neprihlásený Pondelok, 9. septembra 2024, dnes má meniny Martina
Intel oznámil modely problematických CPU, ktorým predlžuje záruku o 2 roky

Značky: IntelCPU

DSL.sk, 6.8.2024


Spoločnosť Intel aktuálne oznámila detaily predĺženej záruky na jej desktopové Core procesory 13. a 14. generácie, ktorých sa týka problém s poškodzovaním vyšším napätím a následnou nestabilitou.

Spoločnosť avizovala plán predĺžiť záruku minulý týždeň, teraz zverejnila kompletné detaily. Nespravila tak ale v oficiálnom oznámení ale v oznámení v diskusnom fóre na svojich stránkach.

Predĺženie záruky sa týka všetkých desktopových procesorov, predávaných samostatne v retailovom krabicovom balení, predávaných samostatne bez retailového balenia aj dodávaných ako súčasť desktopov od výrobcov.

Záruka sa predlžuje o dva roky globálne všetkým zákazníkom. Procesory v retailovom balení majú štandardnú záruku tri roky, predlžuje sa tak na päť rokov od dátumu predaja.

Predĺženie záruky sa týka dvanástich modelov Raptor Lake s modelovým označením Core i5-13600KF, i5-13600K, Core i7-13700, i7-13700F, i7-13790F, i7-13700KF, i7-13700K, Core i9-13900, i9-13900F, i9-13900KF, i9-13900K a i9-13900KS a dvanástich modelov Raptor Lake Refresh s rovnakým modelovým označením ale začínajúcim číslom 14.

Ako sme informovali v tomto článku, Intel nedávno identifikoval príčinu týchto problémov. Príčinou má byť algoritmus v mikrokóde, v dôsledku ktorého može byť vyžiadené nesprávne vysoké napätie pre procesor. To môže spôsobiť poškodenie procesora, ktoré je trvalé, pričom poškodený procesor môže vykazovať nestabilitu a môže na ňom prichádzať k pádom operačného systému.

Intel pripravuje aktualizáciu mikrokódu, ktorá opraví príčinu problému. Plánuje ju vydať v polovici augusta. Už poškodené procesory samozrejme ale neopraví, u tých je potrebná reklamácia.

Mikrokód sa v procesoroch používa okrem iného na implementovanie zložitejších inštrukcií pomocou jednoduchších inštrukcií. Moderné procesory podporujú dynamickú aktualizáciu mikrokódu, ktorú môže po každom zapnutí procesora nahrať do procesora BIOS dosky alebo operačný systém. Po vydaní opravy bude tak potrebné aktualizovať BIOS dosky na nový, ktorý obsahuje aktualizovaný mikrokód, alebo používať operačný systém v konfigurácii, v ktorej nahráva pri každom štarte už aktualizovaný opravený mikrokód.

Ak už prišlo k poškodeniu a procesor vykazuje nestabilitu, je ho potrebné reklamovať. V prípade procesorov kúpených v retailovom balení je potrebné kontaktovať zákaznícku podporu Intelu, v prípade procesorov kúpených bez retailového balenia predajcu a v prípade procesorov kúpených ako súčasť počítača výrobcu počítača.

Aktuálne oznámenie tiež odporúča zákazníkom, ktorí tieto procesory už skôr reklamovali neúspešne, aby kontaktovali zákaznícku podporu Intelu. To zrejme potvrdzuje, že v minulosti bola časť reklamácií kvôli tomuto problému odmietaná.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Súkromný vesmírny let Polaris Dawn by sa mal uskutočniť v utorok
Apple dnes predstavuje nové iPhony, video
SpaceX už vyniesla 7-tisíc Starlink satelitov
Mozilla výrazne predĺžila podporu Firefoxu na Windows 7
Musk znovu sľubuje veľmi skoré lety na Mars, týmto termínom by sa zrejme zatiaľ nemalo veriť
Vesmírny Boeing sa úspešne vrátil na Zem, bez posádky
Oficiálne linuxové jadro by od ďalšej verzie mohlo podporovať real-time funkčnosť
Qualcomm údajne zvažuje záujem o časti divízií Intelu navrhujúcich čipy, najmä pre PC
SK-NIC spúšťa aukcie doteraz neuvoľnených 1-znakových až 3-znakových .sk domén
NASA schválila odlet vesmírneho Boeingu z ISS v noci na zajtra


Diskusia:
                               
 

dotknuté sú aj Xeony založené na Raptor Cove ako aj i5-14600, ktorý Intel nespomína
Odpovedať Hodnotiť:
 

vravi sa ze vsetko od 65W nahor (vratane 65W)
Odpovedať Hodnotiť:
 

intelu uz nepomoze ano svatena voda, ako som tu pisal s nadejou ze do 5 rokov uvedie nieco prevratne (royal cores) cim by rozdrvil konkurenciu ako svaba na poli 1T vykonu aj multiT vykonu, ale z toho asi nic nebude, iba parcialne cvachtanie sa vo vylisovanych vyberovych bôboch:

https://t.ly/4iRK2
Odpovedať Hodnotiť:
 

konkurencia ich zozerie. apple pouziva arm, qualcomm pride s arm pc cpu tiez, amd zozerie desktopy a serverovy trhovy podiel

konkurencia nespi
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no ak sa intel nevzchopi a bude behat v takych srackach ako od 2017 a hlavne od 2019/2020, stane sa z neho permanentne c.2 a to absolutne vo vsetkom

podstatne pre intel je rozbehat vyrobne procesy A20/A18 (kedysi nazyvane 5 nm a 5 nm+ porovnatelne s 3 nm TSMC) a zbavit sa zavislotsi na TSMC, ponivac do renovacie starsich intelovych FABov ci vystavbu novych sli len same investicie a investicie a za rok vygenerovali takmer 10 miliard stratu a zisk negenerovali (zatial) ziadny
Odpovedať Hodnotiť:
 



naozaj si zacinam mysiet za intel sa ruti do takych sraciek, kde nebol od cias P4 Netburst a to su uz dve dakedy, pretoze na vsetkych poliach (desktop, sertver, NTB) je technologicky absolut nacisto porazeny (konkretne implementacie mikroakrcjitektiry x86 ma intel uplne na hovno, proste AMD vie x86 lepsie no a samozrejme + vlastne vyrobne procesy Intelu su tiez na hovno) a ponuknut vie akurat tak iba to jedno velke hovno a zije iba z napisu "intel" a faktu ze ludia (o OEM a podnikovom segmente ani nehovoriac) su stale ochotni platit iba za "ten pocit" mat intel
Odpovedať Hodnotiť:
 

destop/NTB v OEM segmente je pre koncoveho usera citliva zalezitost, pretoze ten clovek ma ten destop/NTB pred sebou a vidi co ma, server serment je nieco uuuplne ine ... tam koncovy uzivatel absoutne nevidi na akom zeleze idu tie Win servery s AD, DNS, DHCP, WSUS, IIS, Ixsčejndž, Šérpoint, SQL, Poverbíáj... ci aj Linux/AIX/Solaris virtualky.... v server sermente je iba jedina brzda: dlhsia zostvacnost a narocnost vymeny a cyklus vymeny HW (predsalen zmigrovat tisice virtualok z ESXov vybuilovanych na intleloch nma nove ESXy tiez vybuilovanych na intleloch je neporovnatelne jednoduchsie ako novovo budovat celu logicku topologiu na AMD platforme) .... napriek tomu podiel AMD v serveroch medzi 2017 a 2024 stupol z 0,1% na 25% (250-nasobne), absolut BRUTAL ocividny dokaz ako je intel v prdeli a ked sa intel z tej prdele nevyhrabe, pride cas (2030-2035) ked AMD bude mat v serveroch na x86 nadpolovicny podiel a intel bude c.2
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podla toho co sledujem, tak intel sa pomalucky transformuje skor na vyrobu cipov pre externych dodavatelov, dostava velke dotacie od USA a EU na budovanie novych fabrik a tiez ma licenciu a vlastni podiel v ARM. Tazko predvidat buducnost, ale myslim, ze intel o par rokov bude uplne nieco ine ako vyrobca vlastnych cpu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked im nejde mensia litografia, tak kombinuju 3 druhy jadier, HT, non-HT,
keby som taky obvod programoval asi by som dostal schizu
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

LOL. Takže niekto chladnokrvne zakalkuloval, ako sa zbaviť budgetových zákazníkov a skutočným hráčom ponúkol možnosť voľby CPU s rizikom odpálenia a zástup posrancov mu za odmenu odborne radí, ako celú situáciu priekazne zvrátiť vo svoj prospech.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

a konkurencia, ktorá začína chápať, kam ten budgetový poter v honbe sa garanciami potečie, sa vrhla do márnej snahy priekazne zvrátiť pravdu mínuskami....
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Intel v tomto brutalne zavadza:

1, nezverejnuje oficialne oznamenia, ale len na fore postne prispevok
2, spatne upravuje tieto prispevky a vytvara chaus
3, v predoslom poste boli aj 65W procesory ktore v tomto chybaju
4, najskor uviedol ze zaruka bude na bulk aj retail prevedenia, teraz zrazu len retail.
5, stale sa nevyjadril co preco ako z akeho dovodu sa deje, stale mlzi presne priciny
6, uz 4x odlozil oficialne vyjadrenie

Odkedy Intel riadia markatery, ekonomovia a uctovnici tak ide do ( ) o ( )

Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

marketery, vzor k0k0ty
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

to je vsetko pravda, len poslednemu nechapem - intel ojebava absolut nonstop: ojebavanie v benchmarkoch, podplacanie a vyhrazanie sa vyrobcom NTB .... to cele pozname uz dekady a to ze marketing intelu je hole hovno tiez nie je talezitost iba poslednych tyzdnov, ale to tiez plati cele roky

intel ojeby su horsie ako dekadu stare charakteristiky 10 cores (4x x86 CPU cores + 6x CU iGPU) pri AMD APU (to je poznamka pre intel idiotov)
Odpovedať Hodnotiť:
 

No čo maniak stále si radšej kúpiš Intel lebo stabilita a spolahlivosť?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

intel idiot je diagnoza: on si kupi intel platformu aj keby mal na papieri potvrdenie ze mu zostava do kvartalu zhori

to je taky novy vtip:
...aku mas spotrebu CPU?
...4
...4 watty v idle na desktope, to je predsa uuuuuuplne super
...nie, 4 CPU za rok
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Pokiaľ viem, INTEL vyrába vo viacerých fabrikách vo viacerých krajinách sveta. To akože všetky mali niečo pochybené vo výrobe? Ďalej tu niekto tvrdil, že im nejaké CPU vraj vyrába aj niekto iný. A čo viem, tak najlukratívnejšie CPU si vyrábajú v USA.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď je chyba v návrhu/špecifikáciách, tak je úplne jedno kde sa to vyrába.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

spamataj sa, lunar lake pozostava z 5 "kachlic"

https://t.ly/E45Gn

https://t.ly/tmd30

(velka ciernota neni jeden cip ale 3 kachlice), intel si vyraba iba svoju x86 kachliucu s CPU jadrami svojim 7 nm procesom (dnes sa tomu nadava intel4 ci jako), vsetko ostatne (iGPU, SoC) vyraba TSMC a vyrobcovia DRAM
Odpovedať Hodnotiť:
 

serverovske cipy intelu Saphire Raphids su slozite kachlicoidne prasata ako HOVADO: https://t.ly/MUZTc, uz len na pohlad je to nedotiahnuty uponahlany hnus: https://t.ly/dQ3lC asi s 40 kachlicami najroznejsich velkosti (z ktorych si Intel samotny vyrabal mensiu cast), proste prve pionierske pokusy, jedine Xeony Granite Rapids a Atomovske Xeon zmrdy Siera Forrest vyzeraju kachlicoidne normalnejsie (symetria, vyspelost na prvy pohlad, nie chaoticky mixnix-dixnix rozhadzanych 40 kachlic s veslkostami v rade sto-nasobku rodzierlu plochy medzi najmensimi a najvecsimi ako pri pionierskych pokusoch Xeonoch Saphire Raphids) ... pozri sa ako vyzeraju Epic serverovske cipy AMD, radost uz len pozerat: https://t.ly/ipIf6
Odpovedať Hodnotiť:
 

To bude tým, že nie si technik a už vôbec praktik. Tvoje argumenty sú len Tvoje a dosť zavádzajúce. Ak niekto písal o nejakej oxidácií, to vyskytla vo všetkých fabrikách? Aj vo Vietname?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Pokial viem, tak vo fabrikach mimo US nepraktizuju DEI.
Odpovedať Hodnotiť:
 

co sa tyka vadne vyrobenych kusov, informacie su od pracovnika z jednej konkrtetnej fabriky

a pisal som niekde ze sa to tykalo uplne vsetkych fabrik?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty nie a teda nikto. ako, nekonšpiruj, problém, ak nejaký je, tak vôbec nie jednoduchý. A čo viem, na Slovensku sa úplne v pohode predávajú CPU INTEL 12-tej aj vyššej generácie.

Odpovedať Hodnotiť:
 

spamataj sa, uvedom si co znaci bezna pospolita masa:

99% ludi nevie co je AMD a PC = modre "e" + to ten "Intel"

99,999% ludi na Slovensku nevie ze Intel sa od 1027 postupne zabara do sraciek
Odpovedať Hodnotiť:
 

od 2017
Odpovedať Hodnotiť:
 

No aj aj nie. Ak niekto chce INTEL, prečo ho hneď nazývať nejako hlúpo. Ak niekto 20-30 rokov používa v PC výhradne INTEL CPU, neprejde len z tvojich dôvodov na AMD. A treba ešte počítať s tým, že len malé % ľudí kupuje najnovšie vychytávky. Dosť veľa ľudí fičí na starších CPU, nepotrebujú zrovna 13 a 14-tu generáciu. A ani nekupujú každý rok PC s aktuálne najnovšími komponentami. V predaji sú stále aj 10, 11 a 12-ta generácia. Či nevyhnutne si každý musí kúpiť 14900KS??
A ktorá fabrika to má tie problémy? Presne prosím...
Je to ale aj obchod. Ak mám rád svoje uhorky, a vyjdú hoc drahšie, nepohrniem sa na maďarmi predávané, hoc možno o centy lacnejšie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je blbe zistit, ze si si cely zivot myslel ze si technik a obhajoval si intel a nakoniec si zistil ze si zil v omyle. A rovnako aj s kovidom.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár