neprihlásený Sobota, 19. apríla 2025, dnes má meniny Jela
Samsung uviedol svoj prvý SSD pre PCI Express 5.0, bude mať až 8 TB

Značky: SamsungSSD

DSL.sk, 26.2.2025


Spoločnosť Samsung, jeden z najväčších výrobcov flashových SSD, aktuálne uviedla svoj prvý SSD pre osobné počítače plne využívajúci možnosti aktuálnej verzie zbernice PCI Express 5.0.

Model má označenie 9100 Pro a bude k dispozícii v kapacitách 1 TB, 2 TB, 4 TB a tiež 8 TB. Postavený je na vlastnom radiči Samsungu vyrábanom 5-nm procesom s LPDDR4X RAM cache a ôsmej generácii TLC V-NAND flash pamäti Samsungu.

Samsung už má v ponuke dva modely 990 Evo a 990 Evo Plus, ktoré podporujú PCI Express 5.0. Pri využití tejto generácie zbernice ale využívajú len dve linky namiesto štandardných štyroch. Pri využívaní PCI Express 5.0 sú tak rýchlostne limitované na podobnú rýchlosť ako SSD pre PCI Express 4.0 a nie na dvojnásobnú rýchlosť umožnenú PCI Express 5.0.

Samsung udáva pre nový model 9100 Pro maximálnu sekvenčnú rýchlosť čítania 14.7 GB/s pri dvoch nižších kapacitách a 14.8 GB/s pri dvoch vyšších, udávaná maximálna rýchlosť zápisu u najnižšieho modelu je 13.3 GB/s a u ostatných 13.4 GB/s.

Udávaný maximálny výkon pri prístupe k malým blokom na náhodných pozíciách je pri čítaní pre dve nižšie kapacity 1.85 milióna IO/s a pre dve vyššie kapacity 2.2 milióna IO/s, pri zápise je to pri všetkých kapacitách 2.6 milióna IO/s.

Životnosť nového SSD v podobe množstva zapísateľných dát je u 1 TB modelu 600 TBW, u 2 TB modelu 1200 TBW, u 4 TB modelu 2400 TBW a u 8 TB modelu 4800 TBW, na SSD je poskytovaná 5-ročná obmedzená záruka.

SSD v kapacitách 1 TB až 4 TB bude dostupný od marca, kapacita 8 TB má byť dostupná v druhej polovici roka. Odporúčaná cena v USA za 1 TB model je 200 dolárov, za 2 TB model 300 dolárov a 4 TB model 550 dolárov. Verzia s chladičom je drahšia o 20 dolárov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Pripravuje sa ďalší Star Wars film, s Ryanom Goslingom
Používanie HDD má oveľa menšie emisie ako SSD, tvrdí Seagate
Vydané Ubuntu 25.04, s oficiálnou verziou aj pre ARM notebooky
Intel predáva polovicu výrobcu FPGA čipov Altera
Astronómovia tvrdia, že objavili možné znaky života na inej planéte
Digitálnym rádiom sa v Česku začali vysielať tri významné komerčné stanice
Sonda Lucy sa tento týždeň priblíži k asteroidu
Musk sľubuje, že Tesla príde sama k zákazníkovi domov tento rok
Vydaná Fedora 42
Druhá generácia Snapdragon X pre PC má mať o cca 20% vyšší výkon


Diskusia:
                               
 

Z faktického hľadiska obsahuje špecifikácia niektoré diskutabilné metriky. Jednou z nich je maximálna sekvenčná rýchlosť čítania, nakoľko za účelom optimalizovania opotrebenia buniek využíva radič mimoriadne sofistikované algoritmy, aby to tam jebal presne dokonale krížom-krážom.
Ďalšou je napríklad maximálny výkon pri prístupe k malým blokom na náhodných pozíciách, potenciál náhodnosti ktorých priekazne vehementne koliduje s funkčnosťou radiča z prvého príkladu, takže sa v princípe nedá určiť, či vôbec ide o popisovaný SSD pre PCI Express 5.0.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Z hladiska prehladu v problematike je sekvencna rychlost vzdy marketingovy udaj, ktory plati do vycerpania DRAM cache alebo pseudo SCL cache. A to moze byt bud pevne urcene mnozstvo pamate (kedysi, alebo v pridade DRAM), dnes je to vacsinou pomerna cast (treba podotknut ze volnej) kapacity SSDcka. Napr. 1/3 ci 1/2. Avsak ak mam 2 TB M.2 SSD zajebane ako kokot na 90% (1,8 TB), tak 1/3 zo zvysnych 200 GB je 67 GB, takze cela pseudo SCL cache ma uz iba 67 GB a snaha nacisto dorazit disk na 98% obsadenosti nakopirtovanim 150 GB dat, skonci PRINAJLEPOSOM tak ze prva polovica pojde este OK v ramci cache a druha polovica zo 150 GB pojde katastrofalne pomaly. Prakticky to moze byt este horsie.



Odpovedať Hodnotiť:
 

Coraz castejsie je vsak pseudo SCL uz cela neobsadeba cast, nielen polovica - a take SSD si prakticky (s miernymi vykyvmi) drzi marketingovu rychlost (alebo aspon 80-90% z nej) prakticky stale. Pravidlo ale je nechavat na SSD aspon 20-25% volneho aby to vedelo pri praci dychat, lebo nie vsetky SSD su "dokonale".
Zvlast stare modely este pre PCIe3 po vycerpani 10-20% svojej prazdnej kapacity drasticky znizia sekvencnu rychlost z 3 GB/s na 200-500 MB/s podla smejdovitosti a katastrofalnosti. Ako priklad si zoberme taky prastary 1 TB disk PCIe3, ked sa kopiruje 300 GB dat. Prva polovica napr. 150 GB pojde v ramci pSCL cache 3 GB/s, druha 150 GB polovica buda skapinat 250 MB/s.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj si si to overil, skúsil?
Odpovedať Hodnotiť:
 

keby som mal vsetko na vlastnej kozi skusat/overovat tak:

1) by som musel byt chuj ako machala co neveri ze Zem je gulata, lebo si to nebol vo vesmire osobne overit ... tu sa ale naskyta otazka odkial si je isty ci existuje nejaky vesmir ze ano ....

2) existuju review/recenzie, ktore staci citat/pozerat

3) potrebovat by som desat milionov €, aby som si vsetok ten HW na to "vlastne skusanie" mohol pokupovavat

4) ani kvoli nacisto dojebanemu uvedeniu nVidia RTX 5000 netreba vyhodit ani cent, staci to proste SLEDOVAT = udrziavat si prehlod:

https://tinyurl.com/5yu5mcr7
https://tinyurl.com/3hafkkdu


Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si fakt "odborník".
Tak tu radšej nekopíruj kadejaké somariny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sice super ze dokaze zapisovat 13GB/s, ale za aku dobu sa zaplni cache a bude sa srat len 800MB/s? To uz marketingove oddelenie radsej nekomentuje :D
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Pre prakticke pouzitie to ani nie je podstatne, ked si ten M.2 SSD kupis, prve co istotne NEspravis je, ze ho na 99% pocas jedneho jedineho kopirovania cely zajebes fimotekou.
To proste neni na to.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár