neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Ľudstvo prvýkrát uskutočnilo za rok 200 štartov do vesmíru

Značky: vesmírSpaceX

DSL.sk, 20.12.2023


Ľudstvo tento rok prvýkrát dosiahlo hranicu 200 štartov rakiet na orbitu Zeme.

Upozornil na to astronóm Jonathan McDowell, ktorý okrem iného udržiava štatistiku satelitov Starlink.

Hranica bola podľa jeho informácií dosiahnutá včerajším štartom rakety Falcon 9 od SpaceX, ktorá vynášala 23 satelitov druhej generácie Starlink.

SpaceX sa zároveň výrazne pričinila o dosiahnutie tejto hranice, keď tento rok už uskutočnila 92 štartov svojich rakiet Falcon 9 a Falcon Heavy. Tým výrazne prekonala svoj minuloročný rekord v počte štartov rakiet jednej spoločnosti za rok, kedy uskutočnila 61 letov.

Spoločnosť v októbri avizovala zámer tento rok dosiahnuť hranicu sto štartov. To sa jej zrejme tesne nepodarí, keď podľa neoficiálnych informácií má naplánovaných na tento rok zrejme ešte päť štartov.

V budúcom roku plánuje SpaceX uskutočniť ešte výrazne vyšší počet štartov, keď podľa októbrových informácií plánuje mesačne uskutočňovať približne 12 štartov a za celý rok teda 144 štartov.

Veľkú časť letov SpaceX tvorí vynášanie satelitov Starlink pre vlastnú službu pripojenia k Internetu poskytovanú z flotily veľkého množstva satelitov na nízkych orbitách. SpaceX už vyniesla viac ako 5.6-tisíc Starlink satelitov a aktuálne ich má na orbite viac ako 5.2-tisíc.

SpaceX má povolenia ale až na takmer 12-tisíc Starlink satelitov prvej generácie a zároveň na 7.5-tisíc satelitov druhej generácie, pričom plánuje až takmer 30-tisíc satelitov druhej generácie na orbitálnych výškach 340 až 614 km.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

A koľko tých ľudí je doposiaľ na Mesiaci, či nebodaj na Marse?? To je väčšina len nízka orbita.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ani v tých raketách nebolo veľa ľudí.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takých letov bez posádky, môže ľudstvo urobiť aj 800 za deň.
Medzikontinentálne balistické strely lietajú do výšky 1200km a 15000km ďaleko.
200 letov za rok bez toho, aby sme sa pozabíjali je pekný výsledok.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Naveť, prečo asi? Imo takkýmto spôsobkom sú priekazne voči rocketmanovi kim jong unovi, len takový nudný a absolútny zároveň, amatéri.
Odpovedať Hodnotiť:
 

365 bude celkom pekny milnik
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a čo emisie? my tu budeme na drahých pri..baných elektromobiloch ale musk si môže robiť biznis
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Jeden štart Falcon 9 uvoľní rovnaké množstvo CO2 ako cca 70 aut počas 1 roka.
200 štartov rakiet má miliónkrát menší vplyv na atmosféru než miliarda áut. Takže áno, má zmysel investovať do cistsich aut. Rakety sú úplne zanedbateľné z ohladu emisií.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

No neviem. O štartoch raketoplánov sa uvádzali podstatne horšie čísla...
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Booster raketoplanu mal 500 ton paliva, ale to je palivo + oxidacne cinidlo spolu. Neviem kolko z toho je iba palivo.

Raketoplan spolu s externou nadrzou mal nejakych 500 ton kyslika a 100 ton vodika, ale tie nevypustaju ziadne CO2.

Falcon 9 použije cca 100 ton kerozinu, čo je prakticky benzin.

Jedno auto spáli cca 1 tonu paliva rocne (15k km).
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

parada, velmi pekne si to spocital, klobuk dole... ale milacik sadni a mas to za 5. Preco? No lebo asi tam to palivo nedopratali na furiku a nenalozili lopatami a ked ho vyrabali, tak vzhladom na narocnost procesu sa v celom retazci vytvorilo viqc co2 a to si akosi zabudol do toho svojho vzorca dosadit, pricom su to rovnako dolezite premenne.
Niesi z tych, co ked nebude dost elektriny, tak si pozru tv noviny aj pri sviecke, ze?
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

Kazdy tu len mudrujete a nenapisali ste ani jedno konkretne cislo. To je teda diskusia...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

To je úplne rovnaké ako keď ide niekto porovnávať spalováky a elektro autá. Pri elektroaute všetci zarátajú hádam aj co2 čo vydychuje týpek na montážnej linke ale pri spalováku vždy magicky zabudnú na tažbu ropy, dopravu ropy, rafinérie dopravu na čerpačku atd...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Keby len CO2 ale aj N2O a NH4.

https://journals.plos.org/plosone
/article?id=10.1371%2Fjournal.pone.0295157
Odpovedať Hodnotiť:
 

A tys zas priekazne čarodejnícky, zapomnul na červenú ortuť, ortuť a tesla wifi energie cez meď. Inu ev nemá zmysel pokiaľ doň nútia trepať špinavé, toxické sračky ktoré pri nehode jednoducho neuhasíš a konáš enviroškody hodné katastrofy mini atómovky. Navyše batérie takých sračekk stoja prinajmenšom polovicu celého voza a ty chceš toho na cestách vídať viac? Sa prebuď. GMotors prestáva vyrábať, ford ruší predsavzatia výroby, díleri rušia objednávky lebo sú jednoducho overstock a ani 20% dole z ceny za 3 mesiace tam s ľuďmi nehlo. Ešte ňeccó debilú?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Debilú a teraz tú o červenej čiapočke. Kým ma mesačne vyjde moje cestovanie 45€ pri ev oproti 400€ čo som platil pri spalovaku za benzín tak mi môžeš s týmito sračkami vyliezť priekazne na hrb.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A bez jedného dôkazu neexistencie náhody sú všetky štatistické argumenty nepriekazné. Zmysel má len postaviť sa za auto i za raketu a argumentovať empiricky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak empiricky si najprv musime najst dostatocne vykonne auto, ktore priekazne dokaze trhat beton pri rozjazde az do hlbky 7 metrov..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A preco tu neriesia emisie ?
A preco tu neriesia odpad?
A preco tu neriesia eko bio ?

Ahaaaa...
Money, Money, Money....
Vlastne lobing.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

presne
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ohľadom emisií pozri moj koment trochu vyššie. Rakety su zanedbateľné v porovnaní s autami (a tie tvoria tiez celkom malu cast celkovych emisii).

Ostatné veci si vygoogli sam.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Dúfam že ty vedieť plávať s plťkú na krkem lebo keď zistíš priekazne koľko zežeré tanker lng kerý sa importuje lebo plynovody zlého škaredého ešte k tomu plešatého pána maestra vladimíra vladimirovič putina slobodno len a iba zatvárať, a trestať ako našu detinskú sprostosť či peňažienky, tak aj zrázú eko teorizovanú zemm, čo by malo hlavne teba rozosrať natoľko že doserieš v dnešní den, no háček tkví v tem že až na budúci rok.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale kďé? To ľen v dané dňy bol priekazne sarošúv vnúček, grétko ve školle, vjéš? Inu by popri chuyyoch alias kdh, ps a klub klanu svedkú magoričových štekali do tónu hlavne sas, kerý by tomu čympanzotunbergovi und friendzz nejradší odrolúvali ruďý koberec. Ja že či dobre počúvam, tak on vie že toť celé pró págán da a on takto? Zabiťť! Všetkých! Óbésíť! Zapáliť a drviť v prach!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nebyť úspechov Kórejskej ľudovodemokratickej republiky, ktorá napriek tvrdým sankciám obetavo napĺňa svoje vízie, ľudstvo by v počte vesmírnych štartov priekazne výrazne strádalo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Priekazne mi vychadza, ze korejsky najvyssi vodca je uz len krocik od nobelovej ceny za ekologiu, pretoze jeho krajina ma najnizsi podiel na znecistovani planety automobilovym priemyslom.. S tym raketovym priemyslom si nie som isty..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Prečo? Napísať 5.2-tisíc zaberie 9 znakov, 5200 zaberie 4 znaky. Však to nie je diplomovka kde naháňam text.
Odpovedať Hodnotiť:
 

The Falcon 9 uses two propellants, liquid oxygen (O2, no carbon here) and Kerosene a petrol chemical containing between 6 and 16 carbon atoms per molecule.
The Falcon 9 burns through 29,600 gallons of highly refined kerosene during its trip to orbit. The vehicle takes about 12 trips to orbit a year so that's about 360,000 gallons of kerosene a year burned in spaceflight. That converts to 2,460,600 pounds of kerosene burnt in a year of Falcon 9 launches. Since I enjoy the metric system, that is 1,116,000 kg of kerosene. Kerosene produces approximately 2.6kg of CO2 per kg of Kerosene burned. Basic arithmetic says that the rocket produces 2,902,000 kg of carbon dioxide during a year of SpaceX activities. Global Carbon Emissions 2014 3.23 x 10^13 total from SpaceX 2.902 x 10^6. This means that SpaceX is responsible for 9 one billionths of annual carbon emissions. This is not a significant amount.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Nóstramo jonatán mc hrdlička? Dj spyn det šýtt! Hrkú hrkú broddá, hrk hrk šýt jó hr hr hr hr hrkú. Určo viete priekazne gdy uverím takovím ptakovým nám. Že 200 výletov, leda tak k babičke na pagáče a nazad do kutice lží. Next!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Srať na vesmír, aj tak sa vrátime k lovu a zberu bobúľ.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kozmonauti dnes hovoria, že Zem je plochá a že lety do vesmíru sú hoaxy (M. Hermaszewski, Igor Volk a ďalší)
Ako by ste zakryli finančné toky na chemické, biologické zbrane a vojny? Urobili by ste celosvetovú show s letmi do vesmíru a s kozmonautami je to presne ako v tom filme CAPRICORN ONE.
Staré knihy ešte spred pár desaťročí píšu, že Zem je plochá a nerotujúca. Posledných cca 90 rokov sa však v školách učí niečo iné. Literatúra orientu sa zmieňuje o plochej, obrovskej, statickej, nerotujúcej Zemi ako o sfére hmotného vesmíru s krajmi a inými civilizáciami.
Stačí sa pozrieť na lúče dopadajúceho slnka cez mraky, to nie sú milióny, a veru ani tisíce kilometrov!
Slnko, Mesiac a hviezdy sa točia okolo Zeme, ako píše múdra Šahrazád: "Sláva Alláhovi, ktorý nebeské sféry rozkrútil!"
Za Antarktídou sú ďalšie obrovské kontinenty:
youtu.be/LlbR_0isghQ
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ze si sa nedal zaockovat a dostal si kovid?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale veru pravdu má!

som o tom videl aj dokumenty, - rpg séria Might and Magic, najma diely III., IV., V., 5 a 6, - M & M 3 : World of XEEN,
a M & M IV, 5., V. : Dark Half-Side of XEEN

a 1dokument.film - Dark City (1998-99, by Alex Proyas )

náš svet je len umelý polygón, simulačná platforma, al.resp. tzv."NACELLE" - umelá platforma, "artificial satelitte, planetoid, v tvare jakoby, momentálne nehybného (ale može, ovšemže, aj rotovat) takého jakoby "pizza-korpusu", jako gulový výrez, s tou hrúbkou výrezu len zopár desiatok, max.stoviek km. )
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vsetci tu riesite emisie, jedna raketa vyprodukuje emisie, ako par lietadiel s dovolenkarmi, ktori sa nezmyselne trepu na druhu stranu planety, alebo lode ktore trepu kraviny z Alibaba. Pri raketach, treba brat do uvahy, ze nevieme, co robia emisie v velkych vyskach. To nie je dodnes preskumane. Co ale preskumane je, ze emisie z rakety su nic, oproti emisiam, ktore vyprodukuje Meta, YouTube, TikTok. O kolko by bol svet krajsi, keby tieto znacky neexistovali.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár