neprihlásený Streda, 5. februára 2025, dnes má meniny Agáta
Problém s predajom používaných HDD od Seagate sa má týkať aj Česka, Alzy sa nemá týkať

Značky: HDDSeagate

DSL.sk, 4.2.2025


Problém s predajom veľkokapacitných diskov značky Seagate, ktoré v skutočnosti nie sú nové a boli už používané desiatky tisíc hodín, sa má vyskytovať aj v susednej Českej republike.

V dnešnom článku s aktuálnymi informáciami o probléme to uvádza Heise.de, keď takýto problém podľa aktuálnych informácií hlásia aj užívatelia z Česka.

Ako sme upozornili v tomto článku, zrejme nezanedbateľný počet zákazníkov si v poslednom období v Nemecku ale aj v ďalších krajinách zakúpil ako nové veľkokapacitné disky značky Seagate najmä v podobe modelov Exos, ktoré v skutočnosti boli už používané desiatky tisíc hodín ale mali vynulované SMART dáta indikujúce počet hodín používania.

Na problém na základe pár takýchto prípadov u diskov zakúpených u nemeckých predajcov upozornil nemecký Heise.de, čitatelia následne nahlásili výrazne viac prípadov a to aj z iných krajín. Podľa dnešných informácií iba samotnému Heise.de hlásilo rovnaký problém už takmer 200 čitateľov. Dá sa samozrejme predpokladať, že o probléme sa zatiaľ dozvedela len časť zákazníkov s takýmito diskami a z nich to zrejme veľká časť neoverila a hlavne nenahlásila, nie je tak jasné o ako veľký problém ide a koľko takýchto diskov bolo predaných.

Na Slovensku predáva počítačové komponenty viacero predajcov pôsobiacich aj v Českej republike, pričom najväčším predajcom HDD pre koncových zákazníkov je tu zrejme český eshop Alza.

Diskov predávaných Alzou by sa podľa stanoviska spoločnosti pre DSL.sk problém týkať nemal. "Aktuální situaci s HDD Seagate pečlivě sledujeme a na základě interní analýzy i potvrzení od našich dodavatelů můžeme potvrdit, že všechny námi dodávané disky jsou nové a nejedná se o repasované nebo použité jednotky," uviedla pre DSL.sk PR manažérka Alzy Eliška Čeřovská.

Podľa stanoviska predajca zatiaľ nemá informácie ako sa problematické disky dostali do distribučných kanálov a pokračuje v monitorovaní situácie.

U ktorých predajcov nakúpili problematické disky zákazníci z Česka nie je zatiaľ známe.

Diskami s takýmito problémami majú byť podľa skorších informácií najmä 16 TB, 12 TB a 14 TB disky Exos ale aj niektoré ďalšie modely s veľkosťami medzi 4 TB až 18 TB. V SMART, Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology, dátach sú vykazované informácie ako u nových diskov vrátane nulového respektíve nízkeho počtu hodín doterajšieho používania. U týchto enterprise diskov ale Seagate podporuje aj ďalšie diagnostické dáta FARM, Field Accessible Reliability Metrics, a tieto u daných diskov vykazujú desiatky tisíc hodín používania. Vykazovaný počet hodín sa pohybuje od 15-tisíc po 50-tisíc hodín používania, pričom priemer je väčší ako 25-tisíc hodín, čo sú takmer tri roky.

Užívatelia s diskami Seagate môžu získať diagnostické FARM dáta okrem iného pomocou nástroja smartctl v podobe príkazu "smartctl -l farm".

Navyše niektoré z týchto diskov majú byť podľa overenia v nástrojoch Seagate evidované ako OEM disky, hoci tak neboli označené.

Seagate oficiálne ponúka aj repasované disky, tie sú ale jasne označené ako "Factory Recertified" a majú bielu nálepku so zeleným okrajom. Spoločnosť v stanovisku pre Heise.de vylúčila, že by predala alebo distribuovala predajcom nesprávne označené disky, ako k situácii prišlo ale zatiaľ nevysvetlila.

Podľa aktuálnych informácií Heise.de minimálne jeden z problematických diskov mal byť pôvodne dodaný čínskej spoločnosti a možnou hypotézou je, že ide o disky používané doteraz vo farmách pre ťaženie kryptomeny Chia. Pre ťaženie tejto kryptomeny je potrebná veľká kapacita diskov a v poslednom období sa výrazne znížila celková zapojená disková kapacita.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Existujúci zákazníci O2 môžu prejsť na eSIM jednoducho cez aplikáciu
Nová verzia systému pre routery OpenWrt 24.10 dokončená
FreeBSD začalo zlepšovať podporu notebookov
Známy výrobca avizuje pokračujúcu výrobu Blu-ray a ďalších optických médií
Nginx v Česku predbehol Apache


Diskusia:
                               
 

parta cinancov zrusila svoju 100 PB farmu na tazenie Chia a tot vysledok

pozn.: ten kto nema aspon 1 PB, pre toho nema ziadny zmysel s tazbou Chia zacinat
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a pozdrav, a kvety posielame aj Agáte, Agáte H. !,
nielen Janke H.!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár