neprihlásený Nedeľa, 23. júna 2024, dnes má meniny Sidónia
Misia k Mesiacu sa dostala k orbite Mesiaca, nakoniec zhorí v zemskej atmosfére

Značky: Mesiacvesmír

DSL.sk, 15.1.2024


Loď Peregrine spoločnosti Astrobotic Technology, ktorá zlyhala kvôli úniku paliva, v piatok dosiahla orbitu Mesiaca okolo Zeme, Mesiac sa v tom čase ale nachádzal na inom mieste svojej orbity.

A hoci sa spoločnosti podarilo výrazne predĺžiť očakávanú životnosť lode, rozhodla sa ukončiť jej misiu pri najbližšom návrate k Zemi vletením do atmosféry a zhorením v atmosfére. Spoločnosť o tom informuje v aktuálnom oznámení.

Loď úspešne vyniesla minulý pondelok raketa Vulcan, lodi ale začalo unikať palivo, mala problém s natočením solárnych panelov na Slnko a generovaním elektrickej energie.

Spoločnosť neskôr avizovala hypotézu, čo spôsobilo problémy. Pri prvotnom spustení trysiek pohonu sa zrejme neuzatvoril ventil medzi héliom a oxidantom, čo spôsobilo zvýšenie tlaku v nádrži s oxidantom vedúce k poškodeniu nádrže a úniku. Spoločnosť sťahovala z lode všetky dostupné dáta, aby túto hypotézu potvrdila.

Spoločnosť vyriešila problém s natočením panelov, palivo ale uniká ďalej a loď podľa skoršieho oznámenia spoločnosti nemá žiadnu šancu pristáť na Mesiaci. Zároveň je palivo potrebné pre udržiavanie správneho natočenia, loď tak mala za krátky čas stratiť schopnosť natáčať solárne panely a následne nemať dostatok elektrickej energie.

Podľa aktuálneho oznámenia únik paliva výrazne spomalil a loď má dostatok paliva na udržiavanie správneho natočenia na Slnko a malé manévre na niekoľko ďalších týždňov. Spoločnosť zároveň úspešne otestovala aktiváciu trysiek na 200 ms a verí, že hlavný pohon by bol funkčný. Kvôli úniku má ale zlý pomer paliva a oxidantu a nemôže aktivovať trysky na dlhší čas, nedokáže tak uskutočňovať väčšie manévre.

Loď je na výrazne eliptickej orbite okolo Zeme pretínajúcej orbitu Mesiaca, po dosiahnutí orbity Mesiaca sa vracia k Zemi. Podľa víkendového odhadu pri jej momentálnej trajektórii vstúpi do atmosféry Zeme. Podľa aktuálneho oznámenia spoločnosť predpokladá, že by dokázala zvýšiť orbitu a minúť Zem. Aby loď následne nezostala nefunkčná ako odpad v priestore medzi Zemou a Mesiacom, Astrobotic sa rozhodla takýto manéver neuskutočniť a ukončiť misiu v atmosfére Zeme.

Misia by podľa oznámenia mala skončiť 18. januára, pričom loď má v atmosfére zhorieť.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Odlet Boeingu z ISS bol pre problémy odložený na neurčito
Telekom zlepšil dáta pre dovolenkujúcich a cestovateľov, má použiteľné balíčky až pre 115 krajín
Amazon v balíkoch prestáva používať plastové vzduchové vankúše, v USA
Starlink začal ponúkať výrazne menšiu prenosnú satelitnú anténu
USA zakázali ruský antivírus, aj existujúcim užívateľom
TSMC zvažuje čipy vyrábať na oveľa väčších obdĺžnikových plátoch
Vláda podporí veľkú továreň na batérie až 214 miliónmi, budú sa tu vyrábať aj články
Orange na Prime zlepšuje dáta ale zdražuje SMS a ruší balík výhodný pre nenáročnú telemetriu
Android 15 vydaný v novej beta verzii, vývojári môžu testovať svoje aplikácie
Samsung by konečne mohol uviesť SSD pre PCI Express 5.0, registroval si nové mená


Diskusia:
                               
 

"Sme v situácii, keď sa škandalizujú veci, ktoré by sa nemali škandalizovať. Je to normálny ľudský príbeh, akých sa dejú tisíce."
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To sa stalo už aj mne.

Frajerka mi hovorí:
- Príď zajtra večer, nikto nebude doma.
Prišiel som, a nikto nebol doma.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hlavne že si nešoféroval ožratý a nepripútaný.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

njn, a včera nikto na svete nemasturboval. To sa len ženy zrovna nachádzali priekazne na inom mieste svojej orbity.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

To nie je pravda. Masturbácia mozgov pri písaní príspevkov na dsl.sk prebieha 24/7/366.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

aj jeden neopity kapitan sa nachadzal na nestandartnej orbite :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nemohol byť na orbite keď v jeho stranách veria na plochú Zem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

dosiahla orbitu Mesiaca okolo Zeme
:-)))
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To ako doletela do 380 kkm vzdialenosti a Mesiac tam nebol? :-)) A čo by ju stiahlo naspäť na orbitu okolo Zeme ak nepreletela okolo Mesiaca, ktorý by ju vrátil na nejakú spätnú dráhu k Zemi????
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ak je na eliptickej dráhe a Zem je jedno ohnisko ... ;-) ... tak tam Mesiac nemusí byť. Ale oni ju chceli podľa pôvodného plánu umiestniť na ten Mesiac, tak tá eliptická dráha pretínala dráhu Mesiaca.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Lenže my nemôžme zatvárať oči pred skutočnosťou, že z celej situácie vyvstáva viac nezodpovedaných otázok ako odpovedí, čo môže byť cieľom filozofie či teológie, ale ide priamo voči základnej premise vesmírneho výskumu! Tie veľkopanské zábavky si môžu myslitelia platiť sami a nie aby im na ne prispieval bežný ľud za účelom obohacovania závermi typu "Sorry, ale nevydalo!" Pekne priekazne do haliera vyúčtovať!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Na take to " pekne do haliera vyuctovat " existuju urcite organizacie s nazvom "Poistovna" Tato sonda iduca na neistu cestu vesmiru bola urcite poistena s tym, ze musi dosiahnut svoj neisty ciel. Kedze sonda ciel uspesne minula a poistovna by sa rada osobne pozrela na dovod preco ma vyplacat tucne poistne, tak sondu naviedli na cestu ktora sa priekazne konci v zemskej atmosfere.. No snad ju nenechaju obiehat okolo zeme aby sa mohli osobne pozriet likvidatori poistovne ze sondu sfusovali niekde v Pakistane ...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Lenže urcite organizacie s nazvom "Poistovna" majú v zmluve s urcitymi organizaciami s nazvom "Zaistovna" vyložene zakázané poisťovať neodborné pokusy o vykonávanie vysokoodborných inžinierskych činností neakreditovanými osobami. Na sponzorovanie stavby atómovej elektrárne či rakety skupinkou absolventov humanitnovedných odborov sa sústreďujú fondy rizikového kapitálu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

čiže pri odlete od Zeme dostala iba taký impulz, ktorý jej umožnil dostať sa iba cez 380kkm a odtiaľ sa vrátila späť! Ty si myslíš, že som to nevedel? Však sa astronómii venujem už 25 rokov!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako poviešm tak bude ! ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

kapitán nenafúkal, po 15 hodinách nenafúkal nič,
a tie časy kalby, pití, a počet panákov a rúnd taky nesedí!

a zrovna v týchto dnoch je skúškové, za 1.semester v plnom prúde, aaj 2.semester (bude') pomaly začínat, - len málo mu chýbalo do dedečkovej reprízi!
a tie stĺpe sú kampan, a účelofka!
Odpovedať Hodnotiť:
 

idem si vypit, nech s tim nezhorim...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Misia k Mesiacu sa nepodarila,
lebo Mesiac náhle zmizol,
lebo sa nanho nikdo už dlhšie nedíval!

nebol tam, a namiesto neho bol len šedý obdlžnik s nápisom v čudnej angličtine "Pointed 8D_Objekt Ist Missing, due deleting or brokenh pointer, /link"


Odpovedať Hodnotiť:
 

Je dovod, preco ju proste nenaburaju do mesiaca ale chcu ju necht zhoriet v atmosfere zeme?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár