neprihlásený Nedeľa, 24. novembra 2024, dnes má meniny Emília
Architektúru Zen bude AMD používať štyri roky

Značky: AMDZen / RyzenCPU

DSL.sk, 9.1.2017


Na novej procesorovej mikroarchitektúre Zen budú procesory spoločnosti AMD postavené až štyri najbližšie roky.

Potvrdil to CTO spoločnosti Mark Papermaster pre PC World.

AMD predpokladane bude mikroarchitektúru mierne inovovať a prípadne ju prenesie na nový výrobný proces, pričom Papermaster naznačil tri plánované inovácie, teda priemerne jednu každý ďalší rok.

Pre AMD ide v poslednom období o typickú dobu používania jednej architektúry, keď Bulldozer využíva od roku 2011, K10 využívala od 2007 do 2010 a K8 od 2003 do 2007.

Intel v minulosti prichádzal s novou mikroarchitektúrou každé dva roky, pričom zároveň v ostatné roky zase každé dva roky prechádzal na nový výrobný cyklus. V uplynulom roku ale už prešiel na trojročný cyklus, pričom nová generácia Kaby Lake je jeho prvou hlavnou generáciou CPU v poslednom čase, u ktorej neprešiel na novú mikroarchitektúru ani na zásadne nový výrobný proces. Zlepšenie dosiahol tak len najmä miernym zvýšením taktu u porovnateľných modelov oproti Skylake, výkon na cyklus pochopiteľne zlepšený nebol.

S doterajšími procesormi ale AMD za Intelom v posledných rokoch zaostávala v maximálnom výkone a tiež pomere výkonu a spotreby, pričom Zen procesory by mohli podľa zatiaľ prezentovaných a uniknutých informácií rozdiel medzi Intelom a AMD minimálne výrazne znížiť.

AMD okrem avíza štvorročného obdobia pre Zen avizuje, že tentokrát budú jej nové procesory reálne dostupné hneď s uvedením. Kedy sa tak stane ale nie je jasné, keď zatiaľ avizovala ako termín len prvý štvrťrok tohto roka. Podľa tvrdení taiwanských novín DigiTimes by sa tak malo stať na prelome februára a marca, noviny ale avizovali masovú dostupnosť o niečo neskôr ako uvedenie.

Podľa ďalších informácií AMD pre PC World by pri prvom uvedení desktopových Ryzen procesorov nemali byť uvedené len 8-jadrové modely ale aj nižšie modely. Očakávajú sa najmä štvorjadrové modely, detaily AMD nezverejnila.

Avizuje ale, že každý Ryzen bude pretaktovateľný. Procesory sú určené pre päticu AM4, pretaktovávanie bude možné ale iba na doskách s čipsetmi X370, X300 alebo B350.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu


Diskusia:
                               
 

Zaujimala by ma cena a co to realne spravi s cenami intel procesorov. Intel nemal v podstate konkurenciu v segmente vykonnych procesorov a jeho ceny zacali byt drobatko ustrelene. Dobra konkurencia nemoze byt predsa zla. Len dufam, ze AMD si tiez neda podobne ceny....
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

AMD nie je v situácii, kedy by mohlo diktovať cenovú politiku, takže ceny budú určite nižšie. Lenže to boli aj doteraz a výsledok je biedny... Takže rozhodne pomer cena/výkon, myslím hlavne ten výkon, pokiaľ bude vysoký, budú aj kupci. Intel tiež éru s Core 2 Duo začal s vyššími cenami, ale vysokým výkonom.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Cele mesiace sa omiela, ze nejvykonnejsi 8C16T Ryzen by mal byt dost pod 400 $. Ak ponukne 75-80% vykonu 8C16T Intel Extremneho hovada v sc. 2011v3 za 1000-1200 $ (nerozoberam frekvencie a IPC), bude to ulta-mega-total-brutal pecka s 2x lepsim pomerom cena/vykon a Intel-dementel by musel zlacnit svoje tisic eurove 8C16T hovada na cca 500-600 $/€. Alebo zazracne vydat ich verzie pretaktovane o 100% (t.j. na cca 7 GHz, co je ultra-chujina).
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

Tak drahy INTEL CPU mat nemusim a to AMD si aj tak nekupim. Preco? Lebo cena?? Nenaseriem si kýbel problémov, lebo aMd...
Odpovedať Známka: -7.0 Hodnotiť:
 

Hlavne aby to bol poriadny skok k lepsiemu, inak uvidime dalsie 4 roky AMD v srabe.. :)
Dufam, ze niekto porobi aj undervolt testy, to tiez povie svoje o kvalite.
O cenach nema velky zmysel diskutovat, tie mozu obaja zmenit zo dna na den...kvalitu chipu uz vsak nie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V dnesnych procesoroch sa pri starte OS nahrava firmware, ktory moze vylepsit dany procesor a opravit hardwarove a softwarove chyby.

A ked to nebude fungovat, mozes sa stazovat na lamparni.
Odpovedať Známka: -8.5 Hodnotiť:
 

To uz nie je ono..takmer vzdy sa to prejavi negativne na vykone.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tu mas priklad, kde to pomoze:
http://dopice.sk/iUn
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

ale, intel priniesol novu architekturu naposledy so sandy bridge (pred 6 rokmi).
Vsetko po tom je uz len mierne vylepsovanie, ale vzdy je to postavene na rovnakom zaklade s rovnakym dekoderom, rovnakou micro-op cache a rovnakou physical register file architekturou.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Skoro spravne. Novu architekturu Intel-dementel vydal naposledy v roka pana 2009 ked vysiel Nehalem, t.j. pred takmer 8 rokmi.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

tazko verit kedze skok so sandy bridge bol taky velky, ale asi doladili
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

kuratenko karpave hej, doladili ...

sa laskavo pozri na prvy Bulldozer z 2011 a Carriro, resp. Bristol-Ridge (DDR4) z roka pana 2015/2016 (posledny Excavator a optimalizovany Excavator s DDR4). IPC vyssie o 25%, vykon na watt 2-2,5x vyssi ... uz medzi Bulldozerom a Pilledriverom boli optimalizacie co zvysili IPC o 8-10%
Odpovedať Hodnotiť:
 

Citujem z https://goo.gl/EspTD7: Nehalem byl vskutku revoluční ve všech směrech. Jedno bylo a je jasné, Intel vzal ty nejlepší myšlenky svých vývojářů a spojil je s nejlepšími myšlenkami vývojářů AMD, které si ale vzal bez jejich svolení. Vznikla architektura, jež vládne desktopu dodnes a každý rok je pouze vylepšovaná, nikoliv od základu překopaná. Vzhledem vzhledem k její efektivitě (a chybějící konkurenci) to není potřeba.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Hlavními novinkami Nehalemu byla integrace paměťového řadiče do procesoru a to dokonce tříkanálového, zcela jiná komunikační sběrnice se systémem místo zastaralé a pomalé FSB, vylepšený Front-end, Hyper-Threading, nový Out-of-Order engine, větší a vylepšená cache, správa energie, Turbo režimy atd. Intel tehdy hrál vabank a vše vsadil na jednu kartu (uvedl serverový čip do desktopu), jak se později ukázalo měl v ruce trumfy. Nehalem byl čistokrevný serverový čip a jeho pozice v klasickém desktopu byla velkým riskem, ten ale vyšel. O stejný postup se později AMD pokoušelo s architekturou Bulldozer, bohužel bez úspěchu .......
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To si uz nikto nepamata na 1066 MHz FSB Core2Duo a Core2Quad, ktore mali mamutie L2 cache a ziadne L3. Od Nehalemu neexistuje FSB tak ako predtym a cache system bol tiez "troska" prepracovany, ponivac L2 cache su pidi-midi a L3 su mamutie.

Takze noch ein mal die ganze Erinnerung: novu architekturu Intel-dementel vydal naposledy v roka pana 2009 ked vysiel Nehalem, t.j. pred takmer 8 rokmi.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

No a posuskava sa ze zbrusu novu (a teda ozaj novu) architekturu (a nie len vycackavanie existujucej) Intel-dementel prinesie v 2020, t.j. po 11 rokoch !!!!!!!!!!!
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Pridanie jedneho ALU (IvyB vs. Haswell), vylepsovanie spracovavania instrikcii na exitujucej architekture, zvysovanie roznych cache, ci pridanie nejakej priblblej instrukcnej sady (TSX, SGX), ktoru nevyuzije 99,9999% populacie (aha to bolo optimisticke, to by bolo az 15 ludi v CZ/SK spolu) ... nic z toho nerobi novu architerkuru ... novy vyrobny proces samozrejme tiez nie.

Staci sa pozriet jak vyzeralo prve Pentium4 Wilamette 1,3-1,4 GHz v 2000 a posledne Pentium4 Prescott2M, Cedarmill, PentiumD v 2005/2006. A medzitym bolo asi tak 5-6 vylepseni/revizii jadra (Napr. aj NorthwoodA a NorthwoodB boli dve revizie jedneho TAKMER VOBEC NEZMENENEHO jadra). A NIKTO TO VTEDY NENAZYVAL NOVE GENERACIE Pentia4 !!! Dnes to mozne je, pretoze pojmy devalvuju: nanometre, generacie ...
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

The paragon of unidastrndeng these issues is right here!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vies co Pjetro ? Kup si Intel, a vydavaj novu architekturu kazdy rok, preco nie ?

Preco by mala akakolvek firma, vydavat novu architeturu CPU podla toho, ako si zrovna ty myslis ze by malo byt ? Ked pritom nevlastnis ani jednu akciu danej firmy. Si zkaznik, nie decision maker. Wake up.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pre zakaznika za decision makera nepovazujucu firmu moze byt Wake up mozno este dolezitejsi.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Ja neprikazujem Intelu aby vydaval novu architekturu kazdy rok, to je absolutne nemozne. Ja len konstatujem fakt, jak to je. V miulosti to slo rychlejsie a nove architektury prichadzali castejsie (286/386/486/P5 aka obchodna znacka Pentium 1993-1998, P6 aka PII/PIII 1998-2000) ... Proste kazdych par rokov. So slepou vetvou Pentiom4 to trvalo 6 rokov (2000-2006) a revolucny architektonicky koncept Core2 (ktory vykastroval Centrino z roku 2003 a PIII z roku 1999) si zasluzil vlastnu novu obchodnu znacku Core2. LENZE potom prisiel rok 2009 a odvtedy sme ziadnu novu architekturu nevideli. Takze dnes sme defacto na Core3. A to az roku 2020 budeme !!!!!!!! A co by sa dialo?
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

To by tu furt lamam BFU do oci svietili napisy Core3Duo, Core3Quad, Core3Hexa, Core3Octa a Core3Deka? Ne, ne, ne, ne, ne, ne, to by tak neslo ! Aby tu 11 rokov svietli furt tie iste napisy Core3volaco. Miesto toho treba kazdy rok vymyslat nove prihorene kodove nazvy od Nehalemu az po CoffeeLake aby bolo akoze kazdy rok nieco tzv "nove", aby sa lama BFU nezbesnila od nudy tak kazdy rok vydavat nejake nove akoze tzv "generacie", cul sme uz na 7xxx.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Uz si hotovy?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 


Petrík, keby bolo podľa Teba, autá by už dlhé roky jazdili nadzvukovou rýchlosťou... ;=)))

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

kuratenko kubko - to som tu vysvetloval uz pred 5 rokmi, ze keby sa v automobilovom priemysle dialo to co v IT od 1970 po 2010 (kde sa veci posunuli o 9 ci 12 rádov), tak jazdime rychlsotopu svetla, s bilionom pasazierov a spotrebou 0,01 kvapky benzinu na 100 km
Odpovedať Hodnotiť:
 

A co?
Co by si na ich mieste robil ty?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Sak to iste.

Len konstatujem fakty, ze intel-dementel nevydal novu generaciu/architekturu cpu od roku pana 2009.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

A este takto, co je na tom, ze nevydali ziadnu novy architekturu 11 rokov ?

Vies ako to je, ked sa koleso toci, netreba vymyslat nieco nove ....
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

popripade to vyjadrime takto: ked nie je konkurencia (ktora by ma valcovala), netreba sa snazit vymyslat nieco nove
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Ano, presne tak.
Ako vravis robil by si to iste.
Konkurenciu nemaju, tak svoje postavenie vyuzivaju. AMD aj keby bol zen porovnatelny s intelom, tak aj keby intel nic nove nepriniesol tak este dlho bude intel lidrom trhu, lebo proste ludia nebudu ochotni kupit amd. Vsak ani teraz kopa ludi nie je ochotna kupit amd, aj ked by im stacil.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

na druhu stranu nieje az tak problem vymysliet nieco nove, problem je to spravit rentabilne a aby si na tom aj zarobil. Do vyvoja v PC sfere za poslednych 10 rokov snad najviac zasiahla celosvetova kriza 2008, odkedy uz nieje bezny upgrade vsetkych pc vo firme. Dnes vyhadzujes pc uz fakt len ked su nepouzitelne pomale alebo sa pokazia. No a ktomu sa este pridala konkurencia s nestastnym buldozer fx..
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

esti: ...nieje bezny KAZDE 4 ROKY upgrade vsetkych..
Odpovedať Hodnotiť:
 

oh goon.es.d. what amazing hair! We are a famiy of red heads-- but the blong won out with my boys. Oh how Iwould have another child if I could be promised a little girl with red curly hair!
Odpovedať Hodnotiť:
 

kuratenko, stale sa ohanas tou generaciou a uz vyse mesiaca si sa nezmohol ani na definiciu, co tou generaciou vlastne myslis...

ubohe...
Odpovedať Hodnotiť:
 

definicia (ktora by bola dostatocna) neexistuje

tvoj mozog ale nie je schopny pochopit ze aj napriek tomu je mozne povadet co pod ten pojem spada alebo nie

v sucasnej vedeckej obci existuje paradigma podla ktorej vlatne este stale nemame uspokojujucu definiciu na pojem "zivot" - a napriek tomu veselo vravime co je zive a co nie - a to celkom spravne na rozdiel od oznacovania nejakeho priblbleho vylepsenia CPU novou generaciou ci architekturou, kde aj idiot vidi ze to nie je ziadna nova generacia CPU ani nova achitektura CPU

teda pardon, okrem nooooobleta
ale povedal som si ze na tvoje komentare uz nebudem reagovat
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

ale, ale, kuratenko, tak to teda mame ale problemicek.

kedze, podla teba, definicia 'tvojej generacie' neexistuje - ako vies, co je, podla teba, este rovnaka 'tvoja generacia' a co uz nie?

ps: generacia produktu, generacny stav a zivotopis dielu su odborne terminy, ktore su jednoznacne definovane a maju jednoznacne definovane pravidla za ktorych dochadza k ich zmene.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No daj Tvoje CPU generácie, v praxi. A môžeš aj po lopate, sedím vzadu...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

po lopate a v praxi? easy...
definicia v praxi hovori, ze generacia je stav v case, pocas ktoreho sa ti nemenia funkcne charakteristiky produktu, technologia vyroby (a material).

to znamena:
- dokial na nic nesahas a nestaras sa, je vsetko ok a mas rovnaku generaciu.
- akonahle ale zmenis funkcnost produktu napr. pri cpu pridanie instrukcnej sady, musis automaticky zmenit aj generaciu/stav. klavesnica napr. zmenis ergonomiu alebo vylepsis mechaniku switchov...
- menis aj, keby si zmenil napr. fabriku na vyrobu - robis doma, prejdes na gf...
- tiez menis, keby si zmenil kremik na InGa alebo nanoC...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

hovno, takze podla teba mame dnes asi tak tristoosemdesiatusiedmu generaciu procesorov styristodevedesiatudeviatu generaciu pocitacich strojov od babbegovho diferencialneho stroja
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale no, pjetricek, na niekoho, kto ani len netusi, co to vlastne ta generacia je, mas dost silne slova...
alebo si, kuratenko malicke, uz konecne rozmyslelo formulaciu, co vlastne bude nazyvat tou generaciou produktu?

ps: netusil som, ze lord babbage zalozil intel, a celu tu dobu vyrabali programovattelne masiny! to je hadam najvacsie zvestovanie od cias, ked duch svaty obstastnil nejaku pannu :)

mas k tomu aj nejake tie zdroje, alebo zase taras do vetra?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

najprv si ujasni, odkedy tie tvoje "generacie" budes pocitat, pretoze generacie pocitacov (programovatelnbych pocitacich strojov) sa bezne datuju do odbobia pred storocim a mozno to v pripade neprogramovatelnych potiahnut aj pred 3 storociami

co sa tyka procesorov, tak to by slo tazsie, kedze procesor uzrel svetlo sveta v 1968 (ci 1971, ako chceme)
Odpovedať Hodnotiť:
 

pjetricek, kuratenko male, lebo intel je tu so svojimi procesormi uz tri storocia na trhu, ze ano?

ci mas aj nejaky ten model intel neprogramovatelnej masiny z pred 300 rokov?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jebať celé Amd...!
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Nápodobne Maniak. Nápodobne...!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Byty v riti.. máš teploty?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Keep these arictles coming as they've opened many new doors for me.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mal som moznosť mat AMD a vždy to skoncilo tým, že som prešiel na Intel. Lebo vzdy nieco nechcelo isť tak ako malo. Nevyznam sa v tých procesoroch ani kúsok, ale ak to šlape bez problemov na Inteli, prečo to potom drhne na AMD. Myslím tým beh rôznych programov, sekenie aplikácii a pod.
Ked beriem nový počítač, očakávam, že pojde všetko hladko a primerane rýchlo k daneému výkonu zostavy.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

A to záleží dosť o Tvojho správcu systému, že? Teda kto Ti tam čo nainštaloval a ako... vrátane OS.
Odpovedať Hodnotiť:
 

frcim uz nejaky ten rok, mozno aj piaty na amd phenom 2 x2 .... a cuduj sa svete GTA V mi bezi plynulo, crysis 1,2,3 ide celkom v pohode, dayZ bolo problematicke ... ale odkedy ide na DX 11 tak je v pohode .... GTX 1060
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si Borec, ty si fakt bohec...
Hmm...
šup šup mamke pod sukne a nevyliezaj kým sa dospeláci bavia.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár