GPS meria vzdialenosti nepresne, potvrdili vedci
Diskusia k článku: GPS meria vzdialenosti nepresne, potvrdili vedci
Prispievajte do diskusií ako
prihlásený užívateľ.
Komentár, na ktorý odpovedáte:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Re: Divne je to
Od: Kvík?
|
Pridané:
2015-11-17 17:56:03
Treba si uvedomiť, že GPS má iba konštantnú absolútnu odchýlku 2-3 metre (za ideálnych pomienok) a žiadnu relatívnu (závislú na dĺžke). Až keď sčítame kopu malých úsekov, vtedy celková chyba štatisticky rastie. Aj to zďaleka nie tak rýchlo, ako by sa mohlo zdať -- chyba GPS sa v čase zvykne meniť len pomaly, takže dve merania tesne po sebe ju majú skoro rovnakú.
Preto treba dlhú trasu, bez prudkých zákrut, a ideálne pri vyšších rýchlostiach (vlak, auto, bicykel na ceste...). Potom je odchýlka pre amatérske použitie skutočne zanedbateľná. To, čo robili títo, je fakt len overenie zjavného.
Napríklad severnú trasu BA-KE mám premeranú desiatky ráz, konzistentne to dáva 446.8 +- 0.7 km. Keď ručne doeditujem výpadky signálu kvôli tunelom, scvrkáva sa to na 445 a kúsok, čiže chyba je < 0.25%.
|