu. Teraz pri vydaní aj AMD povedalo, že vraj [nik nevie ako to bude] X399 nepodporuje stavanie raidových polí pri NVMe SSD diskoch. V praxi to znamená to, že hoc narozdiel od Intelu podporuje všetky 3 M.2/U.2 porty pripojené priamo na CPU, dokonca aj všetky okrem jedného PCi-e portu [jeden je na PCH, predposledný z pravidla [fyzicky], nebude ich človek vedieť pravdepodobne hardwarovo spárovať, tak ako to vie Z170/Z270 pri emulácie na RST platforme a X299 pri RSTe platforme [enterprise verzia so vstavaným VROC].
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ale tak, pre multiGPGPU to bude pravdepodobne parádička. Pokiaľ sa budú dať Vega Frontier dobre škálovať, tak 4 x Vega Frontier a Threadripper 1950X [alebo 1998X, skrze SWAG] bude pravdepodobne najsilnejšie GPGPU monštrum na trhu. To je jasné viacmenej už teraz. Je totižto nemožné, aby Intel, okrem teda chystaného 18 jadrového, vedel nakŕmiť lepšie 4 karty [je jedno či Nvidia, alebo AMD] rovnako kvalitne ako 16 jadier. No a samozrejme keď príde 64 vláknový Epyc, tak to bude naozaj drvič kostí. Čo sa však týka nás, bežného plebsu, tak ostáva otázne kde je dobré upísať svoju dušu. Či na stranu modrých, alebo červených.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Vacsina TR4 dosiek ma 2x16-linkove PCIe sloty a 2x8-linkove (+ 4 a 1 linkove pre bizuteriu). Pokial do toho das 4 grafiky, tak 2 budu mat limitovany bandwidth.

X299 dosky maju zase problem, ze jednotlive procesory maju rozlicny pocet pcie lanes, od 16 po 44, takze v zavislosti od cpu niektore veci na doske mozu fungovat, ale nemusia.

Intelovsky raid nie je skutocny raid. Jediny rozdiel voci klasickemu softverovemu je to, ze pole rozpozna uz firmware. Vsetky nevyhody softwaroveho raidu zostavaju, napr. neschopnost garantovat atomicky zapis stripu na vsetky disky.

Ked uz som nacal spolahlivost - cerveny tim ma este jednu vyhodu - podporu ECC RAM uz v zaklade. To je nieco, za co sa u modrych priplaca (nastupom do Xeon ligy). Ked ma masinka 32-64 GB RAM, tak nech je radsej pomalsia (2400) s ECC, ako rychlejsia (3200-3600) bez. Pri tych velkostiach sa uz stava, co to, co bolo kedysi statisticky nepravdepodobne, je uz kazdodenna udalost.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pravda, ale...pre mňa osobne je kritický práve parameter kryptovania dát, skôr ako error correction code pri RAM, alebo nejaké iné featurky hw raidových radičov. O všetko čo potrebujem sa postará RSTe vo Windowse, teda, minimálne sa zatiaľ vždy postaral a ECC pri pamätiach som zatiaľ nikdy nepotreboval, keďže nepoužívam počítač ako server, ale ako render node/workstation/gaming rig :). A VROC mi práve prináša to, čo mi žiadna iná poriadna platforma nevie/nebude vedieť dať. Enterprise featurka na consumerskej/enthusiastskej doske. Parádna vec.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Mna zase ten ich RAID nejako neohromuje.

Mali by moju pozornost, keby vedel este aj hierarchicky storage (mas pool z mensieho rychleho a vacsieho pomaleho disku, prednostne pouziva rychly a ked sa zaplni, zmigruje zriedka pouzivane data na pomaly. Ako napr. Fusion Drive od Apple). Mat 2xSSD s mirrorom a 2xHDD s mirrorom, ktore maju takyto single filesystem by bolo zaujimave.

Ale predpokladam, ze skor to budu vediet ZFS alebo brtfs, ako Intel+Windows - vyzaduje to spolupracu medzi RAIDom a filesystemom, aby mal prislusnu afinitu na alokaciu - co ZFS a brtfs maju, ale svet windows nie.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Ten vedia 10 gbps NASky :) pripravované, ale tak to je Linuxácka doména. U mňa ide o to že som takmer zadarmo dostal 2 x Intel 750 1.2 TB a vzhľadom na to že v raid0 idú takto:

http://dopice.sk/k1P

Tak ich asi v dohľadnej dobe [come on, 2.4 TB of free SSD storage] nahrádzať nebudem. Na servri ich mám cez FreeFile Sync realtiomov synchronizované v idly cez povolený iba read, výhradne, bez cachovania, výkon som omittol. Takže svoju platformu staviam okolo týchto dvoch [troch, ak rátam AiC 750 1.2 TB, ktorý som mal za dobrú cenu v akcii] SSDčiek.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale intel má krajšiu tabulku!
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Mne sa páči viac tá od AMD :)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Ach, nerozumiem, preco vsade na zahranicnych forach, este aj /r/intel rozumie tomu, ze AMD Zen architektura je to najlepsie co tu bolo za posledne roky co sa tyka price/perfomance, len odborna slovač na dsl.sk s tym ma velke problemy.

SiSoft tabulky:
http://dopice.sk/k1u

$1000 TR sa drzi na spici skoro vo vsetkych zo 7 rebrickov. Trosku tam superi s i9 7900x, ktory ma cipset a dosku, ktora tu bude len par mesiacov a moze ist do kosa.

The AMD Ryzen Threadripper is the most powerful processor we’ve ever tested
http://dopice.sk/k1v
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Architktura zlepencov je dobra z vyrobneho a ekonomickeho pohladu, z technickeho rozhodne nie, je to zlepencova architektura, komunikacna zberna je zavisla na rychlosti RAM a z toho plynu mnohe problemy.

Nic nie je na monoliticke jadro, to vie len Intel, nevyhodou je vyssia technologicka narocnost a vyssie vyrobne naklady. Vyhodou je monolit bez latencii narozdiel od AMD zlepencov.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

"Vyhodou je monolit bez latencii" Kaby lake-x ta zdravi, pan bezlatencia
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Kaby Lake nie je zlý. Ide hyper taktovať, aj na vzduchu a robí radosť ľuďom, ktorý plánujú do budúcna 7900/7920X a viac, avšak momentálne nemajú peniažky na tak drahý procák. Ľudia na GA/LTT fórach sú maximálne happy s jeho performancom a v iPC je to úplne božský procesor, čiže ako stvorený na hry. To že ho hneď teraz nahradí Coffee Lake, to je smutné, ale ak chce niekto ostať na X299 platforme a nechce ísť späť na Z270/Z370[?], tak je to mega voľba.

Osobne tomuto kroku Intelu +- rozumiem.

Áno, to že vydali 7900X tak skoro a X299 nedoladený, to je šialene zlé a úbohé. Mali počkať ešte pol roka, alebo rok. TR ani Epyc s trhom za to obdobie nič nestihnú spraviť. Ale tak tu ide o to kto ďalej dociká. A Intel proste nevie zniest pol roka bez dominantného postavenia na trhu, ani len teoreticky. Sú v tomto ako malé soplavé rozmaznané decko a jediný kto na to doplatí sú práve ľudia, ktorí ich produkty používajú.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Čiže máš na výber, rozbabrané a nedokončené AMD, s gigantickým potenciálom ale kvantom Bugov. Alebo ako tak funkčný Intel, s obrovskou vysokohorskou prirážkou a nižším MT výkonom.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Asi netestovali 20 jadrový Xeon :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ryzen používa 4 kúsky kremíku, ale iba dva sú jadrá. Tie ďalšie dva rovnaké kúsky sú atrapy (čistý kremík, žiadne odomykanie ďalších jadier) slúžiaci ako podpora pre chladič. Sú umiestnené diagonálne.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Áno, vieme. Je to DiE primárne navrhnutý pre Epyc, ktorý podporuje 32 jadier, a teda 4 x 8 DiEov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak mne sa AMD velmi paci s novymi CPU a aj GPU, pouzival som tak striedavo intel a AMD v pocitacoch co som mal, teraz vyuzivam v PC Intel i7 4470s, nove ryzeny su najozaj dost dobre, velmi sa mi paci prave ryzen 3, uplne super na lacny komp na nenarocne hranie hier. Drzim im palce aby sa konecene dotiahli poriadne na intel a nech sa pomstia za nejaky boj intelu v case ked bol AMD Athlon 64 a intel nevedel konkurovat. Ta pokuta co intel dostal bola smiesna. Vzdy som bol a budem fanusik ATI (amd), aj ked momentalne mam jednu grafiku od Nvidie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kto dnes hrá hry? Treba si uvedomiť aj segment použitia. Kvalita a stabilita, či na doma, alebo do firmy - jedine INTEL!
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Veru, toho sa trochu bojím. Keď som mal 1700X a X370 od Asusu, tak som pekelne nadával a trápil sa tri mesiace. Ak to isté prinesie aj Threadripper, tak máme na trhu čo nevidieť Coffee Lake, ktorý absolútne pochová Threadripper a
Ryzen 3/5/7 v absolútne každej jednej dostupnej oblasti, okrem multithreadu, ktorý trápi momentálne v aktuálnej vojne iba minimum consumerov.

Jediné čo by mohlo spasiť AMD je podpora zo strany unixu/linxu, a zatiaľ to nevyzerá ružovo.

AMD zlyháva v oblasti pochopenia možnosti nasýtenia trhu a otázky dopytu. Ľudia chcú lacný, výkonný a spoľahlivý procesor. Výkonný dodali, so šialenou spotrebou a otáznym iPC, Lacný v dobrom pomere cena/výkon dodali, so zlou kompatibilitou. A kým sa spamätajú, bude tu CL, ktorý ponúkne lepšiu spotrebu, vyšší výkon per core [iPC] a nižšie ceny. A zase sme tam, kde sme nechceli byť.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Lunex komunita už nie sú len šuplikanti. V priemysle sa na nejaké AMD "ťažké" procesory môže každý vyprdieť.
A už vidím, ako si dá niekto do serveru problémové AMD s Linuxom. Brutalita najhrubšieho zrna. IBM by mohla INTELu konkurovať, ale myslím si, že tí sú už niekde celkom inde.
AMD má zrejme svoje miesto, bohužiaľ, podobne ako šmejd Samsung - BOHUŽIAĽ, ale tak sme to predsa po páde Železnej opony chceli, či nie?
Viem že AmD robilo aj kvalitné obvody, ale tieto súčasné veľké sústa prinášajú väčšie problémy.

INTEL nepotrebuje konkurenciu, ale podporu. Nie ho rozdrbávať z každej strany, ako to často robí EÚ voči americkým firmám...

Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Maniak jeb už na to...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Jasné Maniak, ser na to. Nevidíš že Hamster píše??
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Aj to je zaujímavý pohľad, ale...

...Intel dáva zlé ceny consumerom, veľmi zlé. A to je škoda. A AMD sa snaží v serverovom sektore za každú cenu dokázať, že majú kľúče od miešačky, a to tým, že chcú predávať Epyc procesory za cenu potravín v akcií v Tescu.

Ako to dopadne uvidíme, najmä teda po stránke spoľahlivosti, kompatibility a kvality.

AMD potrebujeme skrze "zdravý trh", avšak slovo zdravý trh už dávno neexistuje. Lebo aj keď AMD plánuje niečo predávať za dobré ceny, neplánujú to slovenské obchody, a ani mnohé zahraničné. Keď som videl úvodné ceny RX Vega kariet, tak sa mi oči pretočili v dolkoch. Ak chcú "konkurovať" 1080ke, ktorá stojí polovicu, ako RX Vega 64, tak im prajem veľa šťastia.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Asi tie miliardové fabriky aj niečo stoja. Len my vidíme všetko ako lusknutie prstami - lusk, a už niekde stojí fabriky so najšpičkovejšou technológiou za miliardy dolárov. Však čo to je, nech tie výrobky aj rozdávajú, nie? Však čo je to dať 5 miliárd pre iNTEL...
Cena je stále zaslúžená. Pozri si ceny procesorov pred 25 rokmi.
To nie je ako zrovnať CRT monitor s LCDčkom!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ani nie. Keďže Intel evidentne drží pod pokličkou tech, ktoré nechce pustiť a pomalinky ich dávkuje krávkam na bitúnku, aby ich mohol čo najdlhšie dojiť. Ich politika je veľmi zvrátená. Keby ich flagship stál 499e s DPH, tak nepoviem ani slovo. Ale 1999e s DPH, je fakt moc. A u nás to bude dobrých 2300 - 2400e, ak s tým niečo nespraví TR, čo asi nespraví, lebo ten ledva stíha na 7900X v MultiThreade.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Súkromné názory...
No iste. ktorý chuj by ich aj pustil???
Ani ten s IQ húpacieho koníka nie!
Po tom všetkom čo dosiahli, koľko museli vynaložiť úsilia, nielen finančného, aby boli tam kde sú...

TR je aká skratka?

Nerozumiem všetkým nelopatizmom...

Aj pre mňa je INTEL drahý, ale AMD si nekúpim ani zadarmo.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

TR = Threadripper, TR4 je pätica pre Threadripper [niečo ako AM4, akurát na X399, TR4].

Pre slovákov a najmä čechov "trídripr"
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Najvacsimi nakupcami serverovych cipov nie su enterprise, ale cloudy. A tam si Intel minuly rok narobil velmi vela zlej krvi, ked Skylake Xeony poskytol iba vybranym partnerom (citaj: Googlu) a nikomu inemu.

Takze si viem velmi dobre predstavit, ze Amazon nakupi nejake masinky s Epycmi, urobi rozdiel v cene jedneho centu na cpuhodinu a zrazu niektori ludia zistia, ze mozu mat o niekolko sto dolarov/mesiac nizsi ucet za AWS, ked to premigruju na AMD platformu.

Ale hej, s cenou Vega FE to dost po-ebali. Som zvedavy na cenu RX. Na druhu stranu sa obavam, ze RX, aj ked bude stat cca ako 1080 (mozno aj trocha viac), pojde ako teple rozky, tak ako teraz RX580 - kvoli minerom. RX580, aj ked ma taky herny vykon ako ma, je uz niekolko tyzdnov unobtanium, lebo ethereum hashrates su vynikajuce.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vega má privysokú spotrebu, oproti 480/580ke, takže neviem či ju budú mať mineri až tak moc v láske.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

vega ma mat 80-100Mhas a spekuluje sa, ze ju rovno mineri vykupia... 1080ti ma 30 ci kolko..
Odpovedať Hodnotiť:
 

V tom prípade dúfam že dobre poslúži minerom a zarobia si na nej. CC [cryptocurrency] trh moc nesledujem. Netuším ako to je a ako to nie je. Pre mňa má GTX 1080 Ti dvojaký význam. GPGU v Creative Cloud/Corel Suite/Maya pre ViewPort akceleráciu [mám ju nonstop na 99% vyhúlenú, pri povedzme 40-50 fps, kde RX580 dávala 10-15 fps] a hry, samozrejme.

Mining ma moc nezaujíma, avšak ako som napísal. Keď to niekomu spraví radosť, ja budem len rád :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja by som kryptomeny zakazal... aj ked amd to preda aspon tam, kedze to vyzera, ze na hry sa vega vobec nehodi. Vykon je OK, ale spotreba...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kryptomeny sú cesta ku slobode, pokiaľ ich neovládne "govt" :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ku čomu??? K akej slobode?? Však dodnes tomu ani trochu nerozumiem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kryptomeny sú o dohode. Prestav si že Ty a ja by sme sa dohodli, že si budeme platiť navzájom v našom biznise coca colovými štupľami. Táto dohoda by platila pre Teba a pre mňa a Tvoj a môj biznis by fungoval na báze "výmenného" obchodu, kde by bol prostredníkom coca colový štupeľ.

O tom sú kryptomeny. Nevzťahujú sa na ne žiadne bankstersko/štátne pravidlá, záťaže, odvody, nič. Stovky tisíc, ak nie milióny ľudí sa dohodli, že si budú platiť virtuálnou menou, ktorej získanie po dohode sa navzájom bude minovaním. Minovanie je akýmsi "krytím" meny.

Tak ako si mal kedysi kryté peniaze zlatom, tak je BTC, ETH a pod. kryté "prácou", ktorú vykonávajú procáky/ASiC/GPU. Samotná mena ako taká je bezcenná, rovnako ako Tvoje a moje eurá, alebo doláre, rovnako ako všetko. Všetko má len takú hodnotu, na akej sa dhodnú minimálne 2 a viaceré strany.

Už rozumieš kryptomenám?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kvapku...

A to minovanie či dolovanie sú medzi sebou v akom vzťahu?
A koľko je za 1 BTC námahy, alebo ako to mám vyjadriť...
Odpovedať Hodnotiť:
 

btc je pyramidova hra, ked ti prvi mali malu namahu, zapli pocitac a nadolovali si kopec btc. Ked sa verejnost dozvedela, ze kazdy moze ratat btc, uz bola znacna cast vydolovana. Pristupilo sa k zvyseniu zlozitosti vypoctov a zrazu ti nestacili graficke karty ani procesory ani.. a musel si kupovat specialny hw. Ale zrazu ani ten nestacil a uz prakticky dolovat btc sa neoplati na nicom. Zakazat!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie tak celkom. BTC je o decentralizácii platieb a o dohode, nie o pyramíde. Pyramída je založená na neistom základe a vždy na konci spadne. BTC nemusí, lebo stojí na dohode a súhlase, nie na podvode, ako pyramídy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bežný smrteľník už 1BTC asi nevyťaží, iba ASiC, alebo prop. GPU based mining site.

BTC je viacmenej uzavretá kapitolka pre "plebs". Pre nás je tu Ethereum.

Dolovanie je v takom vzťahu, že existuje sieť, v ktorej sú všetky BTC zaznamenané [napr. BTC, funguje to tak aj pri ost. forkoch BTC]. Ľudia ich ťažia na svojich nodoch a zapisujú si ich do svojej peňaženky, lokálne u seba, alebo do cloudu [podľa podpory]. V momente ako sa BTC vyťaží, je overený sériou algoritmov a zaznamenaný v poole [bazén, priestor, kde sú všetky aktívne/aktuálne BTC, alebo ekvivalent].

Keď chce človek presunúť BTC z jednej peňaženky do druhej, vie to spraviť priamo, cez záznamové servre, alebo cez treťostranové služby [e.g. GreenAdress, BitGo, Xapo, etc. neviem aké sú ešte].

Tu osobne sa strácam aj ja, ako funguje autentifikácia, ako funguje uskladňovanie, čo sa stane s neaktívnymi BTC po XY rokoch, etc. avšak "majstri z hora" to majú domyslené.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Námaha na vyťaženie sa ráta v jednotke hash/s, a ich odvodeninách [mega, giga, tera, etc.]. Na vyťaženie jednej BTC potrebuješ aktuálne vynaložiť:

http://dopice.sk/k26

Vložíš svoju výpočtovú silu a dostaneš výsledok koľko BTC vyťažíš za deň, týždeň, mesiac, etc.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako zistím, akú výpočtovú silu či čo, mám?
Do toho linku...
Povedzme že mám ten hw čo mám a v ňom 460 GTX...
Odpovedať Hodnotiť:
 

asi taku, ze na vytazenie 1BTC potrebujes tu velku raketu co Musk ide snou na Mars a ty si mravec. A mozno ani mravec niesi, Ecoli si.
Odpovedať Hodnotiť:
 

GTX 460 má 8.5 mhash/s, čiže za mesiac vyťažíš 0.00000008 BTC. 1 BTC = 2894e [teraz, 18:10], tzn. že za mesiac spáliš cca 45 - 55e [ak ma matematika neklame, dal som odber na celú zostavu 500W pri ťažení, vynásobil som to 24 hodinami, potom 30 dňami a potom 0.15e,toľko stojí u malých spotrebiteľov kWh, cca 0.12e u väčších.]. Takže za mesiac minieš suma sumárum aj s pripojením 60e, aby si vyťažil 0,00023152 eura.

Preto sa ťaží Ethereum a BTC už iba cez ASiC moduly, lebo na štandardných kartách je to nevýhodné.

Pre pokoj na duši. GTX 460 má 8.5 mhash/s. GTX 1080 Ti neocnutá stocková má okolo 1 424 mhash/s, RX Vega 64 má okolo 1 584 mhash/s.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pri btc ide hlavne o to, ze transakcie su "nevystopovatelne" a teda sa nevie dokazat kto kolko komu zaplatil. To umoznuje predaj komodit na ciernom trhu a prave preto je nutne tieto meny zakazat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tomuto rozmeru moc nerozumiem... Akože sa nedá dokázať? Nedá zistiť, vystopovať? Ani ak ide o tak závažné trestní činy o akých tu občas čítame? Keď vieme dešifrovať a čo ja viem čo všetko vo svete Internetu dohľadať, že by sme zrovna o tomto nič nedokázali??
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nedá sa dokázať, lebo oficiálne patrí len tomu, kto ho má, ale nepatrí Jožkovi Mrkvičkovi, ale "Tebe", a nepatrí Ferkovi Tarabovi, ale "mne". Tzn. že ich majiteľ nemá meno, ani číslo, ani nič. Máš len peňaženku, ktorá nie je na nič a nikoho viazaná. Ergo. nevystopovateľné.

Dnešné peniaze majú sériové čísla, počet, záznam presunu, platieb, monitorovanie celkovo. BTC nemá absolútne nič, totálne. A pokiaľ človek vykonáva tranzakcie cez VPNku + používa pre komunikáciu povedzme Tor, tak je dokonale neviditeľný.

A keď na to príde, tak aj keby Ťa niekto hneď pristihol ako paltíš za čierny tovar BTC, nemá Ti nič ako dokázať, lebo v tom momente sa vzdáš daného PC/peňaženky a všetká zodpovednosť je vo vzduchu.

Preto sa nedá dokázať. Preto sa eTerroristom platí cez BTC, lebo nik nevie od kiaľ, ani kam tie peniažky smerujú. Tranzakcie kryptomien sú neviditeľné a bez stopy, prakticky, ak sa nerátajú lokálne záznamy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kravina, to rovno mozes zakazat hotovost (co by si banky priali aby sa nedalo nic riesit bez ich vedomia) kedze niekde za orechom ti mozem zaplatit za zihlavu bez toho aby o tom niekto vedel, tak aky problem vidis v tom, ze niekomu platis bez toho aby o tom niekto vedel?
Odpovedať Hodnotiť:
 

hotovost je v podstate zakazana, sumy nad 5k musis platit prevodom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

doplnenie: ...ak si firma, a 15k ak si FO nepodnikatel
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/k27 hotovost nad 5000 je zakazana ... :D vlhky sen zakonodarcov ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

jasne, preto som platil za dom v hotovosti lebo je zakazana a nie nebolo to pod 5000 ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zaplatím za zašifrovanie dát nejakej zaujímavej policajnej stanice. Alebo za niečo sofistikovanejšie, čo je priamo trestným čin veľkého rozsahu.
Za orech dôjde napríklad odpočúvanie, sledovanie, odchytávanie elektronickej komunikácie a podobne.

Takéto "meny" nepodliehajú nejakým pravidlám???
Odpovedať Hodnotiť:
 

rozumies slovu sloboda ako bolo spomenute vyssie? ak ano tak potom nechapem naco sa pytas na nejake pravidla, ak potrebujes pravidla na to aby si sa aj vysral, tak to nie je nic pre teba
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pýtam sa, aby som tomu rozumel aj ja. Aspoň niečomu.
Ty si zrejme chytrejší, Ty tomu rozumieš od narodenia.
Nie som ekonóm. Nejde mi do hlavy, ako potom niekto môže prevádzkovať BTC bankomat. Aj na Slovensku máme aspoň 1ks.
Však ako k tomu firmy prídu, ak chcú na niečo tovarové nelegálne použiť BTC bankomat? Čo na to napríklad naša NBS?
Odpovedať Hodnotiť:
 

S.r.o. a a.s., vlastne ani selfemployed nemôže mať oficiálne "stash" s BTC, či inou kryptomenou. Keď koza alza nakúpi za BTC, v tom momente sú predané na trhu.

Tu sa jedná o samozrejme a evidentne čierne machinácie. Koza to robí preto, aby nemusela platiť štátu, je to pre ňu taká malá atrakcia.

Ako právnická osoba nesmieš mať oficiálne napísané na svoju firmu žiadne kryptomeny. Je to protizákonné.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty vole, vies co je google? tak ked nieco nevies tak si to tam tzv. vygoogli, alebo cely zivot ti pada vsetko rovno do tzv. budky ako to tu zvyknes pisat? hlavne, ze intel je najlepsi to vies automaticky a to ti nikto vysvetlovat nemusi nie? ale aby si nepovedal, ze ide len kritika tak: "bankomat" na bitcoiny funguje jednoducho, podla aktualneho kurzu ti za vlozenu hotovost pripise pocet btc na tvoju penazenku, alebo teda opacne: posles btc na penazenku prevadzkovatela bankomatu a bude ti vydana hotovost v aktualnom kurze, to iste jak s inou menou ... kto by to bol povedal
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kde zostala potom tá tzv. anonymita???
Odpovedať Hodnotiť:
 

tam, ze ja poslem tebe priamo a nemusim riesit zbytocny prevod z analogovych penazi na digitalne a potom ty z digitalnych na analogove, ach boze a nebude to same rozmyslat nikdy
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie nebude. Lebo ja osobne poznám iba legálne bankomaty a tie všetky sú niekam pripojené. Dokonca na centrálu, kde sa dá interaktívne zistiť jeho stav. A každý má kameru a ochranu fyzických peňazí, napríklad oranžovú farbu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

BTC bankomat ale nepatrí žiadnej banke. Je to v podsate počítač, cez ktorý sa po dohode s jednou zo "spoločností", vykupujú BTC a dávajú sa za ne priamo euríčka.

Otázka znie, ako zamaskuješ predaj BTC za Euro. Samozrejme, s tým by Ti vedeli pomôcť šikovní slovenskí podnikatelia. myslím si že toto pre nich predstavuje najmenší problém, nákup neexistujúcich komodít za peniaze, ktoré nie sú ich, etc. etc. etc.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ze ta este bavi cely den sa tu dohadovat s tym idiotom, a este mu vysvetlovat co je co :-D redakcia by mala spravit nejaky test z technologii kym tu dovoli niekomu davat komentare, hned by to tu bolo krajsie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je to fajn relax :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ja to tu musim citat a chytat sa za hlavu :) tam radsej renderuj mesiac a pol to video pre zakaznika
Odpovedať Hodnotiť:
 

Momentálne mám mŕtvy týždeň, idem upgradnúť VGA na vodu a vybaviť nejaké oficialitky :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

vidiet, vidiet :-D btw to sme radsej mohli chatovat namiesto spamovania diskusie na nejakom irc kanali :-D ale ten tlak by som asi nezvladol :-D http://dopice.sk/k28
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nevydržíš tak pustíš...

Čo to o INTEL obvodoch si študujem cca 33 rokov.

Ale mám na to čoraz horší zrak.
Niekedy je lepšie niečo zarypnúť a niečo sa aj spýtať. Dozviem sa oveľa užitočnejšie informácie ako hodinovým seznamovaním...
Krypto meny mi od základu "ušli" a učiť sa niečo o čom nemám ani "šajn" no asi vieš aké to je. Ani nevieš čo sa spýtať...

Odpovedať Hodnotiť:
 

presnejšie 35... je to dosť, ale o značke mi to čosi povedalo a aj o kvalite jej výrobkov. Rovnako mám možnosť frflať 20 rokov na Samsung a iné šmejdy, našťastie mnohé nie sú značky, len nejaké pomenovania...
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/5lu ... ale podla toho ako riesis cesky pisucich ucastnikov tohto cirkusu tak ti to davam zbytocne
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vieš, ja prijímam veci jednoducho a po lopate. Mne text čo si mi poslal sa zíde, ale keď bude na to čas a priestor.
Ten pepík je scestný troll. Píše tu už vyše roka často úplné bludy a zanovitejšie ich natĺka ľuďom do hláv. Nič iné. Tomu sa hovorí vo vašom slovníku tuším troll...

napríklad roob_ aspoň niečo užitočné napíše. Donedávna aj Pietro, či teraz kapitán čo mi vysvetľuje ako truhlíkovi.
:-)

Ďakujem. Čosi som sa pohol v ponímaní novšej doby...
Odpovedať Hodnotiť:
 

bludy tu nepise sam :D btw. s kapitanom sme tu http://dopice.sk/k28 :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

IRC este existuje????
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale isteze, ale dlho si tam nevydrzal :) zrovna ked som bol afk
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked som v 2003 zacal chodit na #slovakia, tak tam bolo permanentne 100+ ludi. Vtedy aj vznikla prezyvka roob, kedze robo bol zabraty...
Odpovedať Hodnotiť:
 

som zabudol zaciatok.. nevydrzal, ked tam su 2 ludia.. ked som v 2003.. :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár