neprihlásený Sobota, 28. decembra 2024, dnes má meniny Ivana, Ivona
Predstavené malé chladenie bez pohyblivých komponentov pre bežné notebooky

Značky: chladenienotebooky

DSL.sk, 27.12.2024


Americká spoločnosť Ventiva aktuálne oznámila vyvinutie nového typu aktívneho chladiča pre notebooky, ktorý sám nemá pohyblivé komponenty.

Riešenie má označenie ICE9, Ionic Cooling Engine, a spoločnosť ho všeobecne ako riešenie pre rozličné použitia oznámila v máji. Teraz avizuje jeho aplikáciu v notebookoch, pričom prvé notebooky s týmto riešením majú byť predstavené na výstave spotrebnej elektroniky CES na začiatku januára.

Riešenie podľa spoločnosti v súčasnosti dokáže uchladiť 25 Wattov TDP, je tak vhodné aj pre viaceré bežné notebooky. V roku 2027 plánuje predstaviť verziu pre chladenie 40 Wattov TDP.

ICE9 pracuje na princípe ionizácie vzduchu elektródami a pohybe vzniknutých iónov vďaka elektrickému poľu. Molekuly vzduchu sa ionizujú vytrhávaním elektrónov v malej oblasti pri kladnej elektróde. Vzniknuté kladné ióny sú následne odpudzované od tejto elektródy a priťahované k zápornej elektróde.

Pri svojom pohybe narážajú do neutrálnych molekúl vzduchu a tým im dodávajú hybnosť. Kým ióny sú pritiahnuté k zápornej elektróde nachádzajúcej sa neďaleko kladnej elektródy, neutrálne molekuly vzduchu letia ďalej a vytvárajú tak pohybujúci sa vzduch chladiaci komponenty.

Ventiva v oznámení zatiaľ nezverejnila žiadne oficiálne parametre svojho riešenia, očakávane by mohli byť zverejnené na CES. Riešenie je k dispozícii v niekoľkých veľkostiach, pričom podľa dostupných informácií má mať efektívnosť 1 CFM prietoku vzduchu na 1 Watt spotreby. Oproti ventilátorom má mať ale výrazne nižší statický tlak.

Výhodou riešenia oproti otáčajúcim sa ventilátorom je výrazne menšia hlučnosť, keď samotný chladič nemá pohyblivé komponenty a zvuk nevydáva. Samotný chladič je tiež veľmi malý a tenký, aj keď potrebuje ešte ďalšie komponenty. Keďže vytvára elektrické pole, vložený je do kovového krytu fungujúceho ako Faradayova klietka chrániaceho komponenty notebooku a zároveň usmerňujúceho tok vzduchu. Potrebuje tiež komponent generujúci potrebné vysoké napätie pre elektródy.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Od soboty musia mať nové smartfóny a ďalšie zariadenia povinne port USB Type-C
Najpopulárnejší seriál na Netflixe dostal druhú sériu, bude mať ešte jednu
Sonda NASA úspešne uskutočnila najväčšie priblíženie k Slnku
Najsťahovanejším opäť seriál odohrávajúci sa pred Game of Thrones
Elektrická verzia dvojnohého robota Atlas skáče saltá, lepšie ako pôvodná verzia
Príjemné prežitie vianočných sviatkov
Asus avizuje veľmi ľahký notebook s výdržou až 32 hodín
Tatra banka odstavila staršie verzie mobilnej čítačky, aktualizovať sa dá ešte individuálne
Softvér eID klient pre občiansky v novej hlavnej verzii 5.0, je potrebná pre nové eID
Intel zrušil iniciatívu x86 procesorov iba so 64-bitovým režimom


Diskusia:
                               
 

Fotka/video by sa nenaslo?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

musis dat do gogela a najde ti
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://lnk.sk/jmb6 alebo
https://lnk.sk/ehrj
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ľudia zožerú všetko.
Dokonca aj tomuto nezmyslu tu dá niekto akože šancu. Vysokonapäťová rušička, hmm, chcem mať rovno tri v notebooku.25 W je na objem 50-100 cm3 aj celkom dosť tepla.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja tomu dávam šancu, prtože to bude asi zabíjať komáre. Ti všqk ja na rozdiel od Tvojicg ľudí ŽRAŤ NEBUDEM!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Citujem z clanku "Keďže vytvára elektrické pole, vložený je do kovového krytu fungujúceho ako Faradayova klietka chrániaceho komponenty notebooku a zároveň usmerňujúceho tok vzduchu" .... A tu vidim velky fail zo strany inzinierov.

Elektricke pole je mozne vyuzit napriklad na bezdratove nabijanie telefonu pripadne inych zariadeni. Napriklad, hrac si pocas hry priamo na notebooku moze nabit telefon a nemusi riesit kable.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Podľa mňa Faradayova klietka nefunguje, keď je zdroj žiarenia vo vnútry klietky. Tam bude použitá iná forma tienenia, pri ktorej sa žiarenie pri ktorej žiarenie prejde do materiálu a následne sa už len odráža vo vnútri materiálu až pokiaľ sa celé nepremení na teplo.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

medzi prislusenstvo patri zemniaci drot, ktory pri pouzivani NTB trepa pripnut ku radiatoru, eventualne ochrannemu koliku v najblizsej zasuvke, pripadne dokupit ako prislusenstvo medenu tycku a tu zasunut do zeme a pripojit k drotiku, pre dosiahnutie vysokej ucinnosti aj v prirode.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale len tak pre tvoju informaciu, hlinik nie je magneticky a teda umoznuje jednoduche vytvorenie faradayovej klieky s vysokou ucinnostou pre siroke spektrum frekvencii, pricom po spojeni so zapornym polom vysielaca umiestneneho v tejto klietke funguje ako zrkadlo, cize vlny neuniknu von...
Odpovedať Hodnotiť:
 

A na toto si ako prišiel? Teraz, bez alkoholu??
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Samotný chladič síce nemusí mať pohyblivé komponenty, ale to nemá napríklad ani adaptér od notebooku a predsa čo sa týka vydávania zvuku, vie zvládať pískanie priekazne na jednotku.

Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

a co ked vzduch vytrha vsetky elektrony? bude treba nejake docapovat?
Odpovedať Hodnotiť:
 

zacne vytrhavat pozitrony a bude koniec sveta
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak samozrejme nepôjde elektrika a na notebooku bude treba pracovať priekazne pri sviečke.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nic nevydrzia horia tie notebooky ako nic
Odpovedať Hodnotiť:
 

Všimnime si koľko vecí sa krúti okolo klietok. Či už ide o súboje influencerov, produkciu vajíčok z klietkového chovu, prevoz synantropných medveďov, vystavovanie delikventov na námestí v Levoči a teraz aj chladenie notebookov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a to si nemyslim, ze klietky povedali posledne slovo!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár