Spoločnosti SpaceX sa dnes v skorých ranných hodinách podaril ďalší úspešný návrat prvého stupňa jej rakety Falcon.
Raketa tentokrát vynášala loď Dragon na nízku obežnú dráhu k medzinárodnej vesmírnej stanici ISS a mohla sa tak vrátiť na plošinu v mieste štartu, na Myse Canaveral na Floride.
Raketa odštartovala o 6:45 stredoeurópskeho letného času a prvý stupeň sa úspešne vrátil o približne osem minút.
Technológia návratu prvého stupňa rakety je dôležitou technológiou, keď umožní výrazne znížiť ceny letov do vesmíru. Konkrétne podľa skorších informácií Muska opakované znovupoužívanie len prvého stupňa umožní znížiť cenu letu Falcon 9 zo 61 na 43 miliónov dolárov.
SpaceX sa podaril úspešný návrat jej prvého stupňa už päťkrát, prvýkrát už v decembri minulého roka na plošinu na pevnine, ďalšie tri razy na loď v oceáne a teraz znovu na pevninu.
Out on LZ-1. We just completed the post-landing inspection and all systems look good. Ready to fly again. pic.twitter.com/1OfA8h7Vrf
Prvý stupeň rakety Falcon po dnešnom úspešnom návrate, kliknite pre zväčšenie (foto: Elon Musk)
Zároveň päťkrát sa jej návrat nepodaril a žiadny úspešne vrátený prvý stupeň zatiaľ nepoužila opakovane.
Dnešný úspešný návrat prvého stupňa rakety Falcon (video: SpaceX)
Jednoduchší návrat na pevninu nie je vždy možný najmä pri vynášaní nákladu na vyššiu obežnú dráhu, keď pri takýchto letoch sa prvý stupeň dostane horizontálne ďalej od miesta štartu, letí viac horizontálne a rýchlejšie a nemá dostatok paliva na návrat na miesto štartu.
Re: šetrenie sa nekoná
Od: 48484
|
Pridané:
18.7.2016 15:08
Netreba byt naivny, v prvom rade musia plnit dohodnute zakazky. Maloktory zakaznik pojde do takeho rizika a aj ak ano, musia ho vopchat niekam do uz nabiteho kalendara. Pri tomto lete bola zakaznikom NASA, neuspechom by riskovali stratu zakaziek v miliardach dolarov.