neprihlásený Pondelok, 15. apríla 2024, dnes má meniny Fedor
Google investoval do mobilnej siete z vesmíru

Značky: Googlemobilypripojeniesatelity

DSL.sk, 22.1.2024


Spoločnosť Google sa stala jedným z investorov spoločnosti AST SpaceMobile, ktorá buduje mobilnú sieť poskytovanú zo satelitov vo vesmíre využiteľnú súčasnými bežnými smartfónmi z povrchu Zeme.

Novú investíciu oznámila AST SpaceMobile, Google spolu s operátormi AT&T a Vodafone investovali spolu 110 miliónov dolárov. Koľko investoval Google oznámenie neuvádza.

Spoločnosť AST SpaceMobile vypustila svoj satelit BlueWalker 3 už v septembri 2022, podľa skorších informácií je na orbite nad 500 km. Pole antén satelitu má plochu až 64 metrov štvorcových a jeho signál pokrýva viac ako 300-tisíc štvorcových míľ územia.

Spoločnosť už úspešne demonštrovalo vytvorenie 2G, 4G a 5G siete z tohto satelitu, pripojenie bežných smartfónov a uskutočňovanie hlasových hovorov aj dátových prenosov. Maximálna rýchlosť sťahovania dát dosiahla 14 Mbps, zrejme cez 4G sieť.

Podľa aktuálneho oznámenia spoločnosť zatiaľ využíva kanál široký 5 MHz, jednotlivé lúče môžu využívať ale až 40 MHz a sieť umožní potenciálne maximálne rýchlosti až 120 Mbps.

Podľa dostupných informácií sa od AST SpaceMobile očakáva použitie viac ako stovky satelitov ako BlueWalker 3 alebo ešte väčších satelitov. V prvom štvrťroku tohto roka by podľa skorších informácií mala vypustiť už päť komerčných satelitov s označením BlueBird.

Investormi AST SpaceMobile sú aj viacerí mobilní operátori a podľa aktuálneho oznámenia má spoločnosť dohody alebo predbežné dohody o spolupráci s viac ako 40 mobilnými operátormi. Takýto typ siete z vesmíru bude typicky využívať frekvencie už pridelené niektorému z operátorov v danej krajine a takéto služby tak budú spolupracovať s jednotlivými operátormi.

Siete aké plánuje aj AST SpaceMobile celkovou kapacitou nemôžu v blízkej budúcnosti konkurovať a nahradiť pozemné siete operátorov a budú slúžiť najmä ako ich doplnenie napríklad v miestach bez pozemného mobilného signálu.

Veľkým konkurentom AST SpaceMobile bude SpaceX, ktorá začína na svojich satelitoch Starlink podporovať tiež vytváranie mobilnej siete. SpaceX bude poskytovať 4G sieť a najskôr od tohto roka bude podporovať iba posielanie textových správ, podpora hovorov, dát a IoT má prísť v budúcom roku. Výhodou SpaceX je rýchle vynášanie množstva satelitov Starlink, má tak potenciál veľmi rýchlo dosiahnuť vysoké pokrytie tejto svojej siete.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple
Zatiaľ posledný Star Trek seriál bude mať ďalšiu sériu, ohlásený aj nový film
Nový Android 15 je k dispozícii v beta verzii
Samsung má spustiť výrobu takmer 300-vrstvovej flash tento mesiac, budúci rok dosiahnuť 430 vrstiev
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál
Populárna databáza Redis má po zmene licencie ďalší klon, už bol vydaný
Apple údajne už tento rok uvedie nový procesor M4, s podporou AI
Western Digital predstavil 4 TB pamäťovú SD kartu


Diskusia:
                               
 

Ježiši, to zas bude hanby. Také Iridium sa aspoň snaží udržiavať to ako exkluzívny klub na nejakej úrovni, ale keď sa začne cez vesmír výkecávať kdejaká sedlač, sa nám budú smiať priekazne až za treťou guľovou hviezdokopou.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

To nie je hanba, to je, že sa dozvedia pravdu ako to je. Už neplatí bolševické 'komu tím prospějete'.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

a kde sa dá kúpit taká vesmírna simkarta? a ako si budem dobíjat kredit?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Fiha prvej lastovicke zacina dochdzat ze klasicky pozemni operatori skrachuju. Najvtipnejsi je tmobile ako s radostou poskytuje svoju siet Muške na ,,testy,,. A vyrehotana spravna rada sa tlieska po ramenach aky dobry deal nieco ako ked europske aftomobilky outsorcovali do ciny. BIG DEAL :DDD
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Neskrachuju.
Kapacitne satelity nemaju sancu pokryt velke aglomeracie.
A aj sila signalu je problem, v budovach toto fungovat nebude a aj medzi vysokymibudovami to bude mat problemy.
Toto bude doplnok, rovnako ako starlink nema sancu nahradit kablovy net v mestach.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. Akurát... kto ostane v tých veľkých aglomeraciách, keď dostane rovnaké služby i v Ružomberku či Slanej Lehote? Najmä ak sa nepodarí odvolať ministerku kultúry, takže pominie priekazne i výhoda dotovania lgbt aktivít.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hmm tak si podme predstavit modelovu situaciu bezneho Janka. Janko ma navyber najvacsieho pozemneho providra ktory ma skvely net v meste ale takmer ziadny vstrede dialnice do dalsieho najblizsieho mesta alebo si vybere hviezdneho operatora ktory ma 10 btsiek v kazdom vacsom meste a ma net vsade za skoro tu istu cenu. Co si bezny Janko vybere ked bude aj cena nizsia ?
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

A dron zo sim mas v predstave kde?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Slovak Telekom po kábloch zavesených na ohyzdných stĺpoch ADSL 8Mbps. Gratulujeme!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár