neprihlásený Pondelok, 24. júna 2024, dnes má meniny Ján
Konkurent Starlinku od Amazonu dokončuje testy, prototypy satelitov ide zničiť v atmosfére

Značky: Amazonsatelitypripojenie

DSL.sk, 27.5.2024


Spoločnosť Amazon sa po úspešnom otestovaní prototypov satelitov pre svoju pripravovanú konšteláciu s tisíckami satelitov na nízkej orbite Kuiper pre poskytovanie pripojenia k Internetu ako posledný test pripravuje ukončiť ich misiu a satelity čoskoro nechá zhorieť v atmosfére.

Spoločnosť o tom informuje v stručnom oznámení.

Amazon má na obežnej dráhe zatiaľ iba prvé dva testovacie prototypy svojich satelitov KuiperSat-1 a KuiperSat-2, ktoré si nechal vyniesť v októbri. Testy satelitov a pripojenia k nim zo Zeme boli úspešné, v decembri spoločnosť oznámila aj úspešné otestovanie laserovej optickej komunikácie medzi satelitmi.

Satelity využívajú infračervené lasery. V rámci testov spoločnosť úspešne udržiavala optickú komunikáciu medzi dvomi testovacími satelitmi s rýchlosťou 100 Gbps v oboch smeroch na vzdialenosť takmer tisíc kilometrov, pričom spojenie bolo udržiavané počas celých testovacích okien trvajúcich hodinu alebo dlhšie.

Posledným míľnikom testov je otestovanie zničenia satelitov v atmosfére. Počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov Amazon použije pohon satelitov na zníženie ich orbity, spolu s odporom atmosféry sa ich orbita zníži na 350 km a následne zhoria v atmosfére.

Kuiper bude ďalším systémom s tisíckami satelitov na poskytovanie Internetu, má mať 3236 satelitov na orbitálnych výškach 590 km, 610 km a 630 km. Amazon ich plánuje vyniesť postupne v nasledujúcich šiestich rokoch.

Podľa skorších informácií Amazon plánoval začať vynášať prvé produkčné satelity v prvom polroku tohto roka, či to stihne nie je jasné a o termíne vypustenia prvých satelitov aktuálne oznámenie neinformuje. Skorú beta prevádzku služby pripojenia plánuje aspoň podľa posledných informácií spoločnosť odštartovať v druhej polovici tohto roka.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Netflix údajne zvažuje bezplatný program s reklamami
Majitelia domu poškodeného odpadom z ISS žiadajú od NASA odškodné
Prvé Macy s M4 prídu až ku koncu roka
Telekom zvýšil pokrytie 5G aj 4G, má novú mapu s pokrytím v budovách
Odlet Boeingu z ISS bol pre problémy odložený na neurčito


inzerciaDiskusia:
                               
 

Že im neni hanba vstupovať na trh s takou kapitalizáciou priekazne až ako konkurent.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:

Pridať komentár