neprihlásený Utorok, 26. novembra 2024, dnes má meniny Kornel
NASA ide skúmať slnečnú sústavu miniatúrnymi satelitmi, pripravuje 10 misií

Značky: NASAvesmírveda a výskum

DSL.sk, 27.3.2017


Americká vesmírna agentúra NASA bude čoraz intenzívnejšie na svoje misie využívať tie najmenšie formáty satelitov respektíve sônd.

Aktuálne totiž NASA po šiestich na jeseň predstavených misiách využívajúcich takéto malé satelity na skúmanie Zeme posunula do ďalšej fázy ďalších desať misií, ktoré budú pomocou najmenších satelitov a sônd skúmať aj ostatné vzdialenejšie objekty slnečnej sústavy.

Nové misie budú postavené na o niečo väčších satelitoch ako na jeseň predstavené misie. Kým tieto využívajú satelity veľkosti typicky niekoľkých spojených kociek formátu CubeSat, 10 cm x 10 cm x 10 cm, misie pre slnečnú sústavu buď používajú sondy zložené z výrazne väčšieho počtu CubeSat kociek, 6, 12 alebo dokonca 24, alebo stále malé ale už väčšie satelity do hmotnosti 180 kg.

Najmenšie CubeSat satelity boli v minulosti využívané najmä na rozličné relatívne nenákladné experimenty. S miniaturizáciou a zlepšovaním parametrov technológií majú ale čoraz širšie uplatnenie a využívajú sa alebo sa s nimi počíta už aj v niektorých komerčných projektoch.

Satelity takýchto rozmerov majú typicky menšiu spoľahlivosť ako tradičné veľké satelity, keď okrem iného neposkytujú priestor na redundanciu. Zároveň sú ale výrazne lacnejšie, ako na výrobu, vypustenie tak na vývoj. Spoľahlivosť sa dá samozrejme ale zvýšiť použitím viacerých kompletných redundantných satelitov.

Dve z navrhovaných misií majú skúmať Mesiac. Jedna má analyzovať prvkové zloženie Mesiaca a testovať nový spôsob navigácie pomocou röntgenového žiarenia a druhá pomocou merania elektromagnetických polí a solárneho vetra študovať cyklus vodíka. Obe misie počítajú so sondou skladajúcou sa z 12 CubeSat jednotiek.




Satelity NASA pre skúmanie Zeme z misií predstavených na jeseň, RAVAN (hore) a CYGNSS, kliknite pre zväčšenie (foto: The Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory a University of Michigan)



Ďalšie dve misie majú skúmať Venušu, ďalšie dve Mars, dve asteroidy a dve vonkajšie planéty slnečnej sústavy, konkrétne Urán a Jupiter.

Kým v novembri predstavené misie sú misiami, ktoré sa už realizujú alebo sa budú realizovať v najbližšom období, desať nových misií je v štádiu prípravy a NASA im aktuálne pridelila len financie na vypracovanie detailného konceptu misie. Spolu dostali misie 3.6 miliónov dolárov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Ceny RAM by v 2025 mohli klesnúť, odhadujú analytici
Štátna zaručená konverzia dokumentov má zase výpadok
O2 zvyšuje ceny programov Radosť - aktualizácia 1
Raspberry Pi má nový model, Raspberry Pi Pico 2 W
Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami


Diskusia:
                               
 

za chvilu budu vystrelovat androidove mobili a tlacit si vo velkom kancli obrazky co pofotia. cez laser ci z coho bude ten kozmicky gigabitovy internet.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

a maju povolenie od slovenskeho leteckeho uradu ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kontaktujte nás prosím pre upresnenie informácií na redukcia at dsl.sk
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Takže posielajú na misiu fotoaparáty... No aspoň budú fotky z mobilu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

farebne aspon 4k
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár