neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
USA postavia dva 150-petaflopové superpočítače

Značky: superpočítačeUSANvidiaIBMPowerGPU

DSL.sk, 20.11.2014


Dvoje výskumné laboratóriá spadajúce pod Ministerstvo energetiky USA, Oak Ridge National Laboratories a Lawrence Livermore National Laboratories, si objednali postavenie dvoch superpočítačov s očakávaným výkonom 150 petaflopov za sekundu, teda 150 x 10 ^ 15 matematických operácií za sekundu.

Ministerstvo o tom informovalo na konci uplynulého týždňa.

Nové superpočítače tak budú mať približne trojnásobný výkon ako súčasný najvýkonnejší superpočítač sveta, čínsky Tianhe-2 s maximálnym teoretickým výkonom 54.9 petaflopov / s a výkonom v benchmarku Linpack 33.9 petaflopov / s.

Vo výskumných organizáciách Ministerstva energetiky USA sa už viacero rokov nachádzajú tie najvýkonnejšie superpočítače sveta. V aktuálnom rebríčku najvýkonnejších superpočítačov patrí Titanu v Oak Ridge National Laboratories druhé miesto s maximálnym teoretickým výkonom 27.1 Pflops / s, superpočítaču Sequoia v Lawrence Livermore National Laboratories tretie miesto s výkonom 20.1 Pflops / s a superpočítaču Mira v Argonne National Laboratory piate miesto s výkonom 10 Pflops / s.


Prezentácia nových superpočítačov (video: Nvidia)



Dva nové superpočítače budú niesť mená Summit a Sierra a oba budú postavené na hybridnej architektúre s Power 9 procesormi od IBM a GPU Volta od Nvidie, prepojenými spojmi Nvidia NVLink. Prepojenie jednotlivých uzlov bude zabezpečovať InfiniBand.

Detailnú konfiguráciu superpočítačov USA nezverejnili, napríklad Summit má mať ale približne 3400 výpočtových uzlov, na každom bližšie nešpecifikovaný počet Power 9 procesorov a Volta GPU a viac ako 512 GB pamäte. Spotreba superpočítačov má dosahovať 11.4 MW a 13.1 MW.

Superpočítače by mali byť uvedené do prevádzky v roku 2017 a spolu budú stáť 325 miliónov dolárov. Použité majú byť podľa oznámenia okrem iného pri vývoji nových zdrojov energie, objavovaní nových materiálov, zlepšovaní presnosti klimatických modelov, v astrofyzike, chémii a biológii.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16


Diskusia:
                               
 

posielam Aurela
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

A kolko ma ten nas Laurel? 0.13 petaflopu ? :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

yMDEfs http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

TO K TOMU ESTE ELEKTRAREN TREBA.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Ak by takyto superpocitac zapojili na 110V napätie, uz budu iba potrebovat 120kA rozvody aby to stihali napajat.
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Lebo Ty asi nepoznáš vyššie napätie pre rozvody, však?
Však určite to majú v mieste, kde majú príslušnú prípojku, neboj.
A tie rozvody v rámci budovy už ľahko porobia, aj keď robustné.
Odpovedať Známka: -2.2 Hodnotiť:
 

a? kde je problem? si este nebol v nejakej tej vacsej hlinikarni (slovalco, napr.), ze nie?
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Lebo vsetci bezne chodime na vylet do hlinikarne. :D
Odpovedať Známka: 7.7 Hodnotiť:
 

Nie, zial vnutri hlinikarne SNP v Ziari nad Hronom som nebol. Ale porovnavat elektolyticku vanu na hlinik kde sice tecu 200kA prudy ale iba pri 4,2V s napajanim jedneho pocitaca mi nepripada korektne. Islo mi iba o imaginarnu predstavu, ako by asi mohla vyzerat taka superzasuvka, z ktorej by sa malo utiahnut napajanie jedneho takeho superpocitaca. Ake velke nozove kontakty by na take prudy boli potrebne. A aky prierez by museli mat vodice. Samozrejme je mi jasne, ze tento pocitac si vyzaduje celkom ine riesenie napajacich rozvodov. Btw, v oblasti kV a kA som doma, aj ked ma zivi IT.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Jeden maly detail, nie je to 'jeden pocitac' - je to mrte vela skrin poprepajanych dokopy, ktorych kazdy moze mat od oka cca 5-10 kilowatt spotreby. Na to, aby si to napojil, ti staci vyhradit si extra miestnost, jebnut do nej jeden mrte velky transformator, nahodit upsku, natahat popod zem vedenie a ponapajat vsetky tie skrine. To by nemal byt skoro ziadny problem. Vacsia vyzva bude rozumne vyuzit vsetko to teplo, ktore pri prevadzke toho superpocitaca vznikne.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Použité budú na vyťaženie zostávajúcej meny bitcoin v čo najkratšom období:)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

hlavne s tymi nvidia vypoctovymi grafikami, ktore su v dolovani btc 2x pamalsie ako amd (hracske nvidia grafiky aj 4x-6x pomalsie v dolovani btc)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

hracske grafiky su v dolovani pomalsie naschval, aby si ich nekupoval miesto tesiel.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Kto posledne dva roky minuje BTC grafikami? A ked si tak sprosty tak Ti to vysvetlim, CUDA v GTX ma ine zameranie na ktore funguje 100%, len to by si musel mat predstavu o 2D, 3D, CAD a inych aplikaciach, v ktorych aj herne Nvidia drtia AMD vdaka CUDA. Pjetro posledne roky spis, odkedy Ta nechala zena tak si vylievas zlost na nespravnych miestach. Tie Tvoje siahodlhe prispevky su toho dokazom, nuda je o nicom, vybehni von alebo co.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Cuda alebo opencl, v opencl vyhrava AMD
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

A OpenCL vyhrava jedine v syntetickych benchmarkoch. A to je cely problem. Vo vsetkych produktivnych aplikaciach na CUDA nestaci a o tom to cele je. Mozes si mastit bambus a striekat na monitor nad benchmarkovym vysledkom v OpenCL napriklad AMD 290X, ale ked pride na lamanie chleba napriklad v aplikacich tak mi stokrat lepsie posluzi hoci aj herna GTX cez CUDA ako 290X. Profi vysperkovane Quadro je zase uplne ina liga. Tak potom o com? A nejaky mining dnes niekoho zaujima? Hype uz davno skoncil a grafikami to nema zmysel. Takze zdoraznovat nejaky imaginarny vypoctovy vykon Radeonov je taka vyhoda ako zdoraznovat v aute paranomaticku strechu, sice realne nic z toho nemas, ale mozes si nadtym mastit konektor.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Aku strechu?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

paranormalne automaticku - bonus s poltergeistom :D
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Kuratenko karpave, urazky si laskavo odpusti, lebo ja som s tebou husi nepasol a o mojom sukromnom zivote nevies ani hovno.

Mne je jasne ze su aplikacie a vyuzitia kde nVidia vyhrava a zase su ine aplikacie a vyuzitia kde sa lepsie dari AMD grafikam. Vono su to totiz "trocha" odlisne architektury.

Pripada mi divne pisat osobne zamena s velkymi pismenami na znak ucty a pritom mat blbe poznamky a narazky na sukromny zivot o ktorom ako som uz napisal nevies ani...
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

To ze nevie o tvojom sukromnom zivote nic, neznamena ze nema pravdu :)
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

sukromny zivot bokom, panko ale pravdu nema, lebo pozna len autodesk a adobe vyuzitie, no ako bolo spominane na hruby vykon vo vypoctoch cez opencl je nvidia slabsia, mimo ine quadro su zvacsa hracske grafiky s upravenym biosom optimalizovanym na profi grafiku, tesla su na vypocty
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

HAHAHA, ze "pri vývoji nových zdrojov energie, objavovaní nových materiálov, zlepšovaní presnosti klimatických modelov, v astrofyzike, chémii a biológii." :D:D:D:D
Keby to na to pouzivali, tak teraz som vyklobaseny pri bazene a pozeram zapad slnka... z Marsu.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 


Darmo, na sledovanie a dešifrovanie komunikácie treba poriadny výkon :) Ale čo je tých pár stovák miliónov pre USA :)

Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

no uz by sa len niekto unuval to prehanat cez ministerstvo energetiky. vsak armada aj cia maju rozpocet na projekty ku ktorym nemaju pristup ani kongresmani, tam by sa take pocitace stratili medzi supertajnymi lietadlami,materialmi a inou omackou.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

kongresmani sice mozno na projekty nevidia, ale na peniaze ano, cez ministerstvo energetiky to robia uz dlho. celkom mozne ze outsourcing (min.energ. > cia/nsa) vymysleli prave oni :D
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

nestratis, take velke objemy jednoducho neskryjes. Odhalit sa to da sledovanim logistiky alebo stopovanim materialov...
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

keby ten comp bol pre ine ministerstvo, clovjek by si mohol mysliet ze stary comp uz nedokazal popocitat statny dlh USA ;)
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

Z toho by sa dala urobiť tepláreň pre menšie mestečko :D
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

To je nič pretože ukradnutý slovenský superpočítač bude mať teraz minimálne 0,128 pentaflopov.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Na vypocet pocasia nad Kežmarkom to staci.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Cez den vidno, v noci tma. To by mohlo stacit.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

ale za to uz ego nemoze! :D
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

summit bude mat 150-300 a siera cca 100 Pflops.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Jeden bude monitorovat vojnu na jednom fronte a druhe bude simulovat vysledky vojny s xxx
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Ale to uz vymysleli v startreku, konkretne - Star Trek TOS 01x23 - Příchuť zkázy (A Taste of Armageddon). A v dieli ST TOS 01x19 - Zítra bude včera (Tomorrow Is Yesterday) si este nez vstupil do politiky zahral Slota :D
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

GCTXBG http://www.QS3PE5ZGdxC9IoVKTAPT2DBYpPkMKqfz.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

SLOVALCO ma nevypovedatelnu zlodejsku zmluvu na odber elektrickej energie..... vykon 1 TurboGeneratora 235 MWe je potrebny na napajanie spominanej SLOVALCO firmicky.......
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

podotykam SUPER LACNEJ ELEKTRINY
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Uz by mohli ten vykon udavat v pocte cracknurych mailov za sekundu
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

150 x 10 ^ 15 matematických operácií za sekundu. Co je jedna matematicka operacia? +-*/ ?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/bme
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

everybody do the flop
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

a zaco ich postavia za ten hlboko minusovy rozpocet ? :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

kde je problem?
clovek ma tiez zvycajne par tisic hypoteku, alebo splaca uver na auto, etc... teda sa da povedat, ze je pernamentne v minuse.

otazka: ako len dokaze prezit? z coho si zaplati veceru? :o)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

takže Murikáni majú za dokopy 300 petaflopov za 325 miliónov dolárov, čo je 260 miliónov dolárov. Aurel idú dvíhať o 30 teraflopov za 2,46 mega EUR. čiže priamou úmerou by sme my za rovnaký výkov zaplatili (10 000X väčší) 24,6mld EUR. Za jednotku výkonu tak platíme skoro 95X toľko ako USA. Toto sa DPH-čkou, Clom, dovozom, dvojročnou zárukou atď obhájiť nedá. Jak to je kurva možné že zodpovedné osoby ešte nevisia na kandelábroch???
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

platis si za presnost.
plus existuje nieco ako instrukcna sada - ppc dokazu zrobit trochu viac ako grafiky.

aby som to to ozrejmil mrte jednoducho - mas vyratat 2^4 /=16/.
mas cigana, ktory vyliezol zo zds - ARM, GPU, ktory to bude ratat takto:
= 2x2x2x2
= ////2+2/ + /2+2// + /2+2// + /2+2//
= 2+2+2+2+2+2+2+2
= 1+1+1+1+1+1+1+1+1+1 + 1+1+1+1+1+1
= 16 prstov
+ moze sa ojebat

a mas typka na vyske, co to da z hlavy - PPC.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Aj tak to neobhajis, kandelabre su dobre riesenie
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

lol, ked si povies :)

to mas ako keby si si na vozenie materialu na stavbu kupil miatu, lebo stoji len 500 eciek, jeta :)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ja som to ratal z hlavy takto: 2^5 / 2
Odpovedať Hodnotiť:
 

OK, ja rozumiem že rozdiely v jednotlivých architektúrach môžu byť veľké, ale aby ten rozdiel bol 95 násobný tak to je trocha moc. OK, IBM, PowerPC, vs grafika. aj keď to neporovnám priamo rovnako ako nemôžem priamo porovnať cenu Fabie a 5kového Bavoráka, aj tak je to kurva veľa. Môžu sa oháňať že musia zobrať Power kvôly kompatibilite so súčasnými časťami, ale aj tak je to veľa. USAci platia 867 EUR za teraflop, 130 teraflopov čo aurel bude mať po novom by američanov vyšlo 112666 EUR, ako komplet nový stroj Aj keď tam určite sú nejaké ďaľšie náklady, že sa to nedá prepočítať priamou úmerou, alé tá cena je nehorázne prehnaná, za tých 2,5 mega čo idú dať do nárastu výkonu sme mohli mať, nech nežerem minimálne 10 nových Aurelov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

musis si aj zistit na co bol ten ich pocitac primarne urceny - a tou vecou bolo prave meteo +- hippie crap naokolo. na meteo je najlepsie prave ppc, najma kvoli sirokemu spektru podpornych programov aj ked je omnoho nefektivnejsie oproti cpu/gpu kombu.

ak si spomenies, uz vtedy, ked ho stavali, sme pindali na to, ze je to predrazene. ale ked si porovnas superpocitace naookolo, co sa meteo sfery tyka, temer vsetky /a ak nie aj vsetky/ su postavene na architekture ppc. takze sa to utriaslo.

a kedze uz teraz mas hracku postavenu, upgrade zase stavias na povodnej architekture. vypoctovy vykon zozerie len nieco vyse mega, zvysok ide na soft a disky...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ta kombinacia gpu a cpu nie je zle rozhodnutie. Jedna sa o iniciativu openpower, ktorej je NVIDIA clenom.

Power9 zatial nema ani roadmap, tazko sa da odhadnut co tam bude nove.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

to, ze cpu+gpu je na figu, nikto netvrdi. skor len to, ze sa toto kombo pre tuto situaciu zrovna nehodi (aj ked je lacnejsie a energeticky menej narocne).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano, to nespochybnujem ze PPC je univerzalnejsie, uz na to existuje soft, atd. Tazko sa vycisluje cenova efektivita. Obrazne, do kompu si mozem dat high eng intel za tisicku, alebo tri celerony s tretinovym vykonom po 50 eur ( obrazne, netvrdim ze sa to da, pripadne sedia ceny). Uplne chapem ze ina architektura moze stat niekolnonasobne viac, a bude robit iny typ prace. Kazdopadne 95 nasobny rozdiel je strasne vela aj na rozdielne architektury. Mne to smrdi korupciou. Najlepsie by bolo porovnat kolko platili ine staty za PPC, idealne v priblizne rovnakom vykone.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár