neprihlásený Štvrtok, 10. októbra 2024, dnes má meniny Slavomíra
Aj Nobelova cena za chémiu udelená za umelú inteligenciu, na predpovedanie tvaru bielkovín

Značky: veda a výskumumelá inteligencia

DSL.sk, 9.10.2024


Po Nobelovej cene za fyziku je aj tohtoročná Nobelova cena za chémiu udelená aj za objav, v ktorom zohráva úlohu umelá inteligencia.

Polovicu ceny totiž získava dvojica Demis Hassabis a John M. Jumper za prínos ich softvéru AlphaFold2, druhú polovicu David Baker. Švédska akadémia vied o tom informuje v tomto oznámení.

Demis Hassabis a John Jumper sú zo spoločnosti DeepMind už dlhšiu dobu vlastnenej spoločnosťou Google, ktorá počas svojej existencie vyvinula viacero softvérov postavených na metódach umelej inteligencie efektívne riešiacich viaceré náročné problémy.

Dvojica Nobelovu cena získava za softvér respektíve AI model AlphaFold2, ktorý pomocou metód umelej inteligencie a špeciálne neurónových sietí dokáže presne predpovedať priestorovú štruktúru respektíve tvar bielkovín na základe postupnosti aminokyselín tvoriacich danú bielkovinu.

Priestorový tvar molekúl bielkovín významnou mierou určuje ich biologické vlastnosti a funkcie a informácie AlphaFold2 umožňujú výrazne zefektívniť rozličný výskum bielkovín a ich aplikácií. AlphaFold2 dokáže predpovedať tvar takmer všetkých 200 miliónov známych bielkovín.

Dvojica Nobelovu cenu získava pomerne rýchlo po svojom prínose, keď AlphaFold2 bol uvedený len v roku 2020.

David Baker získava druhú polovicu Nobelovej ceny za počítačové metódy na vytváranie nových bielkovín.

Ako sme informovali v tomto článku, tohtoročnú Nobelovu cenu za fyziku získava John J. Hopfield a Geoffrey E. Hinton za objavy týkajúce sa vytvorenia funkčných počítačových neurónových sietí. Práca týchto vedcov bola dôležitá pre ďalší budúci rozmach neurónových sietí, ktoré sa v poslednej dobe nasadzujú na čoraz viac účelov. Nie je ale úplne jasné, prečo za svoju prácu dostali Nobelovu cenu v odvetví fyzika. Hoci ako spôsob fungovania ich typov neurónových sietí využili inšpiráciu fyzikálnymi systémami, išlo o známe princípy, nešlo o žiadny objav v oblasti fyziky a išlo o počítačovú implementáciu informatického nástroja určeného na spracovanie dát v ľubovoľnej oblasti ľudskej činnosti.

Na rozdiel od toho v prípade Nobelovej ceny za chémiu za AlphaFold2 prišlo samozrejme k výraznému pokroku v samotnej chémii bielkovín a hoci sa vyzdvihuje použitie metód umelej inteligencie, je použitá ako v tomto prípade fungujúci nástroj aký sa bude vo vedeckom výskume využívať zrejme čoraz častejšie.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Slovensko.sk bude mať od večera odstávku, bude sa zväčšovať kapacita diskov
Samsung spustil výrobu SSD, ktorý je podľa neho najvýkonnejším SSD pre PC
Starlink satelity začali umožňovať posielať SMS z bežných smartfónov, na Floride
Dvom verziám Windows 11 dnes končí podpora
Nobelova cena za fyziku udelená pionierom počítačových neurónových sietí
Microsoft Word môže zmazať súbor namiesto jeho uloženia
Termín povinnej podpory okamžitých platieb sa blíži, spustila ich ďalšia banka
Nové Macy s procesormi M4 majú byť dostupné od 1. novembra
Magnetické pásky by mali dosiahnuť 100 TB už o tri roky
FreeBSD ide výrazne zlepšiť podporu notebookov, získalo na to financovanie


Diskusia:

Pridať komentár