neprihlásený Piatok, 4. októbra 2024, dnes má meniny František
NASA laserom komunikovala takmer na pol miliardy kilometrov

Značky: NASAvesmírlasery

DSL.sk, 3.10.2024


Americká vesmírna agentúra NASA úspešne uskutočnila pomocou technológie DSOC na sonde Psyche laserovú optickú komunikáciu na vzdialenosť približne 460 miliónov kilometrov.

NASA o tom informuje v tomto oznámení. Test bol uskutočnený 29. júla a krátko po jeho uskutočnení podľa oznámenia ukončila prvú fázu prevádzky DSOC.

NASA v oznámení avizuje iba komunikáciu zo Zeme na sondu a nie zo sondy na Zem. Kým komunikácia zo sondy na Zem dosahuje podľa vzdialenosti rýchlosť v megabitoch až stovkách megabitov za sekundu, komunikácia zo Zeme je výrazne pomalšia a dosahuje podľa dostupných informácií maximálne 292 Kbps.

Predtým 24. júna ale uskutočnila NASA komunikáciu aj zo sondy na Zem na o niečo menšiu vzdialenosť približne 390 miliónov kilometrov a pri tomto teste dosiahla podľa oznámenia stabilnú udržateľnú rýchlosť 6.25 Mbps a maximálnu rýchlosť 8.3 Mbps.

Vesmírne misie v súčasnosti využívajú komunikáciu najmä v rádiovom spektre. Optická komunikácia s výrazne kratšou vlnovou dĺžkou umožňuje dosahovať vyššie rýchlosti a umožní misiám odosielať viac dát. NASA tak v posledných rokoch realizuje viacero testov optickej komunikácie s rozličnými parametrami.

Donedávna komunikovala maximálne na vzdialenosť k Mesiacu, laserová komunikácia je ale inštalovaná aj na sonde Psyche aktuálne letiacej k asteroidu 16 Psyche nachádzajúcemu sa v tzv. hlavnom páse asteroidov medzi Marsom a Jupiterom. So sondou tak môže komunikovať optickou komunikáciou na desiatky až stovky miliónov kilometrov.

Sonda odštartovala v minulom októbri, následne pri teste optickej komunikácie v decembri posielala na Zem zo vzdialenosti 31 miliónov km dáta rýchlosťou až 267 Mbps.

Optická komunikácia je na sonde iba ako experimentálna technológia, štandardne komunikuje ešte v rádiovom spektre. Na sonde sa využíva pre optickú komunikáciu teleskop s priemerom 22 centimetrov, použitý je laser v blízkom infračervenom spektre. Na Zemi sa so sondou komunikuje z dvoch rozdielnych lokalít. Dáta sa na sondu odosielajú relatívne nízkou rýchlosťou pomocou teleskopu s priemerom 1 m v Table Mountain v americkej Kalifornii.

Laser zo Zeme odosielajúci dáta sonda využíva tiež na presné navádzanie lasera, pomocou ktorého sa odosielajú dáta vysokou rýchlosťou zo sondy na Zem. Tento laser je zachytávaný veľkým teleskopom s priemerom 5.1 metra v Palomar Observatory, približne 130 kilometov od Table Mountain. Teleskop využíva kryogenické chladenie a má detektor s vysokou citlivosťou schopný detekovať jeden fotón.

Na rozdiel od rádiovej komunikácie má ale optická komunikácia z povrchu Zeme väčší problém s počasím, vyžaduje jasnú oblohu pre prenos dát vysokými rýchlosťami a podľa skorších informácií NASA optickú komunikáciu so Psyche už opakovane prerušili búrky.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Ďalšia generácia Intel CPU bude predstavená o týždeň, dostupná o ďalšie dva
Tesla zvýšila objem výroby elektromobilov, za svojimi rekordami stále zaostáva
Qualcomm chystá ešte nižší model Snapdragonu X, zrejme umožní lacnejšie PC
NASA vypla vedecký prístroj na sonde Voyager 2
Prvý veľký operátor ponúka pripojenie rýchlejšie ako 1 Gbps, s veľmi pomalým uploadom
Podiel Windows 11 dosiahol tretinu
Qualcomm už má testovať druhú generáciu Snapdragon X pre PC
Vydaná nová hlavná verzia Windows 11
SMS lístok na vlak sa dá kúpiť už aj zo zahraničného čísla
Po odklade sprístupnená beta Thunderbirdu pre Android


Diskusia:

Pridať komentár