neprihlásený Utorok, 20. mája 2025, dnes má meniny Bernard
Microsoft do Windows 11 pridáva podporu kryptografie odolnej kvantovým počítačom

Značky: Windows 11kryptografiakvantové počítače

DSL.sk, 20.5.2025


Spoločnosť Microsoft pridala do svojho operačného systému pre osobné počítače Windows 11 podporu postkvantových kryptografických algoritmov, ktoré by mali byť odolné budúcim kvantovým počítačom.

Spoločnosť o tom informuje v tomto oznámení.

Podpora bola zatiaľ pridaná do skorých vývojových verzií Windows 11 v kanáli Canary, nachádza sa v zostaveniach s číslom 27852 a vyšším.

Prvé tri postkvantové algoritmy boli štandardizované americkým štandardizačným úradom NIST v auguste minulého roka. Microsoft v septembri oznámil pridanie podpory prvého z nich ML-KEM do svojej kryptografickej knižnice SymCrypt, v decembri oznámil pridanie ML-DSA.

Teraz podporu ML-KEM a ML-DSA pridal do API vo Windows 11. Podporu tretieho štandardizovaného postkvantového algoritmu SLH-DSA plánuje pridať v budúcnosti.

Softvéry pre Windows samozrejme môžu podporovať postkvantové algoritmy už aj v súčasnosti, s využitím iných kryptografických knižníc a nie Windows API. Viacero softvérov už podporu týchto algoritmov pridalo, napríklad najpoužívanejší webový prehliadač Chrome nasadil plošnú podporu ako jeden z prvých softvérov v apríli minulého roka.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Crucial predstavil výkonnejší SSD, postavený na radiči Silicon Motion
Starlink ponúka na Slovensku pri 12-mesačnej viazanosti anténu zadarmo
V Česku spustia 500 Mbps DSL
Službu s veľkou databázou ľudskej DNA kupuje farmaceutická spoločnosť
Hokej pomohol vytvoriť ďalší rýchlostný rekord slovenského Internetu, zrejme prispel už menej
V ďalšom referende obyvatelia odmietli veterné elektrárne, je ale neplatné
Na hackerskej súťaži hackli aj Firefox, Redis, VMware ESXi a SharePoint
Tretia séria populárneho Star Trek seriálu začne v júli
Podiel ARM stúpa v PC aj serveroch, presiahol 13%
Železnice zaviedli poplatok nútiaci na elektronický nákup lístkov, opäť má ďalší výpadok


Diskusia:
                               
 

Cudujem sa tej panike okolo kvantovych pocitacov. Realne nefunguje ani jeden. Sanca,ze niekto pouzije stroj v hodnote milionov dolarov len na to, aby sa nabural do pocitaca a ukradol nejakej Irenke fotky, to hadam nie.

A hacking ? Kto sa k tomu dostane? Nejaky spoteny tucko z mamkinej izby, ktory sice hackne fotoalbum na pokeci, ale ako zapoji kvantovy pocitac a toboz, ho bude vediet pouzivat? Alebo povie mamke, ze potrebuje 10mega aby dala nieco do zalozne, lebo si chce kupit kompa.

Ludia spamatajte sa, kvantove pocitace nepredstavuju ZIADNU realnu hrozbu, je to len TEORIA.




Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Mas znacne obmedzene videnie, nedostatok znalosti, jednoduchu mysel a nevies, ako kvantove pocitace funkuju oproti klasickym "zaostalym" pocitacom. Ak niekdo bude hekovat tvoj album hot_photos_quanti_in_tatras.zip z dovolenky s heslom "smPRMTV000555000.zip", bude vediet pouzit superpozicie aj na ine veci.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

aj ked to spochybnujes, resp. znizujes hodnotu jeho prispevku zlahcovanim, realita je naozaj taka, ze realne kvantove pocitace su este stale len na papieri a to co sa uz zostrojilo je tomu este extremne vzdialene.
Prve zmienky o kvantovych pocitacoch a ich rychlom nastupe tu boli uz v 90tich rokoch. Mame odvtedy viac ako 30 rokov a jedine co sa v celej ere IT najviac vyvinulo je presnost a cistota polovodicov a teda aj velkosti kremika a technologie potrebne pre vytvorenie cpu.

To, ze kvantove pocitace vychadzaju z analogovej myslienky je prave to najtazsie a neustale tazsie, kedze doba digitalizacie prudko znehodnocuje svojimi obmedzeniami spracovavanie udajov v takom rozsahu ako umoznuje analog. Polka studentov na elektrotechnickej nedokaze ani navrhnut jednoduchy oscilator, superhet, atd...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dnes mnohých mladých nič nebaví, polovica ich je z nejak "rozbitých" rodín... tí pred 2021 rokom čosi vedeli aj navrhnúť, či manuálne zrealizovať. Dnes povie - ja to nechcem vedieť. Kopec si pozrie, ak, na internete, lebo načo by tam išiel. Je to des.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Maniak ty o čom točíš? Aj čítaš po sebe čo napíšeš? Načo by išiel kam?
Čo keby si namiesto neustáleho frflania na mladých išiel robiť niečo produktívne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne o tom hovorim. Robime ochranu pred kvantovym pocitacom , ktory je na papiery. A potom pride typek s tech supportu a oscamuje ta ako amatera.

Toto by sa malo riesit, ale cela tato panika ohladom kvantovych pocitacov je umela lebo si par "security firiem" planuje na tom tocit cashovicu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A videl si už vôbec mimozemšťana, čo používa papier? Cieľom kryptografie odolnej kvantovým počítačom nie sú len priekazne vedecky podložené hrozby.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Kde sa vravelo o kvantovych pocitacoch v 90 rokoch, ked ludia este na ruke nosili digitalky casio, alebo montana, popripade seiko, alebo citizen a normalne pocitace boli, cies kde este len. Zopar teoretickych vedcov sa vyjadrilo? Ja tiez mozem dat zaujimave vyjadrenia, beries to ako prvy finalny produkt?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neboj sa, TY NIKOHO NEZAUJÍMAŠ!
Odpovedať Hodnotiť:
 

To mi je jasne, ale ide mi skor o tvoju bezpecnost. Dneska ti ucet na pokeci prelomi kvantovy pocitac, zajtra ta zrazi elektricka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vzhladom na to, ze dnes uz velke "intelligence agencies" po celom svete vyznavaju politiku "collect now, decrypt later", tak je viac nez namieste nasadzovat odolnu kryptografiu hned ako je to mozne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dalsi paranoid android co pozera ski-fi
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Tu nejde o to ci som ja alebo niekto iny paranoidny. Toto je jednoducho fakt a nejde o nic tajne. Je to verejne komunikovane jednotlivymi statnymi aktermi.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ak zahranicna agentura pristupuje k veciam "collect now, decrypt later", potom je to zla agentura. Pretoze naco su ti 10 rokov stare spravy ktore si vymienali predstavitelia vlady? Mozes si s tym akurat tak vytriet :)
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Pretoze sa im to pravdepodobne oplati v zavislosti pri zohladneni nakladov. Je to vzdy lepsie ako ziadne informacie.

Ale zjavne este nepoznaju tvoj nazor, je dost mozne, ze by to prehodnotili.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

What? Clovece ty o com tocis :D jasne, zakryptovana komunikacia , ktoru neviem odsifrovat mi je naozaj platnejsia ako ziadna. Ty budes mat asi podobne linearne myslenie ako ministerka kultury :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemaju nahodou USA zakazany vyvoz krypto technologii, ktore ich tajne sluzby nevedia prelomit?
V takom pripade je to len marketingova aktivita.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi nie celkom. Pre dezole hotove zariadenie/apka nie je. Pre svajciarsku banku asi bude. A ked vies kodit a poznas algoritmus urobit apku s dlhsim klucom ti asi zabranit nikto nezabrani.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár