neprihlásený
|
Piatok, 17. januára 2025, dnes má meniny Nataša |
|
OpenWrt, využívame router a internetové pripojenie na maximum
Dnes si predstavíme zaujímavý firmvér a linuxovú minidistribúciu OpenWrt, ktorý dokáže z typického domáceho routera vyťažiť maximum jeho možností. OpenWrt poskytovanými funkciami dokáže posunúť lacné zariadenie na úroveň výrazne drahších a poskytovať funkcie ako sťahovanie BitTorrentom, WOL, VPN, DynDNS a mnoho ďalších, ktoré základný firmvér pre zariadenie zvyčajne neposkytuje alebo poskytuje len niekoľko z nich.
DSL.sk, 20.9.2007
|
|
Dnes si predstavíme zaujímavý alternatívny firmvér OpenWrt pre rozličné zariadenia ako domáce routre, routre kombinované s DSL modemom a ďalšie podobné produkty, ktorý dokáže zo zariadenia dostať maximum.
OpenWrt
Alternatívne firmvéry pre typické domáce routre vznikajú už od začiatkov presadzovania sa širokopásmového Internetu, v súčasnosti spomedzi nich vyniká práve OpenWrt.
OpenWrt podporuje zrejme najviac z bežne používaných domácich routrov, od väčšiny ostatných firmvérov sa navyše odlišuje aj plnou podporou zapisovania na zabudovanú flash. V skutočnosti je ho možné skôr charakterizovať ako linuxovú mini-distribúciu, ktorá umožňuje užívateľovi doinštalovávať ľubovoľný z dostupných softvérov.
Súčasné domáce DSL routre a routre, ktoré sa pripájajú na DSL, káblový modem alebo najnovšie optiku, majú svoj firmvér uložený typicky na flash pamäti o kapacite 4 MB a viac.
Donedávna OpenWrt vyžadoval minimálne 4 MB, v súčasnosti beží aj na viacerých zariadeniach s 2 MB. Na flash po nainštalovaní umiestni nemenný firmvér do jednej partície so súborovým systémom squashfs určeným len na čítanie, ostatné súbory a doinštalovávané súbory sú uložené v partícii s jffs2 súborovým systémom určeným aj na zápis.
Oba súborové systémy sú za behu dekomprimované respektíve komprimované, uložiť je tak možné aj viac dát ako fyzická kapacita flashu.
Pre OpenWrt je v súčasnosti k dispozícii obrovské množstvo softvéru, ktoré z lacného routra dokáže urobiť zariadenie s funkciami tých najviac vybavených routrov a mnohými ďalšími funkciami. Limitom zostáva len množstvo dostupnej pamäte a výkon procesora, na bežné domáce použitie je ale tento výkon dostatočný.
Verzie a webové rozhranie
OpenWrt je k dispozícii a stále používaný v dvoch hlavných verziách. Staršia má kódové označenie White Russian a jej posledná verzia je 0.9, novšia Kamikaze a jej posledná verzia je 7.07, pričom začala tento rok ako nasledovník White Russian na verzii 7.05.
Kamikaze je výrazným prepracovaním White Russian, okrem toho priniesla aj oficiálnu podporu oveľa väčšieho množstva procesorových a systémových platforiem a zariadení. Aj White Russian býva ale napriek tomu v súčasnosti často používaná pre svoju stabilitu a dostupnosť niektorých softvérov len pre túto verziu.
Cez príkazový riadok je OpenWrt dávno plnohodnotnou sieťovou linuxovou distribúciou, webové rozhranie v balíku webif donedávna ale podporovalo konfiguráciu len základných funkcií.
Až v súčasnosti do finálnej verzie sa blížiaca nová verzie webif vyvíjaná v rámci projektu X-Wrt prináša možnosť aj cez web konfigurovať oveľa väčšie množstvo funkcií. Nová verzia X-Wrt webif je ale oficiálne dostupná zatiaľ len pre White Russian, pre Kamikaze sú k dispozícii len testovacie verzie.
Zaujímavé funkcie a dostupný softvér
V oficiálnych repozitároch OpenWrt je možné nájsť veľké množstvo užitočného softvéru, ďalší softvér je dostupný od tretích strán ako v prípade X-Wrt tak napríklad v rámci projektu Optware.
Vzhľadom na veľkosti diskového priestoru pre uloženie softvéru v rádoch niekoľkých megabajtov je dostupný najmä softvér, ktorý je možné dobre optimalizovať na veľkosť. Typické balíčky majú desiatky kilobajtov, náročnejšie softvéry do 500 KB.
OpenWrt vo verzii White Russian 0.9 sme testovali spolu s novou verziou webového rozhrania webif od X-Wrt na domácom routeri Asus 500g Premium s WiFi, štyrmi 100 Mbit ethernet portami, ethernet WAN portom a dvomi USB 2.0 portami. Router bol pripojený na bežný DSL modem respektíve v niektorých screenshotoch na optiku Orange Doma.
Základné údaje o verzii OpenWrt a spôsobe využitia flash pamäte
Softvér sa na OpenWrt doinštalováva softvérom ipkg, ktorý ma po inštalácii nastavené základné repozitáre. Jeho používanie je obdobné ako napríklad u apt-get alebo up2date, po nainštalovaní webového rozhrania je možné ale nainštalované balíky manažovať aj cez webové rozhranie.
Grafy s aktuálnou vyťaženosťou
Webif poskytuje viacero štandardných prehľadov dostupných zvyčajne aj u štandardných firmvérov.
Viacero stavových informácií
V tomto článku sa zameriame najmä na funkcie, ktoré najmä firmvéry starších existujúcich zariadení zvyčajne nemajú alebo nepodporujú všetky. Okrem toho OpenWrt aj cez webif umožňuje samozrejme konfigurovať všetky základné bežné nastavenia.
Webif zobrazuje detailný stav firewallu, iptables
Konfigurovať cez webové rozhranie je možné základné typy pravidiel u firewallu realizovaného iptables, zložitejšie pravidlá je možné vložiť na príkazovom riadku. Stav aj manuálne pridaných pravidiel si je ale možné prezerať aj cez webif.
Konfigurovania a stav Quality Of Service
Webif podporuje aj základnú konfiguráciu Quality Of Service, prioritizovania niektorých typov dátovej prevádzky.
Podpora Wake On Lan
Veľmi užitočnou je podpora Wake On Lan, ktorá umožňuje zobudiť aj z Internetu za routerom doma umiestnené počítače, ak samozrejme tieto majú povolené budenie pomocou Wake On Lan. Podpora WOL je zároveň najčastejšie absentujúca z tu spomínaných funkcií aj u posledných verzií oficiálnych firmvérov.
Podpora služieb dynamického DNS
Aj u štandardných novších firmvérov je štandardná podpora dynamického DNS, OpenWrt podporuje 17 rozličných služieb.
Konfigurácia WAN a WiFi
Pre WAN sú podporované PPPoE používané so širokopásmovými modemami, statické IP, DHCP aj PPTP. V prípade routeru s integrovaným DSL modemom sa rovnako používa na Slovensku PPPoE.
Stav USB portov a pripojených zariadení
OpenWrt obsahuje aj podporu pre zariadenia pripojené cez USB na routeroch s USB portami, špeciálne pre mass-storage zariadenia, ktoré umožňujú ukladať dáta napríklad rozličným sieťovým klientom na USB flash alebo pevné disky.
Dostupný je aj port OpenVPN pre vytvorenie plnohodnotnej VPN, na ktorú sa je možné pripojiť cez Internet, ktorej plná podpora zvyčajne v zariadeniach triedy domácich routerov chýba. Pripájať sa je tak možné bez zložitej konfiguácie a ohrozenia bezpečnosti z Internetu na lokálnu LAN s plnými prístupovými právami.
Okrem základného sieťového softvéru, ktorý umožňuje router s OpenWrt využívať ako plnohodnotnú náhradu výrazne drahšieho x86 Linux routera je pre OpenWrt vo verzii Kamikaze dostupné aj množstvo dalšieho softvéru, ako napríklad BitTorrent klient (ctorrent, 90 KB), viacero manažérov sťahovania, FTP server (vsftpd, 49 KB), Windows share server (samba, 359 KB) a webový Apache server (358 KB), CUPS pre možnosť tlače na pripojenej USB tlačiarni (292 KB), PHP 4 (základné balíčky spolu 500 KB) a množstvo ďalšieho softvéru.
Podporované zariadenia
Verzie White Russian boli pôvodne vyvíjané iba pre Linksys série WRT54G a kompatibilné platformy.
Postupne sa ale objavovali aj porty pre ďalšie platformy a Kamikaze 7.07 je oficiálne dostupná pre šesť procesorých platforiem a sedem systémových platforiem. Podporované sú aj x86 procesory.
Domáce routre sú zvyčajne charakterizované systémovou platformou, typom použitého System-On-Chip čipu respektíve procesora, a voľbou verzie použitého jadra, 2.4 alebo 2.6. Viacero platforiem používa rovnakú architektúru procesora.
Najčastejšou platformou sú brcm-2.4 respektíve brcm47xx-2.6 využívajúce Broadcom SoC. V súčasnosti je k dispozícii vo vývojovej verzii aj port pre TI AR7 platformu používaná u na Slovensku populárnych routerov D-Link, ktorá by čoskoro mala byť preradená do stabilného stavu s podporou aj vo forme binárnych buildov.
Najdetailnejšie informácie o aktuálnom stave podpory pre konkrétne zariadenia aj s prípadnými čiastkovo nepodporovanými funkciami je možné nájsť na tejto stránke.
Plne podporovanými je viacero Linksysov a Asusov, práve testovaný Asus 500g Premium je jednou z najpopulárnejších platforiem. Väčšina ostatných routerov vrátane takmer všetkých novších D-Linkov využívajúcich AR7 je v stave Work In Progress, pri očakávanom skorom posunutí platformy AR7 do stabilnej verzie by mali byť aj tieto plne podporované.
V súčasnosti je image pre AR7 potrebné kompilovať zo zdrojových kódov na Linuxe. Pre router D-Link DSL-G664T sme takto skompilovali aktuálnu vývojovú verziu Kamikaze, ktorá sa bez problémov nainštalovala. Hoci sa zabudovaný DSL modem pripojil, z neznámych príčin nepracovalo PPPoE a počas krátkeho testu sa nám nepodarilo zistiť príčinu tohto problému.
Hlavne opatrne
Hoci nahrávanie nových verzií firmvéru je oficiálne routermi podporované a často aj cez webové rozhranie, táto funkčnosť je určená pre oficiálne firmvéry.
V prípade niektorých routerov sa OpenWrt image dá nahrávať cez webové rozhranie, v prípade ostatných môže byť inštalačný postup komplikovanejší s nahratím firmvéru cez FTP alebo TFTP.
X-Wrt webif je možné nainštalovať neskôr na inštaláciu OpenWrt White Russian prípadne testovaciu verziu na Kamikaze z príkazového riadku, k dispozícii sú aj priamo inštalovateľné obrazy White Russian obsahujúce novú verziu webif.
Vo všetkých prípadoch ale môžu byť a zvyčajne aj sú inštalované verzie menej stabilnejšie ako oficiálne firmvéry a neodborný zásah môže v niektorých prípadoch router aj zničiť, respektíve minimálne je ho potrebné naflashovať manuálne po otvorení zariadenia.
Inštalovať nový firmvér sa preto odporúča len technicky zdatnejším užívateľom a to špeciálne pri komplikovanejšej inštalácii ako nahratie nového firmvéru cez webové rozhranie. Inštalačný postup pre jednotlivé zariadenia je možné nájsť v zozname podporovaných zariadení.
Inštalovať alternatívny firmvér sa odporúča len užívateľom, ktorí dokážu využiť konkrétne výhody OpenWrt oproti oficiálnemu softvéru a sú potenciálne ochotní riskovať aj pokazenie zariadenia, najmä u zariadení, ktoré nie sú zatiaľ označené ako plne podporované.
Aj skúsenejší užívatelia môžu mať problémy s niektorými vlastnosťami OpenWrt. ipkg napríklad pre komprimované súborové systémy nedokáže kontrolovať skutočnú kapacitu voľného miesta a pri jeho nedostatku pri inštalovaní nových verzií môže nenávratne inštaláciu OpenWrt poškodiť. V prípade možnosti výberu zariadenia pre možnosť inštalovania rozličného softvéru sú odporúčané zariadenia s 8 MB flash pamäte, u 4 MB je potrebné pozorne sledovať dostupné voľné miesto.
Ďalším problémom sa v našich testoch ukázala inštalácia X-Wrt webif na dlhšie používanú inštaláciu OpenWrt s viacerými zmenami. Po nainštalovaní vzniklo viacero problémov, čo spôsobilo nerozbehnutie siete a bolo ich potrebné riešiť cez pripojenie cez sériový port.
Odporúčané v prípade záujmu o využívanie X-wrt webif vhodného aj pre menej technicky zdatných užívateľov je inštalovanie priamo inštalačného obrazu zo stránok X-Wrt.
Celkovo je napriek potenciálnym komplikáciám OpenWrt mimoriadne zaujímavým a užitočným softvérom, ak užívateľ dokáže využiť výhody ktoré prináša. Toto platí špeciálne s dostupnou novou verziou webif od X-Wrt aj pre užívateľov, pre ktorých bola konfigurácia OpenWrt cez príkazový riadok doteraz príliš komplikovaná respektíve konzumujúca príliš veľa času.
Inštalačné obrazy OpenWrt je možné stiahnuť zo stránky tohto projektu, X-Wrt je dostupné na tejto stránke.
Pripájate sa do Internetu z verejnej IP adresy? (Posudzuje sa adresa Vášho prvého zariadenia, napríklad modemu alebo routera, nie potenciálne lokálna adresa PC.) (hlasov: 506)
Najnovšie články:
Diskusia:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
skvlado
Od: skvlado
|
Pridané:
20.9.2007 20:00
ten prvý je riadny blbec,
ale má alebo bude mať niekto chuť vyskušať to na Draytek Vigor routri VGe2600 od T-comu...
a samozrejme sa podeliť s nami o skúsenosti?...
|
|
pali
Od: pali
|
Pridané:
20.9.2007 20:37
tiez som to chcel napisat :D
|
|
rad
Od: rad
|
Pridané:
20.9.2007 20:47
no ten vigor od t-comu co je s nim magio to asi naozaj nepojde ;D ci?
|
|
noob
Od: noob
|
Pridané:
20.9.2007 20:49
jj 2600ge by som aj ja rad vedel,, pripadne bmrt-16
|
|
xxx
Od: xxx
|
Pridané:
21.9.2007 1:05
Miso zabudni...
|
|
Martin
Od: Martin
|
Pridané:
20.9.2007 20:06
Este by bolo vhodne spomenut aj ine alternativne firmvery, napr. DD-WRT...
|
|
regerger
Od: regerger
|
Pridané:
20.9.2007 20:50
ide to aj na eternet modemy?
|
|
anonymous
Od: anonymous
|
Pridané:
20.9.2007 21:05
LOL, urcite ide.
|
|
:-D
Od: :-D
|
Pridané:
20.9.2007 22:25
vtipalek :)
|
|
dziny
Od: dziny
|
Pridané:
20.9.2007 21:26
Osobne preferujem dd-wrt (pomer instalacii 3:1 v neprospech openwrt) lebo ma prepracovanejsie webove rozhranie. Dd-wrt je na zalozeny na openwrt (tiez pouziva ipkg) takze sa tam veci tiez daju doinstalovat.
Treba ale povedat, niet na linuxovske routre!!!
|
|
Pete
Od: Pete
|
Pridané:
22.9.2007 12:43
Vdaka za odporucanie, vyskusal som na Asus WL500g, funguje perfektne!
|
|
Richard
Od: Richard
|
Pridané:
30.11.2007 9:32
Chcem sa opytat ... dokazal si nastavit WiFi ako ISP(WAN)
|
|
Peltier
Od: Peltier
|
Pridané:
20.9.2007 22:01
Neskusal to dakto na OvisLink WMM - 3000R ?
|
|
hmm
Od: hmm
|
Pridané:
20.9.2007 22:07
vyreklamuju mi AP ? :D ked to tam dam a nepojde to ?
ono pojde t tam ked mam 2MB flash a 16mb dram - WL-5460AP v2 ??? ako tam nahram povodny ?
|
|
pete
Od: pete
|
Pridané:
20.9.2007 22:10
nevyreklamuju. na 2 MB to nedavaj, najdi si info na tych strankach openwrt.org
|
|
wave
Od: wave
|
Pridané:
22.9.2007 14:18
jakze ne? mne vyreklamovali... len som im povedal ze zblbol firmware asi, ze potrebujem aby sa nato mrkli :D a o tyzden bol zase doma defaultny
|
|
dd-wrt
Od: dd-wrt
|
Pridané:
20.9.2007 22:33
serte na to dd-wrt je omnoho lepšie :)
|
|
pete
Od: pete
|
Pridané:
21.9.2007 11:01
dd-wrt je len odnoz openwrt. vlastne balicky nema, vyuziva balicky openwrt.
|
|
gyter
Od: gyter
|
Pridané:
20.9.2007 23:06
na Asusoch pouzivam olegov firmware tam funguje povodne web rozhranie plus telnet/ssh bootuje to z 2.5" usb hdd na ktorom je aj nazdielana particia ako sietovy disk. Na netgear wgt634U mam kamikaze.
|
|
gariv@pobox.sk
Od: gariv@pobox.sk
|
Pridané:
21.9.2007 11:55
gyter, vedel by si mi, prosim Ta poradit s privoxy a hotspot na asuse?
|
|
gyter
Od: gyter
|
Pridané:
21.9.2007 13:18
potrebujes to na filtrovanie, alebo len ako normalny proxy server? Ale v repozitaroch je balik pre pryvoxy 3.0.5
|
|
lazy
Od: lazy
|
Pridané:
21.9.2007 16:58
no tuším vôbec nepodporuju DrayTek Vigor :-/
|
|
antiVISTA
Od: antiVISTA
|
Pridané:
21.9.2007 17:08
Skusal to niekto na D-com ADSL Router v2 (Connexant cx821xx)? V zozname podporovanych ani nepodporovanych som ho zatial nenasiel. Vopred dakujem za info.
|
|
wline w3000g
Od: wline w3000g
|
Pridané:
21.9.2007 22:17
idem to odskusat na w3000g :)
|
|
hhfr
Od: hhfr
|
Pridané:
22.9.2007 9:01
tak daj vedet
|
|
Lopta
Od: Lopta
|
Pridané:
22.9.2007 10:38
Co je to "linuxova minidistribucia"?
Ze to ide len ked mam operacny system linux?
|
|
wave
Od: wave
|
Pridané:
22.9.2007 14:20
lOOl... tebe to nepojde ani tak :D (je to nieco ako ked mas PC=router a nainstalujes nanho windows=linuxova minidistribucia, lebo linux je schopny aj ked ma velkost jedneho vacsieho obrazka vo windowse :P)
|
|
wave
Od: wave
|
Pridané:
22.9.2007 14:16
ako moze mat moj nb pripojeny cez wifirouter verejnu IP???
to nie je basnicka otazka, cakam odpoved :P... ako sa vola ta sluzba v routri, ak take nieco vobec je (asi je, ked to dali do anketovej otazky)... BTW: ze by mi dsl.sk prvyX za zivot pomohlo? :D
|
|
dziny
Od: dziny
|
Pridané:
22.9.2007 15:20
Normalne to samozrejme nie je mozne, ked mas wifi tak si skoro automaticky za NAT, teda dostanes iba neverejnu IP. Ale napriklad na univerzite kde som, po pripojeni cez wifi dostanem normalne verejnu IP. Univerzita ma vyhradeny cely blok IP address, ich routre Ti po pripojeni pridelia jednu z nich. Doma je to nemozne - mas iba jednu verejnu IP, ktoru si zoberie router.
|
|
DSL.sk
Od: DSL.sk
|
Pridané:
22.9.2007 16:09
Predpokladám, že máte na mysli bridge.
:)
|
|
KofolaMaster
Od: KofolaMaster
|
Pridané:
24.9.2007 9:31
ak pouzivas NAT, tak si nastav na routri DMZ na svoju intranetovu IP, nasledne potom vo vsetkych aplikaciach (napriklad v DC++ je to nutne takto nastavit v Connection -> External IP Address) prestav svoju externu IP na tu ktoru dostal router. Takto sa vsetka komunikacia na router bude automaticky presuvat tebe.
Ak nechces pouzivat ziadne vlastnosti routovania/NAT, firewallu atd., tak ti staci mat samozrejme obycajny switch (resp. ako tu niekto spominal prepnut router do bridgovania..)
|
|
oOMan
Od: oOMan
|
Pridané:
23.9.2007 12:49
Hej, nechceli by ste skompilovať firmware white rusian pre G664T a dať ho na download? :) Áno, dotaz pre DSL.sk
|
|
hl2run
Od: hl2run
|
Pridané:
23.9.2007 13:48
Skusal to uz niekto na tom D-Link DI-524 s Optikou od Orange ?
Ak ano pochvalte sa.
|
|
taps
Od: taps
|
Pridané:
8.11.2007 20:07
to by ma tiez zaujimalo
|
|
KofolaMaster
Od: KofolaMaster
|
Pridané:
24.9.2007 10:25
Zdravim, skusal niekto tu Kamikaze brcm 2.6 na Asus WL 500g Premium? Na Wiki pisu ze to nieje stable, mozete to potvrdit/vyvratit? Momentalne totiz zvazujem jeho nasadenie..
|
|
DSL.sk
Od: DSL.sk
|
Pridané:
24.9.2007 16:12
V súčasnosti testujeme kamikaze brcm 2.4 na 500 gP. Myslím, že s brcm 2.6 sú konkrétne problémy s WiFi, ktoré nemá stabilný ovládač v 2.6.
|
|
KofolaMaster
Od: KofolaMaster
|
Pridané:
24.9.2007 17:26
pouzivate vlastny skompilovany kernel, alebo ten standardny? Mohli by ste skusit otestovat aj devel verziu Kamikaze 2.6 na stabilitu? Cital som prave nejaky mail, ktory sice povodne riesil inu vec, ale v komentaroch bolo pisane ze sa to tyka aj nefunkcnosti wifi casti na 2.6.
https://dev.openwrt.org/ticket/1131
https://dev.openwrt.org/ticket/1485
|
|
DSL.sk
Od: DSL.sk
|
Pridané:
24.9.2007 17:58
Štandardný skompilovaný. Funguje bez problémov, skôr sa zameriavame už na aplikácie. Podľa toho, čo som sa dočítal, ak chcete wireless s 2.6, môžete vymeniť WiFi mini-PCI za Atheros a šlape ako hodinky.
|
|
Flinkman
Od: Flinkman
|
Pridané:
25.9.2007 21:34
Pouzivam Linksys WRT54GL s DD-WRT v23 SP2 uz rok a zatial som nemal ziadny problem, kazdemu sikovnemu to odporucam!
|
|
seejey
Od: seejey
|
Pridané:
27.9.2007 15:44
Skusal niekto na WL600g?
Dik za info.
|
|
seejey
Od: seejey
|
Pridané:
27.9.2007 15:46
este malickost, akurat ten bittorrent by sa mi veeeelmi hodil, tak preto pokukujem po inom fw.
|
|
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
29.9.2007 20:31
nehovorí sa kukať , je to slangový a nekultúrny výraz.
V spisovnej slovenčine vravíme ,JeBlO PoZeRaŤ,
|
|
drobcek_01
Od: drobcek_01
|
Pridané:
30.9.2007 5:01
Ahojte, ja som z toho uplne magor...
viete mi niekto poradit?
Som totizto v Irsku, mam 1MB pripojenie a ficim cez router Linksys WRT54GS...
ale ked si dam nieco stahovat, napr torrent tak mi to ide strasne pomaly... stahuje max 5kb/s ved to je katastrofa...
ja ani neviem co mam nastavit na tom routeri, som z toho nejak trosku mimo...
dakujem za pomoc...
no a mozte ma kamenovat teraz :):):)
|
|
linux user
Od: linux user
|
Pridané:
11.10.2007 17:53
Tak si v torrent programe (Bittorrent, uTorrent, Azureus...) nastav lubovolny port a ten isty port nastav aj v routri a malo by to slapat
|
|
lolo
Od: lolo
|
Pridané:
28.12.2007 9:41
si mu poradil, skor by som povedal ze mu ISP obmedzuje rychlost p2p komunikacie a s tym neurobi nic
|
|
Buli
Od: Buli
|
Pridané:
17.12.2007 22:13
V torrent klientovi si nastav obmedzenie pre upload, par kilo nechaj rezervu. nastav si v routri QoS, ak ho tam mas.
|
Pridať komentár
|
|
|
|