neprihlásený Pondelok, 25. novembra 2024, dnes má meniny Katarína
SSD disky budú mať nové funkcie, vyššiu rýchlosť a nižšiu spotrebu, vďaka NVMe 1.3

Značky: SSD

DSL.sk, 25.5.2017


SSD disky postavené na flash pamäti prípadne jej nástupcoch získajú mnohé nové funkčnosti vďaka novému logickému rozhraniu a protokolu NVMe verzie 1.3. Tieto okrem iného umožnia dosahovať aj reálny vyšší výkon alebo nižšiu spotrebu.

Klasické pevné disky a pôvodne aj SSD disky boli pripájané najmä cez rozhranie SATA vyvinuté samozrejme ešte v ére iba klasických pevných diskov a s viacerými limitmi, ktoré výkonnejšie flashové SSD obmedzujú.

U SSD diskov sa tak postupne prechádza na fyzické pripojenie cez zbernicu PCI Express, pričom logickým komunikačným rozhraním je NVMe, Non-Volatile Memory express, navrhnuté práve pre SSD.

Poslednou hlavnou verziou NVMe je 1.2 už z konca 2014, doplnená len malými vylepšeniami vo verzii 1.2.1.

Na začiatku tohto mesiaca ale organizácia stojaca za štandardom zverejnila novú verziu NVMe 1.3. Upozornil na to a hlavné novinky novej verzie analyzoval Anandtech.

Nová verzia prináša podporu viacerých technických funkčných noviniek, z ktorých niektoré sú podporované v SATA ale v NVMe doteraz chýbali. Viaceré sú ale špecifické a umožňujú efektívnejšie využívať parametre SSD diskov a to napríklad aj pre špecifickejšie nasadenia.

Samotný NVMe priamo nesúvisí s reálnou rýchlosťou rozhrania, keď táto je určená použitým fyzickým rozhraním PCI Express. Novou funkčnosťou, ktorá môže ale umožniť v niektorých prípadoch dosahovať reálny vyšší výkon, je podpora tzv. direktív a v rámci nich streamov.

Operačný systém bude môcť v komunikácii s SSD jednotlivé zapisované bloky dát označovať značkami, ktoré majú označovať príslušnosť dát k rozličným zapisujúcim zdrojom dát. Najmä ak viaceré programy zapisujú dáta naraz, umožní to disku rozlíšiť spolu súvisiace dáte. To mu umožní prispôsobiť fyzické ukladanie dát a ukladať dáta z jednotlivých streamov reálne fyzicky pri sebe a nie navzájom pomiešane. U SSD totiž dáta nie sú dáta fyzicky ukladané podľa logických adries na disku a o reálnom fyzickom umiestnení rozhoduje firmvér SSD mapujúci logické a fyzické umiestnenie.

Novinka môže viesť jednak k lepšiemu výkonu pri samotnom zápise ale najmä k lepšiemu sekvenčnému čítaniu a napríklad menšej fragmentácii uložených dát po zmazaní niektorých z týchto dát.

Nová verzia tiež umožní operačnému systému disku striktne zakázať, aby v úspornom režime prekračoval definovanú malú spotrebu vykonávaním náročných operácií v pozadí ako sú napríklad garbage collection, preusporiadavanie uložených dát. Mobilné zariadenia tak pri napájaní z batérie budú môcť využiť toto nastavenie na predĺženie svojej výdrže, pričom operácie v pozadí povolia pri svojom nabíjaní.

NVMe 1.3 pridáva aj podporu uskutočňovania testov média priamo diskom, aké sú podporované v rámci SMART u ATA diskov. Podporovaný je krátky a rozšírený test.

Pridaná je tiež podpora vymazania dát Sanitize známa zo SATA diskov, ktoré podporujú tiež vymazanie cez funkciu tzv. secure erase. Doteraz NVMe podporovali vymazanie pomocou príkazu Format NVM, funkčnosť Sanitize má poskytovať vyššiu garanciu vymazania všetkých dát napríklad aj z cache a umožňuje explicitne stanoviť či sa dáta odstraňujú vymazaním blokov, prepísaním alebo len zničením šifrovacieho kľúča.

Zlepšili sa možnosti virtualizácie NVMe SSD, pri ktorej jedno fyzické zariadenie vystupuje ako viacero virtuálnych NVMe SSD pripojiteľných napríklad do rozličných virtuálnych strojov. Pribudla tiež podpora špeciálnych boot partícií, z ktorých môže bootovať firmvér, spôsob informovania operačného systému o optimálnej veľkosti I/O a lepší manažment kontroly teploty SSD a následného znižovania výkonu zabraňujúceho prehriatiu.

Kedy by sa mohli na trhu objaviť prvé SSD kompatibilné s NVMe 1.3 a kedy jednotlivé funkcie začnú podporovať jednotlivé operačné systémy zatiaľ nie je známe.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

O2 zvyšuje ceny programov Radosť
Raspberry Pi má nový model, Raspberry Pi Pico 2 W
Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet


Diskusia:
                               
 

"tzv. direktív a v rámci nich streamov."

malo by asi

"tzv. direktív a v rámci ich streamov."

?
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Nie, zavádza sa podpora metadát pod všeobecným označením Directives. V rámci nich je v 1.3 podporovaný jeden typ, Streams.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak potom to chce asi lepsi slovosled
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

alebo len ciarku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Off topic, mozno pre niekoho zaujimavy ale kraken je nedostupny ... pre tych co tam maju par btc celkom stresujuce :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hmm? Čím je nedostupný?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rozumiem tomu dobre ze staci podpora SSD a OS? Bude to automaticky fungovat na sucasnych doskach a chipsetoch atd.?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pekne želanie, ale takto to predsa nefunguje.
Dá sa predpokladať že budeš potrebovať ešte aj nový zdroj, so špeciálnym konektorom na napájanie nového disku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ano.
Fyzicka vrstva PCI-E je len transport. NVMe radic je samozrejme priamo na SSD, teda staci len SSD a OS podpora.

Dalsia vec, co v clanku chyba, je ze vsetky tie nove funkcie su OPTIONAL vratane direktiv, self-testov, mazania, virtualizacie, boot particii, telemetrie, managementu, riadenia pri prehrievani aj hlasenia RTC.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár