Spoločnosť Google v pondelok predstavila nový projekt, Projekt Bloks.
Bloks si dáva za cieľ pomôcť naučiť deti programovať hravou formou.
To je podľa Google pre ne užitočné nielen kvôli naučeniu sa samotného programovania ale aj pre naučenie sa myslieť algoritmickým spôsobom pomáhajúcim pri riešení rozličných ďalších typov problémov.
Bloks je v súčasnosti zatiaľ otvorenejšia platforma, ktorá má už ale v súčasnosti jasnú víziu podoby finálnych produktov a k dispozícii je aj ukážkový prototyp.
Bloks je stavebnicou, v ktorej deti kombinujú tri typy základných prvkov a program vytvárajú z fyzických dielov reprezentujúcich jednotlivé kroky programu. K programovaniu tak nie sú potrebné počítače a dá sa realizovať hravejšou formou.
Centrálny tzv. mozgový diel riadi celú zostavenú konfiguráciu. Prepája sa s viacerými stavebnými dielmi, základnými doskami, pričom na každom je umiestnený jeden tzv. puk.
Ukážka vývojovej verzie stavebnice Projekt Blok, najväčší centrálny diel vľavo, prázdna základná doska vpravo, ostatné základné dosky osadené pukmi, kliknite pre zväčšenie (foto: Google)
Jadrom konštrukcie funkčných konfigurácií sú práve puky, ktoré sú nositeľom samotných inštrukcií programu. Základné dosky ich čítajú z pukov pomocou kapacitného senzora a puky môžu byť pasívne. Inštrukcie sa prenášajú cez základné dosky do centrálneho dielu. Ten je postavený na Raspberry Pi Zero, inštrukcie interpretuje a na ich základe napríklad bezdrôtovo riadi ovládané hračky, napríklad kresliaceho robota.
Predstavenie Projektu Bloks (video: Google)
Programy sa následne vytvárajú práve výberom postupnosti pukov a spôsobu ich uloženia. Príklad uvádza skombinovanie nasledovných pukov riadiacich kresliaceho robota, opakuj nasledujúce inštrukcie, nakresli štvorec, otoč sa o 60 stupňov, urob daný cyklus šesť krát.
Puky nemusia byť ale iba pasívnymi inštrukciami a môžu v nich byť napríklad aj prepínače, senzory a výstupy a vytvárať pomocou nich má byť možné aj komplexnejšie programy.
Projekt Bloks nie je úplne novým typom učenia sa programovania, aj doteraz existovalo viacero napríklad jednoduchých programovacích jazykov umožňujúcich programovať podobnými jednoduchými inštrukciami a napríklad ovládať virtuálneho robota.
Google zrejme neplánuje ponúkať vlastný finálny produkt, chce vyvinúť len platformu následne využiteľnú tvorcami a dizajnérmi hier. Prezentovaný prototyp vytvorila IDEO a na projekte spolupracuje aj Paulo Blikstein zo Stanfordu. Ďalšie detaily o projekte je možné nájsť na projectbloks.withgoogle.com.
Re: radsej by mali
Od: autobus
|
Pridané:
28.6.2016 9:59
ale vyzera to tak isto ako programovanie pre LEGO roboty. zas raz nic nove pod slnkom. btw minecraft je kruta vec, moj 8rocny brat je z toho hotovy rovnako ako cela škola.
Ja to vravim davno, raz nas to zabije. Uz to prehaname. Ale je to znamy fakt uz kopec storoci ze sami to budeme chciet. Nikto nas nutit nebude. Ked som to cital prvykrat tak 30 rokov dozadu neveril som. A uz je to tu.
Re: jetotak
Od reg.: Jaa 1
|
Pridané:
28.6.2016 9:36
Vidis teba to uz dostalo. Uz nie si schopny autonomne vnimat, rozpoznavat a hlavne rozumiet citanemu textu. Ja som pisal ze sami to budeme chciet nie ze nam to nanuti nejaky vazal z Bruselu. Ale chapem ze to mesto sa teraz po brexite dost omielalo a ty si uz v stave ze nedokazes vnimat suvislosti.