neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Intel má chybu v Haswell aj Broadwell CPU, musel zakázať funkčnosť BIOS-mi

Značky: Intelx86CPU

DSL.sk, 14.8.2014


V procesoroch mikroarchitektúry Haswell a pripravovaných procesoroch novej mikroarchitektúry Broadwell sa nachádza chyba, kvôli ktorej spoločnosť Intel kompletne vypína novú funkčnosť TSX v týchto procesoroch aktualizáciou mikrokódu cez aktualizácie BIOS-u.

Upozornil na to Tech Report.

Intel pridal nové rozšírenie inštrukčnej x86 sady TSX, Transactional Synchronization eXtensions, práve v Haswell procesoroch. Účelom TSX je rýchle bezpečné spúšťanie atomických kritických sekcií kódu pristupujúcich k zdieľaným dátam viacerými threadmi inštrukcií, ktoré sa umožňuje vyhnúť hardvérovému zamykaniu pamäte a zrýchľuje tak beh multithreadových aplikácií.

V implementácii TSX bola ale objavená zatiaľ verejne bližšie nešpecifikovaná chyba, kvôli ktorej môže využívanie TSX viesť podľa Intelu k nepredvídateľnému správaniu systému.

Chybu sa podľa Intelu síce prejavuje len pri splnení komplexných podmienok časovania, napriek tomu Intel funkčnosť TSX úplne zakazuje v nových aj už predaných a inštalovaných procesoroch aktualizáciou mikrokódu pomocou aktualizácií BIOS-ov. Chyba je tak zrejme v hardvéri a nie je ju možné opraviť aktualizáciou mikrokódu.

Či má chyba aj bezpečnostné dôsledky a jej zneužitím je možné získať neautorizovaný prístup nie je zatiaľ známe.

Chyba je prítomná vo všetkých doterajších Haswell procesoroch s podporou TSX, v pripravovaných Haswell-E a Haswell-EP procesoroch aj prvých Broadwell-Y Core M procesoroch, ktoré Intel už začal vyrábať.

Chyba by v súčasnosti nemala predstavovať reálne riziko pri používaní bežného softvéru neobsahujúceho úmyselný škodlivý kód cielený na zneužitie tejto chyby, keďže využívanie TSX užitočného najmä v serverových aplikáciách zatiaľ podľa dostupných informácií nie je dostatočne rozšírené. Čo všetko môže zneužitím chyby dosiahnuť škodlivý kód nie je zatiaľ známe, keď Intel detaily chyby zatiaľ nezverejnil.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video
Google chce údajne na notebooky nasadiť Android namiesto ChromeOS


Diskusia:
                               
 

Každému chipu by ste mali prelepiť 37. pin, lebo ten vedie priamo do NSA.
Posielam lepiacu pásku.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Ked ho budete sledovat skocite pred budovou NSA
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Otazka je, ze kam potom dopadnem ked tam skocim.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

stevovu Izolacku? :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

:(


Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

Výborne, kúpil som si chybný produkt... Ako zákazník mám nárok na reklamáciu a odstránenie chyby alebo výmenu zariadenia za niečo čo ešte nieje vymyslené ?
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Intel síce valcuje svojími technológiami, ale keď si to zrátam na paprči, tak okrem prvého Sandyho mali všetky ich procáky, alebo ich generačno korelujúce chipsety nejakú vadu. Buď zle "odizolovaný" tranzistor, alebo nekvalitnú teplovodivú pastu, alebo chybu vo virtualizácii, či iné "featury", ktoré vždy Intelu proste prešli. Začína to byť riadne hlúpe, že "gods among insect" - teda veľký a všemohúci Intel na poli procesorov a chipsetov, robí takéto prešľapy. Najhoršie na tom je že im to proste prechádza.

A to nie je len Intel, to sú všetci veľký výrobcovia elektroniky a ich televízory, mobily, notebooky, periférie, a kľudne aj práčky, chladničky, mikrovlnky a sporáky. Jednoducho sa spraví "drobná chybka" a ľudia na to dlabú.

No a čo že má 80% M8mičiek nažltlý display, to je "feature", nie bug. Zabudnite na 8-9000K bielu, postačí Vám aj tých 3500-5000K, že áno?
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

vies, teraz je doba o kvantite a nie kvalite. Rychlo nieco zbuchat, a pustit do sveta, aby sme boli cool, ved drobne chybicky sa doladia neskor a mam pocit, ze sa zacina coraz viac presadzovat heslo: najlepsi tester je priamo zakaznik. Najma ked vidim niektore totalne nelogicke ovladania, pripadne trivialne chyby, ktore by sa odhalili, keby to aj niekto testoval.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

tak si kup amd, ked ti intel vadi. mas slobodu vyberu...

alebo si ho ukradni tak isto, ako si si ukradol teamviewer, chudobny pan 'podnikatel' s 1700 zakaznikmi.

k ostatnym feature - dokial to ludia kupuju, tak sa to bude tak robit.
Odpovedať Známka: -6.6 Hodnotiť:
 

toto je nazor chudaka.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

asi tak
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ale no, ezio, zmenit nick a este si aj pritakavat... to som nevidel uz poriadne dlho...
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nebolo to tak davno, ked bola zaruka iba pol roka. Na to, ze je na svete tolko krestanov, moslimov, a dalsich duchovnych ludi. Az moc sa upinaju na tento pominutelny svet :D a nevedia sa zmierit, ze raz clovek nieco ma a za chvilku uz nema
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

AMD malo naposledy podobnu chybu v PhenomI. Prejavovala sa len vynimocne, ale aj tak to chlapsky priznali. Tato intelovska chyba je oooooooovela bezvyznamnejsia, a keby ti to nepovedia tak 99,9999999999999999% ludi si ju nevsimne. Ovela vaznejsie bolo, ked im v chipsetoch pre haswell padali usb3 zariadenia a museli odlozit uvedenie, resp. vedome tie dosky vydali a potom menili. Alebo ked im v prvom core i odpalovalo radic v procaku ked si dal >1,65V ramy...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Si si tym isty? Bulldozer ma bugov tiez pomerne dost.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

napriklad? daj taky vacsi, ako ked Maxtor disky nesli na nforce4 chipsetoch alebo ked Via KT133 nevedel ist na 133FSB tak pre vtedajsie athlony museli hned nasledne vydat opraveny 133a...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

chyba s USB 3 zariadeniami v 8 serii cipssetov bola taka ista blbost a pre 99,99% ludi nezistitelna... zariadenia normalne fungovali... co sa mohlo stat bolo nieco v zmysle ze si mal otvoreny word dokument z USB 3 zariadenia, dal si uspat PC a po prebudeni si sa na ten kluc nemohol dostat... data aj vsetko ostatne tam ale ostali, zariadenie stacilo vytiahnut a zapojit... samozrejme to neni pravidlo a je tam dalsich x podmienok ktore treba splnit aby sa to prejavilo...
ziadna vazna chyba to nie je, vazne chyby su uplne ineho typu
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

tak potom faktze zavazna chyba bola napr. v PIII 1133, ked ho intel stiahol z trhu. Alebo 4GHz Pentium4, ktore malo byt/nebolo vydane...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toto obdobie som si nikdy nijako naozaj nevšimol. A myslím si, že ani nikomu nechýbalo...
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je asi taká rada ako: "Namiesto toaleťáku používaj žihľavu so savom."
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Sandy Bridge mal zas vadne chipsety ked si dobre pamatam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

KAZDY JEDEN, cpu, mcu, soc, od tych najposlednejsich 8bitov po tutifruti 64bit soc maju bugy, zober si hoc aky datasheet a pohladaj tam errata. Intelu to vobec neprechadza, army su zabugovane ze by si tomu sam neveril a nikto o tom nepise a nieje to vobec pocut, intel na to doplaca lebo je hned vsetko publikovane. intel arm amd freescale ti stm a milion dalsich 20% design 80% validation, bohuzial aj testy robia len ludia a vela krat je chyba v samotnom teste a tak ti ju test neodhali, alebo je extremne specificka a prejavi sa po mesiacoch pouzivania atd, kukuk trochu viac na problematiku. ono to nezacina byt riadne hlupe, ze "gods among insects" ale je to uplne normalna vec od prvych elektronkovych pocitacov. zato ze je intel tam kde je doplaca na podobne veci najviac.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

"tutifruti 64bit" to je čo prosím Ťa???
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak, tak.

Haswell ma v errata 131 chyb. Len kvapka v mori.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je tato chyba aj na Haswell refresh?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keďže je aj na ešte nevydanom Broadwell tak je určite aj na Haswell refresh.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Preto je masakier cien na alze :-D
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Nic nove si myslim, nic nie je uplne 100% ak je cpu dobry, tak chipset nie, ak chipset tak doska, alebo konfiguracia komponentov z ktorych je vyrobeny cely komp. Ziadny "scaling" nato neexistuje.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár