Tvorcovia linuxovej distribúcie Tails, ktorej cieľom je umožniť pristupovať užívateľovi na Internet plne bezpečne a anonymne, vydali v utorok novú hlavnú verziu 3.0.
Cieľom Tails, The Amnesic Incognito Live System, je užívateľom poskytnúť kompletný OS, ktorý v štandardnom nastavení garantuje ich anonymitu a šifrovanie prenášanej komunikácie. Za týmto účelom Tails využíva Tor, pričom v štandardnom nastavení všetky programy komunikujú cez túto sieť a operačný systém nedovoľuje žiadnu inú odchádzajúcu internetovú prevádzku okrem Toru.
Na web sa pristupuje cez Tor Browser, prehliadač postavený na Firefoxe upravovaný tvorcami Toru. Zároveň sú v operačnom systéme predinštalované viaceré ďalšie aplikácie určené pre šifrovanie a zabezpečenie komunikácie.
Tails sa snaží užívateľa ochrániť aj pred zneužívaním prípadných bezpečnostných chýb v jednotlivých zahrnutých aplikáciách, granulárnou kontrolou ich oprávnení pomocou AppArmor a tiež izoláciou procesov a služieb.
Operačný systém je určený pre beh z USB alebo DVD, na lokálnom PC nezanecháva tak žiadne stopy. Zároveň ale užívateľovi umožňuje vytvoriť si perzistentný zašifrovaný súbor s jeho dátami, súbormi a nastaveniami na USB kľúči alebo pamäťovej karte.
Tails 3.0, kliknite pre zväčšenie (screenshot: Tails)
Nová hlavná verzia je postavená na novej verzii Debian 9, ktorá bude vydaná cez víkend. Využíva tiež úplne nový a vďaka multiprocesovej architektúre a izolácii bezpečnejší Tor Browser 7.0 založený na Firefoxe 52 ESR a upgradnuté bolo samozrejme množstvo ďalšieho zahrnutého softvéru.
Tails 3.0 zvýšil bezpečnosť aj využívaním ochrán NX bit a ASLR proti exploitom, využívať sa už dá aj pre nasadenie týchto ochrán iba na 64-bitových procesoroch.
Recenzia prvej beta verzie Tails 3.0 (video: Lawrence Systems)
Celkovo v Tails 3.0 bolo oproti poslednej verzii 2.12 opravených množstvo bezpečnostných chýb a tvorcovia odporúčajú prechod na novú verziu.
Prepracované bolo úvodné dialógové okno s nastavením systému, štandardná vizuálna téma bola prepnutá na čiernu Gnome tému.
Tails je operačným systémom, ktorý okrem iného využíval Edward Snowden a novinári s ktorými komunikoval, na zaistenie bezpečnej komunikácie odolnej odpočúvaniu. Ešte ďalej v podobnom koncepte ako Tails ide operačný systém Whonix, ktorý sa inštaluje na dva fyzické alebo virtuálne počítače s jedným fungujúcim ako brána. Anonymita užívateľa nemusí byť následne výrazne ohrozená ani keď príde k hacknutiu počítača používaného užívateľom, keď prístup do siete Tor vynucuje oddelená brána. Whonix je perzistentný.
Novú verziu Tails 3.0 je možné sťahovať z tails.boum.org.
a naco?
Od: vaskyjugend
|
Pridané:
14.6.2017 14:03
aj tak to vacsinou pouzivaju len pedaci a retardi aby mohli keketiny po internetoch pisat. keby radsej autori tohoto paskvilu robili nieco uzitocne,napriklad mi pomohli uhlie upratat...
A čo sa vydáva na ochranu pred ChemTails? Píšu, že Tails nezanecháva žiadne stopy. A tu máme celé hodiny na nebi stopy od lietadiel, ktorých šírku sme vypočítali na 2,5km! Keď si predstavím tryskáč štartujúci na dráhe pri teplote -60°C ako sa prirodzená kondenzačná stopa časom rozširuje do šírky 2,5 kilometra... Toto vedia vysvetliť iba odborníci zo SHMÚ-je to v poriadku, nič sa nedeje, choďte si radšej spraviť tousty :-)
Najviac a mi paci veta: oproti poslednej verzii 2.12 bolo opravených množstvo bezpečnostných chýb.
Pri dalsej verzii bude zase napísane, že bolo opravených množstvo bezpecnostnych chyb.
Z toho vyplýva, že kazda verzia ma množstvo bezpecnostnych chyb.
Potom aby ste neboli prekvapení keď budete v Tails čosi písať že vám to neuloží ako bežné linuxové distro. Čosi som písal v tails v OO a sejvol som to na plochu a na druhý deň tam nič nebolo :-)