neprihlásený Pondelok, 7. októbra 2024, dnes má meniny Eliška
FreeBSD ide výrazne zlepšiť podporu notebookov, získalo na to financovanie

Značky: FreeBSDopen sourcenotebooky

DSL.sk, 7.10.2024


Tvorcovia známeho operačného systému FreeBSD chcú tento systém výraznejšie presadiť na osobných počítačoch a špeciálne najmä notebookoch, ktoré v súčasnosti tvoria už veľkú väčšinu nových predávaných PC. Za týmto účelom tak idú pracovať na viacerých technických vylepšeniach, na čo už získali aj financovanie.

FreeBSD Foundation stojaca za FreeBSD o tom informuje tomto oznámení.

Projekt je financovaný FreeBSD Foundation a tiež Quantum Leap Research a spoločnosťami Dell, AMD a Framework, spolu sa zaviazali do projektu investovať 750-tisíc dolárov. Plánované celkové potrebné investície sú 1 milión dolárov.

FreeBSD je unixovým open source operačným systémom. Z unixových operačných systémov sa nakoniec výrazne najviac presadil Linux, ktorý je dominantný v serveroch a vďaka Androidu aj v smartfónoch. FreeBSD je ale tiež pomerne populárnym a používaným systémom. FreeBSD je odvodený z pôvodného BSD a určený primárne pre v súčasnosti dominujúcu PC a serverovú platformu x86 ale tiež s verziami pre ďalšie procesorové platformy.

FreeBSD je populárny najmä na serveroch, pričom u niektorých nasadení a napríklad v sieťových aplikáciách bol minimálne v minulosti vnímaný ako výkonnejší a stabilnejší ako Linux. Prednosťou FreeBSD najmä v minulosti bol tiež pokročilý súborový systém ZFS preportovaný z OpenSolaris. V súčasnosti je už dostupná aj pre Linux spoločná implementácia OpenZFS, zároveň je pre Linux k dispozícii aj konkurenčný Btrfs.

V rámci projektu lepšej podpory notebookov vo FreeBSD chcú vývojári zlepšiť podporu bezdrôtových čipsetov, zlepšiť manažment spotreby pridaním podpory moderných úsporných režimov pre zvýšenie výdrže na batériu, zlepšiť podporu Intel a AMD grafík, zlepšiť podporu audia a podporovať špecifický hardvér notebookov ako sú špeciálne tlačidlá, gestá na touchpadoch a ďalšie komponenty.

Zlepšiť chcú tiež plánovač úloh, aby podporoval moderné CPU s heterogénnymi jadrami, a hypervízor bhyve, aby sa vo FreeBSD dali v prípade potreby lepšie využívať iné OS vo virtualizácii.

Koľko by mal vývoj v rámci tohto projektu trvať oznámenie neuvádza.

K oznámeniu projektu prišlo krátko po tom, ako FreeBSD získal inú pomerne vysokú podporu 686.4-tisíc eur od nemeckého štátneho fondu Sovereign Tech Fund. Tieto prostriedky budú použité podľa oznámenia najmä na modernizáciu infraštruktúry a zlepšenie procesov pre vývojárov a cieľom je okrem iného zlepšiť bezpečnosť.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Mapy.cz začali na Slovensku podporovať plnohodnotnú navigáciu
HDD by mali dosiahnuť 50 TB o dva až tri roky
OpenZFS konečne dostáva podporu pridania ďalších diskov do RAID-Z
4ka oslavuje výročie, zákazníkom dá 1 GB dát
Prvý WiFi router od OpenWrt v predaji
Alza v Česku spustila predaj liekov, na Slovensku ho zatiaľ nechystá
Seriál Fallout podľa počítačovej hry dosiahol 100 miliónov divákov
NASA laserom komunikovala takmer na pol miliardy kilometrov
Ďalšia generácia Intel CPU bude predstavená o týždeň, dostupná o ďalšie dva
Tesla zvýšila objem výroby elektromobilov, za svojimi rekordami stále zaostáva


Diskusia:
                               
 

Nebol BSD/OpenBSD populárny aj pre svoju bezpečnosť?
Často bol používaný v PC routroch, firewalloch.
FreeBSD je použitý ako základ napríklad pre pfSense, alebo OPNsense.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby niekto postrádal notebook, na ktorom sa dá prevádzkovať FreeBSD, si môže kúpiť len bičík a priekazne roztopašne sa ním švackať.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár