neprihlásený Utorok, 16. apríla 2024, dnes má meniny Dana, Danica
Amazon predĺžil životnosť serverov o ďalší rok, začal spoplatňovať IPv4 adresy

Značky: AWSAmazonserveryIPv4

DSL.sk, 2.2.2024


Spoločnosť Amazon predĺžila užitočnú životnosť ňou používaných serverov, najmä na prevádzku cloudovej služby prenajímania virtuálnych serverov a ďalšej infraštruktúry AWS, z piatich na šesť rokov.

Spoločnosť to oznámila pri ohlasovaní finančných výsledkov za štvrtý štvrťrok, bližšie technické detaily zrejme neuviedla.

Podľa skorších informácií spoločnosti zrejme ňou očakávaná užitočná životnosť zohľadňuje reálne fyzické opotrebovanie hardvéru. Servery ale zastarávajú aj morálne, keď novší hardvér má lepšie parametre majúce nezanedbateľný vplyv na prevádzkovú efektívnosť zahŕňajúcu okrem iného efektívnosť spotreby, chladenia a využívaného miesta. Nie je jasné, či Amazon servery vymieňa aj z tohto dôvodu a životnosť ho tak zahŕňa.

Podľa skorších informácií spoločnosti ešte v roku 2020 mali jej servery užitočnú životnosť iba tri roky, následne ju zvýšila na štyri a v roku 2022 na päť rokov. Životnosť sieťových zariadení vtedy zvýšila z piatich na šesť rokov.

Podľa skoršieho stručného popisu to dosiahla okrem iného zvýšením efektívnosti používaného softvéru, ktorý následne menej zaťažoval hardvér.

Od začiatku tohto februára spoločnosť vo svojej službe AWS zároveň uskutočnila dôležitú zmenu, keď začala zákazníkom extra spoplatňovať používanie verejných IPv4 adries. AWS už doteraz spoplatňovala zákazníkom rezervované ale nevyužívané IPv4 adresy, teraz začala spoplatňovať všetky aj využívané verejné IPv4 adresy sadzbou 0.5 amerického centu za hodinu. Za 30 dní tak stojí jedna IPv4 adresa 3.6 doláru.

Služba zmenu oznámila už v lete, informovali sme o tom v tomto článku.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple
Zatiaľ posledný Star Trek seriál bude mať ďalšiu sériu, ohlásený aj nový film
Nový Android 15 je k dispozícii v beta verzii
Samsung má spustiť výrobu takmer 300-vrstvovej flash tento mesiac, budúci rok dosiahnuť 430 vrstiev
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál
Populárna databáza Redis má po zmene licencie ďalší klon, už bol vydaný
Apple údajne už tento rok uvedie nový procesor M4, s podporou AI
Western Digital predstavil 4 TB pamäťovú SD kartu


Diskusia:
                               
 

Toto je jasná záležitosť pre starešinov IT cechu, nakoľko keď začne nejaký cloudový tovariš verejne zaznávať princíp morálnej zastaranosti v odvetví, stojacom na tom, že za päť rokov prebehne aspoň ďeveď tak prelomových inovácií, že desktopového zákazníka môže uchrániť od neodvratnej smrti len nákup nového železa, ide priekazne o veľa.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

No a potom čo ďalej? Spoplatní IPv5, IPv5 etc, etc???
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

To záleží na tom, ako presnú fakturáciu si zákazníci vyžiadajú. Veď samotné IPv4 adresy sú tiež zadarmo a ten poplatok 0.5 amerického centu za hodinu je len za rozšírenie vedenia účtovníctva o zahŕňanie priekazne nulovej platby za IPv4 adresy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mozno ich este natiahnu na nejakych 7 rokov, aby to zodpovedalo rozsirenej podpore/zaruke u kvalitnejsich vyrobcov.

Odpovedať Hodnotiť:
 

dalsi fifty centak
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár