neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
AMD chystá ARM CPU pre mobilné zariadenia, vyvíja vlastné výkonné ARM jadro K12

Značky: AMDARMCPUx86

DSL.sk, 6.5.2014


Spoločnosť AMD, s výrazným odstupom druhý najväčší výrobca x86 procesorov, v pondelok predstavila svoje plány najmä v oblasti ARM procesorov na najbližšie dva roky.

ARM oznámila plán vyrábať ARM procesory ešte na konci roku 2012.

Prvý modelový rad ARM procesorov od AMD Opteron A1100 je určený pre servery, je postavený na štandardných 64-bitových ARM jadrách Cortex-A57 a vyrábaný je 28-nm výrobným procesom. A1100 procesory majú štyri alebo osem jadier, maximálne 4 MB L2 cache a 8 MB L3 cache a dvojkanálový radič pamäti.

AMD v pondelok prezentovala funkčný bežiaci server s jej A1100 procesorom, na doske ktorého boli štyri DIMM sloty pre maximálne 128 GB DDR3, dva PCI Express sloty, 8 SATA portov a na ktorom bežala ARM verzia linuxovej distribúcie Fedora.

Spoločnosť v súčasnosti vyrába vzorky procesora a začať dodávať na trh ho plánuje vo štvrtom štvrťroku.

V budúcom roku chce AMD vstúpiť na trh ARM procesorov pre mobilné zariadenia, pričom tieto budú založené na verzii štandardného jadra Cortex-A57 optimalizovanej na nízku spotrebu. Tieto procesory majú byť vyrábané 20-nm procesom a majú integrovať výkonné GCN grafiky Radeon. Podporovať majú architektúru HSA, v ktorej môže CPU aj GPU jadrá priamo pristupovať k rovnakému adresnému priestoru systémovej pamäte a GPU v takýchto procesoroch je možné výrazne efektívnejšie využívať na iné ako grafické výpočty.


Plány AMD v oblasti ARM procesorov (obrázok: AMD)



Nové ARM procesory budú uvedené v rámci širšej iniciatívy SkyBridge, v rámci ktorej bude AMD vyrábať pinovo kompatibilné ARM a x86 procesory. To výrobcom umožní vyvinúť jeden spoločný hardvér a predávať dve jeho verzie, buď s ARM procesorom alebo x86 procesorom. x86 procesory pre SkyBridge budú postavené na Puma+ jadrách, nasledovníkoch súčasných Puma jadier.

AMD zároveň vyvíja úplne nové vlastné 64-bitové ARM jadro K12, prvé procesory s ktorým plánuje predstaviť v roku 2016. K12 má byť podľa AMD výkonné zároveň so zachovaním nízkej spotreby.

Podobne ako u SkyBridge budú ARM procesory s jadrom K12 kompabilné s unifikovanou platformou využiteľnou zároveň pre x86 procesory, pričom pre túto platformu vyvíja AMD aj novú výkonnú x86 architektúru.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video
Google chce údajne na notebooky nasadiť Android namiesto ChromeOS


Diskusia:
                               
 

Zeby sa AMD pohlo konecne?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

v AMD potrebuju vyssie cisla.

teraz budu predavat 2 modul cpu (aka 4 jadro v amd chapani) s 8 jadrovou grafikou ako 12 jadrovy procak a modlit sa aby sa niekto chytil. potom mozno 2 modul + 20 arm jadier a 8 jadrovu grafiku ako nextgen AMD 32 core 'ultimate: play the game' procesor.

a blbci sa budu cudovat, preco konkurencia ma len 6+6 core.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

amd potrebuje zvysit vykon na 1 vlakno a takt, a znizit potrebu. Prave ked zacalo ist za cislami (vysokofrekvencna K11) to zacalo sledovat do sraciek
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

amd potrebuje v prvom rade na komplet prekopat celu architekturu - tak, ako to par rokov dozadu spravil intel, ked im doplo, ze s 1.21 niggahertzami sa daleko nedostanu.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Choď im to povedať že to zle robia a ukáž im to ako sa vyrába procesor.
..ďalší internetový blb čo zožral celú múdrosť sveta a do všetkého sa rozumie.
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

A ty si korunovany blb ktoreho jebe ze ho niekto predstihol :D ty internetovy paladin...
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

keby si bol na svete trosku dlhsie, tak si spomenies, ze nieco takehoto tu uz bolo - v dobe, ked intel sral na dektopy. vtedy sa v pani intelaci sustredili na servery a legacy podporu pre firmy. (rovnako ako teraz AMD na apu a mobily).
amd ich v desktopoch predbehlo a ludia zacali na intel pindat.
intel potom prekopal vsetko od zakladu, za vzor si zobral serverovy xeon, a z celeho tohto mixu vznikla 'core' architektura.
a odvtedy hra amd druhe husle.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

vzor pre core bola stara PentiumIII, resp. mobilny pentiumM, odvodeny od PIII.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ku ktoremu primiesali tech z xeonov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mozno hej. Roob vsak napisal spravne, jednoznacne treba zvysit IPC (ktore je u Intelu o 50-70% vyssie) a ako sa to dosiahne je druha vec. Prekopaniu architektury (mysli sa x86 CPU) sa asi vsak nebude dat vyhnut. Podobne sa tomu nevyhol Intel v 2006, ked pochoval Netburst a Pentia 4. Ci uz sa vyzili prvky z existujucich konceptov (architektura P6 z Pentii III, architektura v Xeonoch, pouzitelne zvysky Netburstu), alebo nove pristpy je druha vec. Netburst Pentium 4 vsak bolo prekopane (to je bez diskusie) a vzniklo Core 2 Duo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chyba. Cisla su vzdy marketingovy oblb. AMD nepotrebuje ziadne cisla. Nech uz vyjadruju cokolvek. Pocej jadier, vlakien, spojenych jadier, frekvenciu, cache ... AMD potrebuje vyssie IPC, ktore bude robit dobre meno same sebe.

Zober si hypoteticku situaciu: ked AMD vyrobi klasický 6 jadrovy (6 vlaknovy) x86 CPU na 3 GHz, ktory rozdrti este neexistujuci buduci 8 jadrovy 16 vlaknovy Hasswell Extreme na 3,6 GHz, tak nie su potrebne ziadne marketingove cisla na oblb. To sa vsak bohuzial tak skoro nestane. V tomto konkretnom pripade by sa vsak AMD pysilo nie vyssimi cislami, ale NIZSIMI! Aha pozrite nas 6-vlaknak rozdrti Intelovsky 16-vlaknak a este k tomu na mensej frekvencii. Mozne by to bolo vdaka comu?

VYSSIEMU IPC (vykonu na jadro a na takt).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano, aj IPC je cislo, nikdy vsak doteraz nebolo pouzire okato a marketingovo, aby o skratne IPC vedela aj dementna blondynka.

Blondynka o nejakych jadrach v procesochoch uz pocula, multi-jadrova vojna zacala v roku pana 2003 (pred 11 rokmi) a pocet jadier je stale relativne silny marketingovy nastroj (a to uz nielen v PC, existuju tabletky, dementfóny ...). IPC nie je marketingovy nastroj. V tom case (2003) sa zasa skoncila GHz vojna, ked sa pochopilo, ze nema zmysel sa hnat nad 4 GHz. Keby sa neskoncila GHz vojna (a fyzikalne zakony jednoducho umoznovali zvysovat frekvecnie ako v 1993-2003), t.j. asi na 50-nasobok, dnes mame v pocitacoch 1-jadrove, 1-vlaknove 200-250 GHz procaky, cili 1/4 THz a zacne sa pomaly schylovat k 1/2 a 1 THz vojne.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Inak kto vymyslel hybridne miesanie x86 CPU jadier a celych SP blokov v GPU, by som zbavil svojpravnosti, zobral nie len obciansky preukaz, ale aj rodny list a zavesil za gule do prievanu.

Tam sa stava definicia jadra ovela vagnejsia ako definicia nevyspytatelnosti.

Staci zgruopvat SP v GPU po mensich blokoch (napr. nie po 128 ci 64, ale iba po 32 SP) a potom GPU s 512 SP ma hned 512/32 = 16 SP blokov (v kazdom 32 SP), dementne oznacenych ako jadra. A hned je 16 jadrova GPU !!!! Sak to je na vrazdu.

2-jadrova GPU moze byt dnes jedine 2x jeden vyrobeny cip. Defacto zlepec na jednom GPU plosaku. ANI TO VSAK NEEXISTUJE. Existuju len 2-jadrove VGA s dvoma GPU, ktore su od seba 10 cm daleko a nie na jednom GPU plosaku 3 mm daleko. O nativnych 2-jadrovych GPU uz ani nehovorim. Takze uz ani 2-jadrove GPU neexistuje! Iba 2-jadrova VGA (cela graficka karta). A niekto zacne hadzat pojmy ako 6-jadrove GPU. No postavit ho pred popravciu catu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tu vidno ze marketingovy potencial "jadra" ci "jadrovosti" este nie je zdalekaaaa vycerpany a este moze vela prispiet k dementizacii pospoliteho ludu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zachvilu bude pocet jadier tak absolutne irelevantne a nicnehovoriace a zavadzajuce cislo, ako frekvencia pred 12 rokmi. Rovnako ako mohol mat CPU s frekv. 2 GHz vykon ako iny CPU na 3 GHz (uvazujuc vzdy iba 1 jadro a 1 vlakno), kvoli odlisnej architekture CPU, podobne moze mat 10-jadrove APU horsi vykon (v CPU aj GPU) ako 6-jadrove APU nielen kvoli odlisnej architekture CPU & GPU, ale dodatocne aj kvoli kurevsky spakvilovatelemu a zhovadilemu chapaniu pojmu "jadro".
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ked do toho jadroveho pomixovaneho bordelu pridaju nielen x86 jadra a vhodne zvolene velke SP bloky, ale aj ARM jadra ako napisal amd-man, dielo bude dokonane.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako hororim, ked marketingove oddelenie AMD prezentuje Kaveri 7700K ako 10 jadrove APU s 10 vypoctovymi jadrami, treba ich odstrelit.

http://goo.gl/aBcfzk
Odpovedať Hodnotiť:
 

hybridne riesenie bolo spociatku zamyslane (a mozno stale je) nie na nahradenie VGA integrovanej v chipsete alebo dedikovanej, ale ako koprocesor k CPU. GPU malo ratat niektore ulohy, ktore z principu vie ratat GPU ryychlejsie. K tomu ale treba sw - napr. na prehravanie videi H264 je uz bezne aby to ratala grafika (ci uz v APU alebo hociaka ina) Toto riesenie ked sa dotiahne do konca bude genialne. Co sa tyka poctu jadier VGA, tak tam pre laika 1chipova VGA = 1 jadrova, napriek tomu, ze napr taky Titan ma 2880 stram procesorov/vypocetnych jednotiek a teda by kludne zniesol pomenovanie 2880 jadrova grafika - ozdiel medzi jadrami a vypocetnymi jednotkami je uz zas na inu debatu, pre BFU sa takto ale kludne mozeme dohodnut.

zhrnme to.. AMD straca aj koli blbemu rozhodnutiz vydat FX bez integrovanej VGA, co je koli rozhodnutiu ponechat sAM3, co som si vtedy myslel ze je dobry napad. Dnes vidim ze nebol.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Napríklad mňa nejaké GPU v procesore vôbec nezaujíma. Prajem si v CPU mať 8 normálnych výkonných a úsporných jadierok, povedzme na 2.4GHz a s max spotrebou tak do 35W. To by ešte šlo. Nepotrebujem aby spotrebu, výkon, cenu a čo ja viem čo komplikoval GPU čip rovno v procesore aneviem aké obrovské cache SRAM na čipe a neviem koľké GHz! A teda nepotrebujem ani maximálny výkon za každú cenu. Viac jadierkové procesory sa ako úsporné a optimalizované v x86 rade hádam ani nerobia.
A samozrejme Intel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak chces 8 jadro, kup si xeon 1230 v3 a mas pokoj.

alebo si kup silne 4 jadro s rovnakou spotrebou (resp. uspornu i7, ked uz velmi chces), bo skor sa ti oplatia 4 rychle ako 8 pomalych - lebo drviva vacsina je bud singlethread alebo aj ked viac treadov vyuziva, tak sa vsetky spravaju ako 4 - 8 jednotlivych procesov a nie ako jeden proces dynamicky rozflakany po 4-8 vlaknach.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a co taky 25W Athlon X4 5350 ? To nieje "viac jadierkovy" ? alebo cela rada kabini? A ze teba to nezaujima, pozri si nejake spotreby celych zostav, ci maju lepsiu spotrebu tie s PCIe grafikou alebo tie co to "komplikuju s GPU v procesore"
Odpovedať Hodnotiť:
 

tu mas:
4+4 /alebo 8 jadier - zalezi ako to mas rad/ za 35W
http://ark.intel.com/products/75121

10+10 /alebo rovnych 20 jadier/ za 70W :D
http://ark.intel.com/products/76159

problem?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked by mi niekto povedal, ze AMD ma v APU 512 jadrovu grafiku, a diskretnu 2560 ci 2880 jadrovu grafiku, tak by som ho dal zavriet do blazninca. Cochvila bude 10000 jadrova.

V casoch ked vladli Ati X1950Pro ci X1950XT (samozrejme ziadne unifokovane shadery vtedy neboli) so 16 texture units a 8 vertex pipelines (co by radoby dnes 24 unifikovanych SP), nikto ju vtedy nenazyval 24-jadrova grafika.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To nie je celkom pravda, pretoze vdaka 8 ACE moze realne A10-7700 (7800) APU vykonavat 10 (12) roznych uloh paralelne. Ze je to debinly marketing na "veci neznalych" - s tym suhlasim.

oznacenie 512 / 2880 a pod. "jadrove" grafiky je vsak uplna blbost, pretoze to by potom mali oznacovat CPU ako n-jadrove podla poctu ALU / AGU prip. este aj SIMD (resp. "intelovske ekvivalenty" v jadrach kde su do schopnosti jednotlyvych "execution ports" priamo primiesane x87 a SIMD instrukcie). A to sme potom pri serverovych CPU uz na 100+.

Z pohladu "compute core" je pocet uvadzany pri apu sice pritiahnuty za vlasy ale sedi. Spravne je vsak ale len vyjadrenie 12 compute core (engine) APU, nie CPU.

Dnes uz je dost velky rozdiel medzi x86 SIMD (MMX, SSE, AVX) jednotkami a schopnostami "enginov" v GPU - tie maju (mozu mat) uz relativne velku autonomnost.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Som fakt zvedavy, ze ako to dopadne s tym vyvojom. Radeon v mobilnych zariadeniach nemusi byt vobec spatna vec, uvidime ako sa to podari. V kazdom pripade je AMD vitane na poli ARM. Vsetko co zvysuje konkurecny boj a potlaci cenu smerom dole je prinosom pre nas, koncovych zakaznikov. Trh mobilnych telefonov je sama ryza, firmy maju obrovske marze. V dnesnej dobe by uz nemal byt problem Hi-endove zariadenia, hlavne mobily, stlacit pod hranicu 350-400 eur, no predavaju sa za 600-900 eur. Davaju tak priestor cisnkym firmam, ktore postavia to iste za tretinovu cenu a este aj z tych istych komponentov.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

cinania kopiruju. nevyvijaju. pochop ten rozdiel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vacsina tovarni najvacsich firiem je v cine a v azijskych krajinach. Najvacsi vyvoj je prave tu! Za poslednych 10 rokov sa cinsky trh niekolkoznasobil a ich . Co sa tyka vyvoja, tak prave v cine vznikaju mnohe revolucne technologie. Cinsky vedci a vyskumnici patria medzi svetovu elitu, takze mi dovol velmi nesuhlasit s tebou. Nikto ani jedna krajina na svete by sa cine a jej trhu nedovolila uz otocit chrbtom a to je fakt, ktory len potvrdzuje, ze nielen ekonimicky tahaju svet ale i technologicky. Toto by si mal pochopit ty :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ARM a x86 pinovo kompatibilné, zameniteľné a jeden HW? Klobúk dolu AMD!
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

neveim ci to chapem spravne, ale do jednej dosky pojde osadit x86 alebo ARM CPU? Zmenis len OS?
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Žiaden klobúk dolu. Je aj nie je to nejaký pochvalný nápad.
Skôr mám pocit chytania sa slamky pri topení sa...
Odpovedať Známka: -5.5 Hodnotiť:
 

Vyzerá to tak že áno
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

A vyzerá to že aj správnym smerom
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

AMD drzim palce. Cele ich procesory maju aj tak chybu v tych pidi boxovych chladicoch co su len trocha vacsie ako chladenie z dob socketu 7. A negativny marketing.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

s box chladicmi az do 65W TDP nije ziadny problem, horsie to je u tych viac hrejucich. Tam ale aj tak kazdy pouziva nejaky freezer, noctuu, scythe... U intelu to je uplne rovnake, box chladic by som nechal len Strykovi Drzgrosovi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

intel boxove chladice su aspon dobre, jedine, co im moze clovek vytknut, ze su hlucnejsie ako vysavac.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prosím???
To aký procesor a BOX k nemu máš???
Veď sú tiché ako hodinky.
A ešte ak si v BIOSe zapneš riadenie otáčiek, tak o často ani nepočuť.
Ak máč príliš silný CPU a pretaktovaný, na to nie sú BOXy moc vhodné...
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

5cm vrtulka nemoze byt ticha uz len z principu. Mne sa na mugen2 toci 12cm vrtula v klude 300 rpm, to je tiche. Keby som ktomu mal 65W procak, tak sa tak toci aj v plnej zatazi.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Neviem aký Ty máš, ale 5cm... no to je fakt málo...
:-)

Zvyčajne ľudia pracujú úmerne k počítaču. Nebudem na úspornom 2-jadierku počítať projekty zo Seti&Home, hryť neviem čo,, ešte konvertovať video a spúšťať náročné stránky s html5 a podobne...
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

12cm mam, sak to pisem hore :} 300-1300 rpm.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

BOXy sú vhodné zo silnejších modelov dať slabšie CPU a ideto všetko ticho a v pohode.
Dokonca unesú aj vypnuté vrtule na ešte silnejších chladiacich jadrách...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

boxy su ako tesco vodka, tiez sa z toho ozeres, ale asinth je o niecom inom..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale no...
Na slabšie CPU v pohode stačia. Len som si všimol rôzne dodávky CPU u rôznych dodávateľov a rôzne kvalitné BOXy v nich.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ja som kupoval AMD FX-6300 v Ageme tam bol normálny chladič ale druhy kupeny z alzy uz mal heatpipe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

s HP su urcene na 125W procesory, mal som taky napr na fx8350 alebo x6 1055T. Ale to je jedno, na vsetky davam minimalne AC freezer, optimalne CM hyper212 a ak je viac penazi tak dnes uz AIO vodne chladenie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Az na to ze AIO je nezmysel, pri normalnom hluku nemaju vyssi vykon ako vzduchove chladice za rovnaku cenu a ked maju mat vyssi vykon, tak revu ako cirkular.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nesuhlasim.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Suhlasit nemusis, recenzie suhlasia. Navyse AIO prinasa dalsie problemy, tazko definovatelna zivotnost a hluk od pumpy ktory je principialneho charakteru a nezbavis sa ho. Ak riesis seriozne tiche PC, AIO je nepouzitelny nezmysel lebo nikdy nebude tak tiche ako vzduchovy chladic. Ak riesis masinu beziacu 24/7, AIO je opat nezmysel, vzduchovy chladic vydrzi fungovat dlhsie. Ak riesis hernu masinu ktora bude pretaktovana na maximum a bude bezat len niekolko hodin denne, vtedy ma AIO tiezvodne chladenie aky-taky vyznam. Vzdy ale bude lepsie normalne plnohodnotne vodne chladenie kde das do jedneho okruhu okrem CPU este aj grafiku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tie boxy s heatpipkami su fajn az na ten hrozny ventilator a naopak tie lacne boxy maju trochu lepsi ventilator, ale smiesny pasiv. Ale mne s pasivnym HE02 na i7 mozu byt nejake tie boxy a nejake trapne procesory od AMD samozrejme ukradnute.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mal by si sa posunut z 1990 do 2014. Back to the future Marty!
Odpovedať Hodnotiť:
 

AMD od Phenomu II x6 z mojho pohladu neurobilo nový lepší CPU. Architektúra so zdvojenou FPU jednotkou ako variácia na hyperthreading je síce zaujímavá, ale výrazne menej účinná ako by mohla byť.

Ak by sa to predávalo ako "supervýkonné štvorjadro"(čím to je), tak by ludia boli nadšený. Ale oni to predávajú ako osemjadro.

Intel prekopal veci v 2006, ale odvtedy vylepšoval hlavne pamäťový radič a severný mostík. Akonáhle boli prítomné quad memory channely, pričom AMD stále má len dva u desktopového segmentu tak bolo jasné že Intel "papierovo" navyšuje výkon CPUčka zrýchlovaním komunikácie s RAM.
Odpovedať Hodnotiť:
 


Reálne však Intel až tak velmi napred nieje. Uhly pohladu?
- Porovnaj rovnaké cenové hladiny.
- Porovnaj Intel 4 jadro s HT a Dual channel s AMD 4 "bulldozer" modulmi a dual channel ramkou.

V prvom prípade uvidíš ekonomické hladisko, v druhom technologickú úroveň.

Intel vie dodať desktopom viac výkonu, ale len ak sa bavíme o čistom CPU x86 výkone. Otázkou je či na tom v dobe výkonných grafík a uvažovaniu o výhodách ARMov ešte záleží.
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem, neviem - zalezi od toho, ako pocitas vyuzivas.
o 4+4 alebo 4x2 jadre sa da uvazovat vtedy, ak tie jadra aj vyuzijes. inak ti staci aj i3-i5 alebo fx-6300 (ktora im imho boho vysla, len keby nebola tak pazrava), ktore su o triedu lacnejsie (napr. pri hernych pc sa i3 vykonovo vyrovna 4 modulu amd).
nehovoriac o spotrebe - 84W vs 125W (40W naviac v neprospech amd).
co je do roka pri cca 50 hodinach tyzdenne cca 20-30 eur (zaratana 5w rezia za pazravejsiu dosku + cca 10W rezia do zdroja). za par rokov sa nazbiera aj 100 eur (ratam, ze cpu menis kazde 3-4 roky).
a samozrejme potrebujes aj:
lepsiu bednu + $$
lepsie chladenie + $$
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skôr takto...

Podla ceny:
AMD
FX 8350 - 179 eur s DPH. Je to TOP procesor ale nieje to nejaký blbý money grab ako 9XXX seria.

Socket 2011? V tejto cene? Nie.

Socket 1155:
Core I5 3570 (základná NON-K).


Podla výkonu:
http://www.techpowerup.com/forums/ threads/processor-gflops-compilation.94721/

Mám Phenom II x6 1090t, predtým som mal Xeon X3360.
Odpovedať Hodnotiť:
 

bud tak, alebo za 15 eur viac mas i5 4670K - investicia, ktora sa ti do roka vrati. alebo pojdes na nepretaktovatelnom procaku (co vacsina ludi aj tak netaktuje) a len na elektrickej energii si za par rokov pouzivania usetris na nove SSD. alebo zvukovku. alebo bd napalovacku.

porovnanie> http://dopice.sk/9mI

ps: ale beztak nemas dovod menit ten phantom - nove amd veci nan nemaju a dokial fici nemas dovod na zmenu.

ps2: ruku na srdce - keby si teraz staval zbrusu nove pc, aky procak by si si vybral?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na ten Phenom som presiel asi pred 6 mesiacmi :)

Moje riešenie bolo zohnať modernú dosku na AM3+ a Phenom II x6 1090t. Výkon na CPU som zlepšil z 45 na 66 Gflops, ramky bežia o poznanie lepšie. Teraz trochu skúšam taktovať.

Podobný postup by som odporučil aj teraz.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to pri rozumnej spotrebe a teplote netaktnes. Ja mam 1055T 2,8GHz a na 3,4 zral cely PC v Prime95 300W, netaktnuty zerie okolo 200. Narast vykonu za tu spotrebu a hluk nestoji, musel by som na Mugen2 kupit aspom 2000rpm vrtulu aby som to dostal pod 60°.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Teraz som na 3900MHz. Tam ešte v spotrebe nieje tak dramatický rozdiel, problémy nastávajú až na 4000...

V porovnaní so starším PC to maxime žerie o 150 watt viac (predtým som sa zmestil do 500w, teraz mám 650w) ale v "typických" taskoch - tj browsing, video, hry, písanie - to spotrebuje v priemere o 30 watt menej.

Ten rozdiel robí že NB nieje dedikovaný na doske ako v prípade starej x48 platformy.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár