neprihlásený Sobota, 22. februára 2025, dnes má meniny Etela
Fedora začala oficiálne podporovať RISC-V architektúru

Značky: RISC-VLinux

DSL.sk, 21.2.2025


Pomerne významná linuxová distribúcia Fedora z rodiny Red Hat distribúcií aktuálne oznámila pridanie procesorovej architektúry RISC-V ako piatej podporovanej architektúry.

Architektúra zatiaľ nie je považovaná za primárnu, za také sú označované iba dve najpoužívanejšie architektúry, 64-bitová Intel a AMD architektúra x86_64 a 64-bitová ARM architektúra aarch64. Ďalšími dvomi podporovanými sú IBM Power architektúra ppc64le a IBM Z architektúra s390x.

RISC-V je open source inštrukčnou sadou a architektúrou navrhnutou v súlade s princípmi RISC, Reduced Instruction Set Computer, architektúr. Začala vznikať len v roku 2010 a v posledných rokoch si získava čoraz väčšiu pozornosť výrobcov, ktorí si môžu na nej navrhovať vlastné CPU bez potreby platenia licenčných poplatkov za ARM alebo MIPS.

RISC-V architektúra má okrem iného dobrý pomer výkonu a spotreby. Doteraz sa využívala najmä v menej výkonných procesoroch, často určených na špecifické účely. V poslednom období boli predstavené ale už aj výkonnejšie jadrá a procesory, za x86 a ARM procesormi výkonom ale ešte zaostávajú. K dispozícii je ale napríklad už aj notebook s touto architektúrou, bližšie sme o ňom informovali v tomto článku.

Fedora s RISC-V podľa oznámenia experimentovala už minimálne od roku 2015. Oficiálna podpora architektúry znamená, že začína investovať do jej podpory.

Zároveň v súčasnosti sú už k dispozícii bootovateľné obrazy poslednej verzie Fedora 41 pre dve RISC-V dosky, StarFive VisionFive 2 a SiFive HiFive Premier P550, a pre virtualizované prostredie s QEMU. Projekt zároveň postupne sprístupňuje aj infraštruktúru pre vývojárov manažujúcich balíčky umožňujúcu podporovať túto architektúru.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Chrome začal vypínať rozšírenie uBlock Origin
Antik výrazne rozšíril TV archív
Musk navrhuje čo najskoršie zrušenie ISS, USA sa majú sústrediť na Mars
V tohtoročných iPhonoch 17 už bude vlastný WiFi čip od Apple
Let’s Encrypt vydala prvý 6-dňový certifikát


Diskusia:

Pridať komentár